بازدید 8804
۱

تذکر مهم رییس قضا: قضات از جمع آوری ادله ناظر بر اتهام انتسابی فرد پس از مرحله احضار خودداری کنند / در اختیار بودن متهم نزد ضابط، رافع مسئولیت‌های شرعی و قانونی قاضی صادرکننده قرار نیست

رییس عدلیه با تاکید بر اهمیت نحوه برخورد محترمانه با خانواده متهمان و حفظ کرامت و حیثیت آن‌ها در حین مراحل مختلف تحقیقات قضایی به ذکر خاطره‌ای از دوران قضاوت خود پرداخت و گفت: حفظ آبرو حرمت خانواده متهم و همچنین وجهه متهم نزد خانواده بسیار مهم و مورد تاکید است.
کد خبر: ۱۱۰۱۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵ 26 January 2022

رییس قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان سازمان قضایی نیروهای مسلح سراسر کشور گفت: شیوه بازرسی‌ها، بازجویی‌ها و سایر تمهیدات و ملزومات ناظر بر امر تحقیقات و تکمیل پرونده باید به‌گونه‌ای باشد که فرد احضار یا بازداشت‌شده، نسبت به برخورد صورت‌ گرفته با خود و لحاظ جنبه‌های مختلف عدالت و دقت در قبال پرونده‌اش، آرامش خاطر داشته باشد.

به گزارش «تابناک»؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، با حضور در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و قرائت فاتحه بر مزار مطهر شهید گمنامی که در محوطه این سازمان به خاک سپرده ‌شده، به روح بلند این شهید و همه شهدای والامقام دوران دفاع مقدس ادای احترام کرد.

وی همچنین ساختمان اداری سازمان قضایی نیرو‌های مسلح را که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است، افتتاح کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین طی سخنانی که در جمع قضات و کارکنان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح داشت، شاغلان در این سازمان را مجاهدان در سنگری حساس دانست و اظهار کرد: در طول بیش از چهار دهه، دشمنان ایران اسلامی توطئه‌های بسیاری برای ضربه زدن به انقلاب ما طراحی و اجرا کردند، اما ما در سایه توجهات و عنایات امام عصر (عج) و هشیاری و بصیرت، ولی فقیه، بر این توطئه‌ها غلبه پیدا کردیم.

رییس عدلیه با اشاره به اهمیت نیرو‌های مسلح و رجحان مقوله امنیت و استقلال کشور نسبت به سایر شئون و امور گفت: امروز نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار و عزت و قدرت بازدارندگی قرار دارند و این امر مرهون ولایت‌پذیری آن‌ها و تدابیر حکیمانه فرماندهی معظم کل قواست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به لاف‌ها و تهدید‌های توخالی که سال‌هاست از جانب دشمنان با جمله «همه گزینه‌ها زیر یا روی میز است» بیان می‌شود، تصریح کرد: امروز نیرو‌های مسلح ما به‌واسطه تدابیر مقام معظم رهبری و پشتوانه و حمایت مردمی و تجهیزات سخت‌افزاری بومی که در اختیار دارند، در اوج صلابت و اقتدار و بازدارندگی هستند و به همین سبب، ایادی نظام سلطه جرأت انجام هیچ‌گونه حماقت و شیطنتی علیه کشور ما را ندارند.

وی فعالیت در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح را حساس و مهم دانست و ادامه داد: شاغلان در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح مسئولیت خطیر صیانت از حافظان امنیت و استقلال کشور را بر عهده دارند، از همین حیث فعالیت قضات و کارکنان این سازمان دارای اهمیت و حساسیت است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین با تبیین و تشریح ابعاد و زوایای مختلف حساسیت و اهمیت کار در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: چنانچه دشمن کوچک‌ترین رخنه‌ای در بخشی از نیرو‌های مسلح پیدا کند یا آنکه کوچک‌ترین لکه کدری در قسمتی از این نیرو‌ها ایجاد شود، خطرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر کشور و مردم وارد می‌شود؛ بنابراین، مسئولیت صیانت از نیرو‌های مسلح، تکلیفی سرنوشت‌ساز و خطیر است.

رییس دستگاه قضا بابیان اینکه قضات و کارکنان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح به سبب حساسیت و اهمیت کار در این سازمان باید از تدابیر ویژه‌ای در امر رسیدگی به پرونده‌ها بهره بگیرند، گفت: رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح به سبب اهمیت و حساسیت موضوعات، اقتضائات خاص خود را دارد و بر همین اساس قضات و سایر دست‌اندرکاران قضایی این سازمان باید به تدابیر و ملزومات بعضا منحصر بفردی مجهز باشند و مراحل مختلف دادرسی در قبال پرونده‌ها را مورد به مورد با نهایت دقت‌نظر واکاوی کنند.

وی ادامه داد: بدون تردید باید به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح هم‌ردیف با اهمیت و حساسیت کار در این سازمان، به لحاظ تجهیز نیرو و امکانات در ابعاد مختلف کمی و کیفی و همچنین اداری و قضایی، توجه و عنایت داشت.

رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به شاخص‌ها، صلاحیت‌ها و تخصص قضات شاغل در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح هم بیان کرد: قضات سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در راستای بهبود اجرای عدالت، ارتقای وضعیت رسیدگی‌های قضایی، بهبود وضعیت پیشگیری از وقوع جرم و توسعه اقدامات قضایی در کشف جرم و نظارت بر ضابطان، دارای مسئولیت‌های خطیری هستند که باید هرچه بیشتر در اجرای این تکالیف و مسئولیت‌ها اهتمام داشته باشند و در تبیین جایگاه و ماموریت حساس خود برای آحاد جامعه تلاش ساعی مصروف دارند.

رییس عدلیه همچنین به بیان توصیه‌هایی خطاب به قضات در راستای ارتقای کارایی و اثربخشی نظارت‌ها و بهبود وضعیت رسیدگی‌های قضایی پرداخت و بر لزوم تکمیل تحقیقات قبل از احضار متهم یا متهمان تاکید کرد و گفت: چنانچه قاضی یا بازپرس قبل از احضار متهمان و در حین تشکیل پرونده به تکمیل تحقیقات و جمع‌آوری ادلّه اهتمام ورزد، این مهم، اثر مطلوب خود را در مراحل بعدی دادرسی نشان خواهد داد و مانع از اطاله دادرسی‌ها می‌شود.

پرهیز از صدور قرار‌های منتهی به بازداشت موقت در موارد غیرضرور

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه، قضات و سایر مسئولان قضایی را به پرهیز از صدور قرار‌های منتهی به بازداشت موقت در موارد غیرضرور توصیه کرد و گفت: چنانچه برای متهمی بنا به ضرورت قرار بازداشت موقت صادر می‌شود، باید نهایت دقت و احتیاط و سنجش جوانب امر از سوی قاضی صادرکننده قرار لحاظ شود.

رییس دستگاه قضا تصریح کرد: همچنین شیوه بازرسی‌ها، بازجویی‌ها و سایر تمهیدات و ملزومات ناظر بر امر تحقیقات و تکمیل پرونده باید به‌ گونه‌ای باشد که فرد احضار یا بازداشت‌شده، نسبت به برخورد صورت‌گرفته با خود و لحاظ جنبه‌های مختلف عدالت و دقت در قبال پرونده‌اش، آرامش خاطر داشته باشد.

وی جمع‌آوری ادلّه و اسناد ناظر بر اتهام انتسابی فرد پس از مرحله احضار و بازداشت او را اشکال و غلط دانست و همه قضات و مسئولان قضایی را از اتخاذ این روش بر حذر داشت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: من نمی‌خواهم بگویم که اقدامات ضابطان قضایی دارای اشکال و ایراد است، بلکه تاکیدم بر آن است قضات و بازپرس‌هایی که اقدام به صدور قرار‌های بازداشت موقت می‌کنند، دارای مسئولیت شرعی و قانونی هستند و باید در مدتی که فرد متهم در بازداشت به سر می‌برد، بر مراحل مختلف تحقیقات از او نظارت داشته باشند و توجه کنند که در اختیار بودن متهم نزد ضابط، رافع مسئولیت‌های شرعی و قانونی قاضی صادرکننده قرار نیست.

تاکید بر حفظ حرمت خانواده متهم

رییس عدلیه با تاکید بر اهمیت نحوه برخورد محترمانه با خانواده متهمان و حفظ کرامت و حیثیت آن‌ها در حین مراحل مختلف تحقیقات قضایی به ذکر خاطره‌ای از دوران قضاوت خود پرداخت و گفت: حفظ آبرو حرمت خانواده متهم و همچنین وجهه متهم نزد خانواده بسیار مهم و مورد تاکید است.

رییس قوه قضاییه در ادامه بر ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و جلوگیری از اطاله دادرسی‌ها نیز تاکید کرد و در همین راستا به مقوله مهم تجهیز نیروی انسانی در دستگاه قضایی پرداخت. وی گفت: نحوه جذب و گزینش نیروی انسانی در دستگاه قضایی نیازمند یک اقدام و تحول جدی است که ما به دنبال تحقق این مهم هستیم و به معاون اول دستگاه قضا و معاونت منابع انسانی در مورد ایجاد تحول در نحوه جذب، گزینش و به‌کارگیری نیروی انسانی، دستورهایی صادر شده است.

کاهش ۶۲ درصدی مانده پرونده سازمان قضایی

رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح هم با اشاره به اصل ۱۷۲ قانون اساسی مبنی بر مسئولیت‌ها و کارکرد این سازمان گفت: جوان‌سازی کادر و استفاده از تجارب بلند پیشکسوتان، توجه به انتصابات درون‌سازمانی، کاهش آمار پرونده‌های قدیمی و معوقه، حبس‌زدایی و استفاده از ظرفیت‌های جایگزین حبس، کم کردن هزینه‌های جاری و اسراف‌زدایی، نوسازی و بهینه‌سازی تجهیزات موجود و تلاش برای الکترونیکی کردن کامل فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها، از جمله اهداف و برنامه‌های در دستور کار سازمان قضایی نیرو‌های مسلح است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورخاقان سپس از انجام ۷۸ مورد بازدید و بازرسی دادیاران، دادستان‌ها، قضات محاکم و فرماندهان عالی نظامی و انتظامی از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های سازمان قضایی نیرو‌های مسلح طی سال ۱۳۹۹ خبر داد و با بیان اینکه ارتقای سطح اقدامات آموزشی از سوی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، کاهش ورودی پرونده به این سازمان و افزایش صیانت از نیرو‌های مسلح را به دنبال خواهد داشت، از کاهش ۶۲ درصدی مانده پرونده و ۲۳ درصدی ورودی پرونده به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح طی پنج سال گذشته خبر داد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین خواجه‌وند صالحی دادستان نظامی استان تهران نیز طی سخنانی در این مراسم، تلاش در جهت صیانت و سلامت نیرو‌های مسلح را از جمله اهداف سازمان قضایی نیرو‌های مسلح برشمرد.

همچنین در این مراسم که مسئولان و تعدادی از قضات و کارکنان سازمان‌های قضایی نیرو‌های مسلح تمامی استان‌های کشور به صورت ویدئوکنفرانسی در آن شرکت داشتند، رییس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح آذربایجان غربی، یکی از قضات سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان تهران، یکی از کارمندان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان سیستان و بلوچستان و یکی از بانوان کارمند سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان تهران، به بیان نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
سلام خدمت اقای ازه ای لطفا درخصوص املاک تجاری سرقفلی تصمیم جدی و جدیدی بگیرید از دست صاحب ملکها ملت دیوانه شدن اقا اگه کسی تغییر شغل بده چ شکلی واسه صاحب ملک میاد که تغییر شغل موجب تخلیه میشود ویا امثال اینگونه مسایل
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه