بازدید 8994
در گفتگو با رسانه چینی

امیرعبداللهیان: بدنبال اتلاف وقت در وین نیستیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی جی تی ان» (CGTN) چین تاکید کرد تهران هرگز بدنبال اتلاف وقت در مذاکرات وین و یا به انحراف کشاندن روند گفتگو‌ها نیست و اگر طرف مقابل به تعهدات توافق هسته‌ای بازگردد، ایران هم به تعهداتش بازخواهد گشت.
کد خبر: ۱۰۹۹۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶ 17 January 2022

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان مواضع پکن در مذاکرات وین را سازنده و منطقی خواند و گفت که ایران از چین به علت حمایت از مواضع تهران در روند مذاکرات هسته‌ای قدر دانی می‌کند.

امیر عبداللهیان گفت: درجریان سفرم به چین، اجماع و توافق‌هایی درباره طیفی از موضوعات مهم به دست آمد ازجمله اجرای قرارداد جامع راهبردی ایران و چین و به منظور اجرای این قرارداد بلند مدت، هردو طرف نیازمند یک نقشه راه هستند.

وی افزود در دیدار با همتای چینی خود، دو طرف درخصوص مهم‌ترین مسائل بین المللی و منطقه‌ای از جمله بحران وخیم افغانستان و یمن گفتگو کردیم.

وزیر امورخارجه ایران در ادامه گفت: درخصوص قرارداد جامع راهبردی ایران و چین، هردو طرف از مزایای این توافق بهره‌مند خواهند شد که در برگیرنده بسیاری از زمینه‌ها ازجمله تجارت، کشاورزی، علوم و فناوری، گردشگری، همچنین شامل همکاری در زمینه بین المللی و منطقه‌ای می‌شود.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: بر این باوریم که هیچگونه چالشی در روابط دوجانبه تهران و پکن وجود ندارد، هرچند رفتار «قلدرمآبانه» آمریکا بر روی برخی از همکاری‌های دوجانبه تاثیر گذارده است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: بر این باوریم که روابط چند جانبه برای تمامی کشور‌ها سودمند است. یکجانبه گرایی و رفتار قلدرمآبانه آمریکا از سوی هیچ کشوری پذیرفته نیست، قوانین بین المللی و همکاری، فرصت‌هایی را برای تمامی کشور‌ها فراهم می‌سازدکه همگان از آن بهره‌مند و منتفع می‌گردند.

امیر عبداللهیان درپاسخ به سوالی درخصوص سیاست ایران درزمینه الویت همکاری با کشور‌های همسایه و آسیایی گفت: دولت ایران رویکرد الویت روابط با همسایگان و کشور‌های آسیایی را در پیش گرفته است که با همتای چینی خود دراین زمینه گفتگو کردیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: چین همواره در مذاکرات هسته‌ای به ویژه در مذاکرات جاری در وین نقشی فعال و منطقی داشته است. درجریان مذاکرات چین همواره مخالف تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران بوده است. در دیدار با همتایان چینی خود، از حمایت‌های چین دراین زمینه قدردانی و تاکید کردم. همچنین به مقامات چین اطمینان دادم که ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد.

امیرعبداللهیان گفت: ما در جریان مذاکرات، پیشنهادی مثبت، سازنده و واقع بیانانه در وین ارائه کردیم. چین و روسیه ازاین پیشنهاد حمایت کردند، اما کشور‌های غربی از جمله آمریکا، هیچ پیشنهاد مثبتی ارائه نکردند.

وی افزود: اگر طرف‌های مقابل به تعهدات توافق هسته‌ای بازگردند، ایران نیز به تعهدات خود مبتنی بر این توافق بازخواهد گشت.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم