بازدید 52754

علی اف وضعیت اجرای کریدور زنگزور را تشریح کرد

الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه در مصاحبه با چند شبکه تلویزیونی این کشور، وضعیت جاری مربوط به راه اندازی کریدور زنگزور در منطقه را مطرح کرد.
کد خبر: ۱۰۹۸۷۴۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۱ 12 January 2022
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، علی اف در خصوص چشم اندازی راه اندازی این کریدور جدید گفت: ما به این کریدور صرفاً به عنوان یک راه آهن نگاه نمی‌کنیم. زیرا هم راه آهن و هم بزرگراه از این کریدور عبور خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، زنگزور یک کریدور غربی شرقی محسوب می‌شود که بخش مرکزی جمهوری آذربایجان را به نخجوان متصل می‌کند. احیای این کریدور احیای مسیر سنتی اتحاد جماهیر شوروی است؛ در این دوره به دلیل آنکه روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان تنشی وجود نداشت از این مسیر تردد انجام می‌شد که در واقع یک دالان ریلی به شمار می‌رود. از مسیر زنگزور باکو به نخجوان متصل می‌شد و همینطور بالعکس. در حال حاضر طرفین در تلاش هستند تا با مذاکره این جاده را احیا کنند.

وی افزود: قصد داریم در آینده خطوط برق را از آنجا به نخجوان بسازیم. ما برنامه‌های صادراتی بسیار بزرگی برای برق داریم. فردا (پنجشنبه) پایه یک نیروگاه بادی ۲۴۰ مگاواتی گذاشته می‌شود. سرمایه گذاران خارجی مدتی پیش به طور رسمی برای ساخت نیروگاه خورشیدی جدید ۲۴۰ مگاواتی در منطقه جبرائیل به ما مراجعه کرده اند. در نیروگاه‌های "خداآفرین " و قیز قلعه سی " (بر روی رود ارس) می‌توانیم ۱۴۰ مگاوات برق تولید کنیم. در شهرستان‌های کلبجر و لاچین پتانسیل حدود ۱۰ هزار مگاوات تولید برق وجود دارد. به همین دلیل است که منظور ما همچنین کشیدن خطوط برق از طریق این کریدور نیز هست.

علی اف افزود: پس از آن ممکن است خطوط لوله گاز از آنجا عبور کند. یک خط می‌تواند از منطقه "قافان" و یک خط از "مهری" ارمنستان عبور کند. یک خط گازی هم می‌تواند از منطقه "قاراکیلسه" که ارامنه به آن "سیسیان" (در خاک ارمنستان) می‌گویند، بگذرد؛ بنابراین کریدور زنگزور باید کل منطقه زنگزور را پوشش دهد. همانطور که می‌دانید، طرف ارمنی در ابتدا به آن اعتراض داشت. امروز هم در فضای سیاسی ارمنستان نظراتی وجود دارد که این کریدور برای ارمنستان نامطلوب است.

رییس جمهوری آذربایجان با اشاره به این که در حال حاضر هواپیما‌های این کشور از طریق کریدور زنگزور به مقصد نخجوان پرواز می‌کنند، گفت: ما از این کریدور برای پرواز هواپیما‌ها بدون مجوز ارمنستان استفاده کردیم. همه بدانند که ما از آن‌ها اجازه نگرفتیم. این حق ماست، این یک کریدور بین المللی است. در سیستم هوانوردی دنیا قوانینی وجود دارد، یعنی می‌توان از کریدور موجود استفاده کرد. تصمیم گرفتیم از آن برای اجرای پرواز‌های هواپیما‌ها از کریدور زنگزور استفاده کنیم. پرواز به نخجوان باعث صرفه جویی در زمان و سوخت می‌شود. اما نکته اصلی، البته، این نیست. وظیفه اصلی باز کردن این کریدور بود.

علی اف اظهار داشت: ما به طور مداوم برای حل این مساله فعالیت داشتیم وکارگروهی در سطح معاونان نخست وزیر روسیه، آذربایجان و ارمنستان وجود دارد. این کارگروه از خاک ارمنستان بازدید و مسیر‌های احتمالی بزرگراه را مورد بررسی قرار داد. در مرحله اولیه، طرف ارمنی اعلام کرد که امکان ساخت جاده در آنجا وجود ندارد. با این حال، ما می‌دانیم که چنین پروژه‌ای در زمان شوروی سابق وجود داشت.

رییس جمهوری آذربایجان با اشاره به این که ارمنستان در زمان شوروی سابق مخالف برقراری ارتباط جاده‌ای بین آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان بود و آن زمان هم به بهانه‌های مختلف اعتراض کردند، افزود: در حال حاضر کارگروه یاد شده امکانات برای ایجاد ارتباط جاده‌ای در این مسیر را تایید کرد. به نظر می‌رسد ارمنستان در مرحله اولیه، با راه آهن و سپس با ساخت بزرگراه موافقت کرد. این تایید شده است. در حال حاضر بحث مسیر بزرگراه که از کجا می‌گذرد مطرح است. شرط اصلی ما این است که کوتاه‌ترین مسیر را داشته باشیم و بتوانیم در تمام فصول سال از این مسیر استفاده کنیم. چون آب و هوا آنجا در بعضی جا‌ها نامساعد است.

علی اف با تاکید بر اینکه این کریدور اجرا خواهد شد، بررسی این موضوع را در قالب فرمت همکاری منطقه‌ای ۳+۳ امکان پذیر دانست و گفت: اگرچه جلسه اول در قالب این فرمت همکاری ماهیت مقدماتی داشت، من مطمئن هستم که در جلسه دوم بحث‌های اساسی‌تر در مورد گشایش ارتباطات انجام خواهد گرفت. کشور‌های منطقه از آن بهره‌مند خواهند شد و ارمنستان نیز اگر از مواضع ضد آذربایجانی، اسلام هراسی و ضد ترکی خود دست بردارد، می‌تواند از این موضوع بهره‌مند شود.

راه اندازی کریدور ارتباطی میان مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان از طریق خاک ارمستان یکی از مفاد توافقنامه سه جانبه ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۰ روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان درباره پایان جنگ در قره باغ می‌باشد.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم