بازدید 15116

ایران و چند کشور حق رای در سازمان ملل را از دست دادند

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل طی نامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل اطلاع داد که چندین کشور حق رای خود را در سازمان ملل از دست دادند.
کد خبر: ۱۰۹۸۷۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷ 12 January 2022

چند کشور حق رای در سازمان ملل را از دست دادند

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، به گزارش چهارشنبه شب خبرگزاری فرانسه، گوترش در نامه‌ای به مجمع عمومی اعلام کرد که مجموعا ۱۱ کشور پرداختی معوقه دارند.

بر اساس منشور سازمان ملل، حق رای یک کشور عضو زمانی تعلیق می‌شود که بدهی‌های معوقه آن برابر یا بیشتر از میزان حق الزحمه‌ای باشد که باید طی دو سال پرداخت کند.

اگر بدهی معوقه به دلیل شرایط خاص کشور عضو صورت گرفته باشد، مجمع ممکن است به آن کشور اجازه ادامه حق رای را بدهد.

به گفته گوترش این کشور‌هایی که در سال ۲۰۲۲ چنین شرایطی دارند، کومور، سومالی و سائوتومه و پرنسیپ هستند.

گوترش در این نامه اعلام کرد: کشور‌هایی که حق رای خود را از دست دادند ایران، سودان، ونزوئلا، آنتیگوآ و باربودا، گینه، کنگو و پاپوا گینه نو هستند.

وی حداقل بدهی برای بازیابی حق رای آن‌ها را اعلام کرد که این میزان برای ونزوئلا حدود ۴۰ میلیون دلار، سودان ۳۰۰ هزار دلار و ایران ۱۸ میلیون دلار است که بدهی ایران همانطور که پیشتر نیز مطرح شده بود به علت تحریم‌های غیر قانونی آمریکا قابل پرداخت نمی‌باشد.

درست سال گذشته نیز فهرستی از کشور‌هایی که حق عضویت را نپرداخته بودند منتشر شد که سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد آن را یک روند معمولی دانسته و گفته بود ایران برای حل این مساله کوشید.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم