بازدید 6589

باند مخوف زورگیری گوشی های گران قیمت متلاشی شد

کد خبر: ۱۰۹۸۲۶۱
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶ 10 January 2022

یک باند مخوف زورگیری گوشی های گران قیمت، درحالی با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در مشهد متلاشی شد که یکی از اعضای این باند، با دسیسه ای شوم طعمه ها را به تفرجگاه ها می کشاند و سپس خود را نیز در معرض زورگیری همدستانش قرار می داد.

به گزارش خراسان، رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته به تشریح ماجرای دستگیری اعضای این باند مخوف پرداخت و اظهار کرد: همزمان با اجرای طرح گسترده مبارزه با جرایم خشن در مشهد، پرونده ای در پلیس آگاهی مورد واکاوی تخصصی قرار گرفت که محتویات آن نشان می داد دو جوان 20 و 22 ساله، در تفرجگاه های اطراف بولوار نماز طعمه زورگیران قمه به دست شده اند و دزدان موتورسوار گوشی های تلفن آنان را زورگیری کرده اند.

سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده افزود: با توجه به اهمیت جرایم خشن در خراسان رضوی، این پرونده در حالی به طور ویژه زیر ذره بین تحقیقات قرار گرفت که یکی از شاکیان هیچ استرسی نداشت و در برابر این زورگیری وحشتناک عکس العمل خاصی از خود نشان نمی داد.

حتی گاهی دوست وی که گوشی آیفون او نیز توسط زورگیران ربوده شده بود، به جای «میلاد» سخن می گفت. به همین دلیل کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن براساس تجربیات کارآگاهی، به رفتارهای عادی «میلاد» مظنون شدند و با استفاده از شگردهای فنی و پلیسی او را برای مدتی زیر نظر گرفتند و سپس به طرح سوالاتی جداگانه از دو شاکی پرونده پرداختند.

این مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی اضافه کرد: در این میان سرنخ هایی مبهم به دست آمد که نشان می داد «میلاد» (یکی از شاکیان) موضوعاتی را از پلیس پنهان می کند. وی تصریح کرد: این گونه بود که ردیابی های کارآگاهان تغییر کرد و آن ها با بررسی های فنی دریافتند که پیامکی با عنوان «بیایید طعمه آورده ام!» از گوشی سرقتی «میلاد» برای فرد دیگری ارسال شده است.

سرهنگ شفیع زاده تاکید کرد: با این سرنخ مهم و با کسب مجوزهای قضایی، شاکی پرونده در جایگاه متهم قرار گرفت و بازجویی های تخصصی از وی آغاز شد چرا که اسناد و مدارک پلیس نشان می داد او خود در ماجرای زورگیری های مخوف نقش دارد.

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی افزود: دقایقی بعد این جوان 22 ساله به نقش خود در زورگیری های خشن اعتراف کرد و گفت: «من به اتفاق سه تن دیگر از همدستانم نقشه زورگیری در تفرجگاه های طبیعی را طرح کردیم و ماجرا این گونه بود که من با افرادی طرح رفاقت و دوستی می ریختم و آن ها را به کوه یا طبیعت اطراف بولوار نماز می کشاندم.

سپس به دوستانم اطلاع می دادم که طعمه را به کدام منطقه آورده ام. آن ها نیز با قمه و چاقو به ما حمله ور می شدند و گوشی و لوازم همراه ما را می ربودند ولی بعد از چند ساعت گوشی مرا باز می گرداندند و گوشی سرقتی طرف دیگر را به مالخران می فروختیم.

سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده ادامه داد: بلافاصله در پی اعترافات این جوان زورگیر تحقیقات کارآگاهان وارد مرحله جدیدی شد و آنان با هماهنگی های قضایی به سراغ دیگر اعضای این باند مخوف رفتند.

وی خاطر نشان کرد: کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن که به سرپرستی سرهنگ جعفرزاده وارد عملیات تخصصی شده بودند در چند عملیات هماهنگ و ضربتی در مناطق مختلف شهر سه همدست دیگر «میلاد» را نیز دستگیر کردند و به مقر انتظامی انتقال دادند.

کارآگاه ارشد خراسان رضوی در ادامه این گفت و گوی اختصاصی تصریح کرد: چهار متهم جوان این پرونده که به طور غافلگیرانه در چنگ قانون گرفتار شده بودند، در اعترافات خود به زورگیری از دیگر جوانانی که با خودرو یا وسایل نقلیه دیگر به تفرجگاه های جنوبی شهر می رفتند اقرار کردند که مقادیری طلا و جواهرات نیز از دختران همراه طعمه های خود به سرقت برده اند.

وی همچنین به دستگیری سه تن از مالخران اموال سرقتی در این پرونده اشاره کرد و گفت: به دنبال اعترافات متهمان، عملیات دستگیری مالخران نیز در دستور کار قرار گرفت و کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن با نظارت و هدایت سرهنگ مرادی (رئیس اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی) موفق شدند سه تن از مالخران گوشی های گران قیمت و به ویژه گوشی های آیفون را در عملیات های جداگانه دستگیر کنند که 27 گوشی نیز از اعضای این باند خطرناک کشف و ضبط شده است.

سرهنگ کارآگاه شفیع زاده در پایان با اشاره به ادامه تحقیقات گسترده در این پرونده تصریح کرد: چهار متهم به زورگیری تاکنون به 31 فقره زورگیری از جوانان و نوجوانان اعتراف کرده اند که تلاش کارآگاهان برای شناسایی دیگر مال باختگان آغاز شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم