بازدید 7115

مقتدی صدر فراکسیون اکثریت را تشکیل داده است

دو منبع سیاسی آگاه فاش کردند که رهبر جریان صدر تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی را که وظیفه آن تشکیل دولت جدید است، تکمیل کرده است.
کد خبر: ۱۰۹۷۷۰۰
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱ 08 January 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از شفق نیوز، این دو منبع که یکی از آنها از رهبران جریان صدر و دیگری از رهبران اهل سنت است، گفتند: مقتدی صدر، رهبر جریان صدر توانست فراکسیون اکثریت را شامل ۱۸۰ نماینده تشکیل دهد.

این دو منبع افزودند که صدر در اولین جلسه پارلمان عراق طی فردا یکشنبه، فراکسیون خود را به همراه امضای نمایندگان به عنوان بزرگترین فراکسیونی که وظیفه تشکیل دولت آینده را برعهده دارد، معرفی خواهد کرد.

روز جمعه، مقتدی صدر در توئیتی با اشاره به احزاب سیاسی متحد خود برای تشکیل دولت نوشت: اراده مردم همان حکومت اکثریت ملی است و هیچ فشار خارجی ما را از آن منصرف نخواهد کرد و هر تهدیدی قاطعیت ما، عزم و پیشروی‌مان به سمت یک عراق اصیل، آزاد و دموکرات را بیشتر می‌کند.

به گفته منابع، منظور صدر، حزب دموکرات کردستان (۳۱ کرسی)، ائتلاف تقدم (۳۷ کرسی)، ائتلاف عزم (۱۴ کرسی) و ائتلاف تصمیم (۵ کرسی)، به اضافه فراکسیون صدر است که در انتخابات با ۷۳ کرسی پیروز شد.

این دو منبع گفتند که جناح‌های کوچک‌تر و مستقل سیاسی نیز به فراکسیون اکثریت تشکیل‌شده توسط صدر ملحق شده‌اند.

مقتدی صدر برای تصویب دولت جدید به آرای اکثریت نمایندگان مجلس (نیم به علاوه یک) یعنی ۱۶۵ نماینده نیاز دارد.

از سوی دیگر ائتلاف العزم، دومین ائتلاف بزرگ اهل سنت عراق که برای به دست آوردن کرسی ریاست پارلمان با ائتلاف "تقدم" به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس سابق پارلمان، رقابت می‌کند "محمود المشهدانی"، قدیمی‌ترین عضو آن را برای ریاست جلسه روز یکشنبه پارلمان معرفی کرد.

پارلمان جدید اولین جلسه خود را فردا به ریاست محمود المشهدانی برای انتخاب رئیس پارلمان و دو معاون برگزار می‌کند.

برهم صالح پیشتر با صدور فرمانی، روز ۹ ژانویه سال آتی میلادی (۱۹ دی ماه) را به عنوان تاریخ برگزاری اولین جلسه پارلمان جدید عراق تعیین کرد. در فرمان رئیس جمهور عراق آمده است که مُسن‌ترین فرد در میان نمایندگان حاضر در پارلمان، ریاست سِنی جلسه را برعهده خواهد داشت.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم