بازدید 7772

جهش جدید در کرونا با نام «IHU» چقدر خطرناک است؟

هر هفته سویه‌های تازه ویروس کرونا شناسایی می‌شوند و بسیاری از آن‌ها پدیدار و سپس به‌سرعت ناپدید می‌شوند. برخی دیگر هم می‌مانند اما هرگز به طور گسترده شیوع پیدا نمی‌کنند.
کد خبر: ۱۰۹۷۵۸۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۵ 07 January 2022

ایسنا به نقل از سی‌بی‌اس نیوز نوشت: در این میان، تنها شمار اندکی به مرحله‌ای می‌رسند که سازمان جهانی بهداشت (WHO) آن‌ها را در گروه «سویه‌ نگران‌کننده» دسته‌بندی کند. به همین دلیل عجیب بود که سویه‌ای موسوم به "آی‌اچ‌یو" (IHU) که بیش از یک ماه پیش در فرانسه شناسایی شد و چندان پخش نشد، این هفته ناگهان خبرساز شد.

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت نگرانی‌ها در مورد این سویه را بی‌مورد خوانده است.

"عبدی محمود"، مدیر حوادث این سازمان نیز در نشست رسانه‌ای روز سه‌شنبه در ژنو یادآور شد که "این سویه در رادار ما زیرنظر است" و تاکید کرد که "آی‌اچ‌یو" یک تهدید به حساب نمی‌آید.

شاید علت خبرساز شدن سویه مزبور این باشد که دانشمندان هفته گذشته تصمیم گرفتند نام آن‌ را "آی‌آچ‌یو" بگذارند. این نام برگرفته از مرکز بیمارستانی-پژوهشی بود که این ویروس در آن شناسایی شد اما کاربران رسانه‌های اجتماعی با بازیگوشی زبانی، آن را «از تو بیزارم» (I HATE YOU) نامیدند و این سویه که با نام تخصصی "ب.۱.۶۴۰.۲" ثبت شده بود، ناگهان سر زبان‌ها افتاد.

این سویه نخستین بار در ماه نوامبر در فردی ساکن منطقه مارسی فرانسه که به تازگی از کامرون در آفریقای مرکزی بازگشته بود، شناسایی شد. ۱۱ فرد دیگر که همگی با مبتلای نخست در ارتباط بودند نیز به این سویه آلوده شدند و آی‌اچ‌یو به عنوان یک سویه جدید در تاریخ ۹ دسامبر ثبت شد.نخستین مورد ابتلا به سویه امیکرون در فرانسه نیز در همان هفته شناسایی شده بود. اکنون سویه امیکرون عامل نیمی از کل موارد ابتلا به کووید-۱۹ در فرانسه است اما از سویه آی‌اچ‌یو به جز همان ۱۲ مورد نخست، اثری وجود ندارد.

دانشمندانی که این سویه را آی‌اچ‌یو نامیدند در مقاله‌ای پژوهشی در روز ۲۹ دسامبر، اعلام کردند: این سویه مثال دیگری از پیش‌بینی‌ناپذیری پیدایش سویه‌های سارس-کوو-» و انتقال آن به یک منطقه معین جغرافیایی از خارج کشور است. با این حال، این دانشمندان می‌گویند که برای گمانه‌زنی درباره ویژگی‌های ویروسی، همه‌گیری یا بالینی این سویه هنوز خیلی زود است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم