بازدید 4688

گفتگوی بلینکن با وزیرخارجه قزاقستان درپی اعتراضات

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در پی ناآرامی‌های قزاقستان با مختار تیلو بردی وزیر امور خارجه این کشور گفتگو کرد.
کد خبر: ۱۰۹۷۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۴ 07 January 2022
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه به وقت محلی اعلام کرد بلینکن در این گفتگو بر حمایت آمریکا از نهاد‌های قانونی قزاقستان و آزادی رسانه‌ها تاکید کرد.

ند پرایس افزود: بلینکن از یک راه حل مسالمت آمیز و با احترام به حقوق مردم برای حل این بحران حمایت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد که بلینکن در این گفتگو اولویت ارتقای ثبات در اروپا از جمله حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در پاسخ به تجاوز روسیه را مطرح کرد.

"ماریا زاخارووا"سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعتراض‌ها و رویداد‌های اخیر قزاقستان را تلاش سازمان یافته از خارج برای اخلال ثبات و امنیت این کشور دانست و از اعزام نیرو‌ها به قزاقستان که انان را "صلحبانان سازمان پیمان امنیت جمعی" خواند، خبر داد.
زاخارووا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای که در شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ منتشر شد، افزود: ششم ژانویه سازمان پیمان امنیت جمعی که متشکل از رهبران حکومت‌ها و دولت‌های عضو این پیمان است در ارتباط با درخواست "قاسم ژومارت توکایف" رئیس جمهوری قزاقستان تصمیم به اعزام نیروی صلحبان به قزاقستان برای مدت محدود باهدف تثبیت و بهبود اوضاع این کشور گرفت.

به گزارش ایرنا، "قاسم ژومارت توکایف" رئیس جمهوری قزاقستان روز چهارشنبه از تصمیم خود برای درخواست کمک از پیمان امنیت جمعی برای کمک به قزاقستان خبر داد.
سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد و در حال حاضر شامل ارمنستان، بلاروس، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان است. CSTO با هدف "تقویت صلح، امنیت و ثبات در منطقه و جهان، حفاظت جمعی از استقلال، تمامیت ارضی و تمامیت ارضی کشور‌های عضو" تأسیس شد.

به گفته توکایف، مردم قزاقستان از این درخواست کمک، حمایت می‌کنند و چنین اقدامی برای مقابله با تروریست‌ها لازم است.
رئیس جمهوری قزاقستان گفت که رویداد‌های روز‌های اخیر در این کشور را اقدامات خصمانه خارجی می‌داند که از پیش برنامه ریزی شده و تامین مالی شده است.
معترضان در آلماتی بزرگ‌ترین شهر قزاقستان روز چهارشنبه با حمله به محل سکونت رییس جمهوری این کشور، خانه او را به آتش کشیدند. همچنین در درگیری‌های روز چهارشنبه، ۸ نیروی امنیتی قزاقستان کشته شدند.
دولت قزاقستان روز چهارشنبه درمیان اعتراضات گسترده در این کشور در سراسر قزاقستان وضعیت فوق العاده اعلام کرد.
به دنبال بالاگرفتن اعتراض‌ها در دو شهر بزرگ قزاقستان به علت افزایش قیمت سوخت، دولت این کشور استعفا کرد. وزارت کشور قزاقستان نیز اعلام کرد به دنبال رویداد‌های ساعات گذشته در این کشور که با اعتراض‌های گسترده مردمی همراه بوده، پلیس دست کم ۲۰۰ نفر را در ارتباط با نقض نظم عمومی بازداشت کرده است.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم