بازدید 5913

ایران خواستار ضمانت درمورد عدم اعمال تحریم است

شبکه خبری الجزیره پنجشنبه شب به نقل از وزیر امور خارجه ایران گزارش داد: ایران در مذاکرات وین خواستار ضمانت‌هایی است که مانع اعمال تحریم‌های جدید و بازگشت تحریم بعد از برداشته شدن آن است.
کد خبر: ۱۰۹۷۴۷۸
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱ 06 January 2022
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در گفتگو با الجزیره افزود:دور هشتم مذاکرات وین، مذاکرات را در مسیر درست قرار داد.

اگر طرف‌های غربی قصد و اراده جدی داشته باشند، دستیابی به یک توافق خوب امکان پذیر است.

وی تاکید کرد: ما خواهان لغو تحریم‌هایی هستیم که از سوی ترامپ بر ایران تحمیل شد، به ویژه تحریم‌هایی که مغایر توافقنامه هسته‌ای است.

امیر عبداللهیان در ادامه افزود: ما خواهان تضمین‌هایی هستیم که عدم اعمال تحریم‌های جدید و عدم بازگشت تحریم‌های کنونی پس از لغو شدن را شامل شود.

وزیر امور خارجه ایران، صادرات نفت ایران و دستیابی به درآمد‌های آن را از جمله این تضمین‌ها برشمرد.

وی همچنین گفت: در حال حاضر تبادل غیر رسمی پیام با آمریکایی‌ها در وین با هدف تسهیل مذاکرات وجود دارد.

الجزیره به نقل از امیرعبداللهیان افزود: ما سخنان خوبی از هیات آمریکایی در وین می‌شنویم، اما مهم، مشاهده اقدامات جدی است.

وزیرامورخارجه ایران درباره تهدید‌های رژیم صهیونیستی نیز گفت: تهدید‌های رژیم صهیونیستی تازگی ندارد و این رژیم در وضعیتی بسر می‌برد که قادر به اجرای آن‌ها نیست.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات اخیر میان ایران و عربستان نیز اظهار داشت: گفت وگوی ما با عربستان مثبت و سازنده است و برای از سرگیری روابط در هر زمانی آمادگی داریم.

وی افزود: نمایندگان ما در سازمان همکاری اسلامی به جده باز خواهند گشت و این اقدامی مثبت به شمار می‌رود.

وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد که عربستان مایل به گفتگو درباره پرونده‌های منطقه‌ای است، اما در حال حاضر گفتگو‌ها بر روابط دوجانبه متمرکز است.

امیرعبداللهیان افزود: ما به اهمیت یک گفت وگوی گسترده منطقه‌ای شامل عربستان، مصر و ترکیه برای حل مشکلات منطقه اعتقاد داریم.

وی با محکوم کردن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: ما به همسایگانمان هشدار دادیم که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خطایی راهبردی است و آن‌ها اولین کسانی هستند که بهای آن را خواهند داد.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم