بازدید 5586

خسارت‌های ناشی از سیل در هرمزگان جبران می‌شود

وزیر کشور گفت: موارد مختلف همچون تامین تجهیزات و ماشین آلات و جبران خسارت‌های وارد شده بر اثر سیل به خصوص به کشاورزان در هرمزگان با جدیت پیگیری می‌شود.
کد خبر: ۱۰۹۷۳۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸ 06 January 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، دکتر احمد وحیدی بامداد روز پنجشنبه در نشست فوق‌العاده ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان رودان که با حضور استاندار هرمزگان، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، فرماندار ،نماینده شرق هرمزگان و امام جمعه رودان برگزار شد،افزود: همه باید به وظایف خود عمل کنیم که آلام سیل‌زدگان به خصوص کشاورزان که زحمت کشیدند اما دچار خسارت شده‌اند، جبران شود.

وی ادامه داد: اراده و همبستگی و تدبیر در صحنه که باید در مواقع بحران به فوریت به اجرا گذاشته شود، بسیار مهم و کارساز است و در این حادثه سیل نیز، مدیریت بحران در صحنه به خوبی انجام شد.

وزیر کشور با اشاره به درخواست‌های مطرح شده در این نشست، بیان داشت: احداث پل و لایروبی رودخانه‌ها از جمله موارد ضروری است که باید برای آن برنامه‌ریزی و به سرعت انجام گیرد که در راستای پیشگیری از اتفاقات بسیار مهم خواهد بود.

وحیدی در جمع مسوولان و جمعی از افشار مختلف مردم ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا "سلام الله علیها"،یاد آور شد:درهرمزگان اقدامات لازم در عرصه مهم خدمات رسانی بلافاصله پس از وقوع سیل بویژه هدایت آب و اسکان سیل زدگان انجام شدلذا از همه دست اندرکاران و تلاشگران که با تدابیر خوب این کارها صورت دادند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

در این نشست، فرماندار رودان تمهیدات پیش بینی شده برای مقابله با تهدیدات سیل و خسارات وارده به شهرستان پس از وقوع سیل را تشریح و نمایندگان شوراهای اسلامی بخش مرکزی، رودخانه، بیکاه و جغین نیز مشکلات مناطق خود را در حوزه های مختلف مطرح کردند.

مصطفی غلامپور افزود: پس از وقوع سیل در شهرستان رودان، ۵۰ محور اصلی و فرعی ارتباطی مسدود بود که هم اکنون تنها یک محور مسدود است و تا پنجشنبه بازگشایی می شود.

وی ادامه داد: همچنین از مجموع ۳۷ روستا که به دلیل سیل دچار قطعی برق شده بودند، تنها سه روستا هم اکنون بدون برق هستند که اقدامات لازم برای اتصال این سه روستا به َشبکه برق در حال انجام است.

فرماندار رودان اظهار داشت: آب گرفتگی ۷۰۰ واحد مسکونی، تخریب ۱۳۰ واحد مسکونی، خسارت به ۱۸۷۷ هکتار از اراضی زراعی و باغی و پنج کیلومتر سیل بند از جمله خسارت های سامانه بارشی سیل آسای اخیر در شهرستان رودان است.

درجریان بارندگی هفته جاری بنا به دستور رییس جمهور وزرای کشور و نیرو و همچنین رییس جمعیت هلال احمر به هرمزگان سفر کردند و از نزدیک با ابعاد وقوع سیل و خسارت های ناشی از آن آشنا شدند.

سیل ویرانگر روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری تمام مناطق هرمزگان را در برگرفت و خسارت‌های فراوانی به زیر ساخت‌ها شامل آب برق مخابرات، راه پل‌ها واحدهای مسکونی و کشاورزی وارد کرد.

براساس اعلام هواشناسی هرمزگان، میناب با ۲۷۲ و رودان با ۱۷۶ میلی‌متر بیشترین بارش ها را داشتند که آسیب بسیاری متحمل شدند و این بارش‌ ها موجب آب گرفتگی و جاری شدن سیلاب در برخی مناطق شهری و روستایی و خسارت به زیر ساخت های عمومی شده است.

با توجه به وسعت آبگرفتگی به ویژه در منطقه شهری میناب، تیم های مدیریت بحران استانداری و تیم های امدادی جمعیت هلال احمر هرمزگان از ساعت اولیه وقوع سیل در منطقه حضور دارند و مشغول خدمات رسانی هستند.

بیش از یک هزار منزل در ۳۰ محله این شهرستان درجریان بارندگی روزهای اخیر دچار ابگرفتگی شد.

در پی بارندگی های چند روز اخیر، حجم ذخیره آب سدهای استان که خالی و رو به پایان بود، به بیش از ۹۱ درصد رسیده و در حال حاضر ۱۰۰ درصد آبگیری کامل شد که در بارندگی‌های اخیر، بیش از حجم مخزن سد استقلال، آورد سیلاب به ثبت رسید.

تمام دریچه‌های اضطراری سد استقلال میناب پی از بارندگی‌ها و پر شدن حجم آن باز شد که در نتیجه آن نسبت به تخلیه روستاهای پایین دست با توجه به این مساله اقدام شد.

استان هرمزگان پیش از بارندگی‌های اخیر شرایط مناسبی را از نظر وضعیت منابع آبی نداشت.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی