بازدید 19189
۵

لورفتن‌سؤالات‌امتحانات‌نهایی۱۰دقیقه بعدازشروع آزمون

دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور گفت: با اطلاعاتی که دانش‌آموزان دادند، به گرداننندگان این کانال‌ها نزدیک شدیم و می‌دانیم چه کسانی این اقدامات را انجام می‌دهند، اما هنوز دستگیر نشدند.
کد خبر: ۱۰۹۷۲۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۸ 05 January 2022

به گزارش تابناک به نقل از فارس، دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور گفت: ۱۰ دقیقه بعد از شروع امتحان نهایی، سؤالات در کانالی منتشر می‌شود و دانش‌آموزان یک ساعت و نیم هم وقت دارند که پاسخ‌های کوتاه سؤالات را در برگه امتحانی بنویسند.

 هامون سبطی دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش نتوانسته است خود را با پیشرفت فناوری هماهنگ کند و فقط در موضع انکار و حاشا قرار گرفته است؛ این وزارتخانه، خود را مقدس می‌داند و هر واقعیتی که بخواهد این تقدس توهم‌آمیز را خدشه‌دار کند، انکار می‌کند؛ در این حالت با سرعت بسیار زیادی، فاصله‌اش با واقعیت، مردم و نیاز‌هایی که در کشور وجود دارد، افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به نیاز به خانه تکانی اساسی در وزارت آموزش و پرورش، گفت: آموزش و پرورش لاغر شدن و کم محتوایی کتاب‌های درسی خود را انکار می‌کند و بی‌توجهی بچه‌ها در درس‌ها را به گردن دشمن خارجی به نام کنکور می‌اندازد و قبول ندارد که ناتوانی در جذب دانش‌آموزان به علم و فرهنگ باعث می‌شود که وقتی اسم کنکور می‌آید بچه‌ها به یاد درس خواندن بیفتند؛ به عبارت دیگر اگر کنکور هم حذف شود، بچه‌ها به فکر درس خواندن و تعمق در کتاب‌های آموزش و پرورش نخواهند بود.

اسوس‌افزار‌ها خیلی کوچک هستند و در پاک‌کن، مداد و گوش جاسازی می‌شوند
سبطی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش تقلب‌های متعدد در آزمون‌های امتحانی خود را انکار می‌کند، افزود: تکنولوژی در این چند سال خیلی پیشرفت کرده است و جاسوس‌افزار‌هایی آمده است که حتی در برابر برخی دستگاه‌های ردیابی هم غیرقابل تشخیص هستند که البته این دستگاه‌ها در حوزه‌های امتحانی به کار گرفته نمی‌شود و فقط در کنکور استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: جاسوس‌افزار‌ها خیلی کوچک هستند و در پاک‌کن، مداد و گوش جاسازی می‌شوند و چندین کانال ده‌ها هزار نفری هست که به صورت عمومی، سؤالات و پاسخ‌های امتحانات نهایی آموزش و پرورش را پخش می‌کند؛ البته این موضوع درباره سؤالات کنکور هم دیده می‌شود، اما این دو آزمون دارای تفاوت‌های اساسی هستند یعنی در جلسه کنکور، بازرسی شدیدی اتفاق می‌افتد و سه لایه امنیتی در جلسه حضور دارند و استفاده از جاسوس‌افزار‌ها را بسیار مشکل می‌کند.

دانش‌آموزان می‌توانند بسیار راحت‌تر از جلسات کنکور موبایل همراه داشته باشند
دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت کشور افزود: مشکل دیگر این است که اغلب سؤالات کنکور بسیار سخت و تحلیلی است و پاسخ به آن‌ها از عهده تیم پاسخ دهی تقلب‌گر‌ها به راحتی بر نمی‌آید؛ در حالی که در همین امتحانی که دو روز پیش برگزار شد، پاسخ سؤالات، که بسیار کوتاه بود و حافظه محور، ۱۰ دقیقه بعد از شروع آزمون بر روی کانال عمومی قرار گرفت و این کانال‌ها به کانال‌های دیگر فوروارد می‌شوند و می‌توانند چند صدهزار دانش‌آموز به این سؤالات دسترسی داشته باشند؛ از سوی دیگر دانش‌آموزان می‌توانند سر جلسه امتحان نهایی که خیلی پرتعداد و پراکنده است و واقعا امکان کنترل هم نیست، بسیار راحت‌تر از جلسات کنکور موبایل همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بر خلاف ادعایی که مسؤولان آموزش و پرورش می‌کنند، امتحانات نهایی تشریحی نیست و در بسیاری موارد پاسخش در حد یک کلمه است و راحت‌تر از پاسخ کنکور، جواب‌ها به دست می‌آید، ادامه داد: این موارد را ردیابی کردیم و چندین بار اعلام کردیم؛ خوشبختانه تعامل بهتری با حراست سازمان سنجش داشتیم و آن‌ها به هیچ وجه انکار نکردند و یادآوری می‌کنند که متقلبان را تا جایی که امکان داشته باشد، می‌گیرند و به‌سزای کارشان می‌رسانند؛ ولی آموزش و پرورش می‌گوید که تقلبی انجام نمی‌شود یا اهمیت خاصی ندارد.

سبطی افزود: با اطلاعاتی که دانش‌آموزان دادند، به گرداننندگان این کانال‌ها نزدیک شدیم و می‌دانیم چه کسانی این اقدامات را انجام می‌دهند، اما هنوز دستگیر نشدند سؤالات امتحانی نهایی قبل از جلسه کنکور لو نمی‌رود، اما ۱۰ دقیقه بعد از شروع آزمون سؤالات در کانالی منتشر می‌شود و دانش‌آموزان یک ساعت و نیم هم وقت دارند که پاسخ‌های کوتاه سوالات را در برگه امتحانی بنویسند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۵
حذف کنکور اشتباهی بزرگ است که امکان یک مسابقه برابر برای اکثریت داوطلبان دانشگاه را از بین برده و این صحنه را هم رانتی و سلیقه ای و پارتی بازی می کند.
با این شرایط افنضاح آقایون شورای انقلاب فرهنگی میان در مناطره تلویزیونی و مرتب تاکید میکنن بر اجرای مصوبه کنکوری شون و تاثیر قطعی ۶۰ درصدی معدل امتحان نهایی. متاسفم . شما یه نهایی نمیتونید امن برگزار کنید...
این آقا بیش از آنکه نگران لو رفتن سوالات و اطلاع رسانی در اینباره باشد بفکر دفاع از سوالات غیر استاندارد و ماله کشی بروی افتضاحات کنکور چند سال اخیر است!
جناب دیده بان شفافیت کوچکترین اطلاعی از تفاوت «اهداف رفتاری» و «ارزش های عاطفی» که در کتاب های درسی مد نظر است و آزمون های استانداردی که این اهداف را باید پوشش دهند ندارد و تمام همت خود را صرف دفاع از سوالات غیر علمی و غیر استاندارد کنکور کرده است.
اگر فقط یک دهم امکانات، بودجه و نفوذ سازمان سنجش را به آموزش و پرورش بدهید، حفظ و حراست آزمون های نهایی بمراتب دقیق تر و مطمئن تر از کنکور انجام خواهد شد.
در آخر پیشنهاد می کنم ایشان عنوان دبیر نهاد شفافیت را کنار نهاده و به با عنوان مدیر دفاع از فضاحت های کنکور به فعالیت خویش ادامه دهند تا نان حلال تری بخورند!
کنکور امسال که وضعیت افتضاح تر بود!
سوالات آزمون نهایی تشریحی است و حتی اگر یک کلمه هم باشد (که نیست) باید نوشته شود ولی کنکور که فقط یک علامت زدن کافی است!
کنکور یک امتحان است و تقلب در آن بسیار راحت تر است اما امتحانات نهایی 10 امتحان است و برفرض که یک دانش آموز بتواند در یک یا دو درس تقلب کند در همه درس ها که نمی تواند.
این آقا مردم را چی فرض کرده است!
دنبال کسی نگرد. از بچه ات اگر بپرسی خودش کانالو معرفی میکنه
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم