بازدید 9107

مشاور جنجال برانگیز جانسون استعفا کرد

پس از آنکه مشاور ارشد نخست وزیر انگلیس به دلیل افشای ویدئویی از برگزاری جشن کریسمس در دوران محدویت‌های شدید کرونایی استعفا کرد، جانسون از اینکه مشاور برجسته‌اش را از دست داده، ابراز تاسف کرد.
کد خبر: ۱۰۹۲۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸ 09 December 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا از اسکای نیوز، الگرا استراتون، مشاور بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس پس از انتشار ویدئویی که نشان می‌داد او در دسامبر گذشته در مورد جشن کریسمس در دفتر نخست‌وزیری (داونینگ استریت) در حالی که لندن در محدودیت‌های شدید کرونایی بود، شوخی می‌کرد، استعفا داد.

بوریس جانسون در یک کنفرانس مطبوعاتی در داونینگ استریت پس از دیدار وزیران برای بررسی اعمال محدودیت های جدید در واکنش به افزایش موارد و گسترش اومیکرون از مشاور برجسته‌اش که به دلیل افشای ویدیو از سمت خود کناره‌گیری کرد، تمجید و از استعفای او ابراز تاسف کرد.

جانسون گفت: خیلی متاسفم که او را از دست دادم. من برای او بهترین‌ها را آرزو می کنم و ما اینجا در دولت دلتنگ او خواهیم شد.

او استراتون - که همچنین به عنوان سخنگوی او برای اجلاس آب و هوا COP۲۶ کار می کرد - را یک "همکار خوب" نامید که به "توافقی بزرگ" دست یافت. اما افزود که او نمی‌تواند «هیچ بهانه‌ای برای سبکسری» کارکنانش در ویدیوی ITV بیاورد.

ویدئویی که ITV به دست آورده است، چند روز پس از برگزاری مهمانی کریسمس ۲۰۲۰ در دفتر نخست وزیری و توصیف آن با شوخی و خنده توسط استراتون که در آن زمان دبیر مطبوعاتی جانسون بود، گرفته شده است.

استراتون با ارائه یک بیانیه اشک‌آلود گفت که "از این اظهارات تا آخر عمر پشیمان خواهد بود".

کمتر از ۲۴ ساعت پس از انتشار این ویدئو، استراتون در بیرون از خانه خود بیانیه‌ای داد تا از سمت خود به عنوان سخنگوی COP۲۶ استعفا دهد و از مردم عذرخواهی کند.

او به خبرنگاران گفت: مردم بریتانیا در نبرد جاری علیه کووید-۱۹ فداکاری‌های زیادی انجام داده‌اند. اکنون می‌ترسم که این ویدئو باعث مشکلاتی در این مبارزه شود.

جانسون نیز بابت این ویدئو عذرخواهی کرد. او به نمایندگان مجلس گفت که از این کلیپ "عصبانی" شده است و در حال آغاز تحقیقات در مورد این است آیا قوانین کریسمس گذشته نقض شده است یا خیر.

جشن کریسمس در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۰ برگزار شد، زمانی که لندن تحت محدودیت‌های سطح ۳ قرار داشت، به این معنی که همه تجمعات دو یا چند نفره و مهمانی‌های کاری ممنوع بود.

یک منبع به بی‌بی‌سی گفت که حاضران در این جشن تا نیمه‌شب می‌نوشیدند و غذا می‌خوردند. این ویدئو یک هفته بعد از مهمانی ضبط شده و خانم استراتون را در کنار سایر کارکنان دفتر نخست‌وزیری نشان می‌دهد که استراتون با مشاور ویژه نخست وزیر، اد اولدفیلد، در یک کنفرانس مطبوعاتی ساختگی تمرین می‌کند که چه پاسخ هایی باید به خبرنگاران بدهد.

وقتی از استراتون در مورد گزارش‌های مربوط به مهمانی جمعه شب داونینگ استریت پرسیده می‌شود، او به شوخی می‌گوید: من به خانه رفتم. قبل از اینکه اولدفیلد از او بپرسد که آیا نخست وزیر مهمانی کریسمس را مجاز دانسته؟ استراتون می پرسد، جواب چیست؟ دستیاران دیگر به شوخی می گویند،: این مهمانی نبود، پنیر و شراب بود. و او با خنده پاسخ می‌دهد: پنیر و شراب خوب است؟ این مهمانی یک جلسه کاری بود.

این داستان خشم گسترده‌ نمایندگان پارلمان را به همراه داشت و نمایندگان مجلس از همه طرف‌ها خواستار پاسخ‌های قطعی در مورد نقض قوانین شدند - به ویژه پس از روزهایی که دفتر نخست وزیری حتی برگزاری یک مهمانی را انکار می‌کرد. مردم نیز از اینکه وقتی آنها داستانهایی از مرگ عزیزانشان را به اشتراک می‌گذاشتند، دولتمردان می‌خندیدند و مهمانی می‌گرفتند، خشمگین هستند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه
آخرین اخبار