بازدید 28339
پژوهشگر مهمان در «بنیاد علم و سیاست آلمان» در گفت‌وگو با تابناک
برخی ناظران و تحلیلگران، مذاکرات را موفقیت آمیز و رو به جلو ارزیابی کرده اند و برخی دیگر به ویژه رسانه‌ها و محافل غربی و اروپایی، از بن بست در مذاکرات سخن گفته اند، در حالی که تیم مذاکره کننده ایران، گفته اند که بن بستی در مذاکرات وجود نداشته و این اروپایی‌ها هستند که باید پیش نویس‌های ارائه شده توسط ایران را بررسی کرده و تصمیم سیاسی لازم برای توافق را بگیرند.
کد خبر: ۱۰۹۱۳۰۹
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۹ 04 December 2021

آیا می توان به آینده مذاکرات ایران و گروه 4+1 امیدوار بود؟/ هدف ایران از مانور سیاسی در وین چه بود؟

بین الملل تابناک: مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۴+۱ که از روز دوشنبه تا جمعه در وین اتریش در جریان بود، روز گذشته پایان یافت و طبق اعلام طرفین، قرار است اواخر این هفته مذاکرات از سر گرفته شود. در این میان، تحلیل ها و نظریات متفاوتی پیرامون نتایج دور هفتم وین ـ که در هفته گذشته برگزار شد ـ مطرح شده است. 

برخی ناظران و تحلیلگران، مذاکرات را موفقیت آمیز و رو به جلو ارزیابی کرده اند و برخی دیگر به ویژه رسانه‌ها و محافل غربی و اروپایی، از بن بست در مذاکرات سخن گفته اند، در حالی که تیم مذاکره کننده ایران، گفته اند که بن بستی در مذاکرات وجود نداشته و این اروپایی‌ها هستند که باید پیش نویس‌های ارائه شده توسط ایران را بررسی کرده و تصمیم سیاسی لازم برای توافق را بگیرند. به هیمن جهت، برخی ناظران معتقدند آنچه اروپایی ها با نام بن بست در مذاکرات مطرح می کنند چیزی جز تلاش در جهت تحت فشار قرار نهادن ایران و متهم کردن ایران به ایجاد بن بست در روند مذاکرات نیست.

در همین راستا، تابناک در گفتگو با دکتر «حمیدرضا عزیزی» پژوهشگر مهمان در «بنیاد علم و سیاست آلمان» به بررسی نتایج مذاکرات هفته گذشته در وین پرداخته است. 

آیا می توان به آینده مذاکرات ایران و گروه 4+1 امیدوار بود؟/ هدف ایران از مانور سیاسی در وین چه بود؟

تابناک: نتیجه مذاکرات هفته گذشته در وین را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا می توان به این مذاکرات خوشبین بود؟ 

حمیدرضا عزیزی: در ابتدای دور جدید مذاکرات، امیدی شکل گرفت به اینکه می‌شود پیشرفتی داشت. این امید حاصل گزارش ها یا موضع‌گیری‌ها و اخبار اولیه بود، مبنی بر اینکه ایران قرار نیست پشرفت‌هایی که در شش دور گذشته در دوره روحانی حاصل شده را کنار بگذارد و بخواهد از صفر شروع کند. این موضوع هم از منابع ایرانی اعلام شد و هم طرف اروپایی زمانی که اعلام کرد درواقع امیدی شد که ایران نه تنها در مذاکرات جدیت دارد، بلکه در عین حال مسائل مربوط به پیشرفت‌هایی که در دوره‌های گذشته حاصل شده را هم قرار نیست کنار بگذارد. در طول هفته گذشته تا دیروز، کمی امیدها کمرنگ‌تر شد، بخصوص زمانی که این بحث‌ها مطرح شد که مواردی که در دو طرح پیشنهادی ایران مطرح شده، مواردی است که نتایج دوره های قبل را زیر سؤال می‌برد و طرف های اروپایی ادعا کرده اند که ایران زیاد جدی نیست. 

برداشت من به صورت کلی این است که دست‌‌کم در این دوره از مذاکرات هدف طرف ایرانی صرفا دستیابی به توافق نبود و بیشتر یک نوع مانور سیاسی بود.
چرا مانور سیاسی می گویم؟ به دلیل اینکه جزئیات طرح پیشنهادی ایران را که ما نمی‌دانیم، اما اگر مبنای آن خواسته‌هایی باشد که ایران از قبل هم مطرح کرده و روی آن ‌ها اصرار داشته است (برداشته شدن یک‌جا و قابل راستی‌آزمایی همه تحریم‌ها) بنابراین ایران خوب می‌داند که این به عنوان هدف تکنیکال قابل دستیابی نیست. با وجود اینکه در تمام این زمینه ها معتقدم حق با ایران است، به دلیل اینکه آمریکا از برجام خارج شده، تحریم‌ها دوباره روی ایران اعمال شد و ایران نگران است که هر اتفاقی ممکن است بار دیگر رخ دهد. اگر جنبه حقانیت موضوع را در نظر بگیریم، ایران نسبت به این موضوع حق دارد. اما بحث این‌ است که با واقعيت‌های موجود، از شرایط داخلی آمریکا گرفته تا موارد و ملاحظات بقیه طرف‌های برجام، این خیلی قابل‌ تحقق نیست، به همین دلیل اگر مبنای دو سه طرح پیشنهادی ایران، تاکید بر این موارد باشد، طبیعتا می‌داند که این‌ها بدون شک مورد قبول طرف مقابل قرار نمی‌گیرد.
 
تابناک: اگر واقعا ایران امکان‌ناپذیری موضوع را می‌داند و با علم به این موضوع طرح پیشنهادی را ارائه کرده، پس هدف ایران چیست؟
 
حمیدرضا عزیزی: گفته بودم مانور سیاسی. مانور سیاسی در دو سطح اتفاق می‌افتد: حاضر شدن در مذاکرات، اعلام اینکه ما جدی هستیم، اینکه توافق در دسترس است و چیزی که طرف غربی شاید انتظارش را نداشته باشد، یعنی انتظار داشته باشد که ایران از همان اول بگوید ما پایبند نیستیم. به لحاظ شکلی ایران نشان داد که وارد مذاکرات شده و می‌خواهد توافق کند ولی در محتوا به سمتی رفت که می‌دانست مورد قبول طرف مقابل قرار نمی‌گیرد. مانور سیاسی یک جنبه داخلی دارد که به اختلاف رویکردها و انتقاداتی که تیم فعلی دولت رئیسی و به طور کلی تیم فعلی مذاکره‌کننده هم نسبت به رویکرد دولت روحانی داشتند، مربوط می‌شود که در داخل این‌گونه بازنمایی شود که تیم مذاکرات جدید در احقاق حقوق ملت‌ ایران کاملا جدی است و آن رویکرد سازش‌پذیری به پایان رسیده و ایران قاطعانه به دنبال احقاق حقوق خود است. این در عرصه داخلی می‌تواند تمایز جدی با تیم مذاکره‌کننده قبلی ایجاد کند و همانی است که افراد نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایرانی بعضا به صورت غیرمستقیم به آن اشاره می‌کنند.
 
بحث دیگر بعد خارجی مانور سیاسی است. زمانی که بایدن روی کار آمد، چندماه تاخیر ایجاد کرد و اگر بخواهیم به لحاظ حقانیت موضوع در نظر بگیریم، همه حق را بیشتر به ایران می‌دادند که ایران آماده مذاکرات است و طرف آمریکایی تعلل می‌کند. مذاکرات شروع شد و تا جایی پیش رفت. سپس دولت رئیسی آمد و مذاکرات متوقف شد. اصل حرف من این است که در چندماه گذشته انگشت اتهام بیشتر به سوی ایران بود که ایران جدی نیست و نمی‌خواهد وارد مذاکرات شود و در مقابل ایران می گفت که درحال بررسی است و می‌خواهد با آمادگی و با دست پر تری به مذاکرات ورود کند. اصرار ایران بر نبود آمریکا در اتاق مذاکرات باعث شده که نقش اروپا به یک نقش پیام‌رسان تقلیل پیدا کند. در این شرایط، قطعا وقتی پیشنهاد جدیدی از طرف ایران مطرح شود، این پیشنهاد جدید را باید طرف اروپایی با طرف آمریکایی هماهنگ کند و نیاز به زمان دارد. این را ایران میخواست به این عنوان استفاده کند که نشان دهد آمادگی داشته و با طرح آمده است و گفته اختیار هم دارد و طرف مقابل بود که اختیار نداشت و این جنبه انگشت اتهام را به سمت طرف مقابل سوق داد و به این دلیل است که می‌گویم یک نوع مانور بوده است.
 
تابناک: آینده مذاکرات را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
 
حمیدرضا عزیزی: از این به بعد دو سناریو می‌تواند اتفاق بیفتد؛ یک سناریوی خوش‌بینانه و یک سناریوی بدبینانه.
سناریوی خوش‌بینانه این است که ایران این رويکرد و طرح پیشنهادی حداکثری را فقط برای این دور از مذاکرات ارائه کرده بود تا فضا را به سمت اتهام زدایی از ایران ببرد و همانطور که گفتم، طرف مقابل در مظان اتهام قرار بگیرد و از دور بعد ایران با یک رويکرد مبتنی بر توافق در مذاکرات حاضر خواهد شد؛ یعنی این را به عنوان ابزار فشاری در دوره‌های بعدی مذاکره استفاده خواهد کرد. اما در‌عین‌حال به این بده بستان رضایت خواهد داد.
 
سناریوی بدبینانه این است که هدف ایران ممکن است این باشد که نشان دهد حق با ماست و طرف مقابل همچنان در شرایط بی تصمیمی و بی ارادگی سیاسی به سر می‌برد و عدم موفقیت این مذاکرات را به عنوان یک مقدمه استفاده کنند و بگوید دیگر هیچ امیدی به احیای برجام نیست و برنامه هسته ای را براساس چیزی که می‌خواهد تنظیم می‌کند و روابط اقتصادی را هم با کشورهای غیر غربی پیش می‌گیرد.
 
به طور کلی، در شرایط فعلی احتمال عدم توافق بسیار بیشتر از توافق است؛ اما هر دو طرف باید این را بدانند که هرتوافقی چه توافق موقت و چه توافقی که بازگشت کامل به برجام نباشد، باز بر عدم توافق ارجحیت دارد؛ به دلیل اینکه آلترناتیو توافق برای هیچ یک از طرفین خوب نیست. در طرف غربی، ایران همانطور که تا اکنون نشان داده برنامه هسته‌ای را گسترش خواهد داد و ابزارهای زیادی دارد که بتواند در سطح منطقه از طریق گروه‌های متحد و نیابتی خود تنش‌ها را با آمریکا افزایش دهد. در مقابل یک خط قرمزی هست که آن خط قرمز بحث غنی‌سازی ۹۰ درصدی است و بحث خروج از ان پی تی و مواردی از این دست که اینجا دیگر روسیه و چین هم با طرف غربی همراه خواهند شد و نتیجه اش ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های بین‌المللی و تحت فشار قرار گرفتن بیشتر ایران است. 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۶
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۸۶
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
امید به آینده. چه جکی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
این گروه ۴۰نفره اعزامی به وین به سرپرستی

فرزند مرحوم شیخ باقری مهدوی کنی هستند

و چنانچه سوابق پدر مرحوم ایشان و کل خانواده شان

مثلا در مدیریت و کادر سازی دانشگاه امام صادق را

مطالعه کنید که جلیلی ها و معاونین تند روی دو آتشه

فعلی دولت را تربیت و تحویل داده اند !!!!!؟

اصلا می فهمید که از این، هیچ و هیچ و هیچ

شفایی را انتطار نکشید
ناشناس
| Germany |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
مانور سیاسی؟ ایکاش لاقل سیاست داشتن. با ندانم کاری کلی از منابع کشور اعم از اقتصادی و انسانی و زمان رو سوزوندن. به کف دره داریم سقوط میکنیم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
یا بمب بسازین یا هسته ای رو بزارین کناری.
هیچ نفعی جز ضرر نداشته.
کمتر از ۲ درصد برق کشور رو داره تامین میکنه.
درباره ی دارو و تجهیزات پزشکی صحبت نکنید که آمادش رو میشه از غرب خرید.
از برزخ خارج کنید ملت رو.
۱۸ سال عمر ما تلف شد.
پاسخ ها
آگاه
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
خوب در برجام تقریبا 80% درصد صنعت هسته ای را نابود کردیم اما نه تنها تحریم ها رفع نشد بلکه تشدیدی شد!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
عمر ما که بیشتر از چهل ساله که تلف شده!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
هسته ای کنار گذاشته بشه دشمن از کجا بیاریم مردم همیشه در صحنه باهاش دشمنی کنند؟ اگر دشمن وجود نداشته باشه جامعه به حالت سکون میره و پویایی خودش را از دست میده
ناشناس
|
Austria
|
۱۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
غربیها آقای ظریف رو گول زدن که چون توافق درمورد برنامه هسته ایه پس فقط باید تحریمهای هسته ای برداشته بشه! بعدش هم دستشون بازه هرقدر بخوان به اسامی دیگه بخشهای دیگه ما رو تحریم میکنن! هرچند حق ندارند تحریمهایی که مستقیما در برجام ذکر شده رو به اسم دیگه اعمال کنن.
ما باید مثلا میگفتیم همه تحریمها ثانویه باید لغو بشه و نباید هیچ تحریم ثانویه ای دوباره اعمال بشه. یعنی آمریکا خواست جلوی کار شرکتهای آمریکایی رو بگیره اما به دیگر کشورها کاری نداشته باشه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
شرقیها در این بین چکار میکنند؟ مثلا روسیه چین...
ناشناس
|
Denmark
|
۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
من بودم با اطلاعاتی که فعلا دارم، با آمریکا رابطه رو بهتر میکردم و مثلا رابطه دیپلماتیک با آمریکا برقرار میکردم. با اسراییل هم آتش بس میکردم ولی دست از حمایت از فلسطینیها برنمیداشتم. همزمان به اندازه ساخت چندین بمب اتمی، اورانیوم فلزی تولید میکردم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
ببخشید اونوقت این وسط آژانس انرژِ اتمی هم بوقه دیگه نظارتی هم که در کار نیست و اجازه میدن تاهر چند درصد که میخوای غنی سازی کنی . یک کم از تخیلاتت بیا بیرون .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
؟درود بر شما، شماکجا بودید تا به حال کسی کشفتان نکرده
ناشناس
| France |
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
اورانیوم فلزی با غیر فلزی نقل و نبات نیست که گوشه کمد‌ خونه نگهش داری!!! بک ذره اش پخش بشه میتونه یک استان یا حتی چند استان مجاور را غیر قابل سکونت کنه!
کیلویی حرف نزنین! نگهداریش بسیار خطرناک و‌پر هزینه است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
تو چقدر زرنگی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
هدف ایران، افزایش نرخ دلار و سختر شدن زندگی مردم بیچاره
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
دقیقا درسته به خاطر اینکه بتونه کسری بودجه رو با بالا بردن قیمت دلار جبران کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
تحلیل خوب از طرف نوکر غرب
محمود‌
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
برجام‌ یک ازمون‌ بزرگ‌ برای‌ حاکمیت‌ فعلی‌ ایران‌ بحساب‌ میاد‌
شروعش‌ بسیار‌ بسیار خوب بود‌ و فرایندی‌ عالی‌ و مناسبی‌ را طی نمود‌ و به نتیجه‌ هم‌ رسید‌ و قطعنامه ها را خنثی‌کرد هیئت‌ مذاکره کننه‌ و خصوصا‌ آقای دکتر ظریف‌ مرد‌ متخصص‌ و کارامد‌ این عرصه‌ بود‌ و مسئلین‌ رده بالا‌ هم اولش‌ خوب حمایت کردند‌ ولی‌ پس از اظهار نظر افراد‌ خودسر‌ و غیر مسئول‌ جناحی‌ که فعلا‌ در پی به نتیجه رسیدن‌ برجام‌ هستند‌ ، در آن زمان بطور قاطع‌ مذاکرات‌ را خائناه‌ و دکتر ظریف‌ مظلوم‌ را خائن بوط‌ میدانستند‌ و کسی هم بطور جد‌ از پس این‌ مخربین‌ برجام‌ برنیامد تا اینکه‌ ترامپ‌ دیوانه‌ زد زیر میز برجام‌ و قند در دل مخالفین‌ داخلی و رژیم‌ صهیونیستی‌ آب شد و این بود‌ که این وسط‌ ملت مظلوم‌ ضررها کردند‌ و ....
دکتر‌ ظریف‌ با اونهمه‌ زحمت‌ شد خائن‌ ولی‌ برجامش‌ خوبه‌ باید‌ تکمیلش‌ کرد‌ !!! زهی‌ انصاف‌ ! زهی‌ دشمنی‌ نکردن‌ با نخبگان‌ مملکت‌ که همشون‌ فرزندان‌ این‌ آب و خاکند‌ !!!!
نه‌ اینکه‌ هیئت‌ کنونی‌ پاره‌ تن‌ ملت باشه‌ ولی‌ قبلیها‌ اخ...!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
ریختن سیمان توقلب راکتور اراک و ارسال کیک زرد و اورانیوم غنی شده به روسیه بطور مجانی و اجازه دستیابی همه جانبه به تاسیسات هسته ای و چندین مورد خرابکاری در تاسیسات هسته ای اینا همش ماحصل برجام نافرجام بود که فقط جیب بعضی با ماموریتهای خارجی رو پر کرد و هیچ نفعی برای مردم و مملکت نداشت .اونوقت شما از چی دفاع میکنی .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
هرچی میگی از دکتر ظریف بگو،ابروی هرچی دکتره برد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
اشتباه نکنید هیچ کدام از تیم ظریف به پای مذاکره کنندگان خبره مثل دکتر جلیلی باقری و... نمی رسند.
ناشناس
|
Denmark
|
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
یکی از مهمترین ضرباتی که غربیها در سالهای گذشته به ما زدند پایین آوردن سطح فکری مردم و بویژه نخبگان جامعه بود. یک سری کارشناسانی رو که عمدتا سطح پایین و دارای سوگیری زیاد هستند رو می آوردند و به عنوان خبره به ما قالب میکنند. نخبگان ما هم خیلی وقتها همون حرفها رو عینا تکرار میکنند!
پاسخ ها
ناشناس
| Switzerland |
۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
سطح سواد و تحلیل آبکی تو هم نتیجه صدا و سیماست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
انشاء الله نخبگان دولت آیت الله رییسی همه کارها را درست میکنند
محسن
|
Belgium
|
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
امیدوار به برجام؟ %100 حکومت ایران با امریکا کنار خواهد امد و امضاه خواهد شد بقیه مثله فقط چانه زنی است برای امتیاز بیشتر، و قبل از عید نوروز تماما به پایان خواهد رسید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
به همین خیال هم باشید دولت آیت الله دکتر رییسی به هیچ عنوان این قرار داد ننگین را امضا نخواهد کرد.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
تنها تضمین عدم خروج آمریکا اینه که آمریکا ببینه با خروج ضرر جدی میکنه. مثلا انقدر ایران به بمب اتمی نزدیک باشه که بتونه بلافاصله بعد از خروج آمریکا، بمب اتمی بسازه.
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
از دلار ۳۰ هزارتومنی معلومه که چقدر موفقیت آمیز بوده !! زندگی دونسل از بین رفت ....
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
خرید دست جمعی برای کریسمس
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
چرا ما مردم اینقدر خوش باور و هالوییم؟! تیم 40 نفره ای که رفت وین سابقه طولانی مخالفت با برجام را دارد، چطور می شود از اینها انتظار داشت که خواهان زنده شدن برجام باشند؟ نقش و هدف اینها درست برعکس است. همین ها متن "قانون اقدام راهبردی برای تداوم تحریم ها" را برای نمایندگان انقلابی نوشتند تا جلوی هر گونه توافقی گرفته شود. حالا هم رفته اند وین ترجمه همان را گذاشته اند روی میز که طرف دیگر بفهمد کار تمام است. فقط شهامتش را ندارند که نظرشان را آشکارا بگویند و با این بازی ها می خواهد بگویند ما می خواستیم ولی بقیه دنیا قبول نکرد. اینها می خواهند که لاشه برجام را هم دفن کنند تا مبادا ایران قدمی به سوی عادی سازی روابط و پیوستن به جهان متمدن بردارد. بعد عده ای از این امامزاده ها امید معجزه دارند!
منتظر ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل، فعال شدن همه تحریم های معلق شده زیر بند "ماشه"، تصویب تحریم های بیشتر توسط شورای امنیت، محاصره دریایی و نفت در برابر غذا، و نهایتاً جنگ باشیم. دیگر آن زمان حتی برای جام زهر هم دیر است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
درود بر شرفت باترین تحلیل این چند ماه اخیر
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
هیچ وطن پرست و وطن دوستی دنبال زنده کردن برجام نیس،چون برجام ترکمانچایی بیش نبود،بلکه دنبال توافق هستن،توافقی که منفعت ملتو تامین کنه و همچنین عزت نفس کشورو و اجازه نده یه دیوانه دیگری مث ترامپ بیادو ازش خارج بشه و ازوتطرف هم سردار عزیز مارو شهید کنه،اوف بر یه عده دنیا دوستی که هر از کوروش و تاریخ پرقدرت ایران میزنن ولی به الان و خودشان که میرسه میخان کشور ذلیلانه هر زورگویی رو تحمل کنخ و بخاطر چندصباحی خوش زندگی کردن اینده فرزندان خودشونو و ابروی الان خودشو برباد بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
عالی نوشتی. دقیقا موافقم
ایل بزرگ بختیاری
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
این چه تحلیل ابتدایی است که به موضوع دارید،علم وعلم آموزی امری آزاد است انرژی هسته هم دراین قائده هست.هیچ کشوری حق ندارد کشور دیگری رامنع کند آیا منطقی هست ماهم بگوییم آمریکا باید فعالیت های ناسا را نداشته باشه ،این نوعی زورگویی وظلم به ملت ایران هست.چراملت ما باید به خاطر پیشرفت هسته ای تحریم وتهدید بشه؟بنظرم شرافت ایران اینه که درمقابل این بی عدالتی مقاومت کنه نه اینکه سست بشه وعقب نشینی کنه،
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
هیچ امیدی نیست جلیلی و سلطانیه برگشته اند
ناشناس
|
Luxembourg
|
۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
آمریکا یا باید خسارت بده بابت نقض برجام یا درعوضش امتیازات بیشتری بده یا ما امتیازات کمتری بدیم.
استاد دانشگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
نظر منصفانه و معتدل و محتمل به واقعیت است
مهناز
|
United States
|
۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
من شخصا اعتقاد دارم که این موضوع هیچ راه حلی ندارد اگر احمدی نژاد درسخرانی هاش اینقدر گند نمیزداوضاع کشور به اینجا نمیرسد اگر وزیر امورخارجه ودولت ونمایندگان مجلس برای حل مشکل مردم نتوانند راه حلی ارایه دهندبایدشاهده یک فاجعه انسانی درکشورباشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
مرگ بر روس و چین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
همین حالا آینده چند سال قبل است که مسئولان وعده می دادند چند آینده دیگر مردم باید منتظر بمانند؟ آیا عمر مردم هم تکرار خواهد شد؟ سن افرادی که به علت این وضعیت اقتصادی نمی توانند ازدواج کنند دوباره به عقب باز خواهد گشت؟ مسئولانی که مشکلات مالی و ...... ندارند درد مردم را درک خواهند کرد؟
نعمت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
هدف ایران برگزاری تور سیاحتی تفریحی چهل نفره وین بود که الحمدالله رب العالمین به همه هدفهای تعیین شده رسیدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
میخواستند مانور بسیجی برگزار کنند .خودشان گفتند مذاکراتشان بسیجی است و مانور هم بخشی از آن بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!11
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
امیدوارم که با برنامه جلو رفته باشند نه با آزمون و خطا. سربلندی ایران آرزوی دیرینه ماست . پس برای این سربلندی تلاش کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
بـــــــــعـــــــله. من هم به مذاکرات امیدوارم به چند دلیل. اول، هر آنچه در وین اتفاق بیافتد در هیچیک از رسانه های ایران یا خبری پخش نخواهد شد و یا اینکه از آن به شدت تعریف و تمجید خواهد شد. دوم، هیات مذاکره کننده با تمام خواسته های طرف مقابل موافقت می کند و بعد از باز گشت به ایران در بوغ و کرنا می کند که آی ما چنین و چنان کردیم و آمریکا را وادار به پذیرش خواسته های خود کردیم. رسانه میلی هم در چندین برنامه متعدد به این دستاوردها می پزدازد و تمام مشکلات را به گردن دولت روحانی می اندازد و انشاءالله قضیه ختم به خیر می شود.
علیرضا
|
United Kingdom
|
۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
ایران هدفی نداشت جز ژست مذاکره انقلابی برای داخل و مطمئنا برمیگرده توافق میکنه اگر توافق نکنه فقط مملکت ما و ما مردم تاوانش رو باید بدیم.۴۰ نفر رفتن کلی هزینه تحمیل شد که یه پیش نویس به طرف مقابل بدهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
دولت آقای رییسی مثل همه امور هیچ هدفی ندارد، زیاد جدی نگیر ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
بنظر می رسد که ایران غنی سازی 60 درصد را برای فشار به سمت مقابل انتخاب کرده است و در صورتی که ایران مطمئن شود اروپا و آمریکا تحریم ها را بطور کلی بردارند از 60 درصد عقب نشینی کند چون غنی سازی 60 درصد کاربرد چندانی ندارد ضمن اینکه ایران می تواند در صورت اصرار طرف مقابل به تحریم ها از اهرم های فشار دیگر استفاده کند از قبیل اجازه دادن به افغانستان جهت ترانزیت کانینرهای پلمپ شده بدون توجه به محتوای آنها که از قضا افغانستان هم بخاطر بلوکه شدن دارایایی هایش از آن استقبال خواهد کرد جهت جبران کاهش دلار هایش بدلیل تحریم ها و یا موارد دیگری که زیاد به نفع آمریکا و اروپا نیست
دکتر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
بله را خواهیم گفت با تمام جزئیاتی که غرب و شرق تعریف کرده اند نه پیشنهاد های ایران ارائه کرده است. فقط باید افکار داخلی را آماده کنیم که خمشمان قهرمانانه بوده و نتایج مذاکرات بهتره از برجام برای ما بوده است. قیمت دلار در بازار شرایط مذاکره رو بهتر درک می کند ...
ناشناس
|
France
|
۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
این جناب کارنشناس صحبت نکنند بهتره. اینها کجا درس خوانده اند؟!! منطق ایشان کاملا خنده دار و عجیبه! چون امریکا و کشورهای غربی‌ قرار نیست تحریم ها را یکجا بردارند، پس ایران مانور سیاسی داده. چطوره ایران همه تعهداتش را یکجا و مثل دولت قبل اجرا کند و بعدش امریکا و کشورهای غربی تحریم ها را کم کم بردارند ؟! چطوره؟ عجیبه افکار این جماعت کارشناس! لابد، چون آمریکا هم راضی نیست ایران پهپاد داشته باشد، ما هم باید پهپاد ها را هم کنار بگذاریم، بشویم یه کشور تو سری خور که تا بخواهد جیزی بگوید، بهش بگن ساعت شو وگرنه بهت حمله میکنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
چرا اين توافق با يك همه پرسي از ملت نميخوان اينا چطوري سياست خارجي مارو داغون كردند مذاكره غير مستقيم و بدون انعطاف معنا نداره اصلا چرا رفتن مذاكره دولت بمب بسازه اونها هم حمله كنن از شو فرسايشي مردم راحت كن وقتي نميتونن حتي نرخ دلار جلوي نوسانش بگيرند قيمت اجناس و الي اخر دنبال چي هستند بخدا اين حرف من تنها نيست از اين بلاتكليفي خسته شديم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
فقط درهم ودلار بالا رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
فقط درهم ودلار بالا رفت
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
حرکت خوبی بود. خارجی ها رو کیش و مات کردیم. حالا دیگه دلار می ره بالای سی تومن و تورم ماهیانه هم همچنان دو رقمی باقی می ماند. بیچارشون کردیم
ای بابا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
انانی که مسول مذاکرات هستند یا دشان باشد که اگرزیاد به مردم فشاروارد شود صبرشان تمام میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
مانوور کدومه؟ جمع کنید این مسخره بازی ها رو.
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
بابا مانور ، بابا هوشمند حالا برو دلار رو جمع کن ، شوخی داریم ما با شماها ؟؟
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
نتیجه مذاکرات برای رشد همه ارزها خارجی مثبت بوده است و دست آورد چشمگیری برای دولت است .
البته ریال خودمان طبق معمول سقوط کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
افکار مسخره و پوسیده مرندی ، باقری کنی و جلیلی
علی علیزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
با سلام ...

یه پاراگراف خبری را در چند جا تکرار میکنین !!.. نمیدونم چرا؟؟؟...
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
چرا اصولگرایان ده نفر آدم ندارند که حتی یک زبان خارجه بلد باشند ؟؟؟؟
اینها مملکت را به فنا خواهند برد
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
غرب به این راحتی قطعنامه جدیدی علیه ایران در شورای امنیت صادر نمیکنه چون در اینصورت ایران به احتمال زیاد از ان پی تی خارج میشه. در ضمن با این کار برجام کامل به هم میخوره و اگر بخواد توافق جدیدی شکل بگیره ایران امتیازات بیشتری میخواد.
اصغر دیزل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
پیاز گرونه لطفا رسیدگی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
زیادی طاقچه بالا گذاشته اید ولی خبر ندارید آمریکا و اروپا همین اوضاع را می خواهند این وسط مردم ایران تاوان می دهند
بابک
|
United States
|
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
ما یادمان نمیرود که آقای باقری کنی در دوران احمدی‌نژاد، ،به همراه سعید جلیلی چه بر سر ملت آوردند..
اصل تحریم ها در دوران همین گروه تحمیل شده است..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
نه اصلا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
اینجا به هیچ چیز نمیشه امیدوار بود الا مرگ
اینجا مرگ تنها چیزی است که مطمئنیم برامون اتفاق می افته بقیه چیزها احتمال و آرزوست
احتمال ها و آرزوهایی دور و غریب
حجه الاسلام یاراحمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
امریکا انقدر خار و ذلیل شده که پولش هر روز یک قیمت دارد
یک روز 28 هزارتومن یک روز هم سی هزار تومن
فضل پروردگار وقتی که ما ازین پیچ تاریخی تحریم عبور کنیم اختصاد اول جهان میشویم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
تنها راه نجات اقتصاد همانطور که رهبری فرمود مسیر خنثی سازی تحریم ها با فرهنگ کار و تلاش هست.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
تکلیف جیب خالی من چه خواهد شد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
دستاورد مذاکرات وین خرج ملیاردی گروه چهل نفره مسئولین و افزایش قیمت دلار و کاهش بیشتر ارزش پولی بود و نزدیکتر شدن به جنگ احتمالی
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
هیچ امیدی نیست جلیلی و سلطانیه برگشته اند
نگران نباش در آخر صد در صد ایران کوتاه میاد
ابراهیم احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
با توجه به زیاده خواهی غربی‌ها، قطعا مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید
لذا لازمه خودمون رو زیاد معطل اونها نکنیم و خیلی محکم راه صحیح و بازسازی نیروی انسانی و مدیران که نتیجه آن رشد اقتصادی و اجتماعی رو داشته باشیم، اللهم سلم و تمم
کورش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
مذاکره بدون حضور امریکا هیچ توافقی را حاصل نمیکند، اگر توافقی بوجود بیاید هم معلوم نیست امریکا به آن پایبند باشد،
نباید کاری کنیم روسیه و چین با امریکا یکی شوند،
بنظر بنده توافق حاصل شود حتی اگر چند سال دیگر امریکا از آن خارج شود بهتر است تا هیچ توافقی انجام نشود
امید ب روزیکه آنقدر از نظر اقتصادی قوی بشویم تا اگر ۱۰۰ درصد غنی سازی کنیم تحریم‌ها بی اثر باشند
امین
|
United Kingdom
|
۲۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
نظرسنجی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
یعنی یک گروه ۴۰نفره رفتن وین کلی هزینه هتل وغیره دادن که دو تا طرح ویشنهاد بده ؟!! خب اینو همون وزیر خارجه می برد میذاشت جلو طرفهای مذاکره وبر می گشت !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
مهم محافل غربیه و گرنه از نظر محافل شرقی همیشه اوضاع خوب بوده و همه چی گل و بلبله!
ناشناس
|
Canada
|
۰۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
«صریح و شفاف بگویید در مذاکرات چه می خواستند که ندادید؟ چه می خواستید که ندادند؟» ۴۰ نفر رفته اند وین و دستآوردشان همان است که باقری کنی برای اطلاع مردم گفته است. رندی نوشته چهار نفر در جلسه شرکت کردند بقیه حتی منتظر نتیجه مذاکرات نشدند و به محض اینکه رسیدند، گردش و سیاحت در وین را با اتومبیل های تشریقاتی شروع کردند.
آن چهار نفر شرکت کننده در مذاکرات هم هر چی مطرح شده جواب داده اند باید با تهران هماهنگ شویم. گویا نماینده آلمان به باقری کنی گفته: اگر از کنفرانس مجازی برای مذاکره استفاده می کردید الان در تهران بودید و بغل دست آنهائی که باید از آنها سوال کنید و بهتر و مفید تر جواب می دادید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
اگر نام تحلیلگر نمی دیدم حتما می گفتم اینو اعضای تیم غربی گفتن. خیلی محکم خطوط قرمز غربی هارو ترسیم کرد و باید نبایدهای اونارو گفت و اینکه ایران باید به اونا احترام بذاره
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
40 نفر رفتن تور وین حداقل یک میلیون دلار از کیسه مردم خرج گشت و گذارشون شده مانور سیاسی کجا بود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
4+1 را رها کنید که از آن آبی گرم نمی شود مشکل اصلی را در مدیریت ها بیابید که در دست کسانی افتاده است که تخصص اینکار را ندارند و من جمله از آقازادگان و بستگان مسئولین هستند از ایران خودرو و شرکت نفت بگیرید تا ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
تیم جدید میخواهد اینگونه القا کنند که هر چه دولت قبل کرده خیانت بود و حالا تیم فعلی داره به گونه ای دیگر مذاکره میکنه. متعجبم که چرا دلواپسان در اعتراض به مذاکرات رگ گردنشان بیرون نزده؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
یک جوری میگن ایران هسته ای را ادامه میدهد که انگار شکلات خوردن بزاری تو دهان اب شده و تمام.
ناشناس
|
France
|
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
نه
هیچ‌امیدی نیست
چون ‌خودتون‌ نمیخواهید اوضاع عادی بشه!
مردم را چی فرض کردین؟
ناشناس
|
Japan
|
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
ازاولین دوره اوبامایعنی بیش از۱۶سال پیش تابحال مذاکرات جدی و‌خستگی ناپذیرانجام شده واین جورکه بوش میاددردوران بایدن ادامه یافته وبعدازآن در۸سال ریاست ایوانکاترامپ قطع ودردوره بعدکه دموکراتهابه قدرت برسندفرزندان مسئولان کنونی ازامریکاموقتارجعت کرده ومذاکرات راعزتمندانه وبااقتدارادامه خواهندداد…
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
آمریکا تمام فشار تحریمی رو در سالهای گذشته بر ما اعمال کرده و دیگه چیزی برای رو کردن نداره، ولی ما به خاطر بی عملی دولت قبلی در اول راه فشار هسته‌ای بر اونها هستیم، پس عاقلانه و عادلانه اینه که فشار هسته‌ای و برد موشکی رو زیاد کنیم تا مجبور بشن تحریم‌ها رو لغو کنن، اینها فقط زبان زور می‌فهمن
احمددهقانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
آقای ظریف مرد عمل و تعامل اینها همه پل های پشت سر خودشون رو خراب کردن این هم کلنگ آخر بود و بدبختی وفلکتش ما مردم عادی هست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی سامانه یکپارچه فروش خودرو عثمان محمدپرست سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران
آخرین اخبار
وب گردی