بازدید 13038
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شروع منفی بورس در معاملات امروز، چشم‌انداز بازار سهام تا پایان سال، رشد ۸ درصدی اقتصاد هدف‌گذاری شده است، صعود جهانی دلار، ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی چقدر شد؟، سویه جدید کرونا تاثیری بر بازار نفت ندارد و دلایل افزایش ۴۰ درصدی حجم تجارت خارجی ایران را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۹۰۵۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵ 30 November 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شروع منفی بورس در معاملات امروز، چشم‌انداز بازار سهام تا پایان سال، رشد ۸ درصدی اقتصاد هدف‌گذاری شده است، صعود جهانی دلار، ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی چقدر شد؟، سویه جدید کرونا تاثیری بر بازار نفت ندارد و دلایل افزایش ۴۰ درصدی حجم تجارت خارجی ایران را در بر دارد.

حلق آویز کردن منابع ملی به خاطر یک مشت دلار

محسن رشید فرخی، رئیس انجمن ملی خرما گفته است: صادرات نخل با هر عنوانی از اساس اشتباه بود؛ نخل سرمایه ملی کشور است و بازگشت آن را با هر عنوانی به فال نیک می‌گیرم. البته این نخل‌ها قامت راست نخواهند کرد. ممکن است درصدی از این نخل‌ها نجات پیدا کنند اما این احتمال بسیار کم است چراکه مدت زمان زیادی از ریشه خارج شدند و در گمرکات ایران و قطر بلاتکلیف ماندند. رئیس انجمن ملی خرما درباره دلیل عودت نخل‌ها از قطر، می‌گوید: گواهی‌های بهداشت این نخل‌ها از سوی قطر تأیید نشده است. آن‌ها بر این باورند که در گواهی بهداشت نخل‌ها تغییراتی اعمال شده و روی آن‌ها دست برده است. هنوز مشخص نشده است که گواهی‌ها بهداشتی برچه اساسی و با چه نظارتی صادر شده‌اند. به گفته رشید فرخی، قطر میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ است از این‌رو آن‌ها باهدف تزیین شهرها و ورزشگاه‌ها اقدام به خرید نخل از ایران کردند. حال که این موضوع به پایان رسیده، امیدواریم این آخرین پرونده فروش نخل باشد. خروج نخل‌ها اگر ادامه داشته باشد در نهایت در میزان تولید و صادرات خرما در کشور تأثیر مستقیم برجای خواهد گذاشت از این‌رو باید این روند متوقف شود.

حلق آویز کردن منابع ملی به خاطر یک مشت دلار/ افزایش بیشتر قیمت گاز پرمصرف‌ها در دستور کار بعدی/ آمادگی بغداد برای پرداخت بدهی‌های ایران/ خطر تعطیلی بیش از ۲۰۰ هزار کسب و کار/ ماشین خودرانی که ۲۰۲۵ می‌آید

به گفته رشیدفرخی: این نخل‌ها خیلی ارزان فروخته شدند؛ بر اساس ارزش‌یابی صورت گرفته از سوی گمرک هر نفر نخل حدود ۳۰۰ دلار فروخته شد. البته هر نخل از نخلداران بین ۱ میلیون و ۵۰۰ تا ۳ میلیون و ۵۰۰ خریداری شد. و درنهایت هم به دلیل عدم تأیید گواهی بهداشت به کشور برگردانده شدند؛ نخل‌هایی که ممکن است خیلی از آن‌ها دوبار سر بلند نکند.

شروع منفی بورس در معاملات امروز

در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۱۸۳ واحدی معادل ۰.۳۱ درصدی به یک میلیون و ۳۶۳ هزار و ۸۲۱ واحد رسید، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با افت 782 واحدی مواجه شده است.

چشم‌انداز بازار سهام تا پایان سال

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه در حال تطبیق خود با فضای تورمی کنونی است، گفت: به نظر می‌رسد در سه ماه پایانی سال جاری و همزمان با کاهش فروش اوراق دولتی شرایط خوبی در بازار سرمایه حاکم شود. رضا نازی با بیان اینکه اکنون بورس دچار بیش واکنشی نسبت به اخبار منفی است که به زودی مرتفع خواهد شد، افزود: در نظر داشته باشید که از یکی دو ماه آینده برآورد سود سال مالی آتی شرکت‌ها انجام می‌شود و تا آن زمان پی به ای (P/E) بازار با سود سال آینده شرکت‌ها سنجیده می‌شود. وی در ادامه با اشاره به فضای اقتصادی متأثر از پاندمی کرونا بیان کرد: بعد از پاندمی کرونا، نقدینگی اقتصادهای دنیا از ۱۹ هزار میلیارد دلار به محدوده ۳۱ هزار میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. بر این اساس، در فضای کنونی و با توجه به شیوع سویه‌های جدید کرونا و استمرار سیاست های انبساطی، از نظر جهانی شاهد نشانه‌هایی از افت قیمت‌های جهانی و کامودیتی ها نخواهیم بود.
 
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با افت نزدیک ۱۰ درصدی نفت در روزهای گذشته، قیمت‌های جهانی فلزات رنگی واکنش چندانی نشان نداد، گفت: در مورد انرژی هم با وجود اتفاق‌ها و بحران‌هایی که در سیاست‌های انبساطی در اقتصادهای جهانی وجود دارد، شاهد افزایش بهای انرژی هستیم. وی با اشاره به اینکه در ایران نیز به جز مسایل جهانی با بحران‌های داخلی دست به گریبان هستیم. مشکلاتی در خصوص تامین برق و گاز صنایع در این رابطه، مزید بر علت هستند، افزود: باید دید تا ماه‌های آتی، آثار این مشکلات بر روی صنایع چیست و به طور دقیق‌تر چقدر تاثیر گذارند، زیرا به طور بالقوه برخی از صنایع مانند سیمان، در زمان قطعی گاز از سوخت جایگزین (مازوت) استفاده می‌کنند و از این رو تاثیر منفی خاصی بر این صنعت و صنایع مشابه نمی توان متصور بود.

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۰ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۹۱۲ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۷ درصد معادل ۷۸ هزار و ۶۵۵ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۳۴۷ تومان رسیده است.

رشد ۸ درصدی اقتصاد هدف‌گذاری شده است

سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «کشور را معطل مذاکره نمی‌کنیم، براساس آمایش سرزمینی و ظرفیت‌های داخلی رشد هشت درصدی اقتصاد هدف گذاری شده، با توجه به رکود ناشی از عملکرد دولت قبل و کنترل کرونا این هدفگذاری قابل تحقق است.»

افزایش بیشتر قیمت گاز پرمصرف‌ها در دستورکار بعدی

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز درباره اینکه چرا قیمت گاز پرمصرف‌ها به میزان قیمت صادراتی تعیین نشد،گفت: با توجه به اینکه امکان افزایش مرحله‌ای در سنوات آینده وجود دارد، در برنامه‌های بعدی اصلاح نرخ، حتما به این سمت خواهیم رفت که قیمت‌ها را واقعی‌تر کنیم. جلال نورموسوی در پاسخ به این سوال که چرا باتوجه به قوانین موجود نرخ تعرفه مشترکان پرمصرف گاز بر اساس قیمت غیر یارانه‌ای و مثل نرخ خوراک پتروشیمی‌ها محاسبه نشده است افزود: مقوله تعیین نرخ صنایعی همچون پتروشیمی‌ها براساس قوانین خاص است و در دیگر موارد نظیر فولاد و صنایع فلزی بر اساس تبصره 8 قانون بودجه تعیین می‌شود در حالی که تعیین تعرفه بخش خانگی بر اساس بند ب ماده 1 قانون هدفمندی یارانه‌هاست.

وی با بیان اینکه نرخ غیر یارانه‌ای 75 درصد نرخ گاز صادراتی است گفت: در قانون گفته شده که نرخ گازبهای مشترکان پرمصرف باید بصورت غیر یارانه‌ای محاسبه شود، اما این قانون در سال 89 و 93 و همچنین در خرداد ماه 94 اصلاحیه‌هایی خورد که متاسفانه این تغییرات مسکوت مانده است. نورموسوی در توضیح نحوه محاسبه گاز بهای مشترکان پرمصرف گفت: بر اساس تعرفه‌های جدید گازبهای مشترکانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و میزان مصرف آن‌ها در سه پله اول قرار می‌گیرد، رایگان بوده و پله‌های بعدی که مصارف بیشتری دارند گاز بهای آن‌ها به صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

آمادگی بغداد برای پرداخت بدهی‌های ایران

«احمد موسی»، سخنگوی وزارت برق عراق به بغداد الیوم گفت: صادرات گاز ایران به عراق که در تداوم فعالیت نیروگاه‌ها نقش دارد، به طور مستمر در حال کاهش است. وی گفت: صادرات گاز ایران که باید ۵۰ میلیون متر مکعب باشد، اکنون حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب است. خط صادرات برق ایران به عراق نیز کاملا قطع شده و برقی که مورد استفاده شهروندان قرار دارد تنها تولید داخلی است. وی در پایان گفت: وزارت برق آماده پرداخت بدهی‌ها به ایران بر اساس توافق هیئت‌هایی است که پیشتر به تهران سفر کردند. این به قوت خود باقی است و این پول‌ها دینی بر گردن ماست که باید به ایران بپردازیم. /ایبِنا

خطر تعطیلی بیش از ۲۰۰ هزار کسب و کار

سیدمحسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس ایجاد محدودیت برای کسب و کارهایی که اینماد ندارند را تصمیم غلطی دانست و گفت: الزام به دریافت اینماد که وجاهت قانونی ندارد، موجب تعطیلی بیش از 200 هزار کسب و کار خواهد شد. نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون بیش از 300 هزار کسب و کار اینترنتی داریم که حداکثر 100 هزار کسب و کار دارای اینماد هستند. وی اضافه کرد: اجبار کسب و کارها برای داشتن اینماد به این معنا است که به جای تسهیل شرایط، کسب و کارها هر روزه ملزم به دریافت مجوزهای بیشتر شوند.

دلایل افزایش ۴۰ درصدی حجم تجارت خارجی ایران

اخیراً رئیس کل گمرک ایران آماری از وضعیت تجارت خارجی کشور طی ۸ ماه سال جاری ارائه کرد؛ بر همین مبنا طی مدت یاد شده حجم تجارت خارجی کشور ۶۳.۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است. سهم صادرات از این میزان ۳۱.۱ میلیارد دلار است که رشد ۴۲ درصدی را نسبت به ۸ ماه اول سال ۹۹ نشان می‌دهد، همچنین ۳۲ میلیارد دلار واردات داشته ایم که بیانگر رشد ۳۸ درصدی است.

عباس آرگون عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با مهر در مورد علل افزایش حجم تجارت خارجی کشور، اظهار کرد: سال گذشته تجارت خارجی کشور با دو مشکل عمده محدودیت‌های بین المللی گسترده در دوره ریاست جمهوری ترامپ و شیوع ویروس کرونا مواجه بود. این دو مساله فشارهای زیادی را به اقتصاد و بخش تجارت کشور وارد کرد که هم از لحاظ وزنی و هم از لحاظ ارزشی صادرات و واردات را تحت تأثیر قرار داده بود و افت زیادی در این حوزه داشتیم. وی افزود: با تغییر رئیس جمهوری آمریکا و واکسینه شدن اغلب کشورها، بخش تجارت خارجی کشور از بند فشارهای عمده خارج شد و توانست نفس بکشد. آرگون گفت: بنابراین رشد ۴۰ درصدی تجارت خارجی ناشی از کاهش نسبی فشارهای کرونا و محدودیت هاست. لذا رشد ثبت شده نشان می‌دهد که ما نسبت به پارسال وضعیت بهتری یافته ایم اما نسبت به دوره‌های قبل رشد قابل ملاحظه‌ای نیست. امیدواریم دولت سیزدهم رویکرد مناسب‌تری نسبت به بحث دیپلماسی اقتصادی، منطقه‌ای و حمایت از صادرات غیرنفتی داشته باشد تا شاهد توسعه صادرات، تعاملات گسترده با کشورها و ارزآوری بیشتری به کشور باشیم. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، گفت: امیداریم مذاکرات به نتیجه برسد زیرا در این صورت محدودیت‌های تحریم برداشته می‌شود و تجارت کشور به شکل محسوسی گسترش می‌یابد. ایران ظرفیت‌های بالایی چه در حوزه واردات و چه در حوزه صادرات برای تجارت خارجی دارد.

ماشین خودرانی که ۲۰۲۵ می‌آید

به گزارش بلومبرگ شرکت اپل می‌خواهد خودروی خودرانش را در سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه کند. خبرگزاری بلومبرگ از قول منابعی آگاه در شرکت اپل خبر داده که این شرکت قصد دارد در سال ۲۰۲۵ یک خودروی کاملا خودران وارد بازار کند. اپل در چند سال گذشته، تولید خودرو را همزمان در دو مسیر مختلف طی کرده است. هدف از برنامه اول، ساخت خودرویی است که شبیه ‌خودروهای کنونی فرمان دارد و هوش مصنوعی در مناطقی مشخص کنترل آن را در دست می‌گیرد. مسیر دوم، ساخت خودرویی است که کاملا خودران است و اصلا فرمان ندارد.

صعود جهانی دلار

ارزش دلار مقابل ارزهای مهم افزایش یافت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۶.۲۸۵ واحد بسته شد.

ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی چقدر شد؟

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۶۱۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۵.۷۲ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۴۳ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.      

به روز رسانی قیمت ارزهای دیجیتالی (تا ساعت ۱۷ بعد از ظهر به وقت شرقی)

 این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۸ هزار و ۱۸۵.۲۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۸۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۸۰ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۴۴۲۰.۳۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۸۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۴۷ درصد افزایش

 ۳- بایننس کوین

قیمت: ۶۲۱.۰۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۵۰ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۱.۲۳ درصد افزایش

۴- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۵- سولانا

قیمت: ۲۰۷.۱۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۲۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۹۸ درصد افزایش

۶- کاردانو

قیمت: ۱.۶۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۷۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۵۵ درصد کاهش

۷- ریپل

قیمت: ۰.۹۸۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۱۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴.۵۶ درصد کاهش

۸- پولکا دوت

قیمت: ۳۶.۷۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۷۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۰۱ درصد کاهش

۹ - یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۱۰- دوج کوین

قیمت: ۰.۲۱۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۳۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۲۳ درصد کاهش

وزیر انرژی عربستان: سویه جدید کرونا تاثیری بر بازار نفت ندارد

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان گفت پیامدهای احتمالی نوع جدید ویروس کرونا که هفته گذشته بازارهای نفت را تحت تأثیر قرار داده بود، اهمیت چندانی ندارد. وی در پاسخ به این پرسش که نوع جدید ویروس کرونا ممکن است بر تقاضا تاثیر بگذارد، گفت: «من انسان آرامی هستم. من نگران نیستم.» وی از اظهارنظر در مورد برنامه های اوپک پلاس در آستانه نشست این گروه در این هفته خودداری کرد.

قیمت نفت در روز جمعه بیش از 10 درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش یک روزه از آوریل 2020 به شمار می رود؛ این کاهش سرمایه گذاران را در سراسر بازارهای مالی به وحشت انداخت. قیمت نفت در این روز به زیر 70 دلار در هر بشکه رسید که از ماه سپتامبر تاکنون سابقه نداشته است. اوپک پلاس ماهانه 400 هزار بشکه در روز نفت بر تولید خود می افزاید و از سال گذشته شروع به کم کردن میزان کاهش تولید خود کرده است. در سال گذشته به علت کاهش تقاضا، اوپک پلاس 10 میلیون بشکه از تولید خود را کم کرد. این گروه روز پنج شنبه برای تعیین میزان تولید ماه ژانویه نشست دارند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
ادیب و شاعر سرکوچه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
افزایش بیشتر قیمت گاز پرمصرف‌ها در دستورکار بعدی

بازهم بهترین و اسونترین راه برای کسری بودجه جیب مردم همیشه در صحنه است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
خو کمتر مصرف کن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
به این دوستمون که نوشته خو کمترمصرف کن...خو توخونه اجاره ایی هستیم ..خویدونه بخاریه...خوتنهاچیزی که خداوند به کشورمون داده ارزانه..خوتنهاچیزیه که کمکمیکنه مردم باهزیته کمتر گرم بشن ..خوتونمیدونی اصلا مملکت داره بامردمش چه میکنه...خوتونمیفهمی
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
کشور جالبی داریم . هر اتفاقی که پیش میاد همه همدیگر را مقصر میدانند . مثلا کمبود اب . مردم نالایقی مسولین میدانند مسولین صرفه جویی نکردن مردم قسمت جالبش امامان جمعه هستند که ادعا میکنند دلیل ندادن ذکات مردم به امامان جمعه است و بی حجابی خانم ها . فقط ماندم که اروپا دنیای بی حجابی سرسبز است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
هرکی این کارا کرد از هر حزبی باید به شدت محاکمه بشه
ناشناس
|
France
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
فروش نخلها انهم به این صورت دقیقا نشانه چیست؟؟؟؟شما کدام بنگاه تولیدی واقتصادی را میشناسید که برای کسب درآمد کالا ها وابزار سرمایه ای خود را بفروشد؟.مثل تراشکاری که دستگاه تراش خود را بفروشد ولو به قیمت خوب...کشوری که دام ابستن خود را میفیوشد .پیاز زعفران مرغوب خود را میفروشد .خاک حاصل خیز خود را میفروشد.نخبه تحصیلکرده اش باپای خود وبا شوق ذوق مهاجرت میکند..راستی چه آینده ای درانتظار ان است؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
حلق آویز کردن منابع ملی به خاطر یک مشت دلار
بهترین تیتر سالهای اخیر ، به یغما رفتن منابع داخلی با عنوان صادرات ، در وضعیتی که کشور بشدت مشکل تامین آب دارد صادرات محصولات کشاورزی انجام میشود یا محصولاتی که با مواد اولیه دلار ۴۲۰۰ تولید شده و باید مختص مصرف در داخل باشند صادر میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
سالهاست روش و تجهیزات مصرف گاز مشترکان تغییری نکرده و سرمای قابل توجهی هم وجود ندارد. بنابراین ادعای افزایش مصرف گاز ترفند دولت برای گران کردن آنست!
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
همه این افزایش قیمت حاملهای انرژی باز به ضرر قشر کم درآمد جامعه هست. اونی که درآمدش زیاده چند ده هزار تومن هم بیشتر گاز بها بپردازه بازم چیزی ازش کم نمیشه اما من لیسانس با حقوق سه و هشتصد هر هزارتومنی که بیشتر پرداخت میکنم یعنی باید از نون خوردن خانواده م بزنم. یه مورد دیگه هم تو مناطق شمالغربی روز به روز سرما زیاد میشه و مردم مصرف گازشون بطبع بالا میره. اینو میخواید چیکار کنید. شایدم از فردا بگن شما که پول نداری از فردا با پتو بشین تو خونه ت.... متاسف و شرمنده ام از خانواده م و جوونی بر باد رفته م.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
در سرزمینی پهناور و پر از روزهای رورزهای آفتابی، چرا وزارت نیرو اعلام می کند از ساعت 12 ظهر تا 2 بعد از ظهر زمان اوج مصرف برق است و با کمبود مواجه است؟ اینکه حتی نیاز به باطری برای ذخیره نیست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
چرا خسارت جنگ را از عراق نگرفتید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
بجاش آباد کردن عراق رو..جالبه که کویت بخاطر 6 ماه جنگ همه غرامت خودش رو گرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
لغت پرمصرف یک دروغ بزرگ است .
اگر راست می گویند پر مصرف ها را دادگاهی کنند تا ببینیم ایا پر مصرف ها واقعا پر مصرف هستد . در بسیاری از منازل چندین خانواده زندگی می کنند . و درخیلی از جاهها یک خانواده چند کنتور دارد.ما چهار خانواده هستیم و یک کننتور داریم .و نمی تونیم کنتور اضافه کنیم .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
خب میشین پر مصرف دیگه
چرا نمیتونین کنتور اضافه کنید؟
ناشناس
|
Australia
|
۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
مثالهای بسیاری در ادبیات ایران وجود دارد که به نوعی پاسخی به اطهارات آقای میر کاظمی در خصوص رشد ۸ در صدی و‌هدف گذاری برای حصول ان‌ میباشد. مثلاً حلوا حلوا کردن دهان راشیرین نمیکند و غیره که ظاهراً صرف هدف گذاری دهان ایشان را شیرین کرده است و انرا بیان میکنند. اولاً هدف گذاری ای که حصول آن منوط به فاکتورهای زیادی است شاید چندان علمی نباشد مگر آنکه برای تحقق این فاکتورها ‌پیش زمینه ها فکرهای شدنی و عملیاتی شده باشد. همه میدانیم که رشد اقتصادی کشور در گرو رفع تحریمهاست که سال‌های سال است وجود دارند، گسترش یافته اند و محکمتر اعمال می‌شوند. به فرض رفع تحریمها موضوعاتی مانند از جمله FATF و غیره هم وجود دارند که تاکنون حاکمیت نشان داده است که تمایلی برای حل آن نداشته مگر در دولت یکدست تصمیم دیگری گرفته شود. رشد اقتصادی آنهم با نرخ ۸ در صدی بدون صادرات نفت در حجم بالا در حال حاضر چشم انداز روشنی ندارد. رشد اقتصادی در دولت اول روحانی تنها با صادرات نفت محقق شد که بواقع با نرمهای توسعه یافتگی و رشد اقتصادی که در دنیا وجود دارد سنخیتی ندارد. افزایش صادرات نفت موجی افزایش در آمده‌ای دولت -،حالا با یکدست شدن اداره میتوان گفت حاکمیت - میشود که معلوم نیست موجب رشد اقتصادی پایدار شود. دولت‌ها در تمام دنیا و بخصوص‌در کشورهایی مانند ما اصولاً کار آفرینان و تولید کنندگان خوبی نیستند بنابراین بخصوص در کشور ما که بیش از ۸۵ در صد سرمایه ( به مفهوم کلی آن ) در اختیار بخش دولتی ، عمومی ، شبه دولتی ، و خصولتی همچنین سازمانها‌ و نهادهای زیر مجموعه حاکمیت است هرگونه در آمد بیشتر در اختیار دولت و نهادها لزوماً منجر به بهبود شرایط کسب و کار و تولید و نهایتاً رشد پایدار اقتصادی نخواهد شد. نمونه انرا در شرایط بسیار بد اقتصادی فعلی میتوان در تخصیص بودجه به نهادهای حاکمیتی غیر مولد دید که هیچ توجیه معقولی‌برای ان‌داده نشد. کشور بیش از نأمین سرمایهٔ مادی نیازمند تأمین سرمایه های انسانی و نرم افزاری و کارشناسی مستقل از حاکمیت ولی دلسوز کشور میباشد که این مهم خود به شرط داشتن تعقل اولویت‌های کشور است که در حال حاضر ناشدنی مینماید.
علیزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
برادران عراقی قبول دارند که طلب ما از آنها دینی بر گردن آنهاست که باید بپردازند.حتما این روایت پیغمبر را هم بهتر از ما می دانند که اگر بدهی به کسی داشته‌باشیم و شب بتوانیم پرداخت کنیم و صبح پرداخت کنیم دزدی محسوب می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
جالبه کویت بابت 6 ماه جنگ با عراق 500 میلیون دلار غرامت رو گرفته و ایران با 1100 میلیارد دلار غرامت جنگ از عراق هنوز داره عراق رو آباد میکنه...!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
اخرین سکه های جیبمون هم داره تموم میشه خیالتون راحت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا محمد کاظمی حسین طائب ناصر کنعانی چافی
وب گردی