بازدید 3910

تولید یک پانسمان موثر برای درمان سوختگی در کودکان

محققان موفق به ساخت پانسمانی برای درمان سوختگی در کودکان شده‌اند. این پانسمان که روی آن پوشش هیدروژل نانوذرات نقره قرار دارد، عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش داده و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.
کد خبر: ۱۰۸۸۵۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴ 19 November 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از ساینس، سوختگی یکی از شایع‌ترین آسیب‌های کودکان و یکی از مهمترین علل مرگ و میر کودکان زیر چهار سال است. عفونت و افزایش باکتری‌های مقاوم به دارو، بیشترین تهدید در این زمینه است.

محققان دانشگاه ساوت استرالیا موفق به توسعه پانسمان‌هایی شده‌اند که عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش داده و بهبود را سرعت می‌بخشد.

این فناوری با استفاده از اثر ضد میکروبی نانوذرات بسیار ریز نقره بر بیوفیلم زخم توسعه داده شده است. در این پانسمان یک پوشش هیدروژل نانوذرات نقره قرار داد. نانوذرات استفاده شده در این فناوری ابعاد بسیار کوچکی دارند و در صورت لزوم در محل زخم آزاد می‌شوند و با از بین بردن باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، باعث ترمیم زخم می‌شوند.

مهمترین نوآوری این فناوری سیستمی است که به تغییرات PH محیط و دما پاسخ می‌دهد و تنها در صورت وجود عفونت فعال می‌شود. این فناوری می‌تواند درمان سوختگی کودکان را به طور قابل توجهی تغییر دهد. عفونت زخم و سپسیس (عفونت خون) مهمترین مشکلات کودکانی است که دچار سوختگی شده‌اند.

محصولات مراقبت از زخم مبتنی بر نقره می‌تواند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کند. یکی از مهمترین معایب محصولات نقره، امکان ایجاد مسمومیت ناشی از آن است که در این محصول جدید این مشکل کاملا حل شده است؛ چراکه پانسمان فقط در صورت بروز عفونت نقره آزاد می‌کند.

نتایج این مطالعه در نشریه Acta Biomaterialia and Biomedicines منتشر شده است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی