بازدید 9332
بررسی آخرین روند واکسیناسیون کرونا در استان‌های مختلف کشورمان
دور از انتظار نیست که در هفته‌های آتی، قم به قعر جدول واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در کشورمان تکیه بزند! اتفاقی که می‌تواند زمینه ساز بروز موج بعدی کرونا در کشورمان از این استان باشد؛ آن هم در شرایطی که نام این استان از روز اول به کرونا گره خورد و موجبات ناراحتی شمار زیادی از شهروندان این استان را فراهم آورد؛ اتفاقی که ظاهرا تا تکرار نشود، وضعیت واکسیناسیون قم تغییر نخواهد کرد!
کد خبر: ۱۰۸۸۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۰ 18 November 2021
تابناک اجتماعی
شمار واکسن‌های تزریق شده در کشورمان در حالی از مرز یکصد و یک میلیون دوز گذشت که کماکان وضعیت وخیم واکسیناسیون در برخی استان‌ها ادامه دارد؛ استان‌هایی از جمله قم که در شاهراه ارتباطی شمار زیادی از استان‌هاست و می‌تواند زمینه ساز شیوع ویروس در مناطق وسیعی از کشور شود.
 
به گزارش «تابناک»؛ بر اساس آمار تفکیکی واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در استان‌های کشورمان، تا ساعاتی پیش، بالغ بر ۱۰۱ میلیون دوز انواع واکسن به گروه‌های مختلف واجد شرایط تزریق شده است که از این میزان، بالغ بر ۵۶ میلیون دوز اول بوده و بیش از ۴۴ میلیون دوز دوم، با این یادآوری که تزریق دو دوز به معنای تکمیل واکسیناسیون است، بالغ بر ۴۴ میلیون تن از جامعه هدف واکسیناسیون در کشورمان، کاملا علیه کرونا واکسینه شده اند.

تزریق واکسن به ۴۴ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۵۹۳ تن از ۶۷ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۸۴۸ هزار تن، یعنی رسیدن نرخ واکسیناسیون در کشورمان به بیش از ۶۵ درصد؛ عددی قابل توجه که قطعا در روز‌های آتی افزایش خواهد یافت، چون بالغ بر ۸۳ درصد جامعه هدف واکسیناسیون در کشورمان یک دوز واکسن را دریافت کرده اند و بخشی از ایشان در روز‌ها و هفته‌های آتی برای دریافت دوز دوم مراجعه خواهند کرد.
 
 آمار تفکیکی واکسیناسیون در استان‌های مختلف - برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید
آمار تفکیکی واکسیناسیون در استان‌های مختلف - برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید
 
این در حالی است که دقت در آمار‌های تفکیکی، نشان از وضعیت متفاوت واکسیناسیون در استان‌های مختلف کشورمان دارد، به گونه‌ای که اگر آمار‌ها را بر اساس تزریق دوز اول واکسن در هر استان مرتب کنیم، استقبال از برنامه ملی واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در استان گیلان ۹۰ درصد است و در استان قم، ۶۷ درصد. اختلافی که نشانگر وجود مشکلاتی جدی است، به ویژه اگر بدانیم در ۲۳ استان از ۳۱ استان کشورمان، بالغ بر ۸۰ درصد جامعه هدف دوز اول واکسن را دریافت کرده اند.

البته این تنها قم نیست که وضعیت وخیمی دارد و افزون بر آن، در کردستان، سیستان و بلوچستان و حتی البرز و خوزستان، اوضاع واکسیناسیون نامطلوب به نظر می‌رسد؛ اما اختلاف قم با میانگین کشور به شدت زیاد و چشمگیر است و قرارگیری آن در شاهراه ارتباطی چندین استان و از همه مهم تر، تجمع جمعیتش در یک شهر، مواردی هستند که برای نگرانی از روند واکسیناسیون در این خطه کافی به نظر می‌رسد.
 
تداوم صدرنشینی «گیلان» و جایگاه لرزان تر «قم» در قعر جدول واکسیناسیون!
 
وضعیت قم زمانی تامل برانگیزتر به نظر می‌رسد که بدانیم این استان در نمودار تکمیل واکسیناسیون در کشورمان هم جایگاه مطلوبی ندارد و در قعر جدول، در جایگاه یکی مانده به آخر تکیه زده و تنها سیستان و بلوچستان است که وضعیت وخیم تری از این استان دارد. این در حالی است که اگر به روند تغییرات واکسیناسیون در استان‌های مختلف کشورمان در هفته‌های گذشته دقت کنیم، پی خواهیم برد سیستان و بلوچستان در حال نزدیک شدن به قم است!

بدین ترتیب دور از انتظار نیست که در هفته‌های آتی، قم به قعر جدول واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در کشورمان تکیه بزند! اتفاقی که می‌تواند زمینه ساز بروز موج بعدی کرونا در کشورمان از این استان باشد، آن هم در شرایطی که نام این استان از روز اول به کرونا گره خورد و موجبات ناراحتی شمار زیادی از شهروندان این استان را فراهم آورد. اتفاقی که ظاهرا تا تکرار نشود، وضعیت واکسیناسیون قم تغییر نخواهد کرد!

 
تداوم صدرنشینی «گیلان» و جایگاه لرزان تر «قم» در قعر جدول واکسیناسیون!
 
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
همون اول کل کشور رو آلوده کردن حالا هم واکسن نمیزنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
چرا مسولان بصورت کامل و جدی با اداره سیاسی و بهداشتی قم برخورد نمی کنند ،؟؟

کرونا از قم شروع شد و با عدم قرنطینه و کنترل بیماری به تمام ایران منشر گردید

و الان هم با عدم واکسینه تمام واجدین شرایط ، مردم و زوار سراسر کشور را که به قم می روند را به خطر می اندازند
علش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
بخشی از قمی ها که از صنف خاصی هستن همیشه مردم رو میندازن جلو بعد که اوضاع خوب شد سر و کلشون پیدا میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
چقدر به قم توهین میکنید، نسبت کرونایی ها و فوت های استان قم در مقایسه با یقیه استان ها رو هم اعلام و بررسی کنید و ببنید که فوتی و مبتلای قم هم همیشه از همه ایران کمتر بوده، این نشون میده در قم مردم بر خلاق انتظار کمتر به رسانهای رسمی گوش میدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
بیخیال این صدر و قعر باشید بعنوان رسانه از وزارت بهداشت مطالبه کنید در سراسر کشور یک مطالعه میدانی در خصوص اثربخشی واکسن ها روی افراد انجام بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
جمعیت پراکنده و روستا نشین سیستان و بلوچستان.خوزستان و کردستان هم تاثیر زیادی در میزان واکسیناسیون دارد که البته جمعیت قم نسبتا متمرکز و شهرنشین است.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
گیلانیان مردمانی با هوش و باپرستیژ
ارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
ایکاش علت در قعر گرفتن قم در مورد واکسیناسیون را هم اعلام میکردند که ایا واکسن کافی عرضه نشده یا تعدادی از مردم از واکسن زدن به دلایل مختلف امتناع میکنند .
سیدمحسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
قمی فکر میکنن نخبه هستن امریکا میخواد اینارو ازروی زمین حذف کنه ژن خوبشون نابود بشه
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
اختلاف فرهنگی اینجا خودش رو نشون میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
از جمعیت ۸۵ میلیونی کشور، تعداد ۴۴ میلیون نفر دو دوز واکسن زده اند، حدود ۶ میلیون نفر با ابتلا به کرونا ایمنی طبیعی گرفته اند و ۱۵ میلیون نفر هم زیر ۱۲ سال هستند که فعلا جزو گروه هدف واکسیناسیون کشوری کرونا نیست. بعلاوه حدود ۳ میلیون اتباع خارجی در ایران هست که بایستی اونها هم دو دوز واکسن (۶ میلیون دوز) بگیرند. تزریق واکسن روزانه ۶۰۰ هزار تا ۱ میلیون دوز برای حدود سی میلیون نفر باقیمانده (که هرکدام دو دوز هم باید بگیرند) یعنی تا حدود سه ماه آینده (۴۵-۷۵ روز) لازم است با همین سرعت، واکسیناسیون ادامه پیدا کند. بعلاوه اینکه، این ۶۹ درصد از جمعیت واکسینه شده کامل هم بر اساس مطالعات، نیاز است ۶ ماه پس از تزریق دوم، دوز یادآور را بگیرند. پس اوضاع تحت کنترل فعلی، کماکان شکننده است و باید واکسیناسیون با قوت ادامه پیدا کند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین مازوت