بازدید 10444
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون سبزپوشی بورس در آخرین روز هفته، سقوط ارزش سهام علی‌بابای چین، افزایش حقوق و دستمزد‌ها به تورم عمومی دامن زد، عرضه بنزین ۱۵۰۰ تومانی در ۲۲۰ جایگاه، دلار جهانی بالا رفت، قیمت سکه ۵ آبان ۱۴۰۰، قیمت جهانی طلا از ۱٫۸۰۰ دلار پایین آمد و لزوم خروج بانک‌ها از بنگاهداری غیرضروری را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۸۴۴۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵ 27 October 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون سبزپوشی بورس در آخرین روز هفته، سقوط ارزش سهام علی‌بابای چین، افزایش حقوق و دستمزد‌ها به تورم عمومی دامن زد، عرضه بنزین ۱۵۰۰ تومانی در ۲۲۰ جایگاه، دلار جهانی بالا رفت، قیمت سکه ۵ آبان ۱۴۰۰، قیمت جهانی طلا از ۱٫۸۰۰ دلار پایین آمد و لزوم خروج بانک‌ها از بنگاهداری غیرضروری را در بر دارد.

سبزپوشی بورس در آخرین روز هفته

در آخرین روز کاری هفته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۵۰۱ واحدی معادل ۰.۶۹ درصد به یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۹۵۳ واحد رسید.

سقوط ارزش سهام علی‌بابای چین

گزارش های جدید نشان می‌دهد ارزش سهام علی‌بابا، غول تجارت آنلاین چین، تحت تأثیر اقدامات پکن در مقابله با انحصارطلبی غول‌های تکنولوژی، در سال گذشته ۳۴۴.۴ میلیارد دلار سقوط کرده و ارزش سهام این شرکت به تدریج اما پیوسته کاهش یافته است. قیمت هر سهم علی‌بابا پس از رسیدن به رکورد تاریخی ۳۱۷.۱۴ دلار در اکتبر ۲۰۲۰، در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۱ به پایین‌ترین رکورد تاریخ خود یعنی ۱۳۹.۶۳ دلار رسید. هرچند در هفته گذشته ارزش سهام علی‌بابا با رشد اندکی مواجه شد، همچنان ۴۴ درصد نسبت به اوج ثبت شده در سال ۲۰۲۰ پایین‌تر ماند. سقوط سنگین سهام این شرکت سال گذشته پس از آن آغاز شد که دستگاه نظارت چین عرضه اولیه سهام شرکت زیرمجموعه علی‌بابا، گروه آنت، را متوقف کردند. این بزرگترین عرضه اولیه سهامی بود که در طول تاریخ بازارهای سهام متوقف شده است. به علاوه یک تحقیقات آنتی‌تراست ضد این غول تکنولوژی آغاز و در نتیجه آن شرکت علی‌بابا ۲.۸ میلیارد دلار جریمه شد. پکن پس از آن کنترل‌های خود بر این غول تکنولوژی را تشدید کرد و از علی‌بابا خواست تجارت تکنولوژی‌های مالی خود را دوباره سازماندهی کند.

افزایش حقوق و دستمزدها به تورم عمومی دامن زد

حجت الاسلام حسن آقانظری در نشست تخصصی «پول، بانک و سیاست‌های پولی پیشنهادی به دولت سیزدهم از نگاه اقتصاد اسلامی» که اکنون در خانه‌اندیشه‌ورزان در حال برگزاری است، در خصوص بررسی ابعاد فقهی افزایش نقدینگی گفت: تورم در ایران دلایل گوناگونی مانند افزایش جمعیت مصرف کننده، افزایش شاخص قیمت تولید، افزایش یا کاهش نرخ ارز، تغییرات درآمدهای نفتی، کسری بودجه، رشد نقدینگی و … دارد؛ اما دلیل اصلی که ذکر می‌شود، رشد نقدینگی است که رابطه مستقیمی با تورم دارد. وی افزود: تورم در ایران همواره بوده و ادامه دارد. ما از سال ۵۸ شاهد تورم بوده ایم. از سال ۶۰ تا ۹۱ ضریب همبستگی تورم و نقدینگی ۶۷ درصد بوده است. آقا نظری گفت: بین سالهای ۹۲ تا ۹۷ رشد نقدینگی ۲۴۸ درصدی داشتیم. در حالی که رشد تولید ناخالص داخلی ۱۷.۷۴ درصد بوده است که نشان می‌دهد نسبت رشد نقدینگی با تولید ملی ناهمگن و رشد نقدینگی ۳.۸ برابر تولید ناخالص داخلی بوده است. وی با تأکید بر مؤثر بودن افزایش خلق پول بر تورم در سالهای اخیر خاطرنشان کرد: طی سالهای ۹۳ تا ۹۵ که شاهد کاهش تورم به ۱۱ درصد بودیم، شاهد بودیم که نرخ سود بانکی کاهش نیافت و به دنبال آن مجدداً نرخ سود بانکی سبب رشد نقدینگی و در طی آن رشد مجدد تورم شد. کارشناس اقتصادی افزود: طی سالهای ۵۸ تا ۹۲ متوسط تورم سالیانه ۲۲ تا ۲۷ درصد بوده است اما در سال های ۹۸ و ۹۹ که شاهد افزایش نقدینگی بودیم، طبق اعلام رئیس سابق بانک مرکزی در جلسه سوم مرداد ۱۳۹۹ متوسط تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰، ۳۹.۳۷ درصد بوده است که رشد شدید تورم را نشان می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: از سال ۸۰ تا ۱۴۰۰ آیا ضرورتی برای رشد نقدینگی وجود داشت؟ بیشترین حجم نقدینگی به خصوص در سال های ۹۸ و ۹۹ و ۱۴۰۰ رخ داد که مربوط به کسری بودجه می‌شود. وی افزود: کسر بودجه عمدتاً به هزینه‌های جاری مربوط است و نقش بودجه عمرانی در آن کمرنگ است؛ بودجه جاری بیشتر برای تأمین حقوق و دستمزدهاست که سبب کسری بودجه شده بود. وی با بیان اینکه بیشترین حجم بودجه در سه سال اخیر هزینه‌های جاری آن است که چشمگیر افزایش یافته، تصریح کرد: روا نیست که دستمزد و حقوق‌ها را به حدی بالا ببریم که تورم بر کل مردم ایران تحمیل شود. از سوی دیگر، افزایش حقوق‌ها حداکثر سه ماه در زندگی کارمند تأثیر دارد و پس از آن تورمی که ایجاد می‌شود، اثر آن را ملغی می‌کند. این کارمندی که به دنبال حفظ رفاه نسبی او از محل افزایش حقوق و دستمزد بوده ایم، خودش تحت تأثیر تورم با کاهش وضعیت معیشتی روبرو شده اما افزایش حقوق‌ها یک ضرر کلی به مردم وارد کرده است.

وزیر نفت: شایعات گرانی بنزین صحت ندارد

وزیر نفت با بیان اینکه تمام تلاش این است که تا بعد از ظهر همه هم وطنان از کارت سوخت خود استفاده کنند، گفت: شایعات گرانی بنزین صحت ندارد و سهمیه های بنزین افراد محفوظ است. 

عرضه بنزین ۱۵۰۰ تومانی در ۲۲۰ جایگاه

سخنگوی وزارت نفت گفت: تاکنون در کل کشور ۲۲۰ جایگاه سوخت به سامانه هوشمند سوخت به شکل سهمیه ای وصل شده اند. علی فروزنده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تعداد جایگاه‌هایی که اکنون در مدار عرضه قرار دارند به ۸۰ درصد رسیده که امکان دریافت بنزین با نرخ آزاد در آنها فراهم است، اظهار کرد: همچنان در تلاشیم تا تعداد جایگاه‌های فعال را افزایش دهیم. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰۰۰ جایگاه سوخت در سراسر کشور فعال هستند، اظهار کرد: پیش بینی می‌شود که تا ظهر تمام جایگاه‌ها فعال شوند و بتوانیم خدمت رسانی را تسریع کنیم.

واکنش نوبخت به ادعای خالی بودن خزانه؛ چطور حقوق‌ها از سوی دولت جدید پرداخت شده است؟

محمدباقر نوبخت در گفتگویی ضمن تکذیب ادعای خالی بودن خزانه در ایام پایانی فعالیت دولت دوازدهم تاکید کرد که موضوع نامه منتشره، مربوط به موجودی یک ردیف خاص از بودجه بوده است. در دولت قبل تصمیم گرفته شد تا طرح‌های عمرانی اولویت‌دار که تا پایان عمر دولت دوازدهم قابل اتمام هستند را هرچه زودتر به سرانجام برسانیم تا طرح‌های نیمه تمام کمتری بمانند. برای این منظور ردیفی مختص طرح‌های اولویت دار نزد خزانه در نظر گرفته شد. به گفته وی، مقرر شده بود پس از تأیید اولویت طرح‌ها از سوی دستگاه مربوطه و با توافق رئیس جمهور، از محل این ردیف، بودجه لازم تخصیص یابد. در همین راستا در چهار ماهه اول امسال قریب به ۶۴ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی هزینه شد. نوبخت با اشاره به اینکه موجودی این ردیف اوایل مرداد ماه به اتمام رسیده بود، ادامه داد: از همین روی آقای رئیس جمهور در پاسخ به درخواست تخصیص بودجه برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه آبیک، مرقوم فرمودند که موجودی این ردیف به پایان رسیده است.

رئیس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه خزانه در پایان دولت دوازدهم خالی نبوده، یادآور شد: خزانه ورودی مستمر دارد و هر روز در آن مبالغی تجمیع می‌شود. این بدان معناست که خزانه هیچ وقت خالی نمی‌شود. حتی اگر چنین ادعای محالی صحت داشت، پس چطور طی سه ماه گذشته حقوق‌ها از سوی دولت جدید پرداخت شده است. به گزارش مهر، صبح دیروز نامه‌ای با امضای رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در دولت دوازدهم، مبنی بر پاسخی به درخواست رئیس پیشین سازمان برنامه و بودجه کشور جهت تخصیص بودجه به منظور تکمیل و بهره‌برداری از پروژه آبرسانی آبیک منتشر شد. محمود واعظی در این نامه پی‌نوشتی از حسن روحانی مبنی بر اینکه «موجودی خزانه به درخواست جنابعالی تخلیه شده و موجودی وجود ندارند» را ضمیمه کرده است. بسیاری از رسانه‌ها از این پی نوشت اینگونه برداشت کردند که دولت دوازدهم خزانه کل کشور را «خالی» تحویل دولت سیزدهم داده است.

افت دلار و رشد یورو در صرافی‌های بانکی

در معاملات امروز بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۲۶۲۹۴ تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت ۲۶۸۲۵ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، ارزان‌تر شده است. همچنین در این صرافی ها، هر اسکناس یورو هم اکنون به قیمت ۳۰۹۷۶ تومان از مردم خریداری و در مقابل با افزایش نسبت به روز قبل، به قیمت ۳۱۶۰۱ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود.

دلار جهانی بالا رفت

ارزش دلار برای دومین روز متوالی صعودی بود. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۳.۹۴ واحد بسته شد.

قیمت سکه ۵ آبان ۱۴۰۰

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ در بازار آزاد تهران به ۱۱ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و سکه یک گرمی دو میلیون و ۲۳۰ هزار تومان است.

قیمت جهانی طلا از ۱٫۸۰۰ دلار پایین آمد

قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، چهارشنبه، تحت تأثیر قدرت گرفتن دلار و سود اوراق قرضه آمریکا پیش از اجلاس بانک‌های مرکزی جهان، از رقم کلیدی ۱٫۸۰۰ دلار پایین آمد. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۷:۱۸ به وقت تهران، ۰.۲۵ درصد نسبت به قیمت بسته شده دیشب افت کرد و به ۱٫۷۸۸.۲۵ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه ۰.۲۲ درصد افت کرد و به ۱٫۷۸۹.۴۰ دلار رسید. قیمت این فلز گرانبها هفته گذشته به بالاترین سطح خود در بیش از یک ماه اخیر رسیده بود؛ اما حالا ۱.۲ درصد از آن سطح عقب‌نشینی کرده است. سود اوراق قرضه ده ساله آمریکا بالا رفت تا هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده بالا برود. بازارهای مالی جهان حالا منتظر برگزاری اجلاس‌های سیاست‌گذاری بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه هستند. خبرها حاکی است که بانک مرکزی ژاپن قرار است برنامه حمایتی عظیم خود را پابرجا نگاه دارد و فعلاً مانند بانک‌های مرکزی دیگر جهان که به دنبال خروج از مود بحرانی هستند، عمل نخواهد کرد.

زمستان سرد نفت را تا ۱۰۰ دلار بالا می‌برد

رندی اولنبرگ، مدیر تحقیقات نفت و گاز شرکت "بی ام او کپیتال مارکتس" به بلومبرگ گفت: ما واقعا در وضعیت بسیار حساس شرایط جوی هستیم و اگر هوا به شدت سرد شود، ممکن است دو برابر شدن قیمت گاز از سطح فعلی را مشاهده کنیم و قیمتهای نفت از مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه عبور کنند. با این حال اولنبرگ گفت: اگر دمای هوا در طول زمستان ملایم باشد، قیمتها در سه ماهه نخست سال میلادی آینده اصلاح می شوند.

این تحلیلگر تنها کسی نیست که چنین دیدگاه خوش بینانه ای دارد. ایرا اپستاین از شرکت "لین اند آسوشیتس" پیش بینی کرد وست تگزاس اینترمدیت تا پایان سال تحت تاثیر تقاضای قوی برای نفت و عدم عرضه جدید کافی به ۹۰ دلار صعود خواهد کرد.

لزوم خروج بانک‌ها از بنگاهداری غیرضروری

احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان مراسم تکریم و معارفه مدیران عامل بانک ملی ایران گفت: با توجه به تغییر مدیرعامل دو بانک ملی و سپه، دستور کار جدیدی برای مدیریت آینده بانک‌ها ابلاغ شد و موازین و انتظارات دولت، معیار ارزیابی مدیران بانکی می‌شود. عملیات بانک‌ها باید خارج از زیان‌دهی موجود باشد و به سمت اقتصادی شدن و اصلاح نسبت کفایت سرمایه حرکت کند، اما متأسفانه اکنون وضع خوبی ندارد. افزایش شفافیت عملکرد بانک‌ها، شفافیت قراردادهای منعقد بین بانک‌ها و مشتریان، شفافیت عملیات داخلی بانک‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه بانک‌های دولتی محور بعدی انتظارات ما از بانک‌هاست. افزایش عملیات ارزی بانک‌ها، برای کمک به کشور برای صادرات و واردات باید در دستور کار بانک‌های دولتی قرار بگیرد. تاکید دولت سیزدهم این است که بانک‌ها از بنگاه‌داری‌های غیر ضروری به سرعت خارج شوند. متأسفانه عدم شفافیت در معیارهای صلاحیت مدیران بانک‌ها باعث شده در برخی شرکت‌های ذیل بانک‌ها، انتصاب‌ها کاملاً سلیقه‌ای صورت گیرد. ما نظارت می‌کنیم تا از ظرفیت متخصصین تمام استان‌های کشور برای مدیرت آتی بانک‌ها استفاده شود.

بی اعتنایی رمزارزها به تسلا!

با وجود خبر احتمال پذیرش مجدد بیتکوین توسط تسلا، رمزارزها تغییرات قیمتی کمی داشتند. به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، شرکت خودروسازی تسلا از احتمال مجدد پذیرش بیتکوین به عنوان ابزار پرداخت برای خرید محصولات این شرکت خبر داده است. این شرکت با صدور بیانیه ای اعلام کرد کماکان ۱.۵ میلیارد دلار بیتکوین در اختیار دارد و موجودی رمزارزهای خود را کم و زیاد نکرده است. تسلا با بیان اینکه به ظرفیت بالقوه ارزهای دیجیتالی هم به عنوان جایگزینی برای پول و هم برای سرمایه گذاری باور دارد، از احتمال پذیرش مجدد بیتکوین خبر داد. خبر ورود غول پرداخت آمریکایی به بازار رمزارزها باعث تقویت جایگاه صعودی آنها شده است. مسترکارد در حال همکاری با پلتفرم بکت است تا امکان ارائه خدمات مبتنی بر رمزارزها را برای بنگاه های تجاری و بانک‌های کوچک برای مشتریان خود فراهم کند. در بیانیه صادره توسط مسترکارد به همین مناسبت آمده است که مشتریان امکان خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتالی را با استفاده از کیف پولی که معرفی می شود، خواهند داشت.  

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۵۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۱۴ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۵ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.  

به روز رسانی قیمت ارزهای دیجیتالی (تا ساعت ۱۷ بعد از ظهر به وقت شرقی)

 این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۶۴ هزار و ۴۳۰.۵۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۹۲ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۴۷ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۴۲۲۰.۸۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۸۶ درصد افزایش

 ۳- بایننس کوین

قیمت: ۴۸۴.۶۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱۹ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۴۴ درصد افزایش

۴- کاردانو

قیمت: ۲.۱۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۵۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۳۱ درصد افزایش

۵- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۶- سولانا

قیمت: ۲۰۷.۹۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳۳.۳۱ درصد افزایش

۷- ریپل

قیمت: ۱.۱۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۸۰ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۱۵ درصد افزایش

۸- پولکا دوت

قیمت: ۴۴.۵۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۶۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۸۵ درصد افزایش

۹- دوج کوین

قیمت: ۰.۲۶۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۴۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۳۹ درصد افزایش

۱۰ - یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
زمانی نه چندان دور دلار ۲۰ هزار تومانی، بنزین ۳ هزار تومانی، مرغ ........ شایعه بودند
یکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
وقتی قیمت دلار طی چند سال اخیر چندین مرتبه رشد چند برابری پیدا کرد و اجناس انبارها حتی خریدهای قبلی چند برابر شد آیا حقوق کارمند و کارگر به تناسب آن افزایش پیدا کرد؟ پس قدرت خرید کارمند و کارگر کجای محاسبات شماست؟

اون اقایی که حقوق چند ده میلیونی میگیره و با شکم سیر حرف میزنه یادش رفته هزینه افزایش قیمت بنزین چه تاثیری بر تورم داشته که حالا کارمند بیچاره رو مسبب تورم میدونه؟

شما شعار میدید دنیا تحریمتون میکنه نمیتونید نفت صادر کنید بگید پول نداریم چرا مردم رو مقابل مردم قرار میدید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
قدرت خرید کارمند نسبت به 96 یک پنجم شده ...در سال جاری سه بار قیمتها رو افزایش دادین چطور حقوق ناچیز کارمند بیچاره که دستش به جایی بند نیست اینقدر براتون سنگینه ؟
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
اقای نوبخت خسته نباشید
ظاهرا منظور اقای نوبخت از میلیاردها دلار نقد همان ریالهای بدون پشتوانه است که ما به ازای دلارهای بلوکه شده در خارج از کشور چاپ کرده اند
اقای نوبخت بس است
اظهر من الشمس بود حقوقها را با ریالهای بدون پشتوانه تصفیه کردید و حاصل ان تورم فعلی و بخاری ۷ میلیونی و لب تاپ ۱۰۰ میلیونی و مرکبات و میوه های گران کف بازارها است.
خدا به داد مردم برسد
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
حجت السلام نظری: : روا نیست که دستمزد و حقوق‌ها را به حدی بالا ببریم که تورم بر کل مردم ایران تحمیل شود.
حاجی روا هست کارگر و کارمند از گرسنگی بمیرند؟
روا هست مالیات را فقط از حقوق بگیران کم کنید؟
روا هست چاپ اسکناس توسط دولت؟
رواهست سود وام بانکی؟
Asd
|
Georgia
|
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
البته که صحت دارد ! مگر میشود در این مملکت شایعات به ضرر مردم صحت نداشته باشد؟! خیلی به مردم لطف کنند بنزین تا 13فروردین 1401 ، لیتری 3000 تومان باشد! بعد از آن بالای 10 هزار تومان خواهد بود و شارژ 60 لیتر به قیمت 3000 تومان در کارت بصورت ماهانه !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
در سال ۹۸ هم میگفتند که قیمت ۳۰۰۰ تومان برای بنزین شایعه است
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
هیچ شایعه ای تو این مملکت نبوده ک حقیقت پیدا نکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
پس صحت دارد!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
دانشمند وقتی می گویند خزانه خالی تحویل دولت شده منظور این نیست که ته آنرا جاروب کرده اند منظور این است که از بدهی ها اندکی برای حقوق ها گذاشته اند و بدهی را هم باید پس بدهی که در واقع برابر است با خالی بودن خزانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
ملت عزیز ایران در طول این ۴۰ و چند سال به این واقعیت رسیدند، هر موقع مسئولااااااااان محترم گفتند فلان چیز گران نمی شود، شایعه است. قطعا گران میشود.و میزان گرانی هم به شدت تاکید مسئولین بر عدم گرانی بستگی دارد.یعنی هر چه مسئولین رده بالا و بیشتری بر یک موضوع تاکید داشته باشند شدت گرانی نیز بیشتر است.
مرتصی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
اینها نتایج همان تحریمهایی است که می گفتند تاثیر ندارد. تا قحطی راهی نمانده.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
نفنت هم اکنون نیز با توجه به قیمت بنزین در اروپا قیمتش باید بالای صد دلار باشد۔ارزان فروشی میشود۔
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین سیل جنگ یمن بودجه 1401 روابط ایران و روسیه