بازدید 28586
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان بورس در چهارمین روز آبان، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ قیمت جهانی طلا چند دلار شد؟ طلای سیاه بالای ۸۶ دلار تثبیت شد، نفت به بالاتر از ۹۰ دلار هم می‌رسد؟ شاخص دلار در بازار جهانی چه تغییری کرد؟ و بزرگ‌ترین سفارش خرید خودرو برقی در جهان را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۸۴۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲ 26 October 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان بورس در چهارمین روز آبان، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ قیمت جهانی طلا چند دلار شد؟ طلای سیاه بالای ۸۶ دلار تثبیت شد، نفت به بالاتر از ۹۰ دلار هم می‌رسد؟ شاخص دلار در بازار جهانی چه تغییری کرد؟ و بزرگ‌ترین سفارش خرید خودرو برقی در جهان را در بر دارد.

نوسان بورس در چهارمین روز آبان

در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۳۶۴۰ واحدی معادل ۱.۶۸ درصد به یک میلیون و ۳۸۴ هزار و ۱۱۸ واحد رسید، امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با افت 354 واحدی مواجه شده است.

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۲ میلیون و ۵۶۵ هزار و ۵۹۹ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱.۲ درصد معادل ۱۵۷ هزار و ۴۷۸ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۳۵۹ تومان رسیده است.

سهام عدالت نزولی شد | علت افت ارزش سهام عدالت چیست؟

واکنش وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتی

سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «در شرایطی که کشور با کسری بودجه بی سابقه تحویل دولت سیزدهم شده بود، به لطف خدا در مهرماه مخارج دولت بدون هیچ انتشار اوراق بدهی جدید تأمین شد.»

خاندوزی دهم مهر ماه سال جاری نیز اعلام کرده بود، در شهریور ۱۴۰۰ برخلاف ۵ ماه اول، بدون یک ریال استقراضِ جدید از بانک مرکزی، حقوق‌ها (حتی زودتر از موعد) پرداخت شده است.

توئیت دیروز وزیر اقتصاد در واقع پاسخی به یادداشت عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی بود که روز جمعه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی مدعی شده بود، دولت سیزدهم بااعمال فشار به بانک‌ها برای خرید اوراق بدهی دولتی که به معنای استقراض غیرمستقیم از بانک مرکزی است، تأمین بودجه کرده است. همتی نوشته بود: «اعلام شد که از شهریورماه هیچ گونه استقراضی از بانک مرکزی نبوده است. خوب است بدانیم تأمین کسری از طریق فشار به بانک‌ها و صندوق های آنها نیز منجر به اضافه برداشت سنگین از بانک مرکزی می‌شود، که شده است. نتیجه، استقراض غیر مستقیم و بسط پایه پولی است. آمارهای پولی پایان مهرماه مشخص می‌کند!»

۸۰۰ هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد

در نیمه نخست سال جاری، حدود ۸۷ هزار میلیارد تومان از محل مالیات‌های مستقیم درآمد برای دولت کسب شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ بالغ بر ۵۸ درصد رشد داشته و توانسته ۱۱۸ درصد رقم مصوب را محقق کند. از سوی دیگر، مالیات بر واحد‌های مسکونی لوکس از سال ۹۹ تاکنون در بودجه وجود دارد. سال قبل عملکرد این بخش صفر ریال بود، اما در این مدت ۸۰۰ هزار تومان مالیات ستانده شد، در حالی که باید ۳۵۰ میلیارد تومان رقم مصوب محقق می‌شد. از خودرو‌های لوکس نیز ۱۱۴ میلیون تومان گرفته شده است. همچنین عملکرد مالیات بر واحد‌های مسکونی خالی از سکنه صفر گزارش شد. در مجموع مردم ۶ هزار ۳۶۰ میلیارد تومان مالیات بر ثروت داده‌اند. /فارس

واکنش وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتی/ ۸۰۰ هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد/ ثبت سفارش برنج آزاد شد/ رفتار متفاوت معامله‌گران دلار و سکه

قیمت جهانی طلا چند دلار شد؟

قیمت طلا در معاملات امروز، سه‌شنبه، تحت تأثیر رشد ارزش دلار در مقابل ارزهای معتبر جهان، افت کرد؛ اما همچنان بالاتر از ۱٫۸۰۰ دلار ماند. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۷:۰۶ به وقت تهران، ۰.۱ درصد افت کرد و به ۱٫۸۰۵.۹۶ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه بدون تغییر در ۱٫۸۰۶.۶۰ دلار ماند. نوسان اندک قیمت طلا در این روزها در حالی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران منتظر اجلاس سیاست‌گذاری جدید بانک مرکزی آمریکا در هفته جاری هستند. قیمت اسپات‌گلد در معاملات دیشب برای لحظاتی بیش از یک درصد جهش کرد و به ۱٫۸۰۹.۶۶ دلار رسید که تنها ۴ دلار با بالاترین سطح ماهه که در هفته گذشته ثبت کرده بود فاصله دارد؛ اما آنچه باعث شد، قیمت طلا امروز پایین بیاید این بود که دلار ۰.۱ درصد تقویت شد و از پایین‌ترین سطح یک ماهه خود که دیشب به آن رسیده بود بازگشت. رشد ارزش دلار قیمت خرید طلا را برای دارندگان ارزهای غیر دلاری افزایش می‌دهد و تقاضا برای خرید آن را پایین می‌آورد.

طلای سیاه بالای ۸۶ دلار تثبیت شد

قیمت جهانی نفت خام در معاملات امروز، سه‌شنبه، تحت تأثیر تداوم کمبود عرضه در بازارهای جهانی رشد کرد و قیمت نفت برنت بالاتر از ۸۶ دلار تثبیت شد. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک جهانی قیمت نفت، تا ساعت ۷:۱۵ به وقت تهران، ۰.۱۵ درصد نسبت به قیمت بسته شده دیشب رشد کرد و به ۸۶.۱۲ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین وست تگزاس آمریکا هم ۰.۰۶ درصد رشد کرد و به ۸۳.۸۱ دلار رسید. تقاضای بالای نفت خام در آمریکا، بزرگترین مصرف‌کننده نفت خام و محصولات نفتی جهان، پس از انتشار گزارش هفته گذشته که نشان می‌داد، میزان ذخایر انبارهای نفت و بنزین این کشور بیش از حد انتظار کاهش یافته، قیمت‌های نفت خام را تقویت کرد. از سوی دیگر، با وجود دخالت دولت چین برای آرام کردن بازارهای انرژی نگران از کمبود زغال‌سنگ و برق این کشور، قیمت‌های انرژی جهان همچنان بالا مانده‌اند. ادوارد مویا، تحلیل‌گر ارشد شرکت اوآندا می‌گوید: پیش‌بینی ماه نوامبر سردتر از معمول در سال جاری باعث شده است تا تاجران نفت انتظار داشته باشند تقاضا در این زمستان به طور قابل توجهی بالا باشد. گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده است قیمت نفت خام در پایان سال جاری از ۹۰ دلار بالاتر برود و یک میلیون بشکه در روز تقاضای اضافی به علت سوئیچ کردن نیروگاه‌ها از گاز به نفت خام به وجود بیاید.

نفت به بالاتر از ۹۰ دلار هم می‌رسد؟

گلدمن ساکس پیش بینی کرد، بهبود قوی تقاضای جهانی می‌تواند قیمت نفت برنت در پایان امسال را به رقمی بالاتر از ۹۰ دلار که این بانک پیش بینی کرده بود، برساند. این بانک سرمایه گذاری آمریکایی، با اشاره به بهبود مصرف در آسیا پس از موج شیوع کرونای دلتا، پیش بینی کرد، تقاضا برای نفت به زودی به حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز که سطح مصرف پیش از شیوع پاندمی ویروس کروناست، بازخواهد گشت. همچنین گلدمن ساکس برآورد کرد، سوئیچ از گاز به نفت می‌تواند حداقل در یک میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت سهم داشته باشد. در یادداشت تحقیقاتی گلدمن ساکس به تاریخ ۲۴ اکتبر آمده است: هرچند این سناریوی پایه ما نیست، وضعیت مذکور می‌تواند نفت برنت را به سطح بالاتر از قیمت ۹۰ دلار که برای پایان سال پیش بینی کرده بودیم، برساند.

رفتار متفاوت معامله‌گران دلار و سکه

روز دوشنبه، معامله‌گران دلار و سکه رفتار متفاوتی داشتند. در حالی که بازیگران دلار تمایل زیادی برای خرید نشان دادند، سکه‌بازان رفتار محتاطانه در پیش گرفتند تا معاملات فلز گران‌بهای داخلی در دامنه قیمتی محدودی صورت بگیرد. به نقل از دنیای اقتصاد، رفتار متفاوت معامله‌گران دو بازار در روند قیمتی آنها نیز مشخص بود. دیروز دلار ۸۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۲۷ هزار و ۶۱۰ تومان رسید. این در حالی بود که در بازار سکه، فلز گران‌بهای داخلی تنها ۵ هزار تومان رشد را تجربه کرد و در محدوده ۱۱ میلیون و ۸۸۵ هزار تومان قرار گرفت. در واقع دیروز در مقابل ۳ دهم درصد رشد قیمت دلار، سکه کمتر از یک دهم درصد افزایش را به ثبت رساند.

در تحلیل این اتفاق، نظرات مختلفی در بازار وجود داشت که سه دسته از آنها، بیشتر به گوش می‌رسید. دسته‌ای از تحلیل‌گران باور داشتند که سکه‌بازان نسبت به روند افزایشی دلار اطمینان ندارند و به همین دلیل، سعی می‌کنند با احتیاط بیشتری، این افزایش را در خریدوفروش‌های خود لحاظ کنند. این در حالی است که اسکناس آمریکایی از پنج‌‌شنبه هفته گذشته به صورت معناداری در مسیر افزایشی قرار گرفته است و روز شنبه توانست با گذر از سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان تا محدوده ۲۷ هزار و ۵۳۰ تومان پیشروی کند. این اتفاق در حالی رخ داد که اسکناس آمریکایی در روزهای قبل عمدتا در محدوده ۲۷ هزار و ۲۰۰ تا ۲۷ هزار و ۳۵۰ تومان نوسان می‌کرد. با وجود اینکه دلار طی روزهای اخیر رشد معناداری را تجربه کرده است، برخی از سکه‌بازان باور دارند تا زمانی که محدوده ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومانی اسکناس آمریکایی شکسته نشده، بهتر است، با احتیاط رفتار کنند. به گفته آنها، اسکناس آمریکایی بارها در شکست محدوده یاد شده موفق عمل نکرده است، ‌در نتیجه بهتر است در نزدیکی این محدوده با احتیاط اقدام به خرید کنند. دسته دوم تحلیل‌گران باور دارند که رشد محدود سکه در مقایسه با اسکناس آمریکایی ارتباطی به هراس از نزول یکباره دلار ندارد. از نگاه این دسته از تحلیل‌گران، حباب قیمتی برای سکه وجود دارد که باعث می‌شود فلز گران‌بهای داخلی بنیادی، ظرفیت رشد بیشتری را نداشته باشد.

شاخص دلار در بازار جهانی چه تغییری کرد؟

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۳.۸۱۲ واحد بسته شد.

ثبت سفارش برنج آزاد شد

تابش معاون وزیر صمت گفت: با توجه به ضرورت تامین نیاز کشور و تنظیم بازار آن و طی هماهنگی‌های انجام شده، ثبت سفارش برنج شروع شد و در این ارتباط واردکنندگان می‌توانند اقدام کنند. وی با اشاره به وضعیت واردات و ترخیص برنج در گمرک و بنادر کشور، گفت: با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برنج در فصل برداشت با هدف حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان برنج داخلی و نظر به فرایند ثبت سفارش و خرید، حمل و ترخیص برنج جهت تنظیم بازار بیش از یک ماه  طول می‌کشد. این مقام مسئول افزود: با توجه به اینکه در این شرایط حساس کشور و کمبود منابع آبی و از طرفی ضرورت تامین امنیت غذایی کشور از اهم موضوعات مطروحه در دولت است، با رویکرد حمایت از مصرف کننده پیرو هماهنگی‌های انجام شده، مقرر شد ثبت سفارش کالای مذکور طی هفته جاری با هدف تامین مکفی کالا و تنظیم بازار این محصول شروع شود.

ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۵۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۱۴ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۴۵ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.  

بزرگ‌ترین سفارش خرید خودرو برقی در جهان

بلومبرگ: منابع آگاه اعلام کردند، شرکت اجاره خودروی هرتز ۱۰۰ هزار خودروی تسلا سفارش داده است. این بزرگ‌ترین سفارش خرید خودروی برقی در جهان به شمار رفته و ارزش این سفارش ۴.۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود. هنوز شرکت هرتز و حتی شرکت تسلا نسبت به انتشار این گزارش واکنشی نشان نداده است. پس از آنکه به خاطر شیوع ویروس کرونا تقاضا برای مسافرت در جهان پایین آمد، شرکت هرتز در ماه می‌ اعلام ورشکستگی و برای دریافت کمک‌های دولتی اقدام کرد. مذاکرات این شرکت با بانک‌ها برای دریافت مهلت برای بازپرداخت بدهی‌ها و یا کمک مالی بیشتر نیز با شکست مواجه شد. در ماه می‌ البته شرکت هرتز اعلام کرد که برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری قرار است به آن کمک کرده و این شرکت اجاره‌دهنده خودرو را از ورشکستگی نجات دهند.

قیمت گاز برای اروپایی‌ها به ۱۱۰۹ دلار رسید

راشاتودی: در معاملات بورس انرژی لندن قیمت گاز بالای ۱۱۰۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب معامله شد. در بورس انرژی هلند هم هر هزار مترمکعب گاز برای تحویل در ماه نوامبر ۱۱۰۹ دلار به فروش رسید و حتی تا ۱۱۳۹ دلار هم بالا رفت. چند هفته‌ای است که با شروع فصل پاییز شاهد نوعی نوسان سنگین و رشد چند برابری قیمت گاز در سطح اروپا هستیم که یکی از دلایل آن پایین آمدن میزان ذخایر گاز طبیعی زیرزمینی در اتحادیه اروپاست که به صورت طبیعی برای استفاده در فصل زمستان پر می‌شوند. کار به جایی رسید که قیمت گاز در اوایل ماه جاری حتی تا نزدیک ۲ هزار دلار هم رفت. گفته می‌شود تا همین چند روز پیش فقط ۷۱ درصد ظرفیت انبار‌های گاز اروپا پر شده است.

برخی کشور‌های اروپایی روسیه را مقصر بحران گازی کنونی در اروپا می‌دانند و می‌گویند این کشور به میزان کافی گاز به اروپا پمپاژ نکرده است. در عین حال شاهد آن هستیم که پروژه خط لوله نورداستریم ۲ که می‌تواند ظرفیت انتقال گاز روسیه به اروپا را دو برابر کند، در بحث و جدل‌های سیاسی میان سران اروپایی بلاتکلیف مانده است. روسیه همچنین می‌گوید یکی دیگر از مشکلات بازار گاز اروپا منعقد نکردن قرارداد‌های بلندمدت گازی است. النا بورمیس تروا، نایب رئیس هیأت مدیره شرکت گاز دولتی گازپروم روسیه می‌گوید کشور‌های اروپایی امسال به طور قطع با سطح پایین گاز انبار شده وارد فصل زمستان خواهند شد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
پس اگه استقراض نداشته چرا پایه پولی ضعیف شده فقط تو یک ماه دلار 1000 تومن گران شده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
از نطر اکثریت مردم تفاوت بین اصلاح طلب و اصولگرا

نه ( آن خوبست ،،نه ایشان )

است و هیچ تفاوتی ندارند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
به دليل فضاي رواني
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
چون دولت قبل خزانه رو خالی تحویل داده و تورم رسمی 50 درصد بوده
آریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
ایشون تو دوره ی مدیریت خودش که خوب دلار رو سر و سامون داد اگه بخوایم طبق نسخه ای که میپیچونه بریم جلو دلار میشه 270هزار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
آقاي خاندوزي عزيز - با داستان سرايي نمي توان اقتصاد را كنترل كرد و اقتصاد راه خودش را مي رود
با اين حال براي تيم اقتصادي شما (هم دانشگاهي و دوستان شما از دانشگاه امام صادق) ارزوي موفقيت دارم
هرچند با اين شرايط دلار 50 هزار توماني هم براي شما موفقيت محسوب ميشه
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
مزه نریز
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
تورم مهر ماه چهار درصد کمتر شد کمی صبر کنید
ناشناس
| United States |
۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
با رکود دستوری میخواهند تورم را مهار کنند؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
شاهد کاهش قیمت برنج خواهیم بود
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
حالت خوبه؟
برنج کجا ارزان شده؟
سر کوچه تان؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
اقتصاد علم ارایه امار وتحلیله .با شکر خدا گفتن مساله ماست مالی نمیشه.حق ماست بدانیم . بازی گل یا پوچ هم نمیکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
۸۰۰ هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس و از خودروهای لوکس نیز 114 میلیون تومان مالیات گرفته شده است.!!!!!!!!!!!!!!!!
یک چیزی در حد کمدی کلاسیک !جناب آقای وزیر اقتصاد حتماً میدانند 800000 تومان پول چایی آبدارچی یک بنگاه معمولی در یک معامله مسکن این روزهاست و 114 میلیون تومان قیمت یک پراید هم نمی شود ! دست گلتون درد نکنه با این مالیات گرفتنتون !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
ای کاش برای واردات خودرو هم به همین راحتی تصمیم می گرفتند تا مردم یک نفس راحت بکشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
اقتصاد ایران از قبل انقلاب تا کنون با مشکلات بسیاری روبرو بوده و لطمات جبران ناپذیری به اقشار متوسط و پایین جامعه زده است
این پروسه بدیل رفتارهای پوپولیستی تماما به یک نتیجه منجر گردیده است بحران اقتصادی
در کشور ما متاسفانه تولید هر روز پیکر نحیفی پیدا کرده و حتی سنگ اندازی ها در جلوی پای فعالان اقتصادی منجر به تعطیلی بنگاهها گشته است از این رو توان تولید و صادرات غیر نفتی بشدت پایین مانده و همین امر در تازهای مالی گمرک منعکس گردیده در طی لوپ های اقتصادی در کشور ابتدا پرداخت سودهای کاذب به سپرده ها بیش از سود تسهیلات بوده اختلاس ها نیز مشکلات عدیده برای بانک ها ایجاد کرده ودر کنار این دولت با تزریق بیش از اندازه منابع ارزی بشکل کاذب سعی کرده قیمت ارز را پایین بیاورد بعد از طی چند سال بانک ها به ورطه ورشکستگی نزدیک شده چاپ پول بدون پشتوانه و افزایش نقدینگی سر به فلک گذاشته و فنر دلار جمع میگردد و صرفا دولت و بانک برای بی ارزش کردن پول اقدام به ایجاد تورم و افزایش نرخ دلار میکند این چرخه معمولا 12 ما به طول می انجامد بعد از این اتفاق سرمایه ها وارد بورس میشوند و معمولا پس از چندین ماه که رشد هیجانی را بازار تجربه کرد با سقوط روبرو شده و سرمایه ها بلوکه میشوند بعد از این جریانات اقتصاد وارد رکود میگردد با توجه به چنین شرایطی نوسانات هیجانی بازار نیاز به گذر زمان و افزایش نقدینگی سر گردان می باشد که میتواند چند سال بطول بیانجامد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
حتما اون ۸۰۰ تومن هم با توجه مقدارش حتما از یه بیچاره ای که دو تا آپارتمان ۴۰ متری داره گرفتن .
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
جناب وزیر ملت رو چی فرض کردن دقیقا؟ پولی که معلوم نیست از کجا اومده، کمر اقتصاد رو می‌شکنه. جای خودنمایی برای دولت قبلی و مسئولینی که الآن رسما کاره‌ای نیستند، بهتره طرز کار خودشونو شفاف بیان کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
تورم بعنی افزایش پایه پولی دیگر دلیل نمی خواهد بورس هم که ریزش داشته و خراب تر از قبل قسم حضرات ع یا دم خروس البته ملت عادت داره شما راحت حرف بزن چون هبج شنونده ایی دیگه حتی حال گوش کردن نداره مثل شعار درست کردن بورس و اعتماد سازی از سهام داران نوسط دولت فعلی خخخخ
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی کوهرنگ