بازدید 8026
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با تابناک اقتصادی؛

تبعات اجرای سیاست غلط دلار ۴۲۰۰؛ از ضربه به تولید تا افزایش قاچاق کالا/ راهکار جایگزین چیست؟

پس از التهابات ارزی در سال ۱۳۹۶، دولت یک سال بعد نرخ ارز را با قیمت ۴۲۰۰ ثابت اعلام کرد و سعی داشت با راه انداختن جوی روانی، نسبت به افزایش قیمت کالا‌ها مقاومت کند؛ اما وجود مفاسد بسیار در این سیاست غلط، نتیجه را به گونه دیگری رقم زد.
کد خبر: ۱۰۸۳۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷ 21 October 2021
تبعات اجرای سیاست غلط دلار ۴۲۰۰؛ از ضربه به تولید تا افزایش قاچاق کالا/ راهکار جایگزین چیست؟
 
پس از التهابات ارزی در سال ۱۳۹۶، دولت یک سال بعد نرخ ارز را با قیمت ۴۲۰۰ ثابت اعلام کرد و سعی داشت با راه انداختن جوی روانی، نسبت به افزایش قیمت کالا‌ها مقاومت کند؛ اما وجود مفاسد بسیار در این سیاست غلط، نتیجه را به گونه دیگری رقم زد.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ یکی از این مفاسد، قاچاق کالا‌های مشمول ارز ۴۲۰۰ به کشور‌های همسایه یا صادرات مجدد کالا‌ها است که بر اساس آن، واردکننده بعد از واردکردن کالای موردنظر، آن را با کمترین میزان تغییرات فیزیکی، به دیگر کشور‌ها با ارز آزاد صادر می‌کند. در چنین حالتی در کنار هدر رفتن منابع ارزی کشور، کالا به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد.

در همین راستا با غلامرضا مرحبا سخنگوی کمیسیون اقتصادی به گفتگو پرداختیم که مشروح آن به قرار زیر است.

غلامرضا مرحبا در ابتدای صحبت‌های خود با خبرنگار تابناک اقتصادی، به بیان مفاسد سیاست ارز ۴۲۰۰ پرداخت و اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ به تنهایی توانست رانت بسیار بزرگی را در کشور ایجاد کند. به بیان دیگر، ارز ۴۲۰۰ به جای اینکه به کالای اساسی یا دارو وارداتی تبدیل شود و با قیمت ارزان در دسترس مصرف‌کننده قرار بگیرد، ارز یا کالای وارداتی با قیمت بازار آزاد به دست مردم رسید. عده‌ای هم با ارز تخصیص یافته، کالای اساسی وارد کردند، ولی آن را به جامعه هدف نرساندند. در این بین مواردی دیده شد که بعد از واردات کالا با ارز ۴۲۰۰، همان کالا با کمترین ارزش افزوده به دیگر کشور‌ها صادرات مجدد شد.

مرحبا ادامه داد: متاسفانه اختلاف قیمت بالای ارز ۴۲۰۰ با ارز آزاد باعث شد که صادرات مجدد برای سودجویان جذاب و سودآور باشد. نمونه این مسئله را میتوان در نهاده‌های دامی مشاهده کرد که با تغییراتی جزئی در آن توسط برخی دلالان، به کشور‌های همسایه صادرات مجدد شد. البته ممنوعیت صادرات مجدد هم نتوانست مانع این موضوع شود. چرا که افراد بسیاری اقدام به قاچاق این کالا‌ها کردند. متاسفانه با اجرای سیاست غلط ارز ۴۲۰۰ تومان، علاوه بر ضربه به تولید و عدم حفظ قدرت خرید، میزان قاچاق نیز افزایش زیادی می‌یابد.
 
تبعات اجرای سیاست غلط دلار ۴۲۰۰؛ از ضربه به تولید تا افزایش قاچاق کالا/ راهکار جایگزین چیست؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به جایگاه ارز ۴۲۰۰ در بودجه سال آینده خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که دولت نمی‌تواند ارز ۴۲۰۰ را به یکباره حذف کند و این مسئله نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و در یک بازه زمانی تدریجی است. البته در بودجه سال آینده پیش بینی می‌شود که حجم ارز ۴۲۰۰ تخصیص یافته به برخی کالا‌ها بسیار کمتر شود. در حقیقت تمام مفاسدی که گفته شد، سبب می‌شود که ما در بودجه ۱۴۰۱ نسبت به ارز ۴۲۰۰ نگاه منفی داشته باشیم.

مرحبا در پایان به بیان راهکار‌های جایگزین این سیاست پرداخت و تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ سوبسیدی است که باید به مردم ایران داده شود و نباید نصیب افراد خاصی شود که با صادرات مجدد، قاچاق و مفاسدی از این قبیل، اقدام به سودجویی کنند؛ بنابراین به نظر بنده بهترین راه برای جلوگیری از بروز چنین مسئله‌ای، حذف ارز ۴۲۰۰ و اعطای یارانه نقدی به دهک‌های مختلف به ویژه دهک‌های پائین است. البته در مواردی، چون نهاده‌های دامی و دارو، می‌توان به یک حلقه قبل از مصرف‌کننده این یارانه را اختصاص داد. بهره‌گیری از این راهکار حمایتی می‌تواند به صیانت از اندک ذخیره ارزی در کشور منجر شود.جعفر قادری عضو کمیسیون جهش تولید مجلس نیز پیش‌تر در گفتگو با تابناک اقتصادی به رانت و فساد به وجود آمده از توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرده‎ و ‎گفته بود: با توجه به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی محدود است، این ارز نیز به تعداد محدودی تخصیص داده شده است. عده‎ای از این راه ثروت‎های باد آورده و کلانی را یک‎شبه به دست آوردند که نه تنها نتیجه‌ای برای کشور نداشت، بلکه تورم را شدت بخشید و زندگی را برای مردم سخت‎تر کرد. قادری معتقد است، اگر قرار است ارز ترجیحی در دولت جدید حذف شود باید در مقابل، قشر‌های ضعیف جامعه مورد حمایت قرار گیرند و این حمایت‎ها نیز بیشتر جنبه یارانه‎ نقدی داشته باشد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به لزوم حمایت از قشر‌های مختلف جامعه با یارانه نقدی اظهار داشت: طبیعتا اگر کالایی که تاکنون با ارز ترجیحی وارد می‎شده و به دست مصرف‎کننده می‌رسیده در سبد مصرفی خانوار‌های کم درآمد قرار دارد، ازین پس یارانه ارزی باید غیرمستقیم و نقدی به این مصرف‌کنندگان پرداخت شود.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۷
هر کاری میکنید سریعتر انجام بدید

اوضاع خیلی خرابه

وضع معیشت مردم از هر زمان دیگری خطرناکتر شده
باشه.
تا وقتی که مفاسد بسیار وجود داره وضع همینه
خودتون هم میدونین در صورت حذف ارز ترجیحی چه بلایی سر اقشار کم درآمد میاد حتی اگه ماهانه یک میلیون تومان به هر نفر یارانه بدین ولی بساط تورم و گرانی گسترده تر میشه. راه چاره اجرای صحیح این سیاست اقتصادی است، جناب رئیسی بارها گفتن روز اول کار من روز پایان فساد هست، قوه ی قضایییه و مجلس هم همراه دولت، گمرکات و مرزها هم که تحت کنترل حاکمیت هست پس کسی نباید بتونه قاچاق کنه اونم صادرات محموله ی وارداتی، این گوی و این میدان، اگه کفگیر به ته دیگ خورده و میخواین قیمت ها را آزاد کنید و در عوض یارانه نقدی بدین هم بسم الله، ببینیم سر یکسال مملکت رو ازین که هست نابود تر میکنین یا نجاتش میدین؟
ما در مورد دلار 4200 یه جور دیگه فکر می‌کنیم خودتون منظورمو فهمیدید
خواهشن اول کار دولت رو با بحران آغاز نکید
دلار ۴۲۰۰ یعنی دستکاری در اقتصاد
یعنی هدر دادن ثروت کشور به بهانه حمایت از مردم درصورتی که این حمایت از روشهای کم هزینه تر امکان پذیر است
وجود‌ دلار‌ چند نرخی نتیجه ای جز رانت‌ و و قاچاق‌ و در نهایت گرانی نداره‌
بهترین‌ کار اینه‌ که ارز چهار و دوبیتی را بصورت یارانه به همه بدن
سلام حذف ارز ۴۲۰۰ یکی از مبادی رانت خواری را متوقف کرد. این تصمیم از اول بوی فساد و ویژه خواری داشت. بسیاری از مدیران ، بنام اقوام و فرزندانشان اقلامی غیراساسی را وارد کردند مثل بخارشوی و قهوه ایتالیایی و لوازم آرایشی و ... انشالله یکی از کارهای دولت جدید توقف این تصمیمات منفعت طلبانه و فساد زاست که تحریم های آمریکا را خنثی می کند.
سلام، برادر من راهکار جایگزین خیلی ساده است مگر شما نمی خواهید کالای اساسی گران نشود و مردم فقیر در مضیقه قرار نگیرند پس به جای اینکه با دست کاری اقتصاد ارز مفت را به گردن کلفت ها بدهید، به موسسات خیریه و نهادهای عمومی مصرف کننده این کالا ها بودجه بدهید که خودشان از مصادر طبیعی کالاهای مورد نیازشان را خریداری کنند. این را فقط بعنوان یک مثال عرض می کنم مثلا بنده برای دیابت خودم بالاخره موفق شدم یک داروخانه دولتی که دستگاه قند خون را به قیمت دولتی عرضه می کرد گرفتم در حالیکه اگر این امکان و بودجه به صورت راحت و روان در اختیار مرکز بهداشت سر خیابان خودمان باشد به جای خرید دستگاه مرتب می روم آنجا قند را انداره گرفته و تازه مشورت پزشکی هم می گیرم. به راحتی می توان مراجع نیازمند به این کمک ها را لیست کرد و این پول ها را به مصرف کننده واقعی رساند.
فعلا چیزی که داره ضربه به مردم و تقتصاد و قدرت خرید ملت و ارزش پول ما میزنخ، دست دست کردنتون برای ورود به برجام هست. دلیلش هم واضحه، سود بردن یک عده از نحریم ها علیه ایران و بی ارزش شدن پول ملی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
حالا نیست تو اون دورانی که همه برای بستن برجام عجله داشتن و حتی روی قرارداد رو هم نخوندن وضع بهترشد
فقط یک راه حل وجود دارد: تصدی گری اقتصادی دولت باید خاتمه یابد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
غیردولتی را هم دیدیم
فقط جواب این سوال را اول بدهیداگر ارز 4200 تومان حذف شود قیمت مرغ چند میشود .
نفس بعضی ها از جای گرم بلند می شود بفکر قشر ضعیف آبرومند نیستند مگر ممکن است این ها بروند دم درب خیریه تقاضا پول کنند مگر اینکه مثل سیستم یارانه به حساب دهک های اقتصادی ضعیف ریخته شود
... این قیمتها به این زودی ها قابل کنترل نیست و تا زمان کنترل نیز ، برای تامین مایحتاج روزانه ، خیلی ها باید رنج و مشقت تحمل کنند حال که دولت قبل و دولت محترم فعلی که ادعا میکنند برای وارد کردن کالاهای اساسی مردم تا به حال از ارز 4200 تومانی استفاده کردند ف اگر دولت محترم در ادعای خود راسخ است و میخواهد قیمت اجناس را واقعا کنترل کند بنظر من بهترین راه حل سریع ، کوپنی کردن بعضی از اقلام ضروری زندگی از قبیل برنج - شوینده های ضروری - پنیر - گوشت قرمز و مرغ آنهم به صورت گرم و منجمد - روغن - شیر و ماست و کره و پنیر و قند و شکر ... و سایر اقلامی که در آینده تشخیص داده بشه که برای کنترل قیمت آن باید یارانه داد ، در بسته بندی های مخصوص و یارانه ای ( به صورتی که از سایر اجناس غیر یارانه ای مجزا و قابل تفکیک شود و یک عده سود جو نتواند آنها را در برخی فروشگاه ها به قیمت روز عرضه کنند) عرضه گردد این کار عملا هم برای خود دولت مفیده هم برای مردم چرا الان عرض میکنم :
1 - دولت محترم که ادعا دارد برای وارد کردن اجناس و کالاهای اساسی از ارز دولتی 4200 تومانی استفاده میکند قیمت برخی از محصولات اعم از روغن و شوینده و شکر و قند بایستی یک چهارم و یا یک سوم قیمت فعلی بشود در صورتی که اینطور نیست و قیمت اکثر کالا ها با رشد قیمت دلار صعودی میشود
2 - از طرفی دولت محترم ادعا میکند که برای واردات کالاهای اساسی از ارز 4200 تومانی استفاده میکند و عده ای سود جو از این وضعیت استفاده کرده اقلام اساسی را با قیمت گزاف به دست مصرف کننده میرسانند که در این صورت بی تدبیری دولت را در پی دارد که به نظر من صحیح نیست اگر دولت محترم صادق بر این ادعاست لطف کند اجناس پر مصرف را به صورت مستقیم از طریق کوپن ارزاق به دست مردم برساند که این کار هم آشفتگی بازار را تنظیم میکند و هم اینکه مردم از زیر بار فشار زندگی و معیشت نفس راحتی میکشند .
3 - دولت محترم که ادعا میکند برای واردات کالاها از ارز 4200 تومانی استفاده میکند چرا تا یک سال پیش قیمت شکر دولتی به قیمت 7500 تومان در فروشگاه های زنجیره ای رفاه یا سایر فروشگاه ها عرضه میشد الان دیگر خبری نیست و قیمت حدود 15000 تومان میباشد احتمالا دیگر جزو کالای اساسی محسوب نمیشود و دولت از نظارت بر این قلم دست شسته
4 - واقعیت این است که شاید در بعضی جاها نقص کنترل باعث گران شدن تقریبی کالا شده و به دست مصرف کننده گران برسد ولی این درست نیست که بگوییم همه کار سودجوست. فروشنده و وارد کننده و تاجر هم از جنس همین مردم هستند که ایامی برای شهادت سالار شهیدان عزاداری کرده و احسان و نذری میدهند و یا در ایام کرونا به داد همنوعان خود میرسند ، مردمی که موقعیت مملکت بخصوص در ایام کرونا درک میکنند . اگر احتمالا سودجویی نیز وجود دارد خود دولت محترم بایستی به زودی مشکل را اساسا حل کند . و اجناس را با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برساند .
5 - اگر تصمیم برای دادن یارانه مستقیم به مردم است باید یارانه پرداختی درست و صحیح پرداخت گردد مثال ماست 900 گرمی موقع پرداخت یارانه در زمان آقای احمدی نژاد 500 الی 700 تومان بود در حالی که قیمت آن از آن زمان تا حال 10 برابر شده است یا حامل های انرژی و همینطور قیمت نان . امیدواریم دولت محترم کمر همت بسته با کوپنی کردن ارزاق مورد نیاز مردم مشکل گرانی ها را برای همیشه از بین برده و قیمت کالاهای اساسی را برای همیشه با تدبیر خود در اختیار داشته باشد و مشکل گرانی را فرافکنی نکند .
اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی بد است پس چرا تمامش نمیکنید؟ راه دیگری ندارید! با این دنیا هراسی و دعوا با سایر کشورها! برجام را برگردید اف ای تی اف را هم امضا کنید وگرنه مملکت را به فنا میدهید!
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار