بازدید 4530
رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر گفت: قرار است رشته‌ای در مقاطع ارشد و دکتری به‌ عنوان رشته امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر راه‌اندازی و محتوای درسی در این زمینه تولید شود.
کد خبر: ۱۰۸۲۷۱۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰ 18 October 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از دکتر مهران صمدی یکشنبه شب در وبینار اولین جلسه‌ مجازی تبیین رویکردهای جدید ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر که توسط دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌ رضوی برگزار شد افزود: اعضای هیات علمی متخصص و علاقه‌مند می‌توانند در زمینه تولید محتوای کتابهای آموزشی این رشته با ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور همکاری کنند.

وی ادامه داد: وقتی‌که بحث ۲ فریضه امر به معروف و نهی از منکر مطرح می‌شود بلافاصله ذهن‌ها به سمت مقوله حجاب و عفاف می‌رود در صورتی‌که عرصه این ۲ فریضه به‌ مراتب گسترده تر از حجاب و عفاف است.

او اضافه کرد:حجاب و عفاف خیلی هم مهم است اما عرصه‌های دیگری هم هست که ما نباید از آنها غفلت کنیم به‌عنوان مثال اگر امروز به یک هموطن توصیه می‌کنیم که ماسک بزند یا اگر به یک عابر می‌گوییم از خط عابر یا پل عابر پیاده تردد کن داریم امر به‌ معروف می‌کنیم و اگر به یک هم‌وطن می گوییم که سفر غیرضروری نرود یا اگر به یک راننده گفته می‌شود که چراغ‌قرمز را رد نکن یا اگر به یک کاسب توصیه می‌کنیم که گرانفروشی نکند یا اگر به یک همسایه توصیه می‌کنیم که با آب شرب ماشین را نشوید داریم نهی‌ از منکر می‌کنیم.

وی در خصوص توضیح رویکرد جدید ستاد امربه‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور ادامه داد: عرصه‌های فریضتین در تمام عرصه‌های زندگی ساری و جاری است و مصداق دارد برای همین، اولین گامی که می‌خواهیم برداریم این است که تبیین کنیم که عرصه‌های ورود فریضتین کجاست؟ و اولویت‌ها چه چیزهایی هستند؟

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر گفت: کسی که می‌خواهد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کند باید دانش داشته باشد اعضای هیات علمی در رشته تخصصی خودشان دانش دارند به طور مثال یک دکترای اقتصاد می‌تواند در حوزه های احتکار، گرانفروشی و بانکداری ورود کند و یک دکترای محیط‌زیست می‌تواند در حوزه های جنگل خواری، کوه‌خواری، معدن، شهرسازی یا فاضلاب‌های شهری ورود پیدا کند و یک دکترای مهندسی عمران می‌تواند در حوزه ساخت‌ و ساز و کم‌کاری‌ها و غفلت‌ها و سوء استفاده‌هایی که می‌شود حاکمیت را امر به‌ معروف یا نهی‌ از منکر کند.
صمدی افزود: فلسفه تشکیل این گروه‌های مطالبه‌گری توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری و گشت ارشاد مسوولان است. یعنی این‌ها می‌آیند از مسوولان مطالبه‌گری می‌کنند و غفلت‌ها و ترک فعل‌ها و اشکالات را متذکر می‌شوند.
وی ادامه داد: در گام اول می‌بایست یک تفاهمنامه‌ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد امربه‌ معروف و نهی‌ از منکر خراسان رضوی امضا شود که کارشان این باشد که در حوزه دانشی، بینشی، حقوقی و معاضدت‌های قضایی ستاد و قرارگاه را حمایت و کمک کنند.

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر گفت: بعد از امضای تفاهمنامه، شرکت همکاران در دوره‌های امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر است تا از نظر علمی، دانشی و معرفتی کاملاً اشراف پیدا بکنند و با آداب، مراتب، مراحل و نحوه ادای فریضتین آشنا بشوند چون گاه افرادی که در این حوزه‌ها تخصص و اشراف ندارند به نیت امربه‌ معروف وارد می‌شوند ولی در عمل مرتکب منکر می‌شوند

صمدی افزود: کار بعدی جمع‌آوری شبهات است چرا که به طور قطع دانشجویان شبهاتی خواهند داشت و همچنین اعضای هیات علمی سوالاتی خواهند داشت که ما مایلیم که این پرسشها جمع‌آوری شود تا اینها را به نزد آقای گلپایگانی دبیر و قائم‌ مقام ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور تقدیم کنیم و ایشان به این شبهات پاسخ دهند.

وی ادامه داد: نکته بعدی که می‌خواهیم انجام شود این است که انتظار داریم هدایت پایان‌نامه‌ها به سمت موضوعات میان رشته‌ای برود و تا پایان سال ۱۴۰۰ در حوزه مهدوی هزار پایان‌نامه و رساله و در حوزه فریضتین حداقل در هر استان سه رساله به این سمت هدایت بشود نه این‌که دفاع بشود بلکه عنوان تصویب بشود و دانشجو شروع به تحقیق کردن کند.

رییس قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور گفت: اقدام بعدی که بسیار مهم است تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری است که کسانی که مایلند گروه‌های مطالبه‌گری را تشکیل بدهند می توانند به سایت "میدان مطالبه" رجوع کنند و شیوه‌نامه را مطالعه کنند.

صمدی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس هرسال اولویت‌ها و مشکلات هر استان را به تفکیک منتشر می‌کند که گروه‌های مطالبه‌گری می‌توانند با استفاده از همان اولویت‌ها حوزه کاری و مساله را انتخاب و در سایت میدان مطالبه ثبت‌نام کنند که طی ۱۰ روز مجوز خواهند گرفت که این مجوز به‌صورت قانونی و رسمی از طرف ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور و از طریق استان به دستشان خواهد رسید و رسماً مطالبه‌گری خواهند داشت.

وی ادامه داد: در ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر هم معاونتی به اسم معاونت علمی و آموزشی تشکیل‌ شده است که کار این معاونت تهیه محتوای آموزشی برای گروه‌های مطالبه‌گری است و قرار است واحد درسی تعریف بشود و این واحد درسی در دانشگاه‌ها تدریس بشود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳۲
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
یه نوندونی جدید برای یه عده که توانایی جمع بستن 2+2 رو ندارند ....همش اتلا ف سرمایه
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
خخخخخخخ دمتون گرم خیلی باحالین خخخخخ
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
شما که قدرت دارید جلو فساد و اختلاس و نمی تونید بگیرید حالا میخواید مردم و بجون هم بندازید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
تنها چیزی که میتونم بگم و سانسور نشه : از خدای بالاسرتون بترسید
ناشناس
|
Romania
|
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
عجب...
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
احسنت ، از ابتدا هم این واجب الهی میبایستی با علم و آگاهی و ارائه آموزشهای لازم به امران به معروف داده میشد تا اینکه یک فرد که بعضا آداب رفتار مناسبی هم ندارد نسبت به این کارها مبادرت نمایید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
آفرین ! خوبه ! همینطوری ادامه بدید :)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
خخخخخخخ
استاد دانشگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
ارشد و دکترای امر به معروف و نهی از منکر؟! حتماً رشته پولی هم باید باشه!! واقعاً جز تاسف نیاد چیزی خورد و گفت. امری که قلبی و داوطالبانه باید باشه تبدیل به یک الزام و البته منبع درآمد برای دولت و دستگاه و احتمالا با فروش سوالات کنکور آن در دست مردم باعث درآمد مردم هم میشود. این چنین ارزشهای منادی اسلام محمدی دستخوش تاراج و منفعت اندوزی عده ای خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
اولا امر به معروف و نهی از منکر نیاز به دکترا نداره و اگه کسی احساس می کنه اینکار را باید انجام دهد با زبان خوش انجان می دهد و شنونده یا می پذیرد و یا نمی پذیرد. در ضمن میشه بفرمایید حوزه های علمیه چکار می کنند که وظایف آنها را هم به دانشگاه تحمیل می کنید؟ بهتره با این اوصاف حوزه های علمیه تعطیل شوند زیرا بوجودشان نیازی نیست و هزینه های اضافی هم از دوش مملکت برداشته میشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
یه سری دانشگاه های به اصطلاح معرف راه اندازی کرده اند... بعدش دارن رشته های جدید هم ابداع میکنند. کاش حداقل اسمشون دانشگاه نبود....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یوسف نوری آلودگی هوا اعتراضات اصفهان اومیکرون مذاکرات وین