بازدید 6657
طی روزهای گذشته خبری مبنی بر تمدید ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی تا پایان سال ۱۴۰۰ توسط معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت صمت اعلام شد، ممنوعیت ورود لوزام خانگی به کشور طبق طبق مصوبه اولیه شورای هماهنگی سران سه قوه در سال ۱۳۹۷ اعلام شد، اما این موضوع ابعاد و تاثیرات مثبت و منفی بسیاری دارد که نیازمند بررسی‌ است.
کد خبر: ۱۰۸۱۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸ 13 October 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، بازار لوازم خانگی یکی از بازارهای بسیار مهم و پررونق در ایران است، زیرا علاوه‌ بر مشتریانی که بر حسب نیاز خود اقدام به خرید برخی لوازم می‌کنند، موضوع تهیه جهیزیه برای نوعروسان نیز موجب رونق چندین برابر این بازار شده است، بنابراین استفاده مناسب از ظرفیت بالای این بازار امکان رشد اقتصادی برای کشور را فراهم می‌کند.

طی سال‌های گذشته تولید لوازم خانگی در ایران پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است و حتی بسیاری از شرکت‌های داخلی اقدام به صادرات محصولات خود به کشورهای همسایه می‌کنند که این موضوع نشان از توانایی تولیدکنندگان ایرانی در این حوزه دارد و در داخل کشور نیز محصولات ایرانی مشتریان و علاقه‌مندان خاص خود را دارند، اما در حال حاضر در کنار تولیدات داخلی محصولات خارجی متنوعی نیز در بازار لوازم خانگی وجود دارد که این موضوع حق انتخاب مناسبی برای افراد ایجاد می‌کند تا بر اساس سلیقه و بودجه مالی خود اجناس مورد نیاز را خریداری کنند.

قطعا با ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی به کشور احتمال رونق هرچه بیشتر کارخانجات تولید لوازم خانگی ایرانی فراهم می‌شد و این مسئله علاوه بر چرخه اقتصادی موجب اشتغالزایی نیز خواهد شد، اما نکته قابل تامل در این زمینه این است که با ممنوعیت ورود محصولات خارجی رقابت در بازار داخلی از بین می‌رود و تولیدکنندگان برای ارائه محصولات با کیفیت و به‌روز به مشتریان انگیزه کافی را نخواهند داشت، یکی دیگر از موضوعاتی که باید در انحصار تولید لوازم خانگی در کشور مورد توجه قرار داد، تجربه انحصار در بازار خودرو و ممنوعیت ورود خودرو خارجی به کشور است.

زیرا با ممنوعیت ورود خودروی خارجی به کشور شاهد پیشرفت چشمگیری در تولید محصولات باکیفیت داخلی نیستیم، همچنین متاسفانه هر روزه قیمت خودروهای ایرانی درحال افزایش است و برای بسیاری از مردم خرید خودروی مناسب به یک آرزو تبدیل شده، بنابراین باتوجه به وجود این تجربه باید در خصوص بازار لوازم خانگی با احتیاط بیشتری عمل کرد.

یکی دیگر از مشکلات ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی به کشور از مبادی رسمی، افزایش ورود کالای قاچاق در حوزه لوازم خانگی است، زیرا بسیاری از مردم و به دلایل متعدد تمایل به خرید محصولات خارجی دارند و با ممنوعیت ورود قانونی این کالاها به کشور، این افراد به سمت خرید محصولات خارجی قاچاق موجود سوق پیدا می‌کنند که این موضوع هم به ضرر تولیدکنندگان داخلی و هم به ضرر مصرف‌کنندگان است، زیرا این کالاها عموما با قیمت پایین به‌فروش رسیده و به تولید داخل ضربه می‌زنند و علاوه بر اینکه منبع خرید مشخصی ندارند دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نیز نیستند و این موضوع موجب سردرگمی خریداران لوازم خانگی می‌شود.

ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی برای تولیدکنندگان داخلی یک فرصت است اما باید به یک فرصت برنامه‌ریزی شده تبدیل شود

محمدکاظم منزوی_ معاون صنایع سازمان صمت چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص فرصت‌های ایجاد شده برای تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی در غیاب محصولات خارجی، اظهار کرد: در استان شرکت‌های متنوعی در حوزه ساخت لوازم خانگی وجود ندارد، اما شرکت‌های محدود موجود دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی هستند، برای مثال شرکت برفاب یکی از شرک‌های بزرگ موجود در استان است.

وی افزود: برخی شرکت‌های موجود در ایران مانند شرکت برفاب که در چهارمحال و بختیاری واقع است محصولات خود را به سایر کشورها صادر می‌کنند، موضوع ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی برای شرکت‌هایی که محصولات خود را داخل ایران عرضه می‌کنند فرصت مناسبی ایجاد می‌کند.

منزوی ادامه داد: یکی از اهداف موجود این موضوع است که کیفیت لوازم خانگی تولید شده در ایران به میزانی افزایش پیدا کند که امکان صادرات آن‌ها به سایر کشورها فراهم شود و محصولات ایرانی در کنار محصولات اروپایی و کره‌ای در دنیا عرضه شود، همچنین این موضوع که یک واحد تولیدی امکان تولید لوازم خانگی برای بازار ایران را داشته باشد، نوعی افتخار است و با جلوگیری از ورود محصولات مشابه کمک بسیاری به این واحدهای تولیدی و ساخت داخل می‌شود.

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: نکته قابل توجه این است که فرصت ایجاد شده برای واحدهای صنعتی داخلی با ممنوعیت ورود محصولات خارجی به یک فرصت برنامه‌ریزی شده تبدیل شود، یعنی از ایجاد هرگونه رانت، حبس قیمت، افزایش قیمت و ... جلوگیری شود، بنابراین وجود نظارت بر قیمت لوازم خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است، در صورتیکه تمامی موارد ذکر شده رعایت شود این امید وجود دارد که در حوزه تولید لوازم خانگی آینده‌ای روشن در انتظار واحدهای صنعتی داخلی باشد، اما در صورتیکه مانند بازار خودرو رسیدگی و نظارت لازم وجود نداشته باشد، یک چالش بزرگ در بازار لوازم خانگی ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در حوزه تولید لوازم خانگی در ایران شرکت‌ها و برندهای تجاری متعددی وجود دارد و می‌توان گفت تقریبا در تمامی استان‌های کشور قسمت‌هایی از لوازم خانگی تولید می‌شود، به همین دلیل امیدواری بسیاری وجود دارد که در پی ممنوعیت ورود محصولات خارجی بازار لوازم خانگی در ایران رونق بالایی پیدا کند و در نتیجه نیازی به ورود این محصولات از سایر کشورها وجود نداشته باشد.

منزوی یادآور شد: نکته بعدی که یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و باید مورد توجه قرار بگیرد، بحث افزایش عمق تولید لوازم خانگی در داخل ایران است، یعنی اگر در حال حاضر ۹۰ درصد محصولی در ایران تولید و ۱۰ درصد قطعات از سایر کشورها وارد می‌شود، باید به مرحله‌ای رسید که ۱۰۰ درصد محصول در ایران تولید شود و محصولات داخلی از نظر کیفی و کمی رشد بالایی داشته باشند.

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری، گفت: در صورتیکه تعداد محدود یک یا دو شرکت تولید لوازم خانگی در ایران وجود داشت، نبود محصولات خارجی در بازار و کاهش رقابت ممکن بود بر کیفیت محصولات تاثیر منفی داشته باشد، اما در حال حاضر تعداد بسیار زیادی کارخانجات تولید لوازم خانگی در داخل ایران وجود دارند و مشغول فعالیت هستند که این موضوع موجب ایجاد رقابت در بازار و در نتیجه افزایش کیفیت محصولات می‌شود، همچنین مردم می‌توانند در هنگام خرید حق انتخاب بالایی داشته باشند.

وی تاکید کرد: همچنین لازم بود یک فرصت در اختیار شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی در داخل ایران قرار بگیرد تا این شرکت‌ها از این فرصت برای ارتقای فناوری و کیفیت محصولات خود استفاده کنند، در حال حاضر این فرصت با جلوگیری از ورود لوازم خانگی خارجی به ایران برای شرکت‌های داخلی ایجاد شده است و واحدهای صنعتی باید با جدیت در راستای افزایش کیفیت محصولات خود تلاش کنند.

منزوی خاطرنشان کرد: این موضوع که پس از ورود محصولات خارجی به ایران از شرکت‌های داخلی انتظار رقابت داشته باشیم کار صحیحی نیست، بلکه یکی از راه‌های پیشرفت واحدهای تولید لوازم خانگی باز شدن مسیر صادرات برای این شرکت‌ها است، زمانیکه واحدهای صنعتی محصولات خود را به سایر کشورها که بسیاری از محصولات اروپایی و کره‌ای در آن‌ها وجود دارد صادر کنند، رقابت سازنده‌ای برای این شرکت‌ها ایجاد می‌شود و در نتیجه محصولات ساخت داخل از کیفیت بالایی برخوردار می‌شوند و نیاز به ورود محصولات خارجی نیز از بین می‌رود.

ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی امکان پیشرفته شدن را از تولیدات داخلی سلب می‌کند

حسن ایزدی_مدیرعامل کارخانه تولید لوازم خانگی برفاب در چهامحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در صورت ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی به ایران شرکت‌های داخلی امکان تولید کالاهای با کیفیت بالا و قیمت مناسب‌تر را به دست می‌آورند و تاثیر مثبتی بر تولیدات لوازم خانگی داخلی دارد.

وی افزود: تاکنون موضوع ممنوعیت صادرات محصولات ایرانی به سایر کشورها بیان نشده است، اما باتوجه به این موضوع که برخی اجناس که در شرکت‌های داخلی تولید می‌شود در بازار ایران اشباع است و به اندازه نیاز مردم وجود دارد، در صورتیکه از صادرات این محصولات جلوگیری شود، مشکلات بسیاری در زمینه تولیدات لوازم خانگی ایجاد می‌شود که در نتیجه منجر به کاهش فروش و تعدیل نیرو در کارخانه‌های تولیدی می‌شود.

ایزدی ادامه داد: ممنوعیت کامل واردات محصولات خانگی خارجی معایبی نیز دارد، زمانیکه رقابت بین تولیدات داخلی و محصولات خارجی وجود داشته باشد، تولیدکنندگان داخلی با الگوبرداری از محصولات به‌روز امکان اصلاح تولیدات خود را پیدا می‌کنند و مدل‌ و روش‌های تولیدی خود را تغییر داده و نوین می‌کنند، اما در صورتیکه کاملا واردات ممنوع شود و مقایسه‌ای بین تولیدات داخلی و محصولات پیشرفته‌تر خارجی وجود نداشته باشد، محصولات داخلی بر سبک و مدل قدیمی باقی مانده و امکان پیشرفت و نوآوری را ندارند.

مدیرعامل کارخانه تولید لوازم خانگی برفاب در چهامحال و بختیاری عنوان کرد: اگر به تعداد محدود اجناس باکیفیت وارد ایران شوند تولیدکنندگان داخلی امکان الگوبرداری و به‌روز کردن محصولات خود را دارند.

وی اضافه کرد: همچنین با ممنوعیت ورود لوازم خانگی خارجی امکان ورود این محصولات به صورت قاچاق وجود دارد که در نتیجه این محصولات به این دلیل که از راه‌های غیرقانونی وارد نمی‌شوند، قیمت پایین‌تری دارند و ضربه بزرگی برای تولیدات داخلی محسوب می‌شوند، بنابراین جلوگیری از ورود غیرقانونی محصولات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایزادی خاطرنشان کرد: با ممنوعیت ورود قانونی محصولات خانگی خارجی و ایجاد مشکل برای تجارت بخش خصوصی امکان رونق قاچاق افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه دولت امکان استفاده از منابع مالی حاصل از این واردات را ندارد، همچنین به دلیل نداشتن خدمات پس از فروش برای این محصولات، مصرف‌کنندگان نیز ضرر بسیاری می‌کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۱۶
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
نتیجه این که هرجایی دولت وارد تنظیم بازار شده گند زده گند!
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
حرف های بی سر و ته رقابت را بس کنید تو شرایط تحریم بایست کمر بند ها رو سفت بست نه این که قاچاق لوازم خانگی و واردات آن را آزاد کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
اجناس ایرانی افتصاح ،
بچه خرم‌آباد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
43 سال از تولید داخلی خودرو حمایت کردید، نتیجه رو داریم می‌بینیم.

خیابونا تحت سیطره ماشینای چینی در آمده.

افتادن توی دامن چین خودکفایی حساب میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
تولید کنندگان ایرانی هیچ استانداردی را رعایت نمی کنند. محصولات پر از نقص هستند و کلی هزینه روی دست مصرف کننده می گذارند. خود کسانی که ظاهراً از تولید داخل حمایت می کنند از لوازم خانگی ساخت داخل استفاده نمی کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
ممنوعیت وروود کالای خارجی مرغوب نتایج معکوس برای رونق تولید دارد.
اکثر لوازم برق تولید داخل از نظر مصرف برق به مراتب مصرف بیشتر و بازدهی کمتری نسبت به کالاهای برند جهانی دارند. استفاده از انها منجر به مصرف برق بالاتر در کشور و قطعی های برق بیشتر خواهد شد. در نتیجه قطع برق صنایع فولاد و سیمان تعطیل اجباری خواهد شد و علاوه بر بیکاری در این بخش از طریق افزایش قیمت سیمان و تیر اهن (چنانچه در تابستان امسال شاهد بودیم) موجب افزایش قیمت مسکن و خودرو و خود لوازم خانگی داخلی که از فلز استفاده میکنند و در اثر گرانی این محصولات و عدم توان خریدار داخلی رکود بیشتر ایجاد خواهد شد. جالب هست که بعدا مسئولان عدم رعایت الگوی مصرف در اثر استفاده از این لوارم برقی پر مصرف را تقصیر مصرف کنندگان خواهند انداخت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
ان قلت نداریم . وقتی بالاترین مقامات کشور میگن ورود لوازم خانگی ممنوع یعنی ممنوع. از راه قاچاق یا از هر راه دیگه هم میخوان وارد کنن، خب بکنن ولی جونشون با خودشون چون مثل قاچاقچی باهاشون برخورد میشه. تمام.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
قاچاق چی ها و واردکننده های لوازم خانگی و خودرو فکر شغل آبرومندانه دیگری برای خودتان باشید چون این دولت اهل خیانت به کشور نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
جوسازی فایده ای ندارد. واردات ممنوع. تمام.
حیدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
چنان می گویند گارانتی که فکرمی کنی اجناس ایرانی گارانتی دارد یک زنگ بزن به تولید کننده ایرانی ببین جوابتان را می دهد بد بخت ما قشر حقوق بگیر که مجبوریم جنس بنجل ایرانی بگیریم دایم دنبال تعمیر کارباشیم گرانتر هم بخریم پول دار جنس خارجی می گیرد تعمیر هم نمی خواهد
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
یک بازی رو که تکرار کنی حال آدم بهم میخوره مسوولین بفکر بازی های جدید باشند کدام مسوول خدوم خودرو ایرانی و لوازم ایرانی استفاده میکنه هیچ کدام لوازم ایرانی نداره این بازی هم مثل جاهای دیگه در جهت هدایت پول مردم به آشغال سازهای داخله کاسبان اجناس چینی به اسم ایرانی
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
ایرانم تسلیت
ازگارد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
دلم میخواد میشد رفت خانه مسئولینی که وردود کالاهای خارجی رو ممنوع کردند رو دید ببینیم چقدر از وسایلشون ایرانی است و آیا سوار خودرو ایرانی میشوند؟ مرگ خوبه ولی برای همسایه
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
باشه ما لوازم خانگی ایرانی استفاده می‌کنیم اما نه به قیمت دلاری الان قيمت لوازم خانگی داخلی دو برابر ریال هست و هيچ مرجع قانونی ورود نمیکنه فقط بخاطر اشتغالزایی و خودکفایی پس حق مصرف کننده چی میشه
شاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
سلام حمایت از کالای بنجل ایرانی نخرین سری که درد نداره رو دستمال نمی‌بندند جنس ایرانی بی‌کیفیت و غیراستاندارد و گران
کارگر
|
Germany
|
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
نیروی کار مفت ومجانی
ورق تولیدداخل
موادپلاستیکی تولیدداخل و.........
قیمت های نجومی
کارخانه لوازم خونگی پنج کیلومتر تابازار مصرف فاصله داره قیمتش ازاون طرف دنیا بیشتره
بی رحمی وبی عدالتی تاکی >>>>>>
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول مجید عشقی طرح صیانت از حقوق کاربران سند همکاری 25 ساله ایران و چین ولی الله سیف احمد عراقچی