بازدید 17337
رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی ۲۰۲۱ دنیا در اسلو نروژ - چهار وزن نخست
آرتور نایفونوف، حریف حسن یزدانی در نیمه نهایی همین دو ماه قبل در المپیک توکیو، مغلوب پلنگ جویبار شد و برنز گرفت. در سنگین وزن هم طا‌ها آکگول حریف زارع است که او نیز در المپیک اخیر سوم و برنزی شد. باید دید غروب امروز تیم اعزامی ایران در چهار وزن نخست، صاحب دو فینالیست و مدال نقره قطعی آن‌ها می‌شود یا خیر؟!
کد خبر: ۱۰۷۹۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳ 02 October 2021

کشتی گیران راه یافته به نیمه نهایی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی ۲۰۲۱ جهان مشخص شدند که تیم کشورمان دو نماینده در میان آنها دارد.

به گزارش تابناک ورزشی، رقابت‌های کشتی قهرمانی ۲۰۲۱ جهان در اسلو نروژ از ظهر امروز به وقت تهران آغاز شده است که در روز نخست رقابت ها، آزادکاران در ۴ وزن نخست به روی تشک رفتند و در نوبت صبح امروز به وقت محلی، کشتی گیران کشورمان به جز دو مسابقه که شکست را تجربه کردند، در باقی مصاف ها پیروز تشک بودند.

دو کشتی گیر ایران در یکقدمی فینال قهرمانی جهان / یزدانی در کمین تیلور آمریکایی

در مسابقات ظهر امروز، نفرات راه یافته به نیمه نهایی اوزان ۶۱، ۷۴، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم مشخص شدند که حسن یزدانی در ۸۶ و امیرحسین زارع در ۱۲۵ کیلوگرم دو نماینده ایران در این مرحله هستند.

در این میان، رحمان عموزاد با کم تجربگی در ۶۱ کیلوگرم به حریف ژاپنی باخت و یونس امامی در ۷۴ کیلوگرم مغلوب رقیب گرجی شد تا در صورت صعود این رقیب ها به فینال، شانس حضور در جدول شانس مجدد برای کسب مدال برنز را داشته باشند.

در چهار وزن نخست آمریکا سه نفر در نیمه نهایی است و ایران، روسیه و گرجستان هر یک دو کشتی گیر در این مرحله دارند. نفرات راه یافته به نیمه نهایی ۴ وزن نخست کشتی آزاد قهرمانی ۲۰۲۱ جهان به ترتیب زیر هستند؛

۶۱ کیلوگرم:
توموهیرو هاسه گاوا (ژاپن) - عباس گاجی ماگمدوف (روسیه)
آرسن هاروتیونیان (ارمنستان) - دیتون فیکس (آمریکا)


۷۴ کیلوگرم:
کایل دیک (آمریکا) - عظمت نوریکائو (بلاروس)
تیموراز سالکازانوف (اسلواکی) - آوتاندیل کنچادزه (گرجستان)

 

۸۶ کیلوگرم:
حسن یزدانی (ایران) - آرتور نایفونوف (روسیه)
دیوید تیلور (آمریکا) - ابوبکر آباکاروف (آذربایجان)

۱۲۵ کیلوگرم:
امیرحسین زارع (ایران) - طا‌ها آکگول (ترکیه)
گنو پتریاشویلی (گرجستان) - اولگ بولتین (قزاقستان)

 

وزن ۶۱ کیلوگرم/ شکست در اوج کم تجربگی

بعد از پیروزی یونس امامی مقابل حریف مغولستانی، رحمان عموزاد خلیلی دومین کشتی گیری از تیم ایران بود که روی تشک حاضر شد. دارنده دو مدال طلای نوجوانان جهان و طلای سال ۲۰۲۱ جوانان جهان، اولین مبارزه خود در مسابقات جهانی بزرگسالان را مقابل گمزاتگادزی هالیدوف مجارستانی، دارنده مدال برنز امید‌های اروپا برگزار کرد. رحمان ۱۸ ساله در این مسابقه که خیلی طوفانی شروعش کرد، با نتیجه ۵-صفر به برد رسید تا در مبارزه بعدی به مصاف حریف ژاپنی برود. عموزاد که لقب «رحمان بی رحم» را از آن خود کرده، فنی‌ترین کشتی گیر نوجوان جهان، عملکردی طوفانی در این مبارزه داشت.

رحمان عموزاد خلیلی در مرحله بعدی مقابل توشیهیرو هاسه گاوا از ژاپن قهرمان امید‌های جهان قرار گرفت و درحالی که ۵ بر ۳ جلو بود، در ثانیه‌های پایانی با نتیجه ۹ بر ۵ شکست خورد. وی باید منتظر حضور حریفش در دیدار فینال باشد تا بتواند به کار خود در گروه بازنده‌ها ادامه دهد.

وزن ۸۶ کیلوگرم/ پلنگ زخم خورده مازندرانی در کمین حریف آمریکایی

حسن یزدانی کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد ایران بعد از یک دور استراحت، مقابل عظمت دولت بیکوف قزاقستانی قرار گرفت و بعد از آنکه دو امتیاز از حریف پیش بود، خاک شد و مبارزه به تساوی دو-دو رسید. در ادامه قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو و نایب قهرمان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، کشتی هجومی خود را در پیش گرفت و این مبارزه را با نتیجه ۱۲ بر ۲ با امتیاز عالی پشت سر گذاشت.

حسن یزدانی در دور سوم مسابقات مقابل راموس از پورتوریکو قرار گرفت و در سه دقیقه با نتیجه ده بر صفر به پیروزی رسید و به نیمه نهایی رسید. وی در این مرحله به مصاف آرتور نایفونوف، دارنده مدال برنز المپیک و جهان از روسیه می‌رود. دیوید تیلور آمریکایی نیز در کشتی همزمان این وزن، در سی ثانیه حریفش را شکست داد و به نیمه نهایی رسید.

نایفونوف امسال در مسابقات قهرمانی اروپا به مدال طلا رسید. وی که مدال برنز جهان در سال ۲۰۱۹ را در کارنامه دارد، در مبارزه‌ای حساس مقابل حسن یزدانی قرار می‌گیرد. این دو کشتی‌گیر در آخرین مبارزه خود در المپیک توکیو سرشاخ شدند که یزدانی ۷ بر یک برنده شد.

وزن ۷۴ کیلوگرم/ شروع توفانی و شکست در کشتی حیاتی

یونس امامی اولین کشتی گیر ایرانی بود که روی تشک رفت و با حریف مغولستانی کشتی گرفت. امامی که سال ۲۰۱۹ مدال برنز قهرمانی جهان در وزن غیر المپیکی ۷۰ کیلو را از آن خود کرده بود، طی یک غافلگیری مقابل بایامبادورج انخبایار خاک شد و دو امتیاز از دست داد، اما در ادامه جبران کرده و نتیجه را ۲-۲ کرد. او تایم اول را ۴-۲ به سود خود تمام کرد. یونس امامی که بعد از غافلگیری در ثانیه‌های اول، به خود آمده بود، مبارزه هوشمندانه و هجومی را در دستور کار خود قرار داد و این کشتی را با نتیجه ۱۲-۲ به پایان رساند.

یونس امامی در دور دوم مقابل نورکجا کایپانوف قزاقستانی با نتیجه ۱۲ بر صفر به پیروزی رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

وی در دور سوم مسابقات قهرمانی جهان با نتیجه ده بر یک مغلوب کنچادزه نایب قهرمان گرجستانی جهان شد و از رسیدن به نیمه نهایی بازماند. در صورتی که کنچادزه عصر امروز فینالیست شود، امامی می‌تواند کارش را برای رسیدن به مدال برنز فردا در گروه شانس مجدد دنبال کند.

وزن ۱۲۵ کیلوگرم/ نوید مدال در اولین حضور در جهانی  

امیرحسین زارع که دو ماه پیش در توکیو مدال برنز سنگین وزن المپیک ۲۰۲۰ را از آن خود کرد، در کشتی اول خود به مصاف خرامیانکوف از بلاروس رفت و در حالی که کار سختی مقابل این حریف نداشت، با نتیجه شش بر صفر این حریف را از پیش روی برداشت.

امیرحسین زارع بعد از آنکه حریف بلاروسی خود را شکست داد، مقابل گویازدوفسکی از آمریکا قرار گرفت و در کمتر از دو دقیقه کشتی گیر آمریکایی را با امتیاز عالی ده بر صفر شکست داد. امیرحسین زارع با این پیروزی به نیمه‌نهایی رقابت‌ها رسید و عصر امروز برای رسیدن به فینال، باید طا‌ها آکگول ترک را از پیش روی بردارد.

طا‌ها آکگول سابقه مبارزه با کشتی‌گیران ایرانی را در کارنامه دارد. او در المپیک ۲۰۱۶ ریو در فینال کمیل قاسمی را شکست داد و طلا گرفت. وی در سال ۲۰۱۸ در مسابقات قهرمانی جهان مقابل پرویز هادی شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. این کشتی‌گیر ترک در المپیک توکیو به مدال برنز دست پیدا کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی شهرآورد تهران