بازدید 7989
سالروز جنگ قره باغ،

مراسم سالروز جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ در جمهوری آذربایجان

رییس جمهور آذربایجان در سالروز آغاز جنگ ۴۴ روزه قره باغ: مناقشه قره باغ کوهستانی به تاریخ پیوست.
کد خبر: ۱۰۷۸۷۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲ 27 September 2021

 

به گزارش تابناک به نقل از صداوسیما، "الهام علی اف" رییس جمهور آذربایجان در سخنرانی تلویزیونی خود گفت: پس از ۳۰ سال ۳۰۰ شهر و روستا را در ۴۴ روز آزاد کردیم و پس از این ارمنستان مجبور به امضای سند تسلیم شد که در نتیجه آن چندین شهر و صد‌ها روستا با توافق آزاد شد.

وی افزود: تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان احیا شده است و واحد جداگانه‌ای بانام "قره باغ کوهستانی" وجود ندارد و همه‌ی این مناطق جز اراضی جمهوری آذربایجان است.

رییس جمهور آذربایجان گفت: " اگر کسانی مترصد احیای مرده‌ای به نام "قره باغ کوهستانی" هستند، می‌توانند این مرده را در کشور خود زنده کرده و در سرزمین خود مرکزی یا یک جمهوری به نام "قره باغ کوهستانی" ایجاد کنند و ما هم آن را به رسمیت خواهیم شناخت.

وی با تاکید بر پایان مناقشه افزود: جمهوری آذربایجان هراسی و اسلام هراسی که در ارمنستان بیداد می‌کند به سطح بیماری روانی رسیده است و جلوه‌های آن در حال نمایان شدن است و این یک مساله خطرناکی است.

جنگ دوم قره باغ سال گذشته در ۲۷ سپتامبر آغاز و پس از ۴۴ روز با پیروزی جمهوری آذربایجان و امضای بیانیه سه جانبه (جمهوری آذربایجان – روسیه و ارمنستان) در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ به پایان رسید.

در این جنگ و در پی اجرای مفاد بیانیه سه جانبه تمام شهر‌های اطراف قره باغ و قسمتی از قره باغ مانند شوشا و برخی مناطق دیگر پس از ۳۰ سال از اشغال آزاد شد.

ارمنستان توانسته بود ۲۰ درصد از اراضی جمهوری آذربایجان را تصرف کند که در جنگ ۴۴ روزه ۱۶ درصد اراضی مذکور کاملا آزاد شد. با این وجو هنوز اختلافاتی در زمینه تعیین حدود مرزی میان آذربایجان و ارمنستان باقی مانده و هر از گاهی درگیری‌های جزیی میان نظامیان دو کشور در مرز‌ها مشاهده می‌شود.

در این جنگ نزدیک به ۳ هزار نفر از نظامیان جمهوری آذربایجان جان خود را از دست دادند و هنوز ۷ نفر مفقود است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۰
زیاده گویی علی اف را ندید یا خودتون به ندیدن و نشنیدن می زنید؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
همه دنیا قره باغ را جزیی از خاک و کشور آذربایجان میدانن جای تعجبه که شما نمی انید
ما باید همیشه طرف حق و انسانیت رو در روابط خارجیمون بگیریم. حق هم اینه که بخشی از آذربایجان اشغال شده بود. البته باید سعی کنیم همیشه مسائل تا جای ممکن با گفتگو حل بشه.
قره باغ آذربایجان آزاد شد مبارک باد، اسلام پیروز است
لعنت برمتجاوزین درهرکجای دنیاکه باشندمنجمله ارمنستان که باتجاوزبخاک آذربایجان وغارت اموال آذری ها وکشتارآنان وآواره کردنشان باعث فاجعه تاریخی شد وبازهم اگرمیدان را مساعدببیندهمان میکندکه قبلاً کرد ومضحکترآنستکه بااینکه ارمنستان بعنوان تجاوزگرازطریق سازمان ملل متحدمحکوم شده بودموردحمایت اکثرکشورهای غربی وآمریکا بودوآذربایجان مورد ظلم قرارگرفته فقط ازطرف ترکیه حمایت مختصرشدوازاندک همکیشانش فقط حمایت لسانی گردید
پاسخ ها
سید رسول زنگانلی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
برادر محترم آذری نه بهتر بفرمایید تورک آذربایجان
به امید ازادی زنگه زور ایروان گویجه و باسار کئچر. در ضمن اقای علیف اذربایجانیها را برگردان به خانه هایشان در خانکندی خوجالی خوجاوند و آقدره. هر ارمنی که تحت ملیت اذربایجان نمی ره اخراجش کنید انسانیت به این قوم خائن نمک نشناس نیامده
پاسخ ها
هاکوب آقاجانیان
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
احسنت ناشناس عزیز .چه کنیم خیانت در خون ماست .
سید رسول زنگانلی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
نمک نشناس گفتید تمام شد؟؟؟؟این قوم صد برابر خائن تر و نمک نشناس تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
و به امید ازادی ب
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
و همچنین به امید ازادی بورچالی در گرجستان.
حالا دشمنان آذربایجان چرا ناراحتند؟؟؟
یاشاسین آذربایجان
یاشا آذربایجان درسی به ارمنستان متجاوز اشغالگر دادی
البته ارمنیهاوکردها وتاتهایی (که خودایرانیهاهستن) اصالتا مربوط به همین منطقه هستن این ترکهای عثمانی بودن که ازازبک وقزاق واردمتطقه شدن باتجاوزاتشان وزبان روتحمیل منطقه کردن.سرزمین مادریشان هست متجاوزاصلی منطقه عثمانیهاهستن.
به امید الحاق مجدد تمام سرزمینهای شمال ارس منجمله جمهوری آذربایجان به سرزمین مادری ؛ ایران
به امید الحاق مجدد تمام سرزمینهای شمال ارس منجمله جمهوری آذربایجان به سرزمین مادری ؛ ایران
روسهای کثیف همه اراضی مرزی اذربایجان را که فوق العاده زیبا و سرسبز هستند به نفع مسیحیان ارمنی خائن و گرجی ها مصادره کردند
و همچنین به امید ازادی بورچالی در گرجستان
شما طرفدار اذربایجان بودید ولی الان چرا رییس جمهور و نماینده های مجلس اذربایجان این همه یاوه گویی در حق ایران می کن این همه اخلال در روند صادرات ایران به ارمنستان ایجاد می کنن این همه چرت و پرت میگن وشما هیچی نمی گید
مرگ بر اذربایجان
(توضیح اینکه خودم اذری هستم و ربطی به اذری بودن واینها ندارم)
من اوزوم ترکم و بیلیرم
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی