بازدید 8028
امام جمعه مشهد گفت: ذلت استکبار جهانی یکی از ثمرات فرهنگ دفاع مقدس است و رزمندگان ما با تکیه بر قدرت پروردگار، دشمن مستکبر و پرطمطراق را به مذلت کشاندند.
کد خبر: ۱۰۷۸۱۵۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۳ 24 September 2021

به گزارش تابناک به نقل از فارس، سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار کرد: در هرجای عالم، هنگامی که یک ارتش متجاوز به محدوده سرزمینی کشوری دیگر یورش می‌برد و با مقاومت آن ملت، ذلیلانه عقب‌نشینی می‌کند، آن روز به عنوان سالروز پیروزی گرامی داشته می‌شود اما در تقویم ما، هفته گرامیداشت دفاع مقدس در برابر تهاجم حزب بعث مصادف با آغاز این جنگ نابرابر است.

امام جمعه مشهد افزود: فلسفه این نام‌گذاری نامتقارن به خاطر فرمایش امام راحل است که حمله صدام را به مثابه سنگ انداختن یک دیوانه در یک چاه دانستند و همین سخن، روحیه دفاع و مقاومت را در این ملت ایجاد کرد و همگان بنا به فرمایش بنیان‌گذار کبیر انقلاب ایمان پیدا کردند که ولو با دست خالی می‌توان در برابر حمله ماشین جنگی صدام ایستادگی کرد و پیروز شد. از این جهت، در تقویم پرافتخار انقلاب اسلامی ایران، هفته آغاز جنگ تحمیلی برای گرامیداشت ایثارگری‌های آن هشت سال تکرارنشدنی نام‌گذاری شده است.

وی با بیان اینکه هفته دفاع مقدس، هفته تجلیل و گرامیداشت فرهنگی است که منجر به تجدید حیات انقلاب شد، خاطرنشان کرد: فرهنگ دفاع مقدس برکات و دستاوردهایی داشت که حیات جامعه اسلامی ما را در ۴۱ سال اخیر بیمه کرده است. اگر امروزه شاهد هستیم که نسل سوم و چهارم ما به آرمان‌های نسل اول و دوم اتصال پیدا کرده‌اند، به برکت خون‌های پاکی است که زمانی در اوج مظلومیت، در کانال‌های محاصره‌شده بر زمین ریخته شد.

علم‌الهدی ادامه داد: امثال شهید حججی‌ها هیچ درک مستقیمی از دفاع مقدس نداشتند و در آن ایام، بسیاری از مدافعان حرم حتی به دنیا نیامده بودند اما اگر لحظات شهادت آنان را موردبررسی و مطالعه قرار دهیم، مشاهده می‌کنیم که دقیقاً مشابه با لحظات شهادت شهدای دفاع مقدس است و نه تنها انگیزه‌ها بلکه حتی وصیت‌نامه‌ها نیز بر محورهای مشابه استوار است.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: اگر مدافعان حرم توانستند دشمن را تا مرزهای مدیترانه عقب برانند، به این خاطر است که در روزهای پرتلاطم انقلاب اسلامی، مدافعان فاو در این منطقه ماندند، شیمیایی و شهید شدند اما به فرمان امام عمل کردند و دست از آرمان خود برنداشتند. اگر امروز در فاصله ۱۰ متری مرز سرزمین‌های اشغالی تمثال رهبر معظم انقلاب نصب شده است، به این دلیل است که در دوران دفاع مقدس، مدافعان وطن در جبهه‌های جنگ تحمیلی ایستادگی کردند.

وی ذلت استکبار جهانی را یکی از ثمرات فرهنگ دفاع مقدس دانست و تأکید کرد: فداکاری و ایثار آن سرباز و بسیجی تنهامانده و مظلوم در دفاع مقدس، کار را به جایی رساند که سال‌ها بعد، خیل دلاوران مدافع حرم بر سر دشمن یورش ببرند و او را در کیلومترها دورتر تار و مار کنند.

علم‌الهدی با تأکید بر ضرورت توجه ویژه به ابعاد و جنبه‌های معنوی حضور رزمندگان در جبهه‌های دفاع مقدس ابراز کرد: یکی از بارزترین ویژگی‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس که باید بیش از پیش موردتوجه قرار بگیرد، مسئله اخلاص و معنویات حاکم بر جبهه‌ها است. توسل و مناجات رزمندگان در برابر باران آتش دشمن بعثی، عامل اصلی پیشروی‌ها و پیروزی آنان بود. رزمندگان ما مسلح و آموزش‌دیده بودند اما تنها عامل فتح و نصر آنان در برابر آتش مهیب و غیرقابل کنترل دشمنان خدا در جبهه مقابل، همان دعای توسل‌ها و زیارت عاشوراهایی بود که شب قبل از عملیات با حضور قلب و اخلاص قرائت می‌کردند.

امام جمعه مشهد گفت: هنگامی که در عملیات، رزمندگان ابدان پاره‌پاره همرزمان خود را مشاهده می‌کردند اما نه تنها سست و هراسناک نمی‌شدند بلکه مصمم‌تر و معتقدتر به پیش می‌رفتند، تنها به این خاطر بود که همه آنان در شب‌های عملیات به نماز شب برخواسته و توفیق شهادت در راه دفاع از دین خدا را از پروردگار عالم مسئلت کرده بودند.

وی رهبری امام راحل را یکی دیگر از عوامل پیروزی رزمندگان در برابر تهاجم حزب بعث دانست و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب شخصاً برای من تعریف کرده بودند که در ستاد فرماندهی جنگی که در تهران تشکیل شده بود، دو اتاق وجود داشت که در یکی شخص معظم له، مرحوم آقای هاشمی و سرلشکر رضایی بودند و در اتاق دیگر، فرماندهان میدانی محورها به بررسی راهبردی مناطق عملیاتی می‌پرداختند.

تمجید علم الهدی از سخنرانی ابراهیم رئیسی در سازمان ملل/روایت علم‌الهدی از خاطرات رهبری در دوران جنگ

علم‌الهدی افزود: مقام معظم رهبری نقل می‌کردند که در مقطعی از جنگ، ارزیابی فرماندهان نشان می‌داد که امکانات و تجهیزات جبهه‌های خودی تنها برای انجام عملیات در ۱۸ روز آینده توان دارد و پس از آن عملاً قوای ما کارآیی جنگی نخواهند داشت. در پی این برآورد، هیئت فرماندهی عالی جنگ به محضر امام شرفیاب می‌شوند و ارزیابی فرماندهان ارشد محورها را به ایشان اطلاع می‌دهند اما بنیان‌گذار کبیر انقلاب در واکنشی تاریخی خطاب به این گزارش می‌فرمایند که به این حرف‌ها توجه نکنید؛ به اراده الهی اعتماد کنید و به میدان بروید.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: قدرت خدا باعث شد تا رزمندگان ما درحالی‌که از نظر امکانات به هیچ عنوان برابری با تجهیزات حزب بعث نداشتند، با تکیه بر قدرت پروردگار، دشمن مستکبر و پرطمطراق را به مذلت بکشانند. امداد و نصرت الهی به این خاطر شامل حال ما شد که رزمندگان ما هم برای رضای پروردگار، تمام وجود خود را خالص کرده بودند و اگر فرهنگ دفاع مقدس و اخلاص رزمندگان در میان ما هم نهادینه شود و از مردم گرفته تا مسئولان، همه ما به همان اندازه انگیزه‌هایمان را برای دین خدا خالص کنیم، استکبارجهانی در این زمانه هم به خاک مذلت کشیده خواهد شد.

وی ابراز کرد: سخن رئیس‌جمهور دولت مردمی ما در مجمع جهانی سازمان ملل منطبق با یک حقیقت محض است. حقیقت آن است که از کاپیتال تا کابل، ذلت آمریکا در پیش چشم جهانیان به نمایش گذاشته شد.

علم‌الهدی گفت: عذاب الهی منحصر در ایام قدیم و سرنوشت قوم عاد و ثمود نیست و سنت پروردگار عالم است که درهم شکستن هیمنه دشمنان دین خدا را به صورت تدریجی و مستمر در برابر نظاره همه عالمیان به نمایش می‌گذارد. نسل جوان ما باید با پیشکسوتان دفاع مقدس انس بگیرند و این حقایق را از زبان آنان بشنوند زیرا روایتگری‌های صادقانه‌ای که از ایام پرافتخار دفاع مقدس مطرح می‌شود، می‌تواند راهبرد روشنی برای چشم‌انداز آینده جامعه ما باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در خطبه‌ عبادی نماز جمعه مشهد با اشاره به تقوای عملی در تعامل با رفتار دیگران و همسایگان اظهار کرد: امام سجاد علیه السلام در دعای ۲۶ صحیفه کامله سجادیه نظام رفتار با همسایه را در قالب دعا تبیین فرمودند و ۱۷ مولفه در مقام تنظیم همسایگی در آن دعا مشخص می‌کنند و با این ۱۷ رابطه ولایت و دوستی من و همسایگان را به بهترین شکل قرار می‌دهد.

وی افزود: ارتباطات ما باید دارای یک محور باشد جریان همسایگی یک جریان الزامی است شما چه بخواهید چه نخواهید با افرادی همسایه هستید که رابطه عرفان و آشنایی نسبت به افراد در مقام ولایت و دشمنی با دوستان یا دشمنان ولایت باشد؛ اگر همسایه این خصوصیت را ندارد و با بینش ضد ولایت به دشمنان ولایت وابسته است این نمی‌تواند یک رابطه مستقیم باشد البته که مسئله حقوق همسایه مشروط به شرط نیست ولو اینکه همسایه مشرک یا کافر باشد و حقش را باید رعایت کرد؛ ارتباط با همسایگان یک ارتباط ساده نیست.

علم‌الهدی گفت: همسایه‌ها سه قسم هستند، همسایه‌ای که فقط یک حق دارد و نسبت به همسایه‌ها از همه پایین‌تر است و همسایه‌ای دو حق دارد و همسایه‌ای سه حق دارد؛ همسایه‌ای که یک حق بیشتر ندارد و باید یک رفتار ساده و مسالمت آمیز بین شما و او باشد و آن همسایه مشرک و کافر است و نباید آزار شما به او برسد. همسایه مسلمان که هم حق اسلام دارد و هم حق همسایگی دارد و همسایه‌ای که سه حق دارد، هم مسلمان است و هم قوم و خویش شما است.

وی بیان کرد: اگر همسایه‌ای در خط شما نیست، تفکرات شما را قبول ندارد و از دشمنان ولایت است باید رابطه‌ای مسالمت آمیز با او داشته باشید و بیش از این با وی رابطه نداشته باشید که برای شما و خانواده، مضر است.

علم‌الهدی افزود: اگر همسایه شما مسلمان و قوم شما باشد باید پشتیبان یکدیگر بوده و مشکلات هم را حل کنید، حضرت سجاد در صحیفه سجادیه فرهنگ همسایه‌داری را ترویج می‌کردند و آموزش می‌دادند؛ پیش از این همسایه‌ها در زندگی هم آمیخته نبودند اما در این زندگی آپارتمان‌نشینی افراد در زندگی با یکدیگر در آمیخته‌اند.

امام جمعه مشهد با اشاره به فرازی از صحیفه سجادیه، تکمیل کرد: در صحیفه سجادیه آمده است که خداوندا کمک کن این فرهنگ در زندگی مسلمانان جاری شود که مردم به همسایه‌های درمانده رسیدگی کنند و به ضعیف کمک کنند، هوای همسایه‌ را داشته باشند که اگر این مهم صورت می‌گرفت در جامعه یک فقیر پیدا نمی‌شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
دامادشه دیگه پس از کی دفاع کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
خدایا آخه چرا ؟
برای کدوم گناه ، ما رو گرفتار اینا کردی ؟
کروکودیل باید جلوی اینا لنگ بندازه .
خدایا دقیقاً کجایی ؟
اصلاً هستی ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
شما تمجید نکنین کی تمجید کنه حاج آقا!!!! ولی کاش نسبت به دولت های قبلی هم کمی انصاف می داشتید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
یه مشت شعار،حرفهای تکراری،کنار گود نشسته میگه لنگش کن،پدر بزرگوار خانم رئیس جمهور حضرت آیت الله دکتر رئیسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
یه مشت شعار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
آنوقت پدر خانم خدا بیامرز من هر چقدر هم با کلاس حرف میزدم ،می گفت بلد نیستی حرف بزنی ،پس دهنت را ببند،خدا شانس بده
جعفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
نه خداییش دیدین دامادم چقدر قشنگ حرف زد!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
خطبه نماز تمجید از داماد
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
لازم نیست اینقدر حرف بزنید و دروغ بگید.کارهاتون اظهرمن الشمس هست.وضع مردم رو ببینید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
يکی سیم این بنده خدا رو از برق بکشه!!! جوگیر شده عجیب!!!
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
42 سال هست که همه از هم تمجید میکنندو تقصیرات هم به گردن دشمن واگر کارآمد نبود گردن مردم هست.این همه حرف میزنید کاری هم انجام دادید.فقط حرف.نسبت به جهان عقب افتادیم ولی هنوز حرف میزنیم.ادامه بدین حرف بزنید و حرف بزنید.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
باورش شده دامادش رفته سازمان ملل و سخنرانی کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
ماشاا... عجب دامادی دارم شاه نداره!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اگرتمجید نمیکرد باید شک میکردیم
محمد
|
Canada
|
۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
تمجید فامیلی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
یه پیام دارم برای علم الهدی عزیز...........
قلمراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
حاج آقا. ارادت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
مگر خودتان از خودتان تمجید کنید!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
ای کاش پدر خانم من هم مثل شما بود داماد دوست بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
عجب . من هم از دامامدم خوشم می اید. سخنرانی ضعیفی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
جناب علم الهدی از قدیم گفتن مشک آنست که خود ببوید نه آنکه عطار (پدر زن) بگوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
ایول به پدر خانم آقای رییس جمهور. البته حاج آقا بگذارید دیگران تعریف کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
حاجی یه توضیح بده که دولت مردمی حداقل باید چند درصد ارای مردم رو داشته باشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
اتفاقا نمره سخرانی ایشان در حد صفر بود ایشان از کلمات و جملاتی بکار برد که باید مخاطبش مردم ایران می بود نه جهان خارج و باید صادقانه و از طرف ملت سخن می گفت نه حکومت و ثانیا اگر علم الهدی و ولی امر مسلمین و دیگر اطرافیان از ایشان تمجید نکنند انتظار تمجید این سخنرانی را از اساتید دانشگاه می شود داشت؟ هرگز
دنا اورمزد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
لطفاً پس از صرف شام ( اشکنه) به پشت بام خانه ها رفته و مرگ بر استکبار ( برخی از مستکبرین) بگویید
بعد یه یمن این موفقیت تاریخی نماز شکر هم بخوانید......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
هههههههه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
خود گویی و خود خندی
عجب مرد هنرمندی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
شما به رابطه ما با هنسایه ها مون چکار داری؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
در سازمان ملل که نه یه چند هزار کیلومتری اونورتر.
داماد گلم آفرین . من به تو افتخار میکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
خدا رو شکر حاج آقا که صبیه سفید بخت شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
افرین داماد گلم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
هیچ بقالی نمیگه ماست من ترشه
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
ماشاء الله
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
ماشاء الله بگید به شاه داماد حاج آقا!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
خداوند این دامااد رابرات نگه داره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج حسین همدانی سلمان رشدی آیات شیطانی
وب گردی