بازدید 15692
عجیب، اما واقعی؛
ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم اساسا نه وزیر که نامه را به رشته تحریر در آورده در پروژه این واکسن سهمی داشته و نه کسی که در نامه نگاری به یکی دیگر از وی تقدیر به عمل آمده ارتباطی با این پروژه ساخت واکسن بومی داشته است؛ نکاتی که ظاهرا مانع از تقدیر رسمی یکی از دیگری با موفقیت رقم خورده با واکسن نمی‌شود!
کد خبر: ۱۰۷۶۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴ 16 September 2021
تابناک اجتماعی
هرچه درباره تقدیر و تشکر از کسی شنیده اید را برای دقایقی کنار بگذارید تا با ذهن باز، روایتی متفاوت از یک تقدیر کرونایی را مرور کنید که اخیرا رقم خورده است!

به گزارش «تابناک»، سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در نامه‌ای رسمی خطاب به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، از عملکرد رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌های کشور در خصوص پروژه ساخت یک واکسن بومی کرونا تقدیر و تشکر به عمل آورد!

اگر در صحت آنچه خواندید تردید دارید، بد نیست نگاهی به تصویر این نامه بیاندازید که در پرتال سازمان هدفمندی یارانه‌های کشور هم در دسترس عموم قرار دارد. نامه‌ای که مخاطبان رئیس این سازمان در شبکه‌های اجتماعی حتی پیش از انتشارش در سایت آن را مطالعه کرده و چه بسا شگفت زده هم شدند.
 

آن گونه که در این نامه آمده، مخاطب نامه «رئیس سازمان برنامه و بودجه» است، اما در متن نامه به هرچیزی اشاره شده جز مخاطب؛ از شروع کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن «رازی کووپارس» و قدمت ۱۰۰ ساله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گرفته تا تقدیر و تشکر از محققان و دست اندرکاران این موسسه و رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها!

پاراگراف انتهایی این نامه را –که ظاهرا بهانه نگارش این نامه بوده- را مرور کنید: «لازم است ... از تلاش‌های ارزنده جناب آقای دکتر حاجتی، رئیس محترم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و همکاران محترم که علی رغم تنگنا‌های مالی کشور، در تامین منابع اعتباری لازم برای دستاورد بزرگ تولید واکسن مساعدت وافری داشتند، تقدیر و تشکر نمایم.»

برای آنکه ابهامات احتمالی تان پاسخ بیابند، بد نیست که یادآور شویم موسسه رازی در زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و سازمان هدفمندی یارانه ها، در زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه. نکته‌ای که ظاهرا مدنظر وزیر قرار داشته و بر اساس آن، ترجیح داده به جای نامه نگاری با رئیس سازمان هدفمندی و تقدیر از وی، نامه‌ای خطاب به رئیس وی به رشته تحریر در آورد.

اما آیا نمی‌شد این تقدیر توسط رئیس موسسه رازی به انجام برسد؟ اساسا کمک سازمان هدفمندی چه میزان بوده، چه زمانی ارائه شده و آیا بر اساس قواعد و قوانین صورت گرفته که با تقدیر رسمی وزیر همراه شده یا دلیل نگارش تقدیرنامه، عدول رئیس سازمان هدفمندی از قوانین و مقررات برای پیشبرد اهداف کشور در مسیر ساخت واکسن بوده است؟

البته پاسخ به برخی از این سوالات ممکن است چندان ساده نباشد، اما با مراجعه به سایت سازمان هدفمندی یارانه‌ها پی خواهیم برد که «در بازدید دکتر امید حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، ۲۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور برای تولید ۲۰ میلیون دوز واکسن کووپارس رازی به این موسسه پرداخت شد.»
 
بازدید رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها از موسسه رازی در ۱۱ شهریور؛ سه روز بعد از این بازدید فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی آغاز شده و یک هفته بعد از آن، وزیر بابت دریافت ۲۰۰ میلیارد تومان تقدیر رسمی کرده است
بازدید رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها از موسسه رازی در ۱۱ شهریور؛ سه روز بعد از این بازدید فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی آغاز شده و یک هفته بعد از آن، وزیر بابت دریافت ۲۰۰ میلیارد تومان تقدیر رسمی کرده است

صحبت درباره بازدیدی است که در ابتدای ماه جاری به انجام رسیده و به پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومانی (معادل مبلغ مورد نیاز برای خرید یک محموله کوچک واکسن وارداتی!) به موسسه رازی منجر شده است. پرداختی که اساسا ربطی به واکسن ساخته شده در این موسسه ندارد که مدت‌ها پیشتر فاز‌های مطالعات حیوانی را با موفقیت طی کرده، در فاز‌های اول و دوم کارآزمایی بالینی با موفقیت پیش رفته و دو سه روز پیش از شروع فاز سوم کارآزمایی مورد توجه سازمان هدفمندسازی قرار گرفته است.

ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم اساسا نه وزیر که نامه را به رشته تحریر در آورده (و توضیحی ارائه نکرده که چگونه در مجموعه تحت امرش مبلغی تا این اندازه ناچیز برای حمایت از ساخت واکسن موجود نبوده) در پروژه این واکسن سهمی داشته و نه حتی رئیس سازمان هدفمندسازی که در اسفندماه سال ۹۹ منصوب شده، ارتباطی با این پروژه ساخت واکسن بومی داشته است؛ نکاتی که ظاهرا مانع از تقدیر رسمی یکی از دیگری با موفقیت رقم خورده با واکسن نمی‌شود!

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
بیشتر این وزرا و مدیران رو اگه برداری و به جاش کارهاشون رو منشی انجام بده میبینی هیچ تفاوتی توی عملکرد اون نهاد به وجود نمیاد بلکه حقوق وزیر رو هم باید به خزانه برگردونی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
خودت فهمیدی چی نوشتی . مووسسه رازی زیر مجموعا وزارت جهاد کشاورزی هست طبق گفته خودت . برای کمک به ۲۰ میلیون دوز واکسن یک سازمان به کمک وزارت جهاد کشاورزی اومده ۲۰۰ میلیارد کمک کرده تا اینجا مشکلی هست . یعنی تو نمیدونی سازمان هدفمندی یارانه ها جز وظایف تامین مالی این جور پروزه ها هم هست ؟ الان براز تشکر باید چه کسی تشکر میکرده ، وزیر بهداشت تشکر میکرده که شما به وزارت جهاد کمک کردین یا همسایه شما باید کمک می کرده . چند چندی با خودت عمو محسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
از این چیزهای عجیب و غریب در این دولت اقلیت اقلیتی زیاد خواهیم دید،فرقش با دولت روحانی اینه که همه هورا میکشن و مخالفی وجود ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
این یه نمونه از فساد سیستماتیکه که آقایون کلا منکرش هستن.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
اگر همه پولها در موسسه رازی تجمیع می شد و چندین کار موازی صورت نگرفته بود الان صادر کننده واکسن بودیم ....پولها پخش شد بین چندین متولی نتیجه این شد که هست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
خدا انسان را آفرید و انسان توجیه را
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
اینم از برکات صفر کیلومتر بودن در امور اجرایی هست
سور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
ای خدا برس به فریاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
نویسنده این مطلب عجب ذهن فرضیه پردازی داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
رانت شروع شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
ببخشید اصلا" وزیر بلد نیست امضا بزند طبق ضوابط اداری . چون اسم فرد/امضا/عنوان پست. وزیر وزیر های قدیمی مثل اینکه امضاهایشان با ماژیک امضا می شد. متاسفانه الان چنین ضوابطی نیست و سازمان بازرسی کشور هم رسیدگی نمی کند و وزارت اطلاعات هم باید رسیدگی کند.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
شخصا از خواندن این مطلب تعجب نکردم. اگر کسی این متن را بخواند و تعجب کند، تعجب دارد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی کوهرنگ