بازدید 4727
۶
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال ۱۴۰۰, اساساً متناسب طراحی نشده است و اگر بخواهیم طبق روال، در سال آینده هم ضریبی را بر بودجه امسال اضافه و بودجه سال ۱۴۰۱ را تدوین کنیم مشکل جدی خواهیم داشت.
کد خبر: ۱۰۷۲۹۱۴
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰ 30 August 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مسعود میرکاظمی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه در رسانه‌ها مطرح شده است که امسال کسری بودجه داریم، افزود: علت، این است که بودجه، خوب تدوین نشده است.

او ادامه داد: در عملکرد پارسال کشور ۵۶۲ هزار میلیارد تومان مصارف کشور بود که از این رقم، ۳۰ درصدش از طریق واگذاری دارایی‌های مالی مانند اوراق و مانند آن بود و ۷۰ درصد منابع پایدار بود.

میرکاظمی با اشاره اینکه در بودجه ۱۴۰۰، دو سقف مصرف گذاشتیم، گفت: سقف نخست، ۹۳۷ هزار میلیارد تومان و سقف دوم هزار و ۲۷۷ میلیارد تومان است.

او ادامه داد: اگر عملکرد پارسال را ببینیم و منابع پایدار آن را محاسبه کنیم حدود ۲ و نیم تا ۳ برابر شده است. باید پاسخ دهیم به چه علت این افزایش رقم بودجه را انجام دادیم؟

میرکاظمی اضافه کرد: امسال در ۵ ماه و نیم یعنی در این ۱۳۹ روز، ۲۸۰ هزار میلیارد تومان مصارف کشور بوده است که از این رقم ۲۲۰ هزار میلیارد تومان از منابع قابل اتکاء بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: مابه التفاوت آن از ۲۲۰ تا ۲۸۰ هزار میلیارد تومان از تنخواه استفاده شده است و ۸۵ هزار میلیارد تومان هم از طریق واگذاری دارایی‌های مالی بوده است.

میرکاظمی با بیان اینکه این نشان می‌دهد از اول سال، امکان تأمین بودجه نبوده است، افزود: با توجه به اینکه منابع درآمدی پیش بینی شده ناشی از فروش نفت در بودجه امسال، محقق نشده است در این ۱۳۹ روز، فقط ۱۵ درصد تحقق عملیات داشتیم.

وی با تأکید بر اینکه باید بر روی منابع تأمین مالی و چگونگی افزایش درآمدها، بازنگری کنیم، گفت: باید پایداری بودجه را بیشتر و در مصارف، مدیریت کنیم.

او اضافه کرد: در پایان سال ۹۱، عملکرد مصارف دولت, ۸۹ هزار میلیارد تومان بوده است؛ چگونه می‌شود که در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۹۳۷ هزار میلیارد تومان رسید؟

میرکاظمی گفت: متوسط رشد اقتصادی در ۸ سال گذشته از صفر تا ۸ دهم درصد بوده و عمدتاً تورم دو رقمی بوده است.

او افزود: زمانی که منابع پایداری برای بودجه نیست به خلق نقدینگی و تورم، می‌انجامد و ضریب جینی هم در ۸ تا ۱۰ سال گذشته، افزایشی بوده است یعنی فاصله طبقاتی به نفع مرفهین، افزایش یافته است.

تامین بودجه واکسیناسیون؛ اولویت سازمان برنامه و بودجه

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: امسال بودجه موارد ضروری مانند واکسیناسیون کرونا باید تأمین شود و جزو اولویت های ماست و همچنین بحث معیشت و تأمین کالاهای اساسی کشور از دیگر اولویت هاست.

مسعود میرکاظمی افزود: ذخایر کالاهای اساسی، کاهش یافته بود که در تلاشیم آن را به وضع مطلوبی برسانیم و این کار در حال انجام است.

میرکاظمی در پاسخ به این پرسش که برای کسری بودجه امسال چه کار خواهید کرد؟ گفت: باید مصارف خود را کنترل کنیم و حالت انقباضی در هزینه ها داشته باشیم و کمتر مجبور شویم خلق پول کنیم زیرا خلق پول، آفتی در اقتصاد کشورمان است که هزینه خانوار را افزایش می دهد و چون رشد اقتصادی نداریم، اشتغال, دچار آسیب می شود.

او اضافه کرد: باید در یک جایی این چرخه را متوقف و تلاش کنیم سرعت آن را کاهش دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برخی ها می گویند حقوق ها را افزایش می دهیم اما با توجه به اینکه در 8 سال گذشته هزینه ها حدود 10 برابر شده است آیا حقوق ها هم 10 برابر شده است؟

میرکاظمی با اشاره به اینکه بودجه برای طرح های عمرانی, کم است افزود: با توجه به اینکه حجم طرح های عمرانی بر زمین مانده, بسیار زیاد است شاید با این روند تأمین بودجه این طرح ها، تکمیل آن ها 100 سال طول بکشد.

او ادامه داد: به همین علت باید این طرح ها را مدیریت و طرح های اولویت دار را در هر استان مشخص و مشارکت مردمی را در آن دخیل کنیم.

میرکاظمی در پاسخ به این پرسش که آیا متمم و یا اصلاحیه بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه می کنید؟ گفت: فعلاً به این نتیجه نرسیدیم که به متمم نیاز باشد و تلاش می کنیم همین بودجه را مدیریت کنیم.

او افزود: قاعدتاً درآمدها محقق نمی شود در نتیجه هزینه ها هم نباید در این سقف محقق شود اما اگر مجبور شویم حتماً در چارچوب قانون حرکت می کنیم و اصلاحیه می دهیم.

میرکاظمی اضافه کرد: این مسیر فعلی قابل ادامه نیست و باید تجدید نظر جدی شود و ناچاریم مسیر حرکت را تغییر دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه به اهداف کلان کشور نرسیدیم, گفت: رشد اقتصادی 8 درصدی و کاهش بیکاری اتفاق نیفتاده است.

میرکاظمی افزود: اگر یک و نیم میلیون جمعیت فعال را در نظر نگیریم، نرخ بیکاری حدود 14 تا 14 و نیم درصد است و این نشان می دهد از اهداف کلان کشور فاصله گرفتیم.

او به تورم حدود 50 درصدی اشاره و اضافه کرد: این ها نشان می دهد خطایی در جاهایی انجام شده است بنابراین با محاسبات قبلی نمی شود جلو رفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه, تحریم ها را یکی از عوامل وضع موجود دانست و گفت: تحریم ها عامل اصلی نیست و نباید کارها را سیاسی کنیم.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه باید از منابع، استفاده بهینه کنیم, افزود:کشور ثروتمندی هستیم و فقیر نیستیم؛ منابع هیدروکربن، معادن، سرمایه نیروی انسانی و موقعیت سوق الجیشی داریم و در حوزه جغرافیایی هستیم که در بسیاری از محصولات کشاورزی، رتبه نخست تا دهم جهان را داریم بنابراین نباید کشور فقیری باشیم و سطح زندگی مردم ما پایین باشد.

او افزود: اگر توقع دارید دولت سیزدهم نیز بر همان ریل دولت های یازدهم و دوازدهم حرکت کند مسیر فعلی ادامه می یابد و مردم ادامه این ریل را نمی پذیرند و حتماً باید عوامل مؤثر بر اقتصادمان را درست تشخیص دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: نباید سرنوشت کشورمان را به اراده دیگران گره بزنیم.

میرکاظمی افزود: بر اساس اسناد بالادستی، دولت به تغییر در ساختار بودجه، مکلف بوده است اما به عللی این کار انجام نشده است.

وی اضافه کرد: اگر طبق روال، همان بودجه قبل را با ضریب 30 تا 50 درصد به سال بعد منتقل کنیم، اتفاقی نمی افتد و مشکلات، باقی می ماند؛ باید به سمتی پیش برویم که بودجه ما، برنامه های ما را پشتیبانی کند.

میرکاظمی افزود: برای تحقق رشد اقتصادی، بودجه کشورمان باید به گونه ای تدوین شود که هم پشتیبانی مالی کند و هم شفاف, ساده و قابل اندازه گیری باشد.

وی اضافه کرد: باید تکلیف دستگاه ها و سازمان های مستقل و استان ها و فرمانداری ها معلوم باشد.

در ۵ ماه گذشته ۵۰ درصد هزینه‌ها از طریق استقراض بوده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ۵ ماه گذشته ۵۰ درصد هزینه‌هایی که انجام شده از طریق استقراض و اوراق بوده است.

مسعود میرکاظمی درباره موضوع مدیریت بر کشت افزود: این کار بسیار ضروری است ولی عملاً در کشور اتفاق نیفتاده است.
وی ادامه داد: یکی از حمایت هایی که در سازمان جهانی تجارت هیچگاه لغو نشد حمایت از کشاورزی بود یعنی هیچ کدام از کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه مایل نبودند تا یارانه های کشاورزی را حذف کنند که دلیل آن مدیریت بر کشت است ولی امروز وزیر جهاد کشاورزی هیچ پولی برای این کار در اختیار ندارد.

میرکاظمی گفت: امروز یارانه برای نهاده های دامی و گندم حدود 290 هزار میلیارد تومان است، آیا از این مبلغ سهمی به جهاد کشاورزی می رسد؟

وی افزود: استانداران و فرمانداران ما امروز باید افراد اقتصادی باشند و امروز از این مشکلات اقتصادی گزیده می‌شویم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: امسال بودجه کشور ۱۷ جلد است که باید حداقل و ساده شود حتی یک جلد؛ هر چه ساده تر، ولی قابل رصد.

میرکاظمی ادامه داد: امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی و سایر سازمان‌های نظارتی تغییرات در بودجه ۱۴۰۱ انجام شود و از هفته آینده جلسات با نمایندگان مجلس آغاز می‌شود و وزرا امروز مستقر شدند و برنامه جلسه با وزرا هم داریم تا بتوانیم شاخص‌های کلان کشور را حمایت کنیم.

وی گفت: من با این نیت وارد سازمان برنامه و بودجه شدم که بتوانیم منابع را موثر کنیم و اگر بخواهیم با روند قبلی حرکت کنیم نه تنها منابع موثر نیست بلکه هدر خواهد رفت و امروز می‌بینیم که سرمایه اجتماعی را از دست دادیم و مشکلات فرهنگی و اقتصادی فراوانی داریم و هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید که مسیر قبلی را ادامه دهیم و باید به سمتی حرکت کنیم که این اصلاحات را انجام دهیم و باید تغییرات را دنبال کنیم و باور داشته باشیم که راهی جز این نیست و به نظر من جواب خواهیم گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره تعیین تکلیف خزانه کشور هم افزود: این که خزانه کشور در سازمان برنامه و بودجه بیاید یا نه، مشکل جای دیگریست، اگر وارد سازمان برنامه و بودجه هم شود، ولی وقتی که منبع ندارد تخصیص هم صادر شود پولی برای پرداخت نیست.

وی ادامه داد: در ۵ ماه گذشته ۵۰ درصد هزینه‌هایی که انجام شده از طریق استقراض و اوراق بوده است.

میرکاظمی گفت: مشکلات زیاد است، ولی کشور ما کشور فقیری نیست و ۶۳ میلیارد دلار میزان یارانه پنهان کشور است با یارانه‌های نهاده‌ها و دارو و بخش‌های دیگر که تخصیص داده می‌شود حدود ۲۹۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان حجم یارانه هاست بنابراین دولتی که قدرت پشتیبانی این حجم یارانه‌ها را دارد کار‌های دیگر را می‌تواند انجام دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: علی رغم منابعی که برای کالا‌های اساسی داده می‌شود، ولی قیمت پروتئین در بازار بالاست و باید مشکل را به شکل اساسی حل کرد و ما باید از دامداری، مرغداری و کشت کالا‌های استراتژیک کشاورزی در کشور حمایت کنیم؛ اما برای این‌ها منابع جدی نگذاشته ایم و منابع را در یک زنجیره‌ای هزینه کردیم که نه دامدار و مرغدار از آن بهره‌مند شده و نه مردم.

وی افزود: در موضوع حامل‌های انرژی هم علی رغم سهم یارانه‌های انرژی که داده می‌شود، ولی کالای ما گران‌تر تمام می‌شود، چون این اشکال است که به ساختار‌های اقتصادی برمی گردد و باید این‌ها را تجدید نظر کنیم.

میرکاظمی ادامه داد: ما منابع را هزینه می‌کنیم، ولی موثر نیست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: به مردم قول می‌دهم با توجه به اینکه در کشوری با منابع عظیم هستیم می‌توان به سرعت این مشکلات را حل کرد که بعضی از آن‌ها در کوتاه مدت، میان مدت و حتی در برنامه‌های طولانی مدت آن‌ها را حل کرد و این نوید را می‌دهیم با تغییر مسیری که برای ما تجربه شده می‌توانیم مسیر آینده را با کمک دستگاه‌های نظارتی و مجلس شورای اسلامی بهتر انتخاب کنیم و باید به سمتی برویم که مردم شاهد این تغییرات باشند.

وی درباره موضوع فوق العاده ویژه فرهنگیان هم افزود: ما تعهدی داریم که جلوی بی انضباطی را بگیریم و اگر شرایط را مدیریت نکنیم فشار اصلی بر قشر ضعیف از جمله معلمان خواهد آمد و بنا داریم از طریق روال قانونی این کار را انجام دهیم؛ در آموزش و پرورش با یک مجوزی که مغایر با قوانین بوده احکامی را صادر کردند که اصلاح احکام سه روز طول می‌کشد تا آن را منطبق با قانون کنند و برای اینکه این سه روز حقوق دچار مشکل نشود از طریق فایل ماه قبل حقوق را پرداخت کردیم، ولی اگر قرار به تغییر باشد باید منبع برای آن دیده شود تا بتوانیم آن را انجام دهیم، چون حدود اختلاف آن هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در سال است که مغایر با برنامه است و اگر قرار بر افزایش باشد باید در دولت تعیین تکلیف شود.

وی خاطر نشان کرد: بعضی از اتفاقات در روز‌های آخر دولت قبلی اتفاق افتاده که خیلی اخلاق مدارانه نبوده و امروز ما را در تنگنا قرار داده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره پاداش بازنشستگی فرهنگیان هم گفت: آنچه که در چارچوب قانون است حتما دنبال خواهیم کرد و به تدریج در دستور پرداخت قرار می‌دهیم البته کار خیلی سختی است، ولی امیدواریم با انقباظی کردن برخی هزینه‌ها که می‌توان آن‌ها را کنترل کرد امسال را بگذرانیم تا وارد برنامه سال ۱۴۰۱ شویم که اتفاقات اساسی باید بیفتد.

میرکاظمی درباره تدوین برنامه هفتم توسعه افزود: باید برنامه‌های گذشته را بررسی کنیم که چرا در همه برنامه‌ها تقریباً شاخص‌ها مطلوب نبودند؛ اگر این‌ها را خوب تحلیل کنیم قطعاً در برنامه‌های آتی این‌ها را در نظر خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: باید به سمتی برویم که برنامه هفتم توسعه نظامند شود و اهداف کاملا روشن، ساده و کوچک، اما قابل کنترل باشد و همچنین متناسب با منابع کشور باشد؛ الان منتظریم که مجمع تشخیص مصلحت نظام این سیاست‌ها را آماده کند و با تصویب مقام معظم رهبری اعلام شود و ما کارگروه‌های آن را در سازمان برنامه و بودجه تشکیل دهیم و تلاش کنیم برنامه هفتم توسعه به موقع برسد؛ ما زمان کمی داریم، چون درگیر تغییر ریل بودجه هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بسیاری از مطالعات در سازمان و خارج از سازمان وجود دارد که قابل استفاده هستند، اما اینکه بگوییم دقیقاً آن را اجرا کنیم امکان پذیر نیست.

وی درباره نگاه سازمان برنامه و بودجه برای مناطق و افراد محروم هم افزود: در یارانه‌های پنهان عده‌ای به وفور از این منابع برخوردارند و عده‌ای کاملا نا برخوردار؛ حجم آن هم حدود هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان فقط حامل‌های انرژی است و آن چیزی که تا الان اتفاق افتاده کاملاً ناعادلانه بوده است که باید به تدریج برای این‌ها برنامه ریزی کرد.

میرکاظمی خاطر نشان کرد: اگر ما تحلیلی برای وضع فعلی می‌کنیم برای این است که مردم بدانند دولت را در چه شرایطی تحویل گرفتیم، ولی قطعاً راهکار وجود دارد و امکان ایجاد تحول هست و وضع اقتصادی را می‌توان سامان بخشید، اما با عقلا نیت، برنامه، تغییر روش‌های سنتی و روش‌های خلاقانه این تغییرات را اعمال خواهیم کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۶
احد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
از قدیم گفتن دوصد گفتار چو نیم کردار نیست ! اینکه چنین و چنان باید بشود و... زیاد شنیدیم ! اول عمل کنید و نتیجه که داد و مردم رفاه رو احساس کردند بعدش بیایید و بفرمائید چکار کردید !
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
بازم حرف. بازم حرف. بازم ایراد از قبل گرفتن. بزودی عملتون رو هم می بینیم. سر و ته یه کرباسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
بله اقای میرکاظمی تحقق درامد ها از طریق استقراض بوده و درامدهای پیش بینی شده از نفت محقق نشده خوب چرا زبانتان نمی چرخد علت را هم بگویید چرا نمی گویید تحریم ها و خود تحریمی داخلی بزرگترین علت است !!! از یک طرف میگویید ما می خواهیم کارها را به مردم واگذار کنیم چون پول نداریم از انطرف میگویید چرا دولت روحانی از دامداری و مرغداری حمایت نمی کنه (که البته بسیاری از نهاده ها ی کشاورزی را در اختیارشان قرار داد) در ضمن بفرمایید چرا تلاش دارید گران کردن کالاها را با تقسیم مردم به غنی و فقیر و در مقابل هم قرار دادن انها انجام دهید کل درصدی که در ایرا غنی هستند مصرفشان عددی نیست که شما در ازا ان بخواهید گرانی را توزیع کنید و اثر بخشی ندارند چون همه طبقه غنی این افزایش را براحتی و با مجوز گرانی که شما صادر کردی جبران میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
این آقا اصلا از وظایف سازمانش خبر ندارد . وظیفه شما تنها مطالعه و رصد است . هیچ وظیفه اجرایی ندارید . تامین اعتبار به شما ربطی ندارد . دولت لایحه ارائه می کند تا در رفت و آمد با مجلس چکش بخورد و تصحیح و تصویب شود . شما نمی توانی دستور عدم اجرا بدهی ( مانند وضعیت حقوق معلمان ) یا متوقف کنی یا تامین اعتبار کنی یا اعتبار جابجا کنی . الان داری اعتراف می کنی که کار غیر قانونی کردی . فقط می توانی به دولت و مجلس گزارش بدهی ، همین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: امسال بودجه کشور ۱۷ جلد است که باید حداقل و ساده شود حتی یک جلد؛ هر چه ساده تر، ولی قابل رصد.) وای بر ایران وای بر مردم !!! مدیر احمدنژادی راه او را میرود !!! یعنی دولت احمدنژاد 800 میلیارد دلار را بباد داد بو با همین روش بودجه نویسی از پاسخگویی درباره هزینه کرد این پول فرار کرد هنوز هم مشخص نشده است کجا مصرف شد مشخصا میرکاظمی سواد برنامه ای و بودجه را ندارد چون اصلا از حساب و کتاب سر در نمی اورد . از امارهای دولت روحانی استفاده میکند چون موارد مخارج ثبت شده انوقت خودش بودجه چند صفحه ای میدهد که بالطبع دیگر مشخص نمیشه به چه افراد و نهادهایی و ..... و برای چه کاری چه مقدار پول داده شده !!!! بنازم به شفافیت !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
زمانی که منابع پایداری برای بودجه نیست به خلق نقدینگی و تورم، می‌انجامد .) بفرمایید منابع پایدار برای بودجه چیست ؟!!! فروش نفت و گاز !!! فروش کالا و برق و ... به همسایگان !!!! مالیات !!!! پس چرا رفقایتان در مجمع خود تحریمی میکنند و لوایح اقتصادی را در این چند سال تصویب نکردند ؟!!! تا پولهایمان در کشورهای مختلف بلوکه نشه !! چطور توقع داشتید دولت روحانی در دوران تحریم و کرونا با این کار و کسب خراب از مردم مالیات بگیره و شما الان بشینی بدون باز کردن علتها به او بتازی یادم نمی اد در پایان دوره احمدنژاد شما گزارشی از میزان خرابیها به روحانی داده باشی که تمامی انها را پوشانده بودید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران ولی الله سیف احمد عراقچی هفته وحدت