بازدید 4283

گردشگران لواسان و فشم از گردنه قوچک بازگردانده می‌شوند

کد خبر: ۱۰۷۰۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶ 16 August 2021

بنا بر تصویب جلسه اضطراری هماهنگی در اعمال محدودیت‌های کرونایی ایام تعطیلات سراسری در لواسانات و رودبار قصران، از ورود تمامی خودرو‌هایی که با هدف تفریح و امور غیرضرور به منطقه مراجعه کنند، جلوگیری خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام "سید سعید لواسانی" امام جمعه لواسانات روز دوشنبه در جلسه مذکور که در بخشداری لواسانات برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله (ع) و شهدای کربلا بیان داشت: اگر منفعل باشیم وضعیت از حال حاضر بدتر خواهد شد؛ فوت بیش از ۶۰۰ نفر در روز بر اثر کرونا اصلاً پذیرفته نیست و باید با جدیت همراه با مشارکت مردمی (بسیج و گروه‌های داوطلب) محدودیت‌ها را با هدف صیانت از سلامت مردم، اعمال کنیم.

رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر شمیرانات خطاب به حضار تاکید کرد: نباید نگران فیلم‌برداری‌ها و جریان‌سازی در فضای مجازی باشید که اتفاقاً این اقدام به نفع شما مسئولان است و نشان می‌دهد با جدیت برای سلامت مردم منطقه وارد عمل شده و تلاش می‌کنید.

امام جمعه لواسان با تاکید بر آن‌که هر محدودیتی اجرا می‌شود یا مصوبه ستاد ملی مقابله با کروناست و یا تصمیم دادستان به عنوان مدعی‌العموم که قانوناً اختیار تصمیم‌گیری طبق شرایط زمانی و موقعیت مکانی را دارد، افزود: در رابطه با تعطیلی رستوران‌ها و اصناف غیرضرور که تردید نیست و باید اعمال شود؛ متولیان امر نیز با جدیت نظارت داشته باشند تا در صورت تخلف برخورد قانونی صورت گیرد.

وی ادامه داد: طرح دادستان خوب است و بایستی در ورودی منطقه با چند سوال هدف مراجعه‌کنندگان مشخص شود تا اگر گردشگر هستند، با تذکر از ورودشان ممانعت به عمل آید. همچنین در تعطیلات سراسری، بایستی نیروی انتظامی و بسیج با همکاری یکدیگر از اتراق کردن و چادر زدن‌های احتمالی جلوگیری کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شمیرانات خاطرنشان کرد: دست‌فروشانی که در گردنه قوچک، گردنه سوهانک و طلائیه مستقر و حالا دیگر با انفعال رخ داده به نوعی مالک شده‌اند، در ظاهر بلال فروش هستند؛ این افراد تحت هیچ نظارتی از جمله نظارت بهداشتی نیستند و سبب تجمع می‌شوند که علاوه شیوع بیماری کرونا، ناهنجاری‌های اجتماعی به همراه دارند و باید جمع‌آوری شوند.

لواسانی ابراز داشت: تجربه نشان داده است در تعطیلات کرونایی، مناطق خوش آب و هوا با حضور گسترده مردم مواجه می‌شود و در لواسان شاهد اتراق در کنار منازل و معابر شهری هستیم که مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند و منجر به شدت بیماری می‌شود لذا نباید تسامح داشت.

دادستان لواسانات نیز مکاتبه روز گذشته امام جمعه را محرکی برای تشکیل این جلسه و تصمیمات اتخاذ شده از جمله دستور قضائی ممنوعیت ورود گردشگران دانست و گفت: یکی از عواملی که موجب کاهش تاثیر محدودیت‌ها می‌شود آن است که تردد بین شهری جریمه ندارد، اما این امکان وجود دارد تا با تشخیص دادستان عمومی و انقلاب از ورود افرادی که کاری به جز تفریح و انتشار ویروس ندارند، جلوگیری شود که ما نیز نسبت به آن اقدام کردیم.

"عباس نوروزی" ادامه داد: تیم‌هایی متشکل از نیرو‌های کلانتری و راهور بایستی در نقاط جانمایی شده مستقر شوند تا علاوه بر اطلاع‌رسانی بصری به واسطه بنرها، ورود خودرو‌ها را کنترل کنند.
همچنین بایستی بسیج نسبت به استقرار ایستگاه صلواتی شبانه‌روزی و پخش نوای مداحی با هدف ایجاد فضای معنوی و کاهش ناهنجاری‌های احتمالی در چهار نقطه "زردبند"، "افجه - برگ جهان"، "دوراهی کند علیا و سفلی" و "سد لتیان و دره نوجوان" اقدام کند.

وی همچنین بر تعطیلی بوستان‌ها و مسیر ورودی تفرجگاه‌ها، اصناف و رستوران‌ها و جمع‌آوری بساط‌گستران گردنه تاکید کرد و افزود: ضابطان در این زمینه با جدیت ورود کنند و در صورت عدم تمکین به تذکرات و مقاومت، برای اصناف پلمب و برای بساط‌گستران بازداشت افراد و توقیف اموال اجرا شود.

این مقام قضائی در خصوص در سگ‌گردانی نیز اظهار داشت: این اقدام در لواسانات ممنوع و اگر فرد غیربومی مرتکب شود از منطقه اخراج و اگر فرد بومی و یا ویلادار باشد، ضمن همراهی تا درب منزل متعهد می‌شود و در صورت تکرار با هزینه شخص سگ توقیف خواهد شد. همچنین مشاهده حمل سگ در خودرو منجر به توقیف خودرو خواهد شد و عوامل کلانتری و راهور در لواسانات در این مورد اقدام می‌کنند.

نوروزی با اشاره به پوشش نامناسب برخی از دوچرخه‌سواران (آقایان و بانوان) خاطرنشان کرد: از ورود و تردد این افراد نیز در لواسانات جلوگیری به عمل می‌آید.

امام جمعه رودبار قصران نیز در این جلسه اظهار داشت: اگر مسدود کردن راه‌ها عملی شود، اقدام بسیار خوبی‌ست، اما در سنوات قبل به دلیل ایجاد ترافیک سنگین و درگیری نیرو‌های نظامی و انتظامی با مردم و کسانی که به سبب تحصیل و اشتغال به تهران تردد دارند، طرح موفقی نبود.

حجت الاسلام "سید مجتبی حسنی" ضمن ابراز گلایه خانواده‌های متدین از ناهنجاری‌های اجتماعی در رودبار قصران از جمله بدحجابی و سگ‌گردانی افزود: این صحنه‌ها زیبنده نیست و از ورودی منطقه باید با آن مقابله شود؛ در واقع بایستی با برنامه‌ای دقیق که تبعاتی نداشته و دارای ضمانت اجرا باشد وارد میدان شویم. ما مدافع حقوق مردم و دلسوز شئونات مذهبی و دینی هستیم.

"رضا طاهرخانی" بخشدار لواسانات نیز بیان داشت: متاسفانه حضور صنعت، معدن و تجارت و نیرو‌های اماکن در منطقه کمرنگ است که امیدواریم در این ادوار به این صورت نباشد؛ حداقل انتظار ما این است اگر اماکن با محدودیت نیرو مواجه است به کلانتری‌های ما تفویض اختیار شود تا بتوانند همچون اماکن عمل کنند چرا که ما برای تعطیلی و پلمب اصناقی که به قانون تمکین نمی‌کنند، به حضور و اقدام آنان نیاز داریم.

"محمد مختاری" بخشدار رودبار قصران اظهار داشت: پیش‌بینی ما این است انسداد جاده و مسیر اصلی تبعات امنیتی داشته باشد؛ لذا پیشنهاد ما نصب پلاکارد و تذکر، تعطیلی بوستان‌ها و اقدامات محلی از جمله جلوگیری از ورود گردشگران به روستا‌ها توسط دهیاری‌هاست که در تعطیلات قبل نتیجه خوبی از آن حاصل شده است. البته در کنار این اقدامات بازدارنده برای گردشگران بایستی نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در هیئات مذهبی را نیز تشدید کنیم.

"محمدرضا علی‌اکبری" رئیس اداره بازرسی فرمانداری شمیرانات خاطرنشان کرد: خواست فرماندار است تا تصمیماتی که برای دو بخش با اختیار مقام قضائی و بخشداری‌ها اتخاذ می‌شود برای اجرا در شمیران نیز هماهنگ شود و به صورت یکپارچه برای تفرجگاه‌های شمال پایتخت از جمله دربند و درکه اعمال شود.

"قاسم کردی" شهردار لواسان با اعلام تعطیلی کامل بوستان‌ها و ورودی تفرجگاه‌های شهر، خواستار ممنوعیت و یا محدودیت تردد خودرو‌ها شد و گفت: اگر مانع ورود نشویم، تاثیر اقدامات دیگر کاهش می‌یابد چراکه مردم امکان حضور در مناطق طبیعی از جمله سبو بزرگ و کنار دریاچه و سد را پیدا خواهند کرد؛ لذا به سبب جلوگیری از معضلات اجتماعی در تاسوعا و عاشورای حسینی و گسترش شیوع کرونا، بر محدودیت تردد تاکید داریم.

حجت الاسلام "شکوهی" مسئول حوزه‌های بسیج ناحیه الغدیر نیز با تاکید بر لزوم محدودیت تردد، اظهار داشت: صیانت از سلامت مردم در اولویت قرار دارد و بار ترافیکی و ... نباید مانع تصمیم‌گیری در این زمینه شود. همچنین در خصوص مسائل امنیت اخلاقی، پلیس‌های تخصصی باید وارد میدان شوند و دستور دادستان را اجرا کنند. اگر حالا بحران‌ها را مدیریت نکنیم، بحران‌های بعدی را به هیچ وجه نمی‌توانیم کنترل کنیم.

"حسن شکری" رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شمیرانات اعلام کرد: تمامی ورودی‌های فرعی پارک لتیان مسدود شده و ورودی اصلی به سبب مدیریت آتش‌سوزی امکان انسداد ندارد، اما اگر خودرو‌ها از ابتدای ورودی منطقه منع شوند، کار ما نیط موثرتر خواهد بود و ما نیز از اجرای این محدودیت استقبال می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، روز گذشته /یکشنبه/ حجت الاسلام "سید سعید لواسانی" امام جمعه لواسانات با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس شورای تامین و همچنین پست اینستاگرامی خواستار اعمال جدی محدودیت‌ها اعم از ممنوعیت ورود گردشگران و تعطیلی تمامی رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و مراکز خرید، خدماتی و رفاهی شده بود.
پیرو این مساله در شامگاه یکشنبه با دستور "عباس نوروزی" دادستان لواسانات بنر‌های متعددی در گردنه قوچک و سطح معابر نصب شد که ممنوعیت ورود هرگونه افراد غیربومی اعم از گردشگران و ... از ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ را اعلام می‌دارد.

لواسانات و رودبار قصران از توابع شهرستان شمیرانات به دلیل آب و هوای مناسب، طبیعت بکر، قله‌های مرتفع، عبور روخانه جاجرود و سد لتیان و همچنین وجود مراکز خدماتی رفاهی متعدد و پیست‌های اسکی و در تمامی روز‌های هفته بویژه تعطیلات مورد استقبال شدید مسافران، ورزشکاران و گردشگران قرار می‌گیرد که این وضعیت در شرایط بحرانی کرونا موجب نارضایتی شهروندان شده است.

طبق مصوبه ۲۳ مرداد ماه ستاد ملی مقابله با کرونا، تمامی اصناف و بانک‌ها و مشاغل دولتی به جز اصناف ضروری از روز دوشنبه ۲۵ مردادماه تا روز شنبه ۳۰ مرداد ماه تعطیل شدند.

از ۲۴ مردادماه ساعت ۱۲ ممنوعیت تردد کامل بین استانی به جز موارد استثنا مثل خودرو‌های اورژانس اعمال شد و تا صبح شنبه هفته بعد ۳۰ مرداد این روند ادامه پیدا می‌کند. همچنین تمامی مجوز‌های صادره تردد لغو می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # دهه کرامت # اسدالله اسدی # موشک خیبر # حقآبه هیرمند # حج 1402
آخرین اخبار
وب گردی