بازدید 3826

کاهش قابل توجه نرخ بیکاری ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه در آستانه تک رقمی شدن قرار گرفت.
کد خبر: ۱۰۶۹۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶ 11 August 2021

کاهش قابل توجه نرخ بیکاری ترکیه

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد که نرخ بیکاری این کشور  در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن به ۱۰.۶ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل ۲.۶ درصد کمتر شده است. این نرخ بیکاری، کمترین نرخ بیکاری ثبت شده ترکیه در ۳۸ ماه اخیر محسوب می شود.  

طی این مدت جمعیت افراد بیکار ۸۲۳ هزار نفر کاهش یافته و به سه میلیون و ۳۹۹ هزار نفر رسیده است. از سوی دیگر شمار شاغلین در ترکیه تا پایان این ماه با ۶۰۲ هزار نفر افزایش در مقایسه با ماه قبل به ۲۸ میلیون و ۵۸۶ هزار نفر رسیده است. طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۵۰.۲ درصد بوده است که ۰.۵ درصد کمتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه ماه قبل محسوب می‌شود. نرخ اشتغال برای مردان ۶۸.۴ درصد اندازه گیری شده است. برای زنان نیز این نرخ ۳۱.۲ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از ماه گذشته بوده است.

طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۰.۲ درصد کاهش  نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۲.۷ درصد رسیده است. همزمان با شروع بحران کرونا در ترکیه، دولت این کشور از ماه آوریل اقدام به فراهم کردن کمک های مالی برای حدود دو میلیون نفر از افرادی که شغل خود را از دست داده اند، کرده است.  

سال گذشته نرخ بیکاری ترکیه بین ۹.۶ و ۱۳.۵ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا پایان امسال باید به ۱۱.۸ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک‌رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف‌گذاری کرده است.  

متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۱ معادل ۱۰.۷ درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ مربوط به ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۱۴.۸ درصد و کمترین نرخ مربوط به ژوئن۲۰۱۲ با ۷.۳ درصد بوده است.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی