بازدید 8418
۷
گفت‌وگوی تابناک اقتصادی با یک نماینده مجلس و یک عضو شورای عالی بورس
ایجاد بستر‌های لازم برای ورود بخش خصوصی به تامین مالی پروژه‌های زیرساختی از طریق ایجاد ابزار‌های نوینی مانند شرکت‌های سهام عام پروژه، ریل گذاری توسعه اقتصادی ایران را تغییر خواهد داد و سرعت پیشرفت اقتصادی کشور را با به کارگیری سرمایه‌گذاری خرد مردمی و نقدینگی موجود بیشتر خواهد کرد.
کد خبر: ۱۰۶۵۶۰۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳ 23 July 2021
تغییر ریل‌گذاری توسعه اقتصادی ایران با شرکت سهام عام پروژه
به گزارش تابناک اقتصادی؛ بازار سرمایه از ابتدای تشکیل، همواره محلی برای تامین مالی شرکت‌های تولیدی بوده است. با این وجود‌ سال ۹۹ بازار سرمایه نتوانست کمک جدی به بخش واقعی اقتصاد داشته باشد و با سیاست‌های دولت، عملا موجب پوشش کسری بودجه شد و با این تصمیم گیری، مردم نیز نسبت به بازار سرمایه بی اعتماد شدند. با وجود این، کشور‌های مختلف با تکیه بر ابزار‌های متنوع بازار سرمایه، اقدام به تامین مالی پروژه‌های مختلف توسعه‌ای در کشور کرده‌اند.
 
حال با گذشت بیش از دو قرن از تجربه کشور‌هایی نظیر آمریکا از به کارگیری ابزار سهام و اوراق قرضه، در بورس ایران نیز مدل مناسبی جهت تامین مالی پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای کشور ایجاد شده است که علاوه بر ترکیب ابزار اوراق و سهام، ترکیب مزایای بانک و بورس را نیز داراست، این مدل شرکت سهام عام پروژه نام دارد که در بهمن سال ۱۳۹۹ در شورای عالی بورس به تصویب رسید.
 
از همین روی، با جعفر قادری، عضو کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی و روح‌الله حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس سازمان بورس و اوراق بهادار به گفت‌وگو پرداختیم.

جعفر قادری، عضو کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: شرکت سهام عام پروژه برای پروژه خاصی است و فرصت را برای استفاده از توان و ظرفیت‌های مردمی در صندوق پروژه ایجاد می‌کند و امکانی برای عرضه اوراق تبعی قابل انتشار است و امنیت سود کف و حداقلی برای سپرده گذاران و سرمایه گذاران در مدت زمان مشخص احداث و بهره برداری پروژه قابل تامین و تضمین است.
 
قادری افزود: نکته مهم در این روش، نفع بری مردم هنگام سرمایه گذاری است که به دو روش متنوع می‌توانند سرمایه گذاری کنند؛ نخست اینکه اوراق تبعی تبدیل به سهام گردد و حالت دوم، دریافت کف سود را از پروژه دریافت کنند و از پروژه خارج شوند.
 
تغییر ریل‌گذاری توسعه اقتصادی ایران با شرکت سهام عام پروژه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مکانیزم شرکت سهام عام پروژه، روشی مناسب برای تامین مالی اجرای پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای است و در پیشرفته‌ترین کشور‌ها نیز نقش بخش خصوصی و مردم در تامین مالی این گونه پروژه‌ها بسیار پر رنگ است.
 
بنابراین، ایجاد بستر‌های لازم برای ورود بخش خصوصی به تامین مالی پروژه‌های زیرساختی از طریق ایجاد ابزار‌هایی نوین، همچون صندوق های پروژه‌محور و شرکت‌های سهام عام پروژه، ریل گذاری توسعه اقتصادی ایران را تغییر خواهد داد و سرعت پیشرفت اقتصادی کشور را با به کارگیری سرمایه‌گذاری خرد مردمی و نقدینگی موجود بیشتر خواهد کرد.
 
جعفر قادری استاد دانشگاه و اقتصاددان خاطرنشان کرد: ایراد و اشکالی که اکنون در بازار سرمایه داریم، این است که بازار سرمایه فقط برای طرح‌های موجود خرید و فروش سهام استفاده می‌شود و دستورالعمل جدید سهام عام پروژه، امکان حمایت از طرح‌های جدید را فراهم کرده است. تاکنون از زمان تصویب دستورالعمل شرکت سهام عام پروژه ابلاغ رسمی به شرکت‌ها و کارگزاری‌ها و حقوقی‌ها نشده و به وزیر اقتصاد تذکر داده شده و حتی طرح سوال از وزیر هم صورت گرفته است تا هرچه سریع‌تر پروژه‌های عمرانی نیمه تمام از طریق بازار سرمایه با مدل شرکت سهام عام پروژه تامین مالی شوند.

روح‌الله حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس نیز در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با اینکه به چه نحوی می‌توان بازار سرمایه را به ریل اصلی خود یعنی تامین مالی تولید برگرداند، گفت: تامین مالی شرکت‌ها و پروژه‌ها نزدیکترین راه ارتباطی بین بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد (تولید) است که در روش‌های دیگر غیر مستقیم است؛ اما در مدل تامین مالی به روش شرکت سهام عام پروژه، پول مستقیم به خود پروژه تزریق و وارد سرمایه گذاری می‌شود.
 
وی افزود: استفاده از این ظرفیت بازار سرمایه، علاوه بر عمق‌دهی به بازار به کمک بازار ثانویه نیز خواهد آمد. در اقتصاد فعلی ما که پروژه‌های عمرانی به شدت از کمبود جریان مالی رنج می‌برند، این ارتباط و تعامل کمک بسیاری به اقتصاد خواهد کرد.
 
تغییر ریل‌گذاری توسعه اقتصادی ایران با شرکت سهام عام پروژه

روح‌الله حسینی مقدم در پایان با اشاره به مزایای تامین مالی پروژه به روش شرکت سهام عام پروژه نسبت به دیگر روش‌های تامین مالی افزودند: با سیاست گذاری نهاد مجلس و مصوبات شورای عالی بورس، هر فرد حقیقی یا حقوقی پیمانکار پروژه می تواند اقدام به آوردن ترکیبی نقد و غیرنقد کند. همچنین نقل و انتقال دارایی سهام پروژه از فرد به صندوق یا بالعکس از معافیت مالیاتی کامل بهره‌مند خواهد شد و عملا توسعه کشور نیز از مسیر نقدینگی موجود با سرمایه‌گذاری خرد مردمی رقم خواهد خورد.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
تنها و تنها راه علاج اقتصاد ایران شفافیت اقتصادیه. چقدر بودجه داریم چقدر و کجاها خرج کردیم چقدر باقی مونده و .... که این امر محاله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
من نمیدونم چه اصراری با دشمنی ورزیدن با کشورهای جهان و بخصوص آمریکا دارید

جز اینکه منافع روسیه و چین رو با این کار تامین میکنید

نفت رو مفت مفت میدهید به چین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
اقتصاد ایران علاج ندارد
به جز علاج سیاسی

و اونم قطع ارتباط با چین و روسیه است و طبیعتا ارتباط برقرار کردن با اروپا و امریکا
پاسخ ها
mos
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
ما کشته مرده چین و روسیه نیستیم ولی اروپا و آمریکا در این چندسال مذاکره نشوندادند فقط هدف شون سرگرم کردن ماست و دنبال روابط بردورمو
بردو موثر نیستند.
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
در کشورهای سرمایه داری بورس روش و راهکار شناخته شده دارد که مهمترین آنها عدم‌ دخالت دولت در آن است. بورس در ایران بدون دخالت دولت چه وضعیتی خواهد داشت؟ آیا در چنین شرکتی مافیای مالی و بانکی منفعت می‌برند؟ آیا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
تنها و تنها راه علاج اقتصاد ایران ارتباط و دوستی با امریکا است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
سرمایه مردم دست مدیران شرکتهای سهامی عام و با سابقه کار دولتی نتیجه اینکه یا مثل خاوری عمل میکند یا کاملا محافظه کاری میکند و فقط حقوق میگیرد تا سرمایه تمام شود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر محمدباقر ذوالقدر سازمان همکاری شانگهای ابومحمد عسگرخانی هفته دفاع مقدس