بازدید 13289

واکنش ایران به عضویت غیردائم ایران در شورای امنیت

سخنگوی وزارت امورخارجه درپاسخ به خبرنگاران درخصوص نادرست بودن خبرمنتشر شده درارتباط با کاندیدا شدن کشورمان برای عضویت غیردائم در شورای امنیت واکنش نشان داد.
کد خبر: ۱۰۶۰۱۳۷
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۵ 26 June 2021
به گزارش تابناک به نقل از شبکه خبر، به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، "سعید خطیب زاده" در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر رای نیاوردن ایران برای عضویت غیردائم در شورای امنیت اظهار داشت:چند روز قبل نیز که برای اولین بار این ابهام مطرح گردید، پاسخ داده شد که اصل خبر کاندیدا شدن جمهوری اسلامی ایران نادرست است، ولی با توجه به مطرح شدن دوباره خبر لازم است تاکید شود؛ جمهوری اسلامی ایران درخواستی برای عضویت غیردائم شورای امنیت سازمان ملل برای دوره ۲۳-۲۰۲۲ نداشته و کشور امارات از گروه آسیایی، تنها کاندیدای این گروه بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:با عنایت به اینکه، انتخاب اعضای غیر دایم شورای امنیت با رای گیری مخفی و فیزیکی (برگه رای) انجام می‌گیرد، نیت کشوری که مخفیانه به جمهوری اسلامی ایران رای داده روشن نیست. البته این احتمال منتفی نیست که این امر با هدف شیطنت‌آمیزی صورت گرفته باشد.

خطیب زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در انتخابات تعیین اعضای غیر دایم شورای امنیت، از عضویت امارات حمایت کرده و به آن رای مثبت داده است که این موضوع در نامه دکتر ظریف به همتای اماراتی خود نیز اعلام شده است و مراتب طی یادداشت رسمی به سفارت امارات در تهران نیز اعلام گردیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: البته این موارد مسبوق به سابقه است. مثلا در گروه کشور‌های آمریکای لاتین، نیز برزیل تنها کاندیدای این گروه بوده در حالیکه به پرو نیز یک رای داده شده است. کنگو قبل از رای گیری، انصراف داده است، ولی با اینحال سه کشور به آن رای داده اند.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی