بازدید 20934
۲
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ارزش سهام عدالت در آخرین روز کاری هفته، بورس‌های جهان سردرگم شدند، وقتی بازار ارز‌های مجازی قرمز شد، قیمت نفت خام برنت باز هم سقوط کرد، تورم کشور‌های اروپایی بالاتر رفت و کاهش قیمت سبد نفتی اوپک را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۵۸۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰ 18 June 2021

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ارزش سهام عدالت در آخرین روز کاری هفته، بورس‌های جهان سردرگم شدند، وقتی بازار ارز‌های مجازی قرمز شد، قیمت نفت خام برنت باز هم سقوط کرد، تورم کشور‌های اروپایی بالاتر رفت و کاهش قیمت سبد نفتی اوپک را در بر دارد.

 

پیش بینی وضعیت بورس بعد از انتخابات

حدادی کارشناس بازار سرمایه گفت: معاملات بورس در چند روز اخیر تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری قرار داشت و یکی از ساکن ترین و آرام ترین هفته های معاملاتی خود را پشت سر گذاشت. حجم معاملات خرد در هفته ای که گذشت به صورت روزانه در محدوده سه هزار میلیارد تومان باقی ماند و بازار سهام نتوانست در این مدت با معاملات خود چندان رونقی را از خود نشان دهد. همچنین به دنبال حجم پایین معاملات در این مدت، شاهد تغییر محسوسی در قیمت سهام شرکت ها نبودیم و شاخص کل تقریبا بدون تغییر خاصی نسبت به پایان هفته گذشته به کار خود پایان داد. بعد از مشخص شدن رییس جمهوری منتخب مردم، فعالین بازار سرمایه وعده های ارائه شده انتخاباتی فرد پیروز شده را در تبلیغات خود در رابطه با بازار سرمایه مرور خواهند کرد و همچنین در کنار آن گمانه زنی های مربوط به این موضوع که چه افرادی در کابینه دولت جدید به خصوص تیم اقتصادی خواهند بود را مورد بررسی قرار می دهند.

حدادی افزود: در رابطه با پیش بینی وضعیت بازار بعد از انتخابات باید این موضوع مدنظر باشد که افراد تیم اقتصادی دولت چه دیدگاه اقتصادی را در کشور خواهند داشت، چون به طور حتم بازار سرمایه از این موضوع تاثیر می پذیرد و سرمایه گذاران براساس آن، تصمیمات لازم جهت ورود سرمایه های خود به این بازار را اتخاذ می کنند. حدادی درباره روند آتی معاملات بورس، اظهار داشت: اکنون نمی توان پیش بینی دقیقی از این بازار ارائه داد، روند بازار با توجه به وضعیت فعلی می تواند صعودی باشد اما باید تا بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات صبر کرد و دید فعالان بازار سرمایه برای کوتاه مدت و میان مدت چه تصمیماتی را در زمینه سرمایه گذاری در بورس اتخاذ می کنند. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در مجموع اگر بخواهیم موضوع تاثیر انتخابات را از بازار سرمایه جدا کنیم باید گفت در بسیاری از سهام حاضر در بازار به خصوص سهام بنیادی و شاخص ساز شاهد وجود هیچ فروشنده ای نیستیم و بازار به ارزندگی این سهم ها پی برده است. وی گفت: اکنون و در وضعیت فعلی هیچ خطری معاملات این بازار را تهدید نمی کند و به محض برداشته شدن ریسک انتخابات ریاست جمهوری از بازار می توان شاهد روزهای مثبتی در معاملات بورس بود. /ایرنا

ارزش سهام عدالت در آخرین روز کاری هفته

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۷ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۵۸۵ تومان رسید که نسبت به دیروز ۰.۳ درصد معادل ۲۶ هزار و ۴۶۸ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۴ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۵۵۱ تومان رسیده است.

ارزش سهام عدالت امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | کاهش ۰.۳ درصدی در مقایسه با دیروز

بورسهای جهان سردرگم شدند

بورسهای مهم جهانی عملکرد متفاوتی را از خود نشان دادند.

در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند، تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۸۳۶.۵۵ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۴ درصد صعود تا سطح ۴۲۲۳.۹۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۹ درصد جهش در سطح ۱۴ هزار و ۱۶۹.۵۴ واحدی بسته شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۵۳.۴۴ واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۱۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۷۲۷.۶۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۲۰ درصدی در سطح ۶۶۶۶.۲۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۷ درصد پایین رفت و به ۹۱۹۵.۸۸ واحد رسید.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۹۳ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۱۸.۳۳ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۰.۴۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۵۵۸.۹۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" ریزش ۰.۴۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۱۰۱.۸۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۴۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۵۹.۰۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

شدت گرفتن کرونا ارزش پوند انگلیس را کاهش داد

شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا در انگلیس باعث شده تا اطمینان به بهبود اوضاع اقتصادی در این کشور ضعیف شده و ارزش پوند کاهش یابد؛ بنابراین، ارزش پوند انگلیس در برابر دلار هم‌اکنون به کمترین میزان در یک ماه گذشته رسیده است. در معاملات امروز ارزش پوند انگلیس از ۰.۵ در مقابل دلار کاهش یافت و به ۱.۳۸۵۵ دلار رسید. این رقم پایین‌تر سطح ارزش پوند از ابتدای ماه می‌تاکنون به شمار می‌رود. دلیل ارزش پوند از یک طرف سیاست‌های بانک مرکزی برای تقویت دلار و از طرف دیگر ثبت رقم ۱۱ هزار مبتلای جدید به کرونا در انگلیس بوده است. براین اساس، پوند ضعیف‌ترین چشم‌انداز را برای ماه‌های آینده از ماه آوریل تاکنون دارد. از طرفی دیگر، شاهد فروکش کردن امید‌های ایجاد شده نسبت به واکسیناسیون سراسری در انگلیس هستیم. جیم فولی کارشناسی رابو بانک لندن در این باره می‌گوید؛ پر واضح است که خبر افزایش روزانه مبتلایان به انگلیس اصلاً خبر خوبی نیست. در کنار دیگر عوامل این مسئله بدان معنا است که انگلیس از لیست مقصد‌های مسافرتی ایمن اتحادیه اروپا خارج شده است. روند تضعیف قیمت ارزش پوند، در و اقع یک عقب‌نشینی برای ارزش این ارز نسبت به عملکرد آن از ابتدای سال جاری تاکنون به شمار می‌رود، چون در این مدت پوند ۱.۴۹ درصد رشد ارزش داشت.

وقتی بازار ارزهای مجازی قرمز شد

در معاملات امروز بازار جهانی ارز‌های مجازی، قیمت این رمز ارز‌ها روندی کاهشی را در پیش گرفتند. بر همین اساس بیت کوین نسبت به دیروز همین موقع ۵.۱۷ درصد ریخت و هم اکنون ۳۷۴۴۳ دلار در واحد خرید و فروش می‌شود. در حالی بیت کوین امروز زیر ۳۸ هزار دلار بود که ۳ روز پیش به خاطر چند اظهار نظر به خصوص از سوی ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت تسلا، رقم بالار ۴۰ هزار دلار را به ثبت رسانده بود. قیمت بیت کوین البته نسبت به هفت روز پیش ۱.۲۸ درصد بالاترین است. ارزش کل بازار بیت کوین هم امروز به ۷۰۴ میلیارد دلار رسیده است. در ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۹۷۰ هزاربیت کوین در بازار جهانی خرید و فروش شده که ارزش این معاملات ۳۶ میلیارد دلار بوده است. تعداد بیت کوین‌های موجود در بازار جهانی هم امروز به ۱۸ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۷۰۶ واحد رسیده است. قیمت اتریوم به عنوان دومین ارز از نظر ارزش بازار در جهان نیز ۵.۹ درصد کاهش یافت و به ۲۳۰۳ دلار در هر واحد رسید. باینانس کوین و کاردانو هم به ترتیب ۱.۷۲ و ۳.۱۴ درصد ریختند و ۳۵۲ و ۱.۴۸ دلار در هر واحد در حال معامله هستند.

داج کوین و ریپل هم امروز منفی بودند به گونه‌ای که داج کوین ۲.۸۶ درصد ریخت و ۳۰ سنت در هر واحد در حال معامله است. ریپل هم ۸۳ سنت قیمت گذاری شده که نسبت به دیروز ۲.۸۵ درصد افت کرده است. به طور کلی در معاملات اخیر ارزش کل بازار جهانی ارز‌های مجازی ۳ درصد ریخته و به ۱۵۶۴ میلیارد دلار رسیده است. در همین مدت همچنین بازار ۷۹ میلیارد دلار حجم خورده که نسبت به قبل حجم بالایی محسوب نمی‌شود. تعداد ارز‌های مجازی در بازار هم به ۱۰ هزار و ۴۹۳ نوع رسیده است.

 

رشد قیمت مسکن در ترکیه رکورد زد

به نقل از دیلی صباح، روند صعودی تورم ترکیه به شدت روی بخش مسکن این کشور نیز تاثیر گذاشته است؛ تا جایی که متوسط رشد قیمت مسکن در این کشور در دوازده ماه منتهی به آوریل یک رکورد تاریخی جدید را ثبت کرده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، قیمت ها در این ماه نسبت به سال قبل به طور متوسط ۳۲.۴ درصد در سراسر کشور افزایش پیدا کرده که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد بیشتر شده است. با وجود افزایش قیمت ها، تقاضا برای خرید خانه جدید در سطح بالایی باقی مانده؛ تا جایی که طی بازه زمانی فوق میزان فروش خانه های جدید در این کشور ۳۵.۶ درصد افزایش یافته که این رقم نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل ۴.۱ درصد بیشتر شده است. 

در بین شهرهای مختلف، استانبول با متوسط رشد قیمت ۲۸.۶ درصدی، رکورددار رشد یک ساله قیمت در بین شهرهای ترکیه بوده است و پس از آن نیز شهرهای ازمیر با رشد ۳۴.۳ درصدی و آنکارا با رشد ۲۹.۸ درصدی قرار دارند. به دلیل شرایط ویژه ایجادشده ناشی از کرونا، اقتصاد ترکیه که وابستگی زیادی به بخش گردشگری دارد زیر فشار شدیدی قرار گرفته که در نتیجه آن، ارزش پول ملی شدیدا کاهش و تورم به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. دولت برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس ناچار شده تا با اعمال قرنطینه های سراسری، محدودیت هایی را روی فعالیت کسب و کارها وضع کند. طبق آمارهای منتشره توسط مرکز آمار ترکیه، طی یک سال اخیر چیزی بیش از ۴۱۸ هزار واحد مسکونی در این کشور به فروش رسیده که نسبت به سال قبل از آن ۳.۸ درصد کمتر شده است. بخش بزرگی از افزایش تقاضا برای خرید خانه در ترکیه، متاثر از کاهش نرخ بهره و در دسترس بودن وام ارزان قیمت بوده است. رشد تقاضا برای دریافت وام خرید مسکن در این کشور در ماه آوریل به نسبت آوریل سال گذشته ۱۱.۲ درصد بیشتر شده است.

ثبت بدترین سقوط هفتگی قیمت طلا از مارس ۲۰۲۰

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، جمعه، پس از سقوط سنگین دیشب رشد کرد اما همچنان به سوی ثبت بدترین سقوط هفتگی از ماه مارس ۲۰۲۰ می‌رود. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۱۰:۴۶ به وقت تهران، ۰.۶۳ درصد رشد کرد و به ۱٫۷۸۴ دلار بازگشت. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۰.۵۵ درصد رشد کرد و به ۱٫۷۸۴.۶۰ دلار رسید. با این حال با وجود سقوط سنگین قیمت در معاملات دیشب، سقوط هفتگی قیمت طلا به ۵.۲ درصد رسیده است. عامل اصلی پایین آمدن قیمت طلا رشد ارزش دلار پس از اجلاس فدرال‌رزرو است. شاخص دلار در معاملات امروز به بالاترین سطح ۲ ماهه رسید و بهترین رشد هفتگی در ۹ ماه اخیر را به ثبت رساند. بالا رفتن نرخ دلار باعث می‌شود قیمت طلا برای دارندگان ارزهای غیر دلاری گران‌تر تمام شده و تقاضا برای خرید آن بالا برود.

کاهش قیمت سبد نفتی اوپک

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دیروز (پنج‌شنبه، ۲۷ خردادماه) ۸۷ سنت کاهش یافت. به نقل از وزارت نفت، قیمت سبد نفتی اوپک دیروز ۷۲ دلار و ۲۹ سنت ثبت شد، در حالی‌ که چهارشنبه (۲۶ خردادماه) ۷۳ دلار و ۱۶ سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگوست.

قیمت نفت خام برنت باز هم سقوط کرد

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت نفت خام در معاملات امروز، جمعه، این بار تحت تأثیر تقویت ارزش دلار سقوط کرد اما شاخص‌های نفت هر دو بالاتر از ۷۰ دلار باقی ماندند. تا ساعت ۸:۲۹ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۰.۹۹ درصد سقوط کرد و به ۷۲.۳۶ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا هم ۰.۹۳ درصد سقوط کرد و به ۷۰.۳۸ دلار رسید. شاخص‌های نفت خام در روزهای اخیر به بالاترین سطح در چند سال اخیر رسیده بودند و حالا هم فاصله اندکی با این سطح دارند. در پایان معاملات دیشب شاخص برنت ۱.۸ درصد و شاخص نفت آمریکا ۱.۵ درصد سقوط کرده بودند.

تورم کشورهای اروپایی بالاتر رفت

به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در نوزده کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به می با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۰ درصد رسید تا نرخ تورم مجددا در مسیر رسیدن به سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۲.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. انرژی با تورم ۱.۱۹ درصدی و خدمات با تورم ۰.۴۵ درصدی و مواد غذایی با تورم ۰.۱۹ درصدی پیشتاز گروه های مختلف بوده و کالاهای صنعتی نیز با تورم ۰.۱۱ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است. تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی نیز طی این مدت ۰.۱۵ درصد بوده است. همچنین قرار است بانک مرکزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار کند.  

 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
دلار جای یوریو را خواهد گرفت
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۹
رشدقیمت مسکن درترکیه رکوردزدبعدازسونامی کرونامسکن وساخت وسازورونق اقتصادی درهمه دنیاپدیدامدبورس درزمان کرونادرتمام دنیاسقوط کرددرایران صعوددرزمان کروناسرمایه گذاری درمسکن درکشورهای پیشرفته به رکودرفت واکنون چندماهی است به رونق شدیدرفته همانطوربازاربورس ولی درکشورمادرزمان همه گیری بورس برخلاف همه دنیاصعودکردلی اکنون بورس دردنیاصعودکرده ولی درکشورماسقوط همینطوراکنون که بازارمسکن دنیادرحال رشدبسیارشدید است درکشورمابه رکودرفته چراوقی همه دنیابازارکسب وکارترقی میکند درکشورمابه رکودمیرودوبرعکس؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران هفته وحدت زهکلوت