بازدید 5240
۷

زالی: نیمی از سالمندان ایرانی دندان ندارند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بالا بودن شاخص های پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان را نگران کننده دانست و گفت: ۵۰ درصد سالمندان ایرانی بدون دندان هستند.
کد خبر: ۱۰۵۸۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶ 16 June 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، علیرضا زالی در مراسم افتتاح مرکز تخصصی دندانپزشکی نیروی هوایی ارتش، با اشاره به نگاه سلامت محور که درطی دوران انقلاب و دفاع مقدس در مجموعه نیروهای مسلح کشور از جمله ارتش به ویژه نیروی هوایی شکل گرفته است، اظهار داشت: یکی از دلایلی که در کشورهای توسعه یافته نیروهای نظامی در رده های بالا و ترازهای نوین متعالی استاندارد در عرصه های بهداشتی و درمان حضور می یابند نشان دهنده سطح بالا و ارزنده بخشی است که با وجاهت تمام در حوزه های ارتش و نیروهای مسلح هستند.

وی افزود: مایه افتخار است که امروز نیروهای مسلح ما در کنار همه برنامه های نظامی و رزمی و آماده سازی دفاعی در حوزه بهداشت و درمان نیز خوش درخشیدند و تاریخ پر افتخار نیروهای مسلح ما به خصوص ارتش و نیروی هوایی مشحون از حضور شما در عرصه های بهداشتی و درمانی است.

به گفته زالی، این افتخارآفرینی در عرصه های دفاع مقدس به اوج خود رسید و تعالی آن را در حضور ارزنده، همگامی و تعامل سازنده و پشتیبانی لجستیک، علمی و خدماتی نیروهای مسلح در عرصه کرونا شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: مایه افتخار است که امروز مسئولان ارشد نیروهای مسلح کشوراز یک نگاه عمیق سلامت محور برخوردار هستند. سالیان متمادی در نظام سلامت در جستجوی این بودیم که این پارادایم نهادینه سازی شود و همه مسئولان ارشد کشور به حوزه سلامت به عنوان مهمترین و اهم فصول اجتماعی نگاهی عمیق و متفاوت داشته باشند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: امروز من به عنوان یکی از کارشناسان حوزه سلامت به این حسن التفات مجموعه نیروهای مسلح به حوزه سلامت و باور عمیقی که در رفتار و سلوک اجتماعی شما تجلی کرده است می بالم.

زالی با اشاره به هزینه های گزاف خدمات دندانپزشکی گفت: امروز در بحث توسعه خدمات دندانپزشکی در کشور یکی از راهبردی ترین و بحرانی ترین مصادیق حضور عزیزان است. خدمات دندانپزشکی در کشور نسبتاً بسیار گران است که بخشی از آن به دلیل گرانی تجهیزات و ملزومات این خدمات است.

به گفته وی، شاید در حوزه سلامت هیچ خدماتی به اندازه خدمات دندانپزشکی وابستگی به مواد و ملزومات و تجهیزات نداشته باشد و متاسفانه در پایان سال ۹۹ قیمت کالاهای مصرفی مورد لزوم در خدمات دندانپزشکی متعارف چندین برابر افزایش داشته است.

زالی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در کشور ما معمولاً از نظر آماری شاخص پرداخت از جیب مردم برای خدمات دندانپزشکی از رنک بالایی برخوردار است و سهم مهمی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین توسعه هر گونه خدمات دندانپزشکی به خصوص در حد استاندارد مایه امتنان است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت یادآور شد: در سال های اخیر با توجه به عدم پوشش کافی بیمه ای خدمات دندانپزشکی متاسفانه مردم برای دریافت این خدمات دیر و کم مراجعه می کنند و سرانه مراجعه مردم به دندانپزشکی بسیار پایین است و نسبت به استاندارد جهانی بسیار فاصله داریم.

وی تاکید کرد: امروز استراتژی حفظ دندان در دهان مهم ترین استراتژی دندانپزشکان در جهان است و همه دندانپزشکان متعهد هستند که این استراتژی را در تمامی جوامع انجام دهند اما در کشور ما به دلیل مراجعه دیرهنگام و هزینه های گزاف این خدمات، متاسفانه آمار کشیدن دندان به جای خدمات ترمیمی بسیار بالاتر از استاندارد جهانی است.

وی با اشاره به بالا بودن شاخص های پوسیدگی دندان و بی دندانی در ایرانیان گفت: متاسفانه هر نوجوان ایرانی از سن ۱۲ سالگی به بعد دارای ۵-۲ دندان پوسیده است و در سن ۴۵-۳۵ سالگی این آمار به ۱۳-۱۲ دندان پوسیده می رسد و بیش از ۵۰ درصد سالمندان ایرانی بدون دندان هستند.

زالی افزود: شاخص پوسیدگی دندان در ایرانیان فراتر رفته است و شاخص های بیماری های مربوط به لثه که با کیفیت بهداشت دهان و دندان ارتباط دارد نیز در ایران مطلوب نیست و همه اینها نشان می دهد که ما نیازمند توسعه و گسترش خدمات دندانپزشکی عمومی هستیم.

وی با اشاره به هویت هر یک از مناطق شهرداری تهران گفت: منطقه ۱۳ تهران مزین به شعار پیشگامان انقلاب اسلامی است و بافت متفاوت و جمعیت قابل توجهی دارد. همچنین در تهران با حضور یک میلیون جمعیت شناور مواجه هستیم که به دلیل بافت صنعتی تجاری و نظامی منطقه ۱۳ شاهد حضور حدود ۲۰ هزار جمعیت شناور در این منطقه هستیم. بنابراین استقرار این مرکز تخصصی در این منطقه کار بسیار خوبی است.

زالی در ادامه از تلاش ها و همکاری های ارزنده ارتش، نیروی هوایی و مجموعه نیروهای مسلح در دوران کرونا به طور ویژه قدردانی کرد و گفت: به طور متوسط در تهران حدود ۶۰ درصد از ارائه خدمات به بیماران کرونایی در بیمارستان های دانشگاهی و ۴۰ درصد مابقی توسط سایر سازمان ها و بخش های غیر وابسته به دانشگاه ها ارائه می شود که سهم به سزایی از آن برعهده نیروهای مسلح است.

وی افزود: شاید نگین ارائه خدمات به بیماران کرونایی در منطقه شرق تهران همین بیمارستان بعثت بود که از همان روزهای آغازین شجاعانه به صف مدافعان سلامت در نبرد با کرونا پیوستند و دستاوردهای غرورآفرینی را در این زمینه رقم زدند و کماکان نیز استمرار خدمت رسانی دارند.

زالی خواستار تخصیص بخشی از این کلینیک تخصصی دندانپزشکی به حوزه آموزش همگانی مردم در حوزه بهداشت دهان و دندان شد که می تواند به یک الگوی ممتاز و نوآورانه در این زمینه باشد.

وی همچنین با اشاره به اجرای کوهورت اجتماعی قند و لیپید که در منطقه ۱۳ به عنوان یک طرح کوهورت بزرگ کشوری انجام می شود اعلام کرد می توان زمینه اتصال این طرح و مرکز دندانپزشکی را فراهم کرد تا خدمت رسانی بهتر و مطلوبتری در حوزه بهداشت دهان و دندان نیز در قالب این طرح صورت گیرد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
زالی خودش کسی است که منابع رو به سمت درمان سوق داد و پیشگیری و حفظ دندان های مردم رو به امان خدا رها کرد
حالا می‌گوید نیمی از سالمندان دندان ندارند
شلتوک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
مرد حسابی! 90% سالمندان و بازنشسته ها نون برای خوردن ندارن! خوابی؟ یا خودتو به خواب زدی؟!؟!؟!؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
نیمی دیگر هم نان ندارند
محمد
|
Germany
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
سلام این دستپخت شما عزیزان در نظام سلامت است که جیب همکارانتان در اولویت است و سلامت مردم در دتبه های بعد- متاسفانه بیمه سلامت و بیمه های تکمیلی حمایت جدی از بیماریهای دندان نمی کنند. همانطور که بیمارستان برای بیماریهای عمومی و تخصصی داریم باید بیمارستانهای دندان در ساسر کشور و هر شهر تاسیس شود و با کمترین هزینه و در اسرع وقت بیماری های دندانی مورد رسیدگی قرار گیرد و بیمه های پایه و تکمیلی همه هزینه را تقبل کنند الان بحمد اله تعدا زیادی دندانپزشک داریم البته دانشکده های دندانپزشکی کمترین تعداد دانشجو را در بین سایر رشته های پزشکی جذب می کنند که باید به چند برابر افرایش یابد.
من یک استاد دانشگاه هستم 55 ساله که نصف دندونهام خرابه چه برسه به سایر اقشار ملت!!
در حانه اگر کس است یک حرف بس است...
h
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
حالا چرا برخی ها میگن تحول در نظام سلامت موفق بود؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
اقاي زالي تعارف كم كن برمبلغ إفزاي
ناشناس
|
Australia
|
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
سر سوری ها و لبنانی ها و حوثی ها سلامت. دندان می خواهیم چکار؟ غذایی نیست که دندان لازم شود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز ششم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی