بازدید 8828
کیوسک بین الملل تابناک
رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان، نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام، رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن، واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷ و رزمایش دریایی روسیه در برابر آمریکا از جمله مهمترین خبرها، رویداد‌ها و تحولات بین الملل در ۲۴ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۵۷۹۴۶
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸ 14 June 2021

رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان| نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام| رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن| واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷

کیوسک بین الملل تابناک: رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان، نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام، رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن، واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷ و رزمایش دریایی روسیه در برابر آمریکا از جمله مهمترین خبرها، رویداد‌ها و تحولات بین الملل در ۲۴ساعت گذشته بوده اند.

رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان

انستیتوی پژوهش صلح بین‌الملل استکهلم امروز دوشنبه با انتشار تحقیقی جدید فاش کرد، به نظر می‌رسد که مجموع کلاهکهای هسته‌ای در زرادخانه‌های نظامی جهان در سال جاری میلادی رو به افزایش است.

رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان| نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام| رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن| واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، انستیتوی پژوهش صلح بین‌الملل استکهلم اعلام کرد: ۹ دولت مسلح به تسلیحات هسته‌ای در جهان – آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاکستان، اسرائیل و جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) – در مجموع بر اساس برآوردها در ابتدای ۲۰۲۱، ۱۳۰۸۰ سلاح هسته‌ای داشتند. این رقم نسبت به رقم ۱۳۴۰۰تایی که انستیتوی پژوهش صلح بین‌الملل استکهلم در ابتدای ۲۰۲۰ برآورد کرده بود، کاهش نشان می‌دهد.

با این حال تحقیق این انستیتو نشان میدهد این روند در حال افول ظاهرا به بن بست خورده است.

این تحقیق تصریح کرد: به رغم این کاهش کلی، سال گذشته میلادی رقم برآورد شده تسلیحات هسته‌ای استقرار یافته فعلی نزد نیروهای عملیاتی از میزان ۳۷۲۰ عدد در سال گذشته میلادی به ۳۸۲۵ افزایش یافته است.

طبق اعلام انستیتوی پژوهش صلح بین‌الملل، آمریکا و روسیه در سال ۲۰۲۰ به کاهش دادن زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌ای خود ادامه دادند اما بر طبق برآوردها هر دوی آنها حدود ۵۰ کلاهک هسته‌ای بیشتر در وضعیت استقرار عملیاتی در ابتدای سال ۲۰۲۱ نسبت به یک سال قبل از آن داشته‌اند.

این انستیتو تصریح کرد: تسلیحات هسته‌ای استراتژیک استقرار یافته هر دو کشور در چارچوب محدودیتهای تعیین شده از سوی معاهده سال ۲۰۱۰ تدابیر مربوط به کاهش و محدود سازی بیشتر تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت جدید) باقی ماندند، اگر چه این معاهده مجموع کلاهک هسته‌ای انبار شده را محدود نمی‌کند.

این انستیتو همچنین به این اشاره کرد که چین در حال مدرنیزه سازی و توسعه انبار تسلیحات هسته‌ای خود به همراه هند و پاکستان است.

ماه فوریه روسیه و آمریکا بر سر تمدید معاهده کنترل تسلیحاتی استارت جدید برای پنج سال دیگر بدون مذاکرات مجدد بر سر هیچ یک از شرایط آن توافق کردند. این معاهده که حالا تاریخ انقضایش پنج فوریه ۲۰۲۶ است، تنها توافق کنترل تسلیحاتی باقی مانده بین دو کشور است.

نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام

هیأت‌های مذاکره‌کننده روسیه و آمریکا در وین روز دوشنبه در نشستی دوجانبه، احیای برجام و بازگشت واشنگتن به این توافق را به بحث گذاشتند.

رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان| نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام| رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن| واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین در پیامی توئیتری نوشت: «دیدار پربار هیأت‌های روسیه و ایالات متحده در مذاکرات وین درباره برجام امروز انجام شد».

این دیپلمات روس افزود: «به‌نظر می‌رسد گفت‌وگوهای ما در وین ثابت می‌کند که دو کشور می‌توانند همکاری‌های منظم خود را درباره مسائل مربوط به منافع مشترک ادامه دهند (در این مورد به‌خصوص، منع گسترش سلاح‌های اتمی)».

اولیانوف ساعتی پیش از این دیدار، برگزاری نشستی با حضور کشورهای عضو برجام (به غیر از ایران) و آمریکا برای ارزیابی کلی پیشرفت حاصل شده و تبادل نظر درباره گام‌های بعدی را اعلام کرد.

روز گذشته نیز هیأت‌های دیپلماتیک ایران و روسیه در حاشیه مذاکرات احیای برجام در وین، به‌صورت دوجانبه دیدار کردند.

دور قبلی این مذاکرات (دور پنجم) از چهارم تا ۱۲ خرداد ماه در وین برگزار شد و پس از آن هیأت‌ها برای مشورت‌های بیشتر و تنفس به پایتخت‌ها بازگشتند و دور جدید این مذاکرات روز شنبه ۲۲ خرداد در وین مجددا از سرگرفته شد.

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) روز شنبه (۲۲ خردادماه) در گرندهتل شهر وین برگزار شد. ریاست این نشست بر عهده «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بود و «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران هم در رأس هیأتی برای شرکت در این نشست روز (شنبه) وارد وین شد و عهده‌دار ریاست هیأت ایران بود.

رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن

منابع نظامی و دولتی در کره جنوبی از تدارک ارتش این کشور برای برگزاری یک رزمایش در نزدیکی جزایر مورد مناقشه با ژاپن خبر دادند.

رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان| نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام| رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن| واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷

خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی روز دوشنبه (امروز) گزارشی به نقل از برخی منابع وابسته به دولت و ارتش این کشور منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که ارتش کره جنوبی روز سه شنبه (فردا) در نزدیکی جزایر مورد مناقشه با ژاپن رزمایشی تحت عنوان «تمرین حفاظت از سرزمین دریای شرقی» برگزار می‌کند.

رزمایش ارتش کره جنوبی قرار است در نزدیکی جزایری برگزار شود که این کشور نامش را «دوکدو» می‌نامند اما مقام‌های ژاپن آن را «تاکِه‌شیما» می‌خوانند.

طبق گزارش رسانه‌های سئول، کره جنوبی کنترل جزایر دُکدو را از زمان شکست امپراطوری ژاپن در پایان جنگ جهانی دوم در اختیار دارد اما توکیو همواره مدعی تعلق این منطقه به ژاپن بوده است.

رزمایش کره جنوبی در نزدیکی این جزایر سابقه داشته و از سال ۱۹۸۶ هر دو سال یک بار با شرکت کشتی‌های جنگی، جنگنده‌ها و گشتی‌های نیروی دریایی برگزار شده است.

مقام‌های مختلف ژاپن بارها علیه رزمایش کره جنوبی در نزدیکی این جزایر مورد مناقشه اعتراض و ادعای سرزمینی خود را تکرار کرده‌اند.

واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷

دولت چین امروز دوشنبه بیانیه مشترک گروه هفت که از پکن بر سر طیفی از موضوعات انتقاد کرده، محکوم کرد و این حرکت را مداخله آشکار در امور داخلی خود خوانده و تاکید کرد که این گروه از تهمت زدن دست بردارد.

رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان| نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام| رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن| واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷

به نقل از خبرگزاری رویترز، رهبران گروه هفت روز یکشنبه از چین بابت وضعیت حقوق بشری در منطقه سین‌کیانگ انتقاد کرده و خواستند تا هنگ‌کنگ درجه بالایی از خودمختاری داشته باشد و در ادامه به اهمیت صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان که جزو مسائل حساسیت‌زا برای پکن است، تاکید کردند.  

سفارت چین در لندن اعلام کرد که به شدت ناراضی است و قاطعانه مخالف ذکر نام‌های سین‌کیانگ، هنگ‌کنگ و تایوان در آن بیانیه است که واقعیت‌ها را تحریف کرده و "اهداف شوم چند کشور مانند ایالات متحده" را آشکار میکند.

در بیانیه سفارت چین آمده است: با توجه به پاندمی کرونا و کم رونق بودن اقتصاد جهانی، جامعه بین‌الملل به اتحاد و همکاری همه کشورها نیاز دارد نه باند بازی سیاسی برای تفرقه‌افکنی. چین یک کشور صلح دوست است که از همکاری حمایت میکند اما خطوط قرمز خودش را هم دارد. نباید در امور داخلی چین دخالت کرد، نباید به اعتبار چین تهمت زد و نباید منافع چین را نقض کرد. ما قاطعانه از حاکمیت ملی، امنیت و منافع توسعه‌ای خودشان دفاع خواهیم کرد و قاطعا علیه بی عدالتی‌ها و تخطی‌ها علیه چین مقابله میکنیم.  

سفارت چین گفت، گروه هفت باید به جای ایجاد مصاف و اصطکاک مصنوعی، اقدامات بیشتری انجام دهد که در جهت ارتقای همکاری بین‌المللی مفید باشد. ما از ایالات متحده و دیگر اعضای گروه هفت میخواهیم به حقایق احترام بگذارند، وضعیت را درک کنند، از تهمت زدن به چین دست بردارند، در امور داخلی چین مداخله نکنند و به منافع چین آسیب نرسانند.

در این بیانیه همچنین آمده است که کار روی شناسایی منبع پاندمی کووید-۱۹ نباید سیاسی شود. گروه هفت در بیانیه خود خواستار تحقیقات کامل و جامع درباره منشاء کروناویروس در چین شده بود.

سفارت چین گفت، گروه کارشناسی مشترک در مورد این ویروس بین چین و سازمان بهداشت جهانی به صورت مستقل تحقیقاتی را انجام داده که مطابق فرایندهای سازمان جهانی بهداشت بوده است. در این بیانیه آمده است: سیاستمداران در ایالات متحده و دیگر کشورها حقایق و علم را نادیده میگیرند، آشکارا نتایج گزارش کارشناسی مشترک را به چالش کشیده و تکذیب میکنند و اتهامات غیرمنطقی به چین میزنند.

رزمایش دریایی روسیه در برابر آمریکا

با توجه به دیدار پیش روی پوتین و بایدن که قرار است دو روز دیگر در سوئیس برگزار شود تحلیلگران برگزاری این رزمایش ها از سوی دو کشور را قدرت نمایی برای همدیگر می دانند.

رشد کلاهک‌های هسته‌ای عملیاتی در جهان| نشست هیأت‌های روسیه و آمریکا در مذاکرات احیای برجام| رزمایش کره جنوبی در جزایر مورد مناقشه با ژاپن| واکنش محکم چین به بیانیه گروه ۷

وزارت دفاع فدراسیون روسیه از آغاز رزمایش عملیاتی در قسمت مرکزی اقیانوس آرام با مشارکت حداکثر ۲۰ کشتی جنگی و زیردریایی خبر داد. این بزرگترین تمرین در اقیانوس آرام از زمان اتحاد جماهیر شوروی است.

فرماندهی نیروهای زیردریایی ناوگان اقیانوس آرام آمریکا در ۴ ژوئن (۱۴ خرداد)  نیز از رزمایش دریایی خود با عنوان «خنجر چابک» ( Agile Dagger ۲۰۲۱) برای ارزیابی آمادگی رزمی و توسعه ت. انایی نیروهای ترکیبی خود در اقیانوس ارام خبر داده بود.هیچکدام از دو کشور مدت زمان انجام و زمان پایان رزمایش خود را اعلام نکرده اند.

وزارت دفاع روسیه گزارش داد که گروههای تاکتیکی ناوگان نیروی دریایی این کشور در مساحتی حدود ۴ هزار کیلومتر در اقیانوس آرام را انتقال داده و گروهی از نیروهای ناوگان را نیز در منطقه تعیین شده مستقر کردند تا وظایف آموزشی را انجام دهند. حداکثر ۲۰ ناو جنگی، زیردریایی و شناورهای پشتیبانی، رزمناو های موشکی، کشتی های ضد زیردریایی بزرگ  مجهز به سلاح های موشکی هدایت شونده و شناورهای لجستیکی در این رزمایش شرکت دارند.

به گفته این وزارتخانه، حدود ۲۰ هواپیما نیز از جمله هواپیماهای ضد زیردریایی برد بلند،  جنگندهای رهگیر با ارتفاع زیاد و سایر هواپیماهای نیروهای هوافضای روسیه در این تمرین شرکت دارند.

فرماندهی نیروهای زیردریایی ناوگان اقیانوس آرام آمریکا نیز از رزمایش دریایی خود با عنوان «خنجر چابک»   برای ارزیابی آمادگی رزمی و توسعه پتانسیل نیروهای ترکیبی در خود در اقیانوس ارام خبر داد.

ارتش آمریکا اعلام کرد: به عنوان بخشی از این تمرین، زیردریایی های پرل هاربر (هاوایی)، برمرتون (واشنگتن) و سن دیگو (کالیفرنیا) فوراً برای نشان دادن آمادگی رزمی، چابکی و کشندگی خود به دریا اعزام می شوند.

دریادار جف جابلون، فرمانده ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده گفت: "نیروی زیردریایی اقیانوس آرام همیشه آماده است. "

وی گفت: این تمرین استقرار زیردریایی ها را در مناطق مختلف اقیانوس آرام آزمایش می کند. فرماندهی آمریکا خاطرنشان کرد: این تمرین باید نشان دهد که نیروهای زیردریایی آمریکا در اقیانوس آرام همچنان آماده انجام مأموریت های جنگی در سطح جهانی هستند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر محمدباقر ذوالقدر سازمان همکاری شانگهای ابومحمد عسگرخانی هفته دفاع مقدس