بازدید 10608

هکر‌ها به جای بیت کوین سراغ یک رمزارز دیگر رفتند

اگرچه بیت کوین همچنان رمزارز مورد درخواست هکر‌های باج گیر است، اما مجرمان سایبری به تدریج خواستار دریافت باج در قالب رمزارزی دیگر به نام مونرو می‌شوند.
کد خبر: ۱۰۵۷۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۱ 14 June 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، هنگامی که اف بی آی با موفقیت به کیف دیجیتالی هکر‌های شرکت کلونیال پایپ لاین رخنه کرد و پولی که این هکر‌ها به عنوان باج در قالب بیت کوین دریافت کرده بودند را پس گرفت، یک زنگ هشدار برای مجرمان سایبر بود که تصور می‌کردند مبادله به رمزارز آن‌ها را در برابر تحقیقات جنایی حفاظت می‌کند.

یکی از اصول اصلی بیت کوین، دفتر کل عمومی آن است که همه مبادلات توکن را در سوابقش ذخیره می‌کند که برای همه قابل مشاهده است. به همین دلیل هکر‌ها در حال روی آوردن به کوین‌هایی مانند دش، زی کش و مونِرو هستند که قابلیت ناشناسی در آن‌ها وجود دارد. مونِرو به خصوص در حال تبدیل شدن به رمزارز منتخب مجرمان سایبری است که به باج گیری می‌پردازند.

ریچارد هولند، مدیر امنیت اطلاعات شرکت اطلاعات تهدید سایبری "دیجیتال شادو" در این باره گفت: مجرمان خبره‌تر در حال استفاده از مونِرو هستند.

مونِرو در سال ۲۰۱۴ توسط کنسرسیومی از طراحان ایجاد شد که بسیاری از آن‌ها ترجیح دادند ناشناس بمانند. حریم خصوصی و ناشناسی مهمترین جنبه‌های این ارز دیجیتالی هستند. توکن حریم خصوصی که در بلاک چین مونِرو فعالیت می‌کند عملا جزییات همه مبادلات را مخفی می‌کند. هویت ارسال کننده و گیرنده و همچنین میزان مبادله پنهان می‌ماند.

به گفته مارک گرنز، رییس شرکت دیجیتال مینت، اگرچه بیت کوین همچنان از سوی باج گیران سایبری درخواست می‌شود، اما مجرمان بیشتری برای دریافت مونِرو درخواست می‌کنند. ما شاهد آن بوده ایم که در چند ماه گذشته گروه هکری REvil تخفیف می‌دهد یا درخواست پرداخت به مونِرو را دارد.

مونِرو در بازار زیرزمینی بزرگ "آلفا بِی" تا زمانی که در سال ۲۰۱۷ بسته شد، گزینه محبوبی بود.

با این حال موانع عمده‌ای بر سر راه رایج شدن مونِرو وجود دارند. متی گرین اسپان، مدیر سهام و موسس کوانتوم اکونومیکس در این باره این طور توضیح داد که مونِرو به اندازه رمزارز‌های دیگر نقدشونده نیست و بسیاری از صرافی‌ها به دلیل نگرانی‌های رگولاتوری ترجیح داده اند این رمزارز را در لیست خود قرار ندهند. مطمئنا این رمزارز چندان از موج اخیر سرمایه گذاری‌های موسسه‌ای بهره‌ای نبرده است. این به معنای آن است که برای مجرمان سایبری دشوارتر است که پول خود را مستقیما دریافت کنند.

نیک کارتر، از شرکای موسس شرکت "کستل آیلند" ونچر معتقد است اگرچه دولت آمریکا می‌تواند با محدود کردن نقاط نقدشوندگی مونِرو، این رمزارز را کنترل کند، اما بازار‌هایی که امکان انتقال نقطه به نقطه مونِرو به پول کاغذی را فراهم می‌کنند، همواره ساماندهی را دشوار خواهند کرد. همچنین هکر‌ها می‌توانند مبادلاتشان را خارج از حوزه قضایی آمریکایی و در نقاطی انجام دهند که مشمول مقررات سخت گیرانه مشابه رگولاتور‌های آمریکایی نمی‌شوند.

بیمه سایبری یکی از دلایلی است که بیت کوین همچنان رمزارز منتخب در اکثر حملات باج افزاری مانده است. به گفته پیتر مارتا، افسر سابق سیا و مشاور شرکت‌ها در امور مدیریت ریسک سایبری، بیمه در این فضا بسیار مهم است و بیمه گران حاضر نیستند برای پرداخت حق السکوتی که در قالب مونِرو بوده است، خسارت پرداخت کنند. ردیابی با بیت کوین راحت‌تر است و زیرساختی وجود دارد که به مقامات اجازه می‌دهد این مبادلات را رصد کنند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، اگرچه بلاک چین بیت کوین عمومی است، اما همواره راه‌هایی وجود دارد که امکان ردگیری مبادلات به مقصد نهایی را برای بازرسان دشوار کند.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم