بازدید 3835
کد خبر: ۱۰۵۶۵۴۹
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱ 07 June 2021

در حال حاضر از کیو آر کد (نوعی رمزینه ماتریسی) در بسیاری از انتخابات و کارزارهای سیاسی در کشورهای مختلف جهان استفاده می شود. این ابزار در کنار کمک به تعامل و ارتباط و نیز دسترسی بهتر و بیشتر برای تبادل اطلاعات، رأی دهندگان بیشتری را به ویژه از نسل جوان می تواند به عرصه انتخابات پیوند زند.

این ابزار می تواند زمینه ارسال پیامهای اختصاصی را برای هر گروه از مخاطبان هدف با هر لهجه، زبان و قومیتی و در هر قالبی فراهم کند در عین حال که افراد را به طور خاص به سمت راههای ارتباطی، مراجع و منابع دریافت اطلاعات، سایت، رسانه های اجتماعی، برنامه ها و نشستهای مجازی، تالارهای گفت وگو و... هدایت کند.

فناوری هایی نظیر کیو آر کد می توانند نقشی مهم در مبارزات انتخاباتی ایفا کنند. سازمان دهندگان کمپین های انتخاباتی با کمک کیو آر کد فرآیندهای کاری خود را تسهیل و خودکار  کرده و دست یابی به حداکثر تعداد رأی دهندگان را امکان پذیر می کنند.

کیو آر کد می تواند پیوند میان فعالیت های آنلاین و رویدادهای دنیای واقعی را نزدیک تر ساخته و آن را تقویت کند. از آنجا که تعداد زیادی از مردم در این روزها وابستگی زیادی به تلفن همراه خود پیدا کرده اند، به کارگیری کیو آر کد راهی عالی برای کمک به حفظ و توسعه روابط با مخاطبان فعالیت های سیاسی است. این کار می تواند به انجام «اقدام» دلخواه سازمان دهندگان کمپین های انتخاباتی از سوی مخاطبان شان منجر شود.

برای انتقال پیام به مخاطبان هدف کافی است این افراد دارای یک تلفن همراه دوربین دار و یا هوشمند و یک خوانشگر کیو آر کد (قابل دانلود و نصب روی گوشی) داشته باشند.

اثرگذاری کیو آر کد در انتخابات در بسیاری از کشورها تجربه شده است به طور مثال در کنار اینکه کیو آر کدها می توانند رأی دهندگان را به صفحات مقصد و مورد هدف هدایت کنند، می توانند امکان تماشای تیزرهای انتخاباتی یا فیلمهای اثرگذار بر تصمیمات رأی دهندگان را فراهم کنند. (تجربه انتخابات ریاست جمهوری  2016 آمریکا)

در ادامه با استفاده کیو آر کد در انتخابات بیشتر آشنا می شویم.

 استفاده از کیو آر کد در مناظره ها

در جریان بودن مناظره ها، ایجاب می کند که بحث کاربردهای کیو آر کد را با اشاره به قابلیت آن در مناظره ها آغاز کنیم.

رسانه ملی می تواند ترتیبی اتخاذ کند تا در هنگام برگزاری مناظره ها به نصب دو کیو آر کد روی میز کاندیداها اقدام شود یکی از آنها مربوط به رزومه و معرفی فرد و دیگری مربوط به برنامه های وی باشد تا مردم بتوانند در همان لحظه با خوانشگر کی یو آرکد گوشی خود به جست وجو و رصد در خصوص  نامزدها بپردازند. (تصویر شماره 1 )

تصویر شماره 1 ، استفاده از کیو آر کد در مناظره ها

این کار به راستی آزمایی بسیاری از ادعاها نیز کمک خواهد کرد.

حتی پیشنهاد می شود در قالب کیو آر کدی نامزدها بتوانند مشاوران خود در حوزه های مختلف و حتی ترکیب کابینه احتمالی خود را معرفی کنند تا افراد بدانند با چه رویکردها و گرایشهای فکری و تصمیم گیری در آینده در صورت انتخاب این فرد مواجه خواهند بود.

به جز معرفی تک تک افراد در قالب کیو آر کدهای تفکیکی می توان کیو آر کد دیگری که در آن به مقایسه همه کاندیداها براساس سن، تحصیلات و... پرداخته شده ارائه کرد. این کیو آر کد می تواند مقابل میز مجری که تذکر دهنده و هدایت گر جلسه است نصب شود تا در هنگام نقدهای کاندیداها به تحصیلات یا دیگر اطلاعات فردی آنها، مجری مخاطبان را به اسکن و مقایسه اطلاعات این افراد دعوت کند.

همچنین می توان از کیو آر کد در میزگردها و دیگر برنامه های آنلاین و آفلاین کاندیداها نیز بهره گرفت.

 استفاده از کیو آر کد در تبلیغات

نامزدهای انتخاباتی می توانند با کیو آر کدهای اختصاصی خود از آنها بر روی بنر، پلاکارد، لباس، کلاه یا هر وسیله تبلیغی دیگری در انواع قالبهای تبلیغات محیطی، اینترنتی و آنلاین، فیزیکی و... بهره گیرند و هواداران و طرفدارانشان را به استفاده از این کیوآر کدها برای مراجعه فردی یا اشاعه آن دعوت کنند.  (تصویر شماره 2)

با شیوه ای خلاقانه می توان از کیو آر کد در مسیر بازاریابی ویروسی نیز با این نگاه بهره گرفت.

کاربردهای جذاب کیو آر کد در انتخابات

تصویر شماره 2، کیو آر کد اختصاصی هر نامزد

 ارسال پیامهای اختصاصی  برای گروههای هدف

نامزد های انتخاباتی می توانند از کیو آر کد برای تعامل و  برقراری ارتباط با تمام گروه های سنی رأی دهنده در مجراهای ارتباطی متنوعی شامل ایمیل، پلاکاردها، تراکت ها، و بنرها استفاده کنند.

تابلوهای و پلاکاردهایی که فضاهای سبز، پنجره ها و پیاده روها مورد استفاده قرار می گیرند می توانند برای تولید علاقه و ایجاد گرایش به دیدگاه ها و تفکراتی که نامزدِ تحت در مورد موضوعات مشخص دارد، به کار گرفته شوند. کیوآر کد با استقبال بسیاری از رای دهندگان جوان قرار گرفته است زیرا با کمک آنها آسان تر می توان به اطلاعات دسترسی داشت و از آنها حمایت کرد.    

نامزدها می توانند با طراحی کیو آر کدهای مخصوص هر یک از نامزدهای انتخاباتی از کیو آر کدهای مخصوصی هر گروه استفاده کنند؛ مانند کیو آر کد مخصوص زنان، جوانان، نوجوانان، اقلیتهای مذهبی، قومیتها و... . (تصویر شماره 3)

این پیامها می توانند شامل متن، سخنرانی، ویدئو، تیزر تبلیغاتی و... با هر زبان و لهجه مدنظر باشد.

تصویر شماره 3 ، ویژه گروه هدف زنان

همچنین نامزدها می توانند از کیو آر کدها برای معرفی راههای ارتباطی خود همچون ایمیل، پیامک و... استفاده کنند. (تصویر شماره 4)

تصویر شماره 4، ایمیل

فراهم آوردن امکان دسترسی منحصر به فرد رأی دهنده به اطلاعاتی درباره نامزد انتخاباتی

کیوآرکد می تواند به رأی دهندگان کمک کند تا به اطلاعاتی منحصر به فرد دسترسی داشته و خود را در مورد نامزد مورد نظرشان، اتفاقات مهم درباره رای گیری و حتی دعوت ها و فراخوان ها به روز نگه دارند.

کیوآرکدها همچنین می توانند برای هدایت کردن رأی دهندگان به رسانه های اجتماعی کمپین برای به روز بودن و حمایت کردن، و حتی ثبت نام برای رأی دهی مورد استفاده قرار گیرند.

نامزد یکی از احزاب در تایوان برای پارلمان این کشور  به نام وو چنگ جوی (Wu Cheng-Jui) یک کیو آر کد را که حاوی یک لینک دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره اهدف حزب بود را در تبلیغی در یک روزنامه محلی منتشرکرد.      

استفاده از کیو آر کد برای ارائه برنامه های نامزدها

در قالب تایم لاین مبتنی بر کیو آر کد، نامزدهای انتخاباتی می توانند به ارائه برنامه و تقویم کاری انتخاباتی خود بپردازند. (تصویر شماره  5 )

تصویر شماره 5، تایم لاین متبنی بر کیو آر کد

 ارتباط با رسانه ها به یاری کیو آر کد

با توجه به محدودیتهای خاص کرونایی در شرایط فعلی بخشی از ارتباط با رسانه ها و پوشش اخبار می تواند به یاری کیو آر کدها صورت گیرد. به طور مثال در پوشش یک نشست مجازی رسانه ای، نامزد مربوطه می تواند کلیه پوشش خبری صورت گرفته را در قالب کیو آرکد با هر شکل و فرمتی در سایت خود عرضه و قابل دسترس نماید.

تصویر شماره 6، پوشش رسانه ای نشست مطبوعاتی مجازی

 به حداکثر رسانی برندسازی (برای) کمپین

کمپین های انتخاباتی از چند ماه قبل از روز رأی گیری آغاز فعالیت می کنند. به محض آنکه کسی نامزد انتخابات می شود، مبارزه تبلیغاتی اش به نوعی آغاز می شود. این کار می تواند با انتشار یک بیانیه ساده مطبوعاتی باشد یا  در قالب مصاحبه با رسانه یا حتی برگزاری یک تور انتخاباتی صورت گیرد.

کمپین ها اغلب داوطلبانی را به خدمت می گیرند تا با رأی دهندگان دیدار کرده و مردم را متقاعد سازند تا به کاندیدای مورد نظرکمپین رأی دهند. بدون توجه به این که این کار تا چه حد اثربخش است، باید گفت که این کار هنوز کاری زمان بر و خسته کننده است. اما استفاده از کیو آر کد می تواند راه حلی مناسب برای رفع این مشکل باشد.

بهره گیری از کیو آر کد در اینفوگرافیک و نیوزگرافیک

از کیو آر کد همچنین می توان در اینفوگرافیکها و نیوزگرافیکهای مربوط به نامزدها برای ارائه توضیحات تکمیلی، ارائه مستندات، ویدئو و.... نیز بهره گرفت. (تصویر شماره 7)

تصویر شماره 7، استفاده از کیوآر کد در اینفوگرافیک

دیگر کاربردهای کیو آر کد در انتخابات

ارائه لوکیشن مکانهای اخذ رأی به یاری کیو آر کد

در قالب جدولی وزارت کشور می تواند کلیه مکانهای اخذ رأی را در محلات مختلف به طور منطقه بندی ارائه کند و لوکیشن و توضیحات مرتبط با هر مکان را در قالب کیو آر کد به اهالی هر منطقه معرفی نماید.

 کیو آرهایی برای نظرسنجی ها

نظرسنجی ابزاری ضروری برای سازمان دهندگان کمپین جهت انجام برنامه ریزی های آینده با هدف تأثیرگذاری حداکثری بر مخاطبان است. نظرنسجی های مدرن شکلی از مطالعات پژوهشی هستند که از نمونه های تصادفی جمعیت برای به دست آوردن تصویری کامل و شفاف از افکار عمومی البته با احتساب حد مشخصی از خطا است.

بساری از پاسخگویان وقتی خود را در برابر درخواست نظرسنجی می بینند گوشی های خود را کنار می گذارند یا از نظرسنجی عبور می کنند زیرا از این کار دیگر برای شان جذاب نیست.

با این حال کیو آر کد، نظرسنجی را به کاری سریع و آسان تبدیل کرده است. این فناوری به مدیران و سازمان دهندگان کمپین کمک می کند از طریق دیجیتالی سازی فرآیند نظرسنجی توجهات بیشتری را جلب کنند.

استفاده از کیوآرکدهای پویا (Dynamic) برای رصد کردن رای دهندگان: کیوآرکدهای مورد استفاده قرار گرفته برای نظرسنجی را می توان در وب سایت ها، تراکت ها و بنرهای کمپین قرار داد. مدیران و سازمان دهندگان کمپین ها حتی می توانند با استفاده از کیو آر کدهای پویا همراه با درخواست برای اقدام (call to action)، میزان موفقیت شان را از طریق تحلیل تعداد اسکن های انجام شده از کیوآر کدها رصد کرده و از جواب ها  برای تعیین مسیر پیش رو استفاده کنند.

کیوآرکدهای پویا به مدیران کمپین ها کمک می کنند تا ترجیحات و گرایش های رأی دهندگان را دریابند..    

استفاده از کیو آر کد در زمان برگزاری انتخابات

استفاده به عنوان یک سیستم رأی دهی: سیستم رأی دهی کی آر کد

مهم ترین موضوع برای هر کمپین انتخاباتی طبیعاتاً رأی است. مبارزات انتخاباتی با این هدف انجام می شوند که از طریق رأی دهی، بیشترین حمایت ها از جانب مردم به دست آید. اما اگر رأی دهندگان نتوانند برای رأی دادن ثبت نام کنند و یا این کار برای شان دشوار باشد، همه تلاش های کمپین های انتخاباتی به باد می رود.

در برخی ایالت ها در آمریکا- مانند کلرادو، امکان ثبت نام برای رأی دهی به صورت آنلاین نیز فراهم شد. افراد بسیاری از رأی دهندگان جوان ممکن است از شهر زندگی خود دور شده باشند و با فرا رسیدن زمان انتخابات مجبور می شدند که در محل سکونت جدید خود دوباره ثبت نام انجام دهند. کاری که برای بسیاری از افراد چندان آسان نبود. بنابراین با استفاده از کمپین های انتخاباتی کیو آر کدی ثبت نام آسان تر صورت می گرفت. ایالت هایی که در آنها امکان ثبت نام آنلاین رأی دهندگان وجود داشت، شاهد افزایش قابل توجه تعداد رأی دهندگان بودند.

براین اساس کمپین های انتخاباتی کیو آر کد محور می توانند با کمک این فناوری، تلاش ها برای ارتقاء سطح آگاهی را به حداکثر برسانند.

کیو آر کد رأی دهنده: کیو آر کد های درج شده بر روی برگه های رأی

میزان گرایش کمپین های انتخاباتی به فناوری کیو آر کد مدام در حال افزایش است. با هر چه محبوب تر شدن گوشی های هوشمندی که اسکنرهای کیو آر کد در اپلیکیشن های دوربین شان وجود دارد، عدم تمایل به استفاده از کیو آر کد بعید به نظر می رسد.

در انتخاباتی که در سال 2020 در هند برگزار شد، بر روی برگه های رأی از کیو آر کد استفاده شد تا رأی دادن را برای رأی دهندگان تسهیل و تعیین هویت شان را تسریع کند. رای دهندگان می توانستند عکس دیجیتالی برگه رأی شان را از اپلیکیشن ووتر هلپلاین (Voter Helpline) دانلود کرده و شماره تلفن همراه خود را به کارت ملی خود و شماره کارت رأی دهنده شان لینک کنند.

کیوآر کد های تخصیص یافته را می شد اسکن کرد تا رای دهنده بتواند بی هیچ دردسر و دغدغه ای رای دهد.

کمک به سرعت تعیین هویت افراد و شمارش آرا در قالب کیو آر کد

به طور معمول در انتخابات، تعیین هویت رأی دهنده و شمردن آرا فرایندی زمان بر است، در حالی که هر دوی این دو کار می تواند با کیوآر کد تسریع شود. 

این کار در قالب سیستم رأی دهی الکترونیک ممکن است. در این سیستم از کیو آرکد برای اخذ رای می توانند استفاده کنند. به طوری که هر رأی دهنده گذرواژه ای دارد که در کیوآرکد درج شده است. کافی است رای دهنده کیوآرکد را اسکن کند تا گذرواژه برایش باز شود. سپس رای دهنده برای اعتبارسنجی وارد پلت فرم رای دهی می شود و در نهایت مجوز رای دادن برای او صادر می شود.

تصویر 8، انتخابات با کیو ار کد

هدف سیستم رای دهی الکترونیک به دست آوردن سطح بالایی از امنیت در هنگام رای دادن رای دهندگان از راه دور است. رای ها تنها از طریق کیوآرکدهای اختصاص یافته ارزیابی می شوند.

کیوآرکدها به یک سیستم ارتباط شفاف امکان می دهند تا نشان دهند که چگونه رای دهندگان بدون این که حریم شخصی شان مخدوش شود رأی دهند.     

هرچند در خصوص بحث امنیت رأی دهی به یاری کیو آر کد تفاوت دیدگاه وجود دارد برخی آن را امن و تسهیل گر می دانند و برخی نگران خطرات احتمالی بهره گیری از آن هستند.

حتی اگر نحوه اخذ رأی به صورت آنلاین نباشد و به صورت سنتی و دستی نیز انجام شود، به هر تقدیر نامزدهای انتخاباتی می توانند از مزایای بسیار کیو ار کد در امور تبلیغاتی خود بهره گیرند.

در کنار استفاده از کیو آر کد در مراحل و فرایندهای مختلف انتخابات، در قالب پلاکاردها و شیوه های اعتراضی نیز بعضاً از کیو آر کد بهره گرفته می شود.

***

 به هر صورت نگاهی به آینده برگزاری انتخابات در جهان با وجود فناوریهای بلاکچین، اینترنت اشیاء داده های بزرگ و... از هوشمند شدن سیستم های رأی گیری حکایت دارند که باید هرچه زودتر گامهایی اساسی در این مسیر برداشته شود که یاری گرفتن از کیو آر کد شاید از اولین قدمها در این مسیر باشد.

* دکترای علوم ارتباطات و پژوهشگر ارتباطات تصویری

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات 1400 محسن رضایی شورای شهر ششم نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری