بازدید 5853

عوامل موثر بر قیمت انواع لوله و اتصالات

کد خبر: ۱۰۵۶۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸ 07 June 2021

عوامل موثر بر قیمت انواع لوله و اتصالات

انتقال انواع سیالات در مسیری به هم پیوسته از انواع لوله و اتصالات صورت می‌گیرد. لوله استوانه‌ای توخالی است که بر دو نوع فلزی و غیر فلزی است. جنس لوله در پروژه‌های مختلف متناسب با نوع و حساسیت سیالی که قرار است درون آن جریان یابد و شرایط محیطی انتخاب می‌شود. به طور مثال در صنایع پتروشیمی انتخاب لوله‌های استیل در اولویت قرار دارد.

به هم پیوستگی لوله‌ها در مسیرهای طولانی و پر پیچ و خم تنها با استفاده از اتصالات مختلف صورت می‌گیرد. از انواع اتصالات می‌توان به پیچ و مهره و فلنج اشاره نمود. انتخاب هر کدام از این موارد، با توجه به نوع سازه، میزان تنشی که باید تحمل کند و محل اتصال، صورت می‌گیرد.

انتخاب لوله و اتصالات در هر پروژه نیازمند دقت بوده و از حساسیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. به خصوص زمانی که صحبت از انتقال سیالات ارزشمندی چون نفت و گاز در میان است. از طرفی قیمت روز انواع لوله و نیز اتصالات جانبی می‌تواند محدودیت‌ها و چالش‌هایی را برای صاحبان صنایع به دنبال داشته باشد. در این شرایط انتخاب بهترین تامین کننده، چه به لحاظ اقتصادی بودن و چه زمان آماده سازی لوازم اولیه لوله کشی در کمترین زمان ممکن اهمیت فوق‌العاده بالایی می‌یابد.

قیمت این گروه از آهن آلات تحت تاثیر عوامل مختلف و با توجه به شرایط روز بازار در طول سال دستخوش تغییر و تحول می‌شود. اما کدام عوامل در سیاست‌های قیمت گذاری دخالت دارند؟

قیمت ماده اولیه

ماده اولیه در تولید انواع لوله و اتصالات شامل آهن اسفنجی، قراضه آهن، شمش و اسلب است و طبیعتا با تغییر قیمت هرکدام از این موارد، قیمت انواع لوله و اتصالات نیز دچار تغییر می‌شود.

محصولات کارخانه‌های مختلف ممکن است با توجه به این موضوع که ماده اولیه یا شمش مورد استفاده در تولید مقاطع، در محل کارخانه تولید و یا از تولیدکنندگان شمش خریداری شود، متفاوت است. به این دلیل که بسیاری از کارخانه‌ها، هزینه حمل و نقل و خرید مواد خام را نیز بر روی قیمتی که برای محصولات خود لحاظ می‌کنند، در نظر می‌گیرند.

از سوی دیگر باید گفت که علاوه بر پروسه تولید، کیفیت ماده اولیه نیز بر کیفیت نهایی محصولات، تاثیرگذار است. در این خصوص، بسیاری از برندهای معروف که محصولات خوبی را ارائه می‌دهند ماده اولیه باکیفیت‌تری را نیز استفاده می‌کنند، بنابراین بخشی از قیمت لوله و اتصالات تولید شده توسط برندهای معروف، مربوط به ماده اولیه مورد استفاده آن‌ها می‌گردد.

شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا با برند تجاری آیرومارت، تامین‌کننده انواع مقاطع فولادی ازجمله لوله و اتصالات از بهترین برندهای داخلی و خارجی است که محصولات خود را در سبدی متنوع از سایز، استاندارد، کیفیت و قیمت، به متقاضیان انواع آهن‌آلات، عرضه می‌دارد.

روش تولید انواع لوله و اتصالات

در تولید لوله از دو روش کلی استفاده می‌شود که بر این اساس، آن را می‌توان در دو گروه درزدار و بدون درز قرار داد. لوله بدون درز که در بازار با نام مانیسمان نیز معروف است، با استفاده از نورد شمش فولادی تولید می‌شود و در تولید لوله درزدار، پس از مرحله نورد، درز لوله جوشکاری می گردد.

نبود درز جوش در سطح لوله مانیسمان بر روی نوع کاربرد آن نیز تاثیر داشته و اغلب در مواردی که از حساسیت بالا برخوردار است مانند انتقال نفت و گاز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این دلیل که نسبت به لوله درز جوش، مقاومت بیشتری در مقابل فشار و تنش‌های وارده از سوی سیال، نشان می‌دهد. همین موضوع سبب شده تا قیمت روز لوله مانیسمان، نسبت به لوله‌های درز جوش بالاتر باشد.

عوامل موثر بر قیمت انواع لوله و اتصالات

نوسانات ارز

در بازار آهن ایران، هیچ گاه نمی‌توان تاثیر نوسانات ارز را بر قیمت انواع مقاطع، ازجمله لوله و اتصالات، نادیده گرفت. اما تاثیر این عامل، بر روی کالاهای وارداتی از جمله مقاطع استیل، بسیار بیشتر است. در واقع باید تغییرات قیمت استیل را در نوسانات قیمت دلار، جست و جو کرد. تغییرات نرخ ارز، بیشتر تحت تاثیر وقایع سیاسی و اقتصادی داخل و خارج از کشور قرار دارد.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که سرعت تاثیرگذاری افزایش نرخ دلار بر قیمت‌ها بسیار بالاتر از کاهش آن است. به عبارت دیگر با افزایش نرخ دلار، قیمت مقاطع، به سرعت تغییر کرده و صعودی می شود در حالیکه با کاهش آن، قیمت‌ها با شیب کمتری رو به پایین پیش می‌روند.

از آنجا که در ایران، نوسانات نرخ ارز بسیار زیاد بوده و گاها به صورت لحظه‌ای می‌باشد، بازار فولاد نیز ممکن است تحولات بسیاری را در مدت زمان کم تجربه نماید. بنابراین استعلام قیمت محصولات فولادی باید از منابع معتبر، که اطلاعات خود را بروز رسانی می‌کنند، صورت گیرد. برای استعلام قیمت انواع مقاطع فولادی به صورت روزانه، می‌توانید به وبسایت آیرومارت، به نشانی www.iromart.com ، مراجعه نمایید.

جنس لوله و اتصالات

جنس لوله و اتصالات، از عوامل بسیار موثر بر قیمت و نوع کاربرد این محصولات می‌باشند. به عنوان مثال، اتصالات از جنس‌های مختلفی از قبیل فولاد و پلیمر، هستند که قطعا قیمت این دو نوع جنس، با توجه به خواصی که می‌توان از آن‌ها انتظار داشت، متفاوت است و در اغلب موارد، اتصالات فولادی به دلیل ارائه خواص مطلوب مانند استحکام، سختی و مقاومت حرارتی بالا، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، لوله‌های پرکاربرد، اغلب از جنس فولاد و استیل می‌باشند. با توجه به شرایط و محیط کاربری، قابلیت تحمل تنش و خواصی که مورد نیاز است، می‌توان هرکدام از این انواع را مورد استفاده قرار داد. لوله‌ استیل به دلیل ارائه خاصیت مقاومت به خوردگی بالا، در موقعیت‌های حساس کاربرد دارد و به همین دلیل از قیمت بالاتری نیز برخوردار می‌باشد. طول عمر بالای استیل، این هزینه را توجیه می‌کند. اما حتما باید پیش از خرید، به این نکته توجه داشت که چه کاربردی برای آن در نظر گرفته شده است. چرا که در بسیاری مواقع، می‌توان لوله‌های گالوانیزه را به جای لوله استیل استفاده کرد و هزینه کمتری نیز پرداخت نمود.

وزن و ابعاد لوله و اتصالات

برای خرید انواع لوله، اولین چیزی که مورد توجه قرار می‌گیرد، ابعاد آن می‌باشد که شامل ضخامت و سایز آن است. اعدادی که به عنوان مشخصات، حین خرید به فروشنده اعلام می‌شود، به نوع لوله نیز بستگی دارد. در مورد لوله مانیسمان، این عدد نشان‌دهنده رده لوله است اما در خرید لوله درزدار، معمولا ضخامت یا قطر داخلی و خارجی آن گفته می شود.

ابعاد لوله تعیین‌کننده نوع اتصال‌دهنده آن نیز می‌باشد. در پروژه‌های مهم و با حساسیت بالا، انتخاب نوع اتصال‌دهنده با توجه به ابعاد لوله و میزان فشاری که قرار است تحمل کند و مطابق با نظر متخصص پایپینگ، صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، ابعاد لوله، تعیین‌کننده وزن آن می‌باشد. معروف‌ترین استانداردی که برای تولید لوله استفاده می‌شود، استاندارد اشتال است که راهنمای مناسبی در خرید این مقطع نیز محسوب می‌گردد. چرا که بسیاری از متقاضیان در بازار، ممکن است معیاری برای سنجش کیفیت محصولی که خریداری می‌کنند نداشته باشند، در این شرایط، جدول وزنی بسیار کمک‌کننده است.

استفاده از جدول اشتال به این صورت است که با در اختیار داشتن ابعاد لوله، می توان وزن استاندارد آن را تخمین زد. در مواردی که وزن محصول خریداری شده از مقدار استاندارد، فاصله زیادی داشته باشد، نشانه کیفیت پایین آن است.

قیمت و کیفیت لوله و اتصالات، با توجه به ابعاد و وزن آن‌ها، متفاوت می‌باشد. بنابراین در خرید این محصولات، می‌توانید از تجربه فعالان  در بازار نیز کمک بگیرید که بهترین محصول از نظر ابعاد و وزن را متناسب با نیاز تان، به شما معرفی نمایند. کارشناسان آیرومارت، می‌توانند در کل پروسه خرید شما را همراهی کرده و به عنوان یک راهنمای خوب، بهترین خرید را برای شما رقم بزنند.

میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا همیشه از عوامل بسیار موثر بر قیمت کالاهای مختلف ازجمله لوله و اتصالات بوده است. بدیهی است که هرگاه میزان عرضه در بازار کاهش یابد و یا میزان تقاضا در بازار بالا باشد، قیمت کالا با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

هزینه حمل و نقل

در حین خرید لوله حتما باید به هزینه حمل و نقل آن نیز توجه ویژه‌ای داشت. چرا که مسافت زیاد بین مبدا خرید تا محل پروژه، موجب پرداخت هزینه اضافی برای حمل و نقل می‌شود.

برند تولید کننده لوله و اتصالات

برند تولیدکننده انواع محصولات فولادی، تحت تاثیر تجهیزات، کیفیت ماده اولیه، پرسنل حرفه‌ای و باتجربه، واحد کنترل کیفیت و پروسه تولیدی که در نظر می‌گیرد و نحوه انجام هر مرحله، کیفیت متفاوتی را به بازار عرضه می‌کند.

برخی برندها با توجه به پیشینه‌ای که در بازار دارند و نیز کیفیتی که ارائه می‌دهند، جایگاه بسیار مناسبی را در بین سایر تولیدکنندگان یافته‌اند. همین موضوع در بسیاری موارد به نفع مشتری است اما گاهی اوقات موجب می شود برخی از کارخانه‌هایی که محصول خوبی را با قیمت مناسب‌تری تولید می‌کنند، مورد توجه قرار نگیرند. در این مورد، حتما باید در انتخاب تامین‌کننده و بنگاه مناسب برای خرید، دقت زیادی به خرج داد. 

آیرومارت متشکل از چندین تیم حرفه‌ای از افراد تحصیل کرده و با تجربه بالا در بازار است که به طور تخصصی به فروش انواع مقاطع فولادی، می‌پردازند. برای دریافت مشاوره پیش از خرید، می‌توانید با کارشناسان آیرومارت با شماره 45306-021 تماس بگیرید و از راهنمایی این افراد حرفه‌ای در خریدتان بهره ببرید.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی