بازدید 1375
کد خبر: ۱۰۵۲۶۴
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۵ 20 June 2010
یک کارشناس ارشد بیابان با اشاره به رشد نرخ بیابانزایی در ایران نسبت به فرونشست زمین در جنوب تهران هشدار داد و گفت: دشتهای ورامین، معین آباد و شهریار به دلیل برداشت بیش از حد آب از سفره های زیرزمینی در حال نشست هستند.

محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سرعت بیابانزایی در ایران گفت: بیابانی شدن تمامی مناطق استان فارس به خصوص دشت سگزی و خشکی تالابهای این منطقه، خشکی گاوخونی و افزایش تنشهای اجتماعی در اصفهان، فرو نشست دشتهای جنوب تهران و ... همه نشان از استفاده بی امان از سفره های آب زیرزمینی و تخریب سرزمین ایران دارد.

این کارشناس امور بیابان تاکید کرد: در سالهای اخیر بیشترین خشکسالی در استان فارس بوجود آمده به طوری که 2.1 میلیارد متر مکعب تراز آبی در فارس منفی است و تمامی باغات در جهرم و دیگر مناطق استان فارس از بین رفته اند که مجموعه این حوادث نشان می دهد بالاترین نرخ رشد بیابانی شدن در فارس انجام شده است.

خشک شدن تالابها، دریاچه ها و رودخانه های استان فارس بر اثر خشکسالی و برداشت آب از سفره های زیر زمینی برای استفاده کشاورزی و همین طور مدیریت ناصحیح خاک در سالیان گذشته استان فارس را در معرض بزرگترین تخریب بیابانی در سالهای اخیر قرار داده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که تمام مناطق قابل زیست آن در معرض بیابانی شدن است، گفت: میزان برداشت آب در ایران 9 میلیارد متر مکعب بیشتر از آن چیزی است که در سفره های زیر زمینی ذخیره می شود.

این متخصص محیط زیست و منابع طبیعی با تاکید بر هشدارهای سازمان ملل به خطر بیابانی شدن زمین، اضافه کرد: در ایران حساسیت برای بیابانی شدن بسیار زیاد است و به جز در مناطقی مثل جازموریان و دشت کویر که قابل زیست نیستند در تمامی نقاط قابل زیست ایران خطر شدید بیابانزایی وجود دارد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا