بازدید 9078
صبح امروز نخستین محصول انبوه تولیدشده واکسن " کوو ایران برکت" درمراسمی باحضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، استاندار البرز ، نماینده مردم کرج درمجلس درمحل کارخانه تولید واکسن در شهرک شفافارمد کردان، رونمایی و آماده تحویل به وزارت بهداشت شد.
کد خبر: ۱۰۵۱۳۱۶
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵ 11 May 2021

اولین محموله واکسن ایرانی کرونا به میزان ۳۰۰ هزار دوز ، رونمایی و آماده تحویل به وزارت بهداشت شد.

به گزارش «تابناک» صبح امروز نخستین محصول انبوه تولیدشده واکسن " کوو ایران برکت" درمراسمی باحضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، استاندار البرز ، نماینده مردم کرج درمجلس درمحل کارخانه تولید واکسن در شهرک شفافارمد کردان، رونمایی و آماده تحویل به وزارت بهداشت شد.

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در آیین رونمایی ازاین محموله گفت: زحماتی که همکارانم در این ۱۵ ماه گذشته در بخش‌های مختلف ستاد اجرایی فرمان امام کشیدند قابل توصیف نیست؛ عمده مدیران ستاد، ۱۵ ماه است که حتی یک روز نیز به مرخصی نرفته‌اند.

وی افزود: سایتی که برای تولید واکسن کرونا راه‌اندازی شده به بزرگترین کارخانه تولید واکسن در منطقه تبدیل خواهد شد.

وی افزود:دراین مدت هرجا وزارت بهداشت اعلام نیازی درحوزه دارو تجهیزات پزشکی کرد، بلافاصله ورود کردیم وباکمک دانشمندان نخبه جوان‌مان درکوتاهترین زمان ساختیم و به وزارت بهداشت تقدیم کردیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان این‌که این ستاد، محور اصلی رفع مشکلات ۵ تا ۶ سرفصل در کرونا بوده است، گفت: در زمینه تولید ماسک، وقتی ظرفیت تولید کل کشور ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار ماسک در روز بود، ما کارخانه تولید ماسک با ظرفیت ۵ میلیون ماسک درروز را طی ۲۳ روز راه‌اندازی کردیم، در زمینه تولید کیت تشخیص کرونا به دلیل تحریم دچار مشکل در واردات بودیم اما دانشمندان ستاد اجرایی فرمان امام ظرف دو تا سه هفته تست‌های تشخیص سریع کرونا را ساختند و در طرح شهید سلیمانی درسراسر کشور به کار گرفته شد.

مخبر با اشاره به موفقیت‌های به دست‌آمده در زمینه تولید داروهای کاربردی در درمان کرونا تصریح کرد: در هرکجای دنیا که احتمال اثربخشی دارویی در درمان کرونا بود ما به تولید آن پرداختیم و در یک و نیم ماه توانستیم رمدیسیور را که در بازار سیاه به قیمت ۸۰ میلیون تومان فروخته می‌شد به قیمت ۶۰۰ هزار تومان در اختیار مردم قرار دهیم.

وی بااشاره به تجهیزات کارخانه تولید واکسن ستاداجرایی تاکید کرد: دراین مجموعه قادر به تولید واکسن‌های DNA و ساب یونیت و هر واکسن پیشرفته و پیچیده دیگری هستیم.

مخبر افزود: به جز کوو ایران برکت از ۶ مسیر دیگر مانند mRNA، DNA مزانشیم، ساب یونیت و ... تولید واکسن کرونا را دنبال می‌کنیم و همگی این ۶ پلتفرم تست‌های حیوانی را پشت سر گذاشته و به مرحله تست انسانی رسیده‌اند و به محض اینکه واکسن mRNA توسط وزارت بهداشت تایید شود آن را نیز تولید می‌کنیم.

مخبر گفت: ما در اردیبهشت ماه یک میلیون واکسن تولیدشده را تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد که زمان‌بندی مصرف آن توسط خود وزارت بهداشت تعیین می‌شود، در خردادماه 3 تا 4 میلیون دوز، در تیرماه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز، در مردادماه ۲۰ میلیون وتا شهریور ماه حداقل ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.

وی افزود: مراحل تست انسانی کوو ایران برکت در فاز یک و دو با موفقیت به اتمام رسیده و ایمنی آن رسما تأیید شده و فاز سوم مطالعات بالینی هم در 6 شهر کشور در حال انجام است.

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیربهداشت نیز با بیان این‌که حامل پیام تشکر و سپاس وزیربهداشت برای این دستاورد بزرگ ستاد اجرایی فرمان امام درخصوص تولیدانبوه واکسن کرونا و تحقق این آرزوی ارزشمند هستم، ادامه داد: خدا را شاکرم که در سرزمینی زندگی می‌کنم که مهد تبدیل تهدیدها به فرصت‌هاست؛ از ستاد اجرایی فرمان امام که در تمام این مدت هرجا به گره و مشکلی خوردیم به کمک وزارت بهداشت آمد، تشکر می‌کنم.

معاون وزیر بهداشت افزود: تحریمها قراربود وضعیت دارو ودرمان را درایران به زمین بزند، اما باتلاش نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام نه‌تنها این اتفاق نیفتاد بلکه درحوزه تولید و خودکفایی دارو سربلند شدیم و امروز بعد از ۱۰۰ سال در جمع ۵ کشور تولیدکننده واکسن کرونا هستیم.

وی تأکید کرد: برآوردمان این است که تا فروردین‌ماه سال آینده، ظرفیت تولید ۱۹۷ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور ایجاد شود که به جرات میگویم این یک معجزه است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تا چندهفته آینده محموله‌های میلیونی واکسن رااز تولیدکنندگان داخلی ازجمله شفافارمد خواهیم گرفت و واکسیناسیون عمومی با واکسن ایرانی را در خردادماه آغاز خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: ازاین پس سیاست ما تأمین واکسن از تولیدکنندگان داخلی است.

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این مراسم گفت: دانشمندان جوان ایرانی دراین مجموعه ماه‌هاست به خانه‌های خود نرفته‌اند و توانسته‌اند به تولید اولین واکسن ایرانی کرونا بپردازند و همه این دستاوردها به دلیل حضور مدیران عالم و هوشمند در ستاد اجرایی فرمان امام است.

وی افزود: به مردم میگویم دیگر نگران نباشید، واکسن ایرانی کرونا هم به میدان آمد، باخیال راحت بزنید، من خودم هم چون به کیفیت آن اطمینان پیداکردم واکسن را تزریق کردم وبعنوان یک ایرانی افتخار میکنم بخاطر ساخت این کارخانه مجهز و بزرگ تولید واکسن در کشورمان، با راه‌اندازی این کارخانه دیگر هیچ کمبودی درحوزه تولید واکسن نخواهیم داشت.

عزیزالله شهبازی، استاندار البرز نیز با بیان اینکه یکی از مولودهای مقدس سال ۱۳۵۷ ستاد اجرایی فرمان امام بود، گفت: این ستاد بالنده و پرفروغ است و هرجا نیاز بوده به کمک ملت ایران آمده و از امکاناتی که در اختیار دارد به نحو مطلوب استفاده کرده است.

وی با اشاره به راه اندازی کارخانه تولید ماسک در دوران کرونا طی ۲۳ روز، افزود: ستاد اجرایی فرمان امام در بحث کمک‌های معیشتی و سیل و زلزله و واکسن کرونا هم فعال بود و درهمه این زمینه‌ها سربلند شده است.

وی ادامه داد: شهرک دارویی برکت به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شده است و امیدواریم قطب دارویی کشور شود.

حدادی، نماینده مردم البرز در مجلس شورای اسلامی نیز در بخش دیگری از مراسم رونمایی از محموله واکسن انبوه ایرانی گفت: امروز سجده شکر به‌جا می‌آورم بابت دستاورد بزرگ و ملی ستاداجرایی فرمان امام که تحت شدیدترین تحریمها، توانستند عزت مردم ایران راحفظ کنند ونخستین واکسن کرونا را بسازند.

وی افزود: این زمینی که درآن هستیم یک قطعه بیابان درکرج بود که با تدبیر دکترمخبر و مدیریت جهادی و انقلابی‌شان به یک شهرک دارویی تبدیل شد و هرروز یک افتخارجدید توسط دانشمندان جوان‌مان درآن ثبت میشود.

وی بااشاره به کیفیت تولید واکسن و رعایت زمان‌بندی در نظر گرفته شده برای تولید آن، گفت: هر ماه که وارد شهرک دارویی برکت می‌شویم تحول و پیشرفت ویژه‌ای می‌بینم که نشانگر اهمیت اعتماد به جوانان دانشمند ایرانی است وبه همه ثابت کرد اعتماد به توان داخلی و خودباوری جواب می‌دهد.

گفتنی است در مراسم امروز، یک محموله شامل 300هزار دوز واکسن کرونا درحضور معاون وزارت بهداشت بارگیری و آماده تحویل شد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران هفته وحدت طرح جهش تولید مسکن
آخرین اخبار