بازدید 48151
پس از استقبال گرم و میزبانی خوب از تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا

فوتبال؛ اولین نشانه رفع تنش‌ عربستان با ایران / الهلال آماده سفر به تهران برای بازی با استقلال

همزمان با مذاکره ابتدایی دو کشور برای کاهش تنش‌ها، طرف سعودی تمایل به استفاده از دیپلماسی صلح از طریق ورزش را نشان داد؛ با اعلام آمادگی برای پایان بازی در زمین بی‌طرف و حضور الهلال در خاک ایران.
کد خبر: ۱۰۵۰۷۰۸
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۲ 09 May 2021

فوتبال تاکنون بارها ویترین دیپلماسی صلح در جهان شده است و حالا بار دیگر به نظر می‌رسد، نقش نمادین خود در رفع کدورت ها بین دو کشور قدرتمند مسلمان را در حساس ترین مقطع ایفا خواهد کرد.

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ بعد از مصاحبه تلویزیونی ولیعهد جوان پادشاهی عربستان و ابراز تمایل واضح بن سلمان برای رفع تنش‌ها با ایران بر خلاف اظهارات تحریک کننده و غیرواقعی گذشته، به نظر می‌رسد در اولین گام عملی، تیم‌های فوتبال این کشور اجازه حضور در خاک ایران را پیدا کرده اند.

فوتبال؛ اولین نشانه رفع تنش‌ عربستان با ایران / الهلال آماده سفر به تهران برای بازی با استقلال

تاثیر مذاکرات ابتدایی بغداد بر روابط فوتبالی

هرچند مذاکرات ابتدایی اخیر دو کشور ایران و عربستان در بغداد، هنوز پیام مستقیم سیاسی نداشته است، پالس‌های بهبود روابط سیاسی را به خاورمیانه و تمام دنیا مخابره کرده است. حالا واکنش مثبت سران فوتبال عربستان، نشان می‌دهد دربار سعودی آماده است تا اقدامی اعزام تیم پادشاهی الهلال ریاض به تهران برای برگزاری دیدار حذفی لیگ قهرمانان آسیا،  به دنبال نشان دادن حسن نیت خود و نشانه‌ای برای رفع کدورت هاست.

 

فوتبال ؛ پرچم صلح جای اهرم جنگ

درگیری نظامی در خاورمیانه برای دهه‌هاست که باعث کشتار، ویرانی، فقر، عقب ماندگی، اتلاف سرمایه‌های عظیم انسانی و زیرزمینی کشورهای مسلمان شده که هیچ نفعی برای دولت ها و ملت های منطقه نداشته و ثروت حاصل از نفت را به جیب قدرت‌ها و بازیگران غربی و شرقی سرازیر کرده است.

در میانه این آشوب و دود انواع جنگ‌های فرقه‌ای و نیابتی، فوتبال طلیعه صلح و لبخند بوده است.

پیش از این و در دهه ۷۰ شمسی، برگزاری بازی بین دو تیم ملی ايران و عراق، بعد از هشت سال جنگ تحمیلی صدام علیه کشورمان، پیام صلح را از طریق فوتبال به دنیا مخابره کرد.

فوتبال؛ اولین نشانه رفع تنش‌ عربستان با ایران / الهلال آماده سفر به تهران برای بازی با استقلال

همچنین عکس مشترک دو تیم ملی ایران و آمریکا با ژستی دوستانه در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، نمونه برجسته تری از کارکرد دیپلماسی ورزشی در راه حل مناقشه های طولانی‌ بود.

 

فوتبال؛ اولین نشانه رفع تنش‌ عربستان با ایران / الهلال آماده سفر به تهران برای بازی با استقلال

به این ترتیب باید امیدوار بود با انتشار اخبار مثبت در رسانه های عربستان، طرف مقابل هم خواهان پایان معضل بازی در زمین بی‌طرف در رقابت های ورزشی دوطرف است.

این‌طور به نظر می‌رسد که اگر همه‌گیری و شیوع کرونا مانع نشود، سعودی‌ها پس از حدود شش سال، حاضر به سفر مهمترین باشگاه ورزشی خود به تهران شده اند و نگرانی امنیتی بابت حضور در خاک کشورمان ندارند، همانطور که این بهانه جویی، در تمام این سال‌ها نیز وجود خارجی نداشت و تنها پس از اتفاقات تاسفبار سال ۹۴ علیه سفارت این کشور در تهران، به عنوان دستاویزی برای اثبات خصومت بین دوطرف به کار گرفته شده بود.

البته پیش از این، حضور دو تیم استقلال و فولاد خوزستان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان فصل جاری در عربستان ـ که با استقبال و میزبانی گرم طرف سعودی همراه شده بود ـ نشان داد کشورمان قدم اول را در فوتبال برای پایان اين مناقشه برداشته است.

تیم‌های ایرانی در بدو ورود به فرودگاه عربستان ـ چه در جده و چه در ریاض ـ با اهدای شاخه گل و عبور بدون دردسر از مراحل بازرسی، مورد استقبال قرار گرفتند. اهدای شاخه گل های سفید به بازیکنان و هیات همراه ایرانی، نشانه روشنی از پیام صلح طرف مقابل حداقل در میدان ورزش بود که می‌تواند به میدان سیاست و مسائل نظامی نیز تسری یابد.

 

فوتبال؛ اولین نشانه رفع تنش‌ عربستان با ایران / الهلال آماده سفر به تهران برای بازی با استقلال

اگر کرونا و ای‌اف‌سی بگذارند، الهلال به تهران می‌آید

اکنون با رویارویی استقلال و تراکتور ایران با الهلال و النصر عربستان، فدراسیون سعودی‌ها اعلام آمادگی کرده که هر کجا کنفدراسیون فوتبال آسیا بر اساس ملاحظات کرونایی تصمیم بگیرد به مصاف طرف ایرانی خواهد رفت.

در این میان، هنوز زمزمه مذاکره AFC با سران فوتبال امارات متحده عربی برای پذیرش میزبانی همه مسابقات این مرحله مثل برگزاری متمرکز مسابقات سال قبل در قطر، وجود دارد که در آن صورت تیم‌های دو کشور به دوبی یا ابوظبی سفر می‌کنند و بازی در زمین طرفین به فصل آتی کشیده خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه نیز اخیرا گزارشی در مورد حل و فصل اختلافات دو طرف برای رسیدن به "صلح سازگار" در منطقه منتشر کرده است؛ صلحی که قطر و ترکیه طی روزهای اخیر از آن استقبال کرده اند و حتی گفته می‌شود پای مصر نیز به آن باز خواهد شد.

 

موضع مثبت رئیس فدراسیون عربستان نشانه‌ای واضح برای پایان بازی در زمین بی‌طرف

بعد از اتفاقات اخیر، رییس فدراسیون فوتبال عربستان که شش سال قبل خواستار بازی تیم‌های این کشور با نمایندگان ایران در زمین بی طرف شده بود، اکنون گفتار و رفتار ملایم‌تری از خود نشان داده است. او در تازه‌ترین اظهاراتش می‌گوید: درباره حضور در ایران باید بگویم هر چه کنفدراسیون فوتبال آسیا در این زمینه با توجه به شرایط کرونایی بگوید، ما هم با بررسی های لازم بهترین تصمیم را برای نمایندگان خود در لیگ قهرمانان آسیا می‌گیریم.

اخیرا یک روزنامه سعودی هم اعلام کرده که «کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال پایان بخشیدن به مناقشه این دو کشور و بازی در زمین بی‌طرف است.»

چراغ سبز آشکار سعودی ها و استقبال ایران از سیاست تنش زدایی و آشتی با کشورهای همسایه، امید به گذار منطقه از دورانی پر آشوب و جنگ و خونریزی را نوید داده است.

نویسنده: مجید کوهستانی

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷۵
دعوا در سطح ملی معنا ندارد. نه ایران میتونه عربستان را حذف کنه نه عربستان میتونه ایران رو حذف کنه. دود دعوا دو همسایه به چشم هر دو میره، این وسط آتش بیاران معرکه منفعت می‌برند.
در دنیا کشورهایی موفق هستند که سعی می‌کنند با همه دوست باشند. کشورهای اسکاندیناوی را ببینید که از دوران وایکینگ‌ها درس گرفتند و جای جنگ با این و اون، صلح را انتخاب کرده اند و الان بهترین و امن ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شوند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
رابطه با کشورهای همسایه که از اوجب واجبات است البته اگر امضای توافق به هر بهایی صورت نگیرد
سلام
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
دوتا کشور مسلمان با هم .اقعا تعجب داره
م گ
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
عزیزم فکر میکنم شما تازه سریال واکینگ ها رو نگاه کردی واسه همین از واکینگها مثال آوردی که فکر میکنم فقط تحت تاثیر فیلم های غربی بودی. هنوز شما نمیدونی که اونا دوستی با مارو نمیخوان بلکه نابودی ایران رو میخوان حتی با تظاهر به دوستی
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
کاربر م گ فعلا از این همه دشمن پنداری شما مملکت داره نابود میشه اقتصاد نابود تورم بی نهایت رشد جمعیت منفی ....
سعی نکنیم در نوشته ها و گفتار هایمان که آنها خواهان رفع کدورت و صلح هستند ، ما هم نیاز به صلح و رفع کدورت هستیم . متاسفانه همیشه مسئولین و رسانه های ما در چنین مواقعی طوری حرف می زنند که ما پاکیم و قدرتمند ، و طرف مقابل خطاکار و نیازمند به ما .
مردم درک می کنند، پس ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
کاش اونایی که منفی دادن رو یه روز از نزدیک ببینم
احسنت بر عاقلین دو طف
این نتیجه ی نشانه های رفع تنش بین ایران و آمریکا است . اما اگر همچنان ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود عربستان همان سیاست های قبلی خود را دنبال می کرد .
پاسخ ها
reza
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
این نتیجه پیروزی یمنی ها در فتح شهر مأرب است و لا غیر
الان بهترین فرصته که دلواپسان اقدام فوری کنند و با عمله به کاروان ورزشی تیم عربستان،میدان رو به خیابانها بیاورند.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
حمله
م گ
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
کاش حداقل این تابلو نبودی
لعنت بر منافیقین در کالبد انسان
م گ
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
سلام با سواااااد
اون منافقین که اعلام میکرند چی هستن شرفشون
بیشتر از کسانی هست که ماسک میهن پرستی میزنن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
انشالله به کمک دوستان به ورزشگاه وارد میشیم و با شعارهای نژادپرستانه تلاش تمام کسانی که زحمت کشیدن اوضاع بهتر بشه (چه دیپلماسی چه هر چیز دیگه ای) رو به باد میدیم
ما میتونیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
از برادران مجلس انقلابی چه خبر!!! سریع یک توئیت به پا کنند!!!!!!!!!!!
ما با هیچ کشوری دشمنی نداریم انها که بر این طبل می کوبند منافع دارند.زنده باد صلح
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
البته بجز اسرائیل که کشور نیست ،اردوگاه غاصبان سرزمین های مردم است
این ایران نبوده که باعث کدورت شد عربستان داعش و گروه های تکفیری را بوجود آورد
عربستان جنگ با یمن را شروع کرد
بن سلمان بود که چند روز بعد از ولیعهدیش وعده جنگ با ایران را داد
ناشناس
| United States of America |
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
البته بمزاح بایدگفت جزبعضی ازماباخودمان!
ایشالا که صلح و دوستی همه جا برقرار باشه.
هیچ کودکی گرسنه نخوابه و ....

اون رفتار مهمان نوازی و محبت ایرانی ها بهترین ابزار برای نفوذ در قلب مردم دنیاست. دنیا بدونه مردم ایران هرگز دنبال جنگ با هیچ ملتی و با هر اعتقادی نیستند.
نه به دینشون نه به زبانشون کار داشته باشیم.
مهم انسانیت است.
لطفا بفرمایید رفع تنش ایران با عربستان چون از ابتدای انقلاب دشمنی با عربستان شروع شده
من الان توی صف واکسن کرونا هستم میگن بازرس تا نیاد نمی‌زنیم الان اینجا ازدحام شده کسی رسیدگی نمیکنه مرکز سلامت شهید غفاری شهرک اکباتان آقای روحانی رسیدگی کن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
من پیگیری کردم. حل شد؟
احسنت احسنت احسنت . هزاران هزار لایک. زنده باد صلح و دوستی و اشتی.
اگر به دلواپسان وطنی باشه، میرن توی فرودگاه علیه عربستان شعار میدن یا بازیکنانشون رو کتک می زنن!!
دشمنی با دنیا چه فایده ای برای ایران داره . بهتر نیست بجای جنگ و دشمنی با در صلح و دوستی وارد بشویم تا مردم ایران اینقدر زجر نکشند
اگه عاملان حمله به سفارت عربستان مجازات شده بودند اینقدر مشکلات ایجاد نمیشد
فقط در میزبانی سنگ تمام بگزاید. مهم اینست که جنگ مهمان نوازی را نبازیم.
به امید روزهای روشن و پر از خیر برای همه هموطنان و همسایگان
شرط موفقیت این سیاست آموزش رفتار مناسب مردم است در تعامل با کشورهای خارجی و اتباعشان است و که باید رفتار محترمانه و عزت مدارا آنها داشته باشند و دقیقاً در جهت منافع ملی باشد امروز بازي ها بدون تماشاچی است باید برای روزهای با تماشاچی هم یاد بگیریم چه رفتاری داشته باشیم در درجه اول در تمام میادین ورزشی اجتماعی سیاسی و...چه در داخل بین خودمون و چه با خارج در تمام سطوح باید باز بینی در رفتار و کردار و گفتار صورت گیرد آن‌گاه حسن نیت ها به بار دوستی خواهد نشست
بورس رو که داغون کردین، پاسپورت بی اعتبار رو بی اعتبارتر کردین. فکری به حال اینترنت مملکت بکنید.
کاش روابط دوستانه ای با دنیا داشتیم. با دشمن دشمن کردن بزرگترین دشمنی رو به خودمون کردیم.
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
زدی بهدف
امید است روابط ما با همه همسایگانمان هر روز بهتر شود. ما بیشترین منافع را در رابطه خوب و منصفانه با همسایگان خواهیم برد. اگر قرار است تیم عربستانی به ایران بیاید مسولان خود را برای یک میزبانی خوب اماده کنند. تماشاگران هم فقط فوتبال تماشا کنند و به حاشیه نپردازند. هر چه باشد عربستان سرزمین وحی است و خداوند وعده داده که ایمنی و اسایش مردم مه که بخشی از این کشور است را تامین کند. عربستان صاحب سرمایه زیادی است که در صورت بهبود روابط امکان جذب ان در ایران هم وجود دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
نظربسیارخوبی بودکه‌عاقلانه ومحترمانه اداکردید
صلح صلح صلح باورکنید زندگی کوتاه تو این دنیا ارزش جنگ و خونریزی رو نداره امیدوارم مسئولین ما هم بفهمند که مردم دیگه بعد از 40 سال از جنگ خسته شدند از تحریم خسته شدند واقعا زندگی میخوان لطفا فشار رو از روی مردم بردارید بذارید نفس بکشند یه مقدار هم اگر از اختلاسها و دزدی ها کم بشه مردم یه نفسی میتونن بکشن فقط یه کوچولو...
از اول چرا تنش ایجاد کردید که الان فقط پس رفت داشته باشید
پاسخ ها
مسعود
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
تنش رو ما ایجاد کردیم یا عربستانی ها که چند تا از دیپلمات های مارو کشتن‌و سلاخی کردن و هنوز جنازه یکی‌شون رو پس ندادن
حیفه

اگه دوست بشیم اونوقت ب چه بهونه ای از مخالفان حمایت کنیم

چه کسی جوابگوی خون شهید خاشقچی میشه
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
شماحیله گرهاوچرخ پنجم دشمنانمان
تبریک به کودکان یمن
استقلال باید اماده باشه
چرا فوتبال؟! مورد دیگری سراغ نداشتید؟!
اینجوری بساط مفسدین داخلی و خارجی فوتبال گسترده تر میشه. هنوز داغ ویلموتس و دستیارانش از پیکره فوتبال فراموش نشده.
ایران و عربستان به عنوان دو کشور قدرتمند اسلامی در منطقه باید با یکدیگر رابطه حسنه داشته باشند
ایران و عربستان به عنوان دو کشور قدرتمند اسلامی در منطقه باید با یکدیگر رابطه حسنه داشته باشند
ایران و عربستان به عنوان دو کشور قدرتمند اسلامی در منطقه باید با یکدیگر رابطه حسنه داشته باشند
امیدواریم همانطورکه مسابقه پینگ پنگ باعث شکستن یخ رابطه بین امریکاوچین شدواکنون دوکشوری متحدودراوج رونق اقتصادیند انشاالله بکوری چشم دشمنان مشترک ماوعربستان ودشمنان اتحادبین همکیشانمان بازی فوتبال نیزبادرایت ودوراندیشی ودلسوزی زمامداران هردوکشورباعث آب شدن یخ
رابطه بین ماوعربستان ورنق اقتصادی ماباکمک سرمایه گذاران آنهادرکشورماوبلعکس گردد.
به نظرم در شان نژاد پاک آریایی ما نیست با عربستان سعودی ارتباط داشته باشیم خون پاک آریایی و پدرمان کوروش بزرگ در رگ های ماست نباید با عربستان سعودی ارتباط برقرار کنیم ما برترین مردم منطقه هستیم همه باید بیایند پابوسی ما
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
اشتباهی مثبت دادم. پاکش کنید لطفا.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
از اردوغان چه خبر؟
علیرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
ناشناس 12:42 . نژاد پاک آریایی صلح طلب هست . کوروش بزرگ هم وقتی پیروزمند وارد بابل شد به مردم بابل احترام گذاشت حتی به معابد بابل رفت و احترام گذاشت مردم شهر را آزاد گذاشت حتی حکومت سابق آنها را برقرار کرد . نژاد پاک آریایی طرفدار صلح و دوستی است . منشور کوروش را اگر خوانده اید سراسر از صلح و دوستی و عدالت و انسان دوستی فرمان داده است .
دوستی با همسایگان درک درست تاریخ است.
از دلواپسان محترم استدعا داریم از هرگونه حمله خودجوش به‌اماکن و تیمهای ورزشی جدا خودداری کنند بعضی از آقایان هم لطفا صحبت نکنند تا عقلا شاید کاری کردند ممنون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
عقلا مملکت رو به اینجا رسوندند
خوشحالم
با کشورهای همسایه و به خصوص کشوری که ملتی مسلمان داره، جدای از دولتش باید صلح و سازش و دوستی کرد
این تجدید روابط خوبه اما اول پاسخ به کشتن زائرها و تجاوز به جوانان در فرودگاه جده هم فراموش نشود!!!!
شما را به خدا چه چیزی بهتر از دوستی وتعامل با دنیاست
انشاءالله کینه و کدورت ها برطرف بشه. به نفع هر دو طرفه
آنچه که تقریباً از همه اظهار نظرهای بالا مشخص می شود علاقه مردم به تنش زدایی و دوستی با همه است اما نباید زیاد دلخوش بود و به سادگی فکر کنیم با یک دیدار فوتبال همه چیز حل می شود چنانچه مسئولین اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی لحظه ای غافل باشند غضنفرهایی هستند که با نارنچکی ترقه ای و یا پلاکاردی اوضاع را از قبل هم بدتر می کنند ! قضییه سفارت عربستان را که فراموش نکرده اید ؟
البته سابقه رقابت منطقه ای ایران و عربستان به پیش از انقلاب باز می گردد و این موضوع در کتابهای خاطرات مقامات ان دوره به وضوح بیان شده است. به هر حال انوقت ایران و عربستان دو تولید کننده بزرگ نفت بودند و رقابت داشتند. رقابت برای قدرت در بین همسایگان همیشه وجود داشته است اما هیچ دلیلی ندارد که به خصومت تبدیل شود. به هر حال همه دولتها و ملتها برای تامین منافع بیشتر برای خودشان تلاش می کنند و یک عامل پیشرفت بشر هم همین است. امیدوارم که میزبان خوبی باشیم و فوتبال تماشا کنیم و وارد حاشیه نشویم. در ورزشگاه فقط تشویق ورزشی کنیم و سیاست را به سیاست بازان در بیرون چمن سبز بسپاریم.
دوستی بهتر است . برای چه دشمنی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
شیطان پیمان دشمنی تا ابد با تو بسته
ما با اسرائیل و آمریکا و انگلیس و... هم تنش داریم. می فهمید؟ تنش!
یعنی انگار اونها بدنبال رابطه ی دوستانه هستند! و ما بخاطر چند نفر طرفدار انقلاب با آنها دشمنی می کنیم!!!
کاری به اولین کسی که از این عبارت استفاده کرد ندارم ولی «دستکش مخملی بر دست چدنی»، بهترین وصف برای عربستانی هست که نمی خواهد سر به تن ایرانی جماعت باشد...
درود بر الهلال و دیپلماسی
هرچند نمیتونم به عربستان اعتماد کنم چون بارها خیانت کرده اما چه چیزی بهتر از صلح اگه عده ای با شعار نژاد پرستانه این صلح نیمبند رو خراب نکنن میشه یبار دیگه به عربستان اعتماد کرد کرد هرچند از یه سوراخ این بار صدمه که نيش میخوریم
فقط انگلیس از این دشمنی سود میبره
خدا را شکر
باید جرات و شهامت داشته باشیم و بگوئیم مقصر اصلی ما هستیم !!
بیش از شش هزار نفر زوار در عربستان در حادثه ای کشته یا شهید شدند. بیش از هفتاد کشور تلفات داشتند ! سوال ؟ کدامیک از کشورهای مزبور عکس العملی مثل ما داشتتد؟ آیا یک خبر آمد که رییس یا مسئول فلان دولت فلان موضع سخت یا تهدید را بر علیه عربستان گرفت؟ بدیهی ست وقتی زوار ایران بیشتر است که اینهم از حسن نیت عربستان میباشد کشته های ما بیشتر بوده باشد!
گفتیم چنانچه کشته های ما را شناسایی و نفرستند عکس العمل ما سخت و پشیمان کننده خواهد بود!!
کشته ها را شناسایی و فرستادند. اگر با زبان نرم و دیپلماتیک هم این درخواست را میکردیم همین نتیجه را داشت!!
ما بد کردیم. ما خواستیم قدرت خود را نشان دهیم!! نتیجه این شد که به کنسولگری عربستان حمله کردیم و ان حرکت بدور از شان دیپلماتیک را انجام دادیم و در تهران به سفارت حمله شد و‌..
چرا؟ کی و چند سال باید آداب همسایه داری و نه دیپلماتیک را یاد بگیریم؟!
متعاقب ان عربستان شمشیر را از رو بست و با ترامپ و اسراییل اتحاد استراتژیک برعلیه ما تشکیل دادند و نتیجه آنرا دیدیم!!
چقدر ملت ایران باید تاوان ندانم کاری را بدهد؟!!
پاسخ ها
مسعود
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
آخه تو چرا زدی خودت رو به نفهمی متوجه شو ،تنها کشوری که چند تا از دیپلمات هاش تو اون مراسم شهید شدن ایران بود ،هم نماینده ایران تو شرق عربستان (بخش شیعه نشین) و هم چند نفر از کنسولگری که سلاخی شدن و هنوز پیکر یکی از دیپلمات ها به ایران برنگشته در نتیجه ما بهترین عکس‌العمل رو انجام دادیم چون اهداف اونا سیاسی بود و ما هم باید سیاسی برخورد میکردیم،از طرفی هم انگار نمیدونی چرا عربستان اومده سمت ما،چون مارب تقریبا آزاد شده و عربستان درحال شکست مفتضاحانه تو یمن هست و حتی انصارالله وارد بخشی از خاک عربستان شده و باعث نگرانی هایی شده تو دربار سعودی ،یکمی‌منطقی برخورد کنی بهتره دوست عزیز
علیرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
من طرفدار صلح و مذاکره هستم . ولی این هم می دونم که آل سعودی ها با زبان مذاکره هم خوانی ندارند . چیزی که باعث رو آوردن عربستان به سمت ایران شده شکست مفتضحانه شان در یمن است . . پیروزی جبهه مقاومت باعث سردرگمی دولتهای مرتجع عربی شده . بن سلمان خوشبختانه به جز دلارهای نفتی عرضه دیگری هم ندارد ..... قدرت نظامی عربستان صفر است
مسئولین عزیز هوشیار باشند اگر تیم فوتبال عربستانی وارد کشور شد . لطفا مواظب اون افرادی که عشق سفارت نوردی و تسخیر سفارت خانه ها را دارند و یا عشق حمله به اتباع خارجی را دارند ، باشند . لطفا مسئولین سیاسی و انتظامی خودشان را به خواب نزنند و بعد یه تعدادی افراد فرصت طلب بخواهند حمله کنند و شان ملت ایران را زیر سئوال ببرند . متاسفانه همیشه توی کشور ما این افراد ناشناس که با حمله به سفارت خانه ها و یا خارجی ها و یا توریستها و ... آبروی کشور ما را می برند . پلیس هوشیار باشد .
میدان مثل همیشه جواب داد پیروزیهای یمن کار خودش را کرد و سعودی را کمی سر عقل اورد
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است .
با دوستان مروت ؛ با دشمنان مدارا .
دوستی بین کشورهای اسلامی ضروری ترین کار هست که باید هر چه زودتر انجام گیرد. این اقدام یعنی ضربه ای بزرگ به اسرائیل و دیگر کشورهایی که از تفرقه بین مسلمانان حمایت میکنند.
مطمئنا اگر آشوبگران بگذارند و سیاست را وارد داستان ورزش نکنند و شعار شیطنت آمیز ندهند و با آبروی کشور بازی نکنند این مشکلات بوجود نخواهد آمد و همچنین رسانه ها از کلمات درست استفاده کنند و آتش‌بیار محرکه نشوند قطعا تیم های ایرانی در زمین خودی بهتر خواهند بود و احتمال زیاد نتایج بهتری میگیرند البته من طرفدار پرسپولیس هستم ولی دوست دارم استقلال نتیجه بگیره و این سربلندی کشور هست
رابطه خوب و سازنده با همسایه ها به جای جنگ و رقابت تسلیحاتی بهترین و عاقلانه ترین راه ممکن برای تمام طرفهاست وحاصل اون برد برد خواهد بود
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی