بازدید 11451
۲

قرن ۲۱ و بازار مکاره فال و احضار روح

قرن ۲۱ است، اما مردم هم‌چنان مانند سده‌های گذشته علاقه فراوانی به فال، پیشگویی، طالع‌بینی، احضار ارواح، جادو کردن افراد برای دستیابی به اهدافشان و .... دارند، این روزها بیش‌تر از هر زمان دیگری بساط فالگیری و پیشگویی در بین مردم جامعه داغ است و فالگیران نیز همگام با تکنولوژی‌های روز دنیا در حال بروزرسانی هستند.
کد خبر: ۱۰۵۰۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰ 08 May 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، در این روزهای کرونا زده اکثر کسب و کارها دچار آسیب شده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد فالگیری رونق عجیبی در جامعه پیدا کرده است، این افراد در فضای مجازی و در بستری کاملا امن در حال فعالیت و سرکیسه کردن افراد جامعه به نام‌های مختلف هستند.

فال کراش، فال احساسی، فال تک نیت، فال تاروت، فال برگشت، فال جذب عشق، فال سالانه، فال تولد، فال ازدواج، فال رقیب، فال قهوه ، رفع سنگینی، حذف رقیب و... تنها بخشی از خدماتی است که صفحات مجازی فعال در این زمینه به مخاطبان خود ارائه می‌دهند، قطعا اولین عامل برای گرایش درصد زیادی از افراد جامعه به این موضوعات کنجکاوی است.

هزینه‌ای که بابت هر فال از افراد دریافت می‌شود، خیلی چشمگیر نیست و معمولا می‌توان با کمتر از ۱۰۰ هزار تومان یکی از انواع فال ذکر شده را رزرو کرد و دیگر نیازی نیست که برای فال و طالع‌بینی به‌دنبال گرفتن نوبت و هزینه آنچنانی باشید، این روزها فضای مجازی پاتوق فالگیران و علاقه‌مندان به این مسائل شده است و گاهی نیز رسانه ملی با پخش سریال‌هایی در حوزه‌هایی مانند احضار روح و طالع‌بینی مردم را به این سمت سوق می‌دهد حتی اگر محتوی آن‌ها طنزگونه باشد.

قطعا مبالغی که به‌نام فال، پیشگویی، طالع‌بینی و هزاران عنوان جذاب در سایت‌ها و صفحات مجازی جابجا می‌شود، بسیار چشمگیر است، به‌علت شرایط کرونایی و قرنظینه عموما افراد بیش‌تر وقت خود را در فضای مجازی می‌گذرانند و اگر گذرشان به این صفحات بیوفتد قطعا برای ارضای حس کنجکاوی هم که شده درخواست فال از مدیران این صفحات مجازی می‌کنند تا برای مدت زمان کوتاهی نیز از این سرگرمی نوپدید لذت ببرند.

قطعا قرار دادن اطلاعات شخصی به مدیران این صفحات فالگیری می‌توانند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد و افراد باید نسبت به این مسئله توجه ویژه داشته باشند و اطلاعات کاملا خصوصی خود را در اختیار این افراد قرار ندهند.
ارواح برای پیشگویی و خبر از آینده قابل احضار نیستند
حجت‌الاسلام و السلمین محمدحسین صغیرا استاد گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به رواج پیدا کردن برخی از موضوعات مانند احضار روح و اجنه برای پیشگویی و انجام برخی امورات با استفاده از توان ماورایی، اظهار کرد: بزرگان دینی بحث احضار روح را رد نمی‌کنند، در قرآن کریم در خصوص مسائل ماورایی از جمله بهشت، جهنم، ملائکه، ارواح و اجنه صحبت شده است، اما ارتباط با ارواح، ملائکه و اجنه کار آسانی نیست، زیرا عالم امر منحصر به خداوند است.

وی افزود: اجنه نیز مانند انسان جسم و روح دارند، اما جنس اجنه برخلاف انسان از آتش است، طبیعتا روحی که به انسان و اجنه تعلق دارد خارج از جسم او هست، احضار از لحاظ دینی و اعتقادی یک امر کاملا غیرممکن نیست و برخی از افراد جامعه با توجه به شرایط خاص و ارتقای شرایط نفسانی و روحی می‌توانند به یکسری موضوعات از اینچنینی دست پیدا کنند.

صغیرا با بیان اینکه ارواح به سه دسته ارواح کافر، ارواح مومنان دارای درجات عالی و ارواح در حال خواب تقسیم‌بندی می‌شوند، توضیخ داد: ارواح کافر عموما معذب هستند و در عالم برزخ نمی‌توانند نسبت به برنامه‌های دنیوی از خود عکس‌العمل نشان دهند و یا شرکت کنند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهرکردادامه داد: گروه دوم ارواح مومنان هستند که به‌علت درجات والا فرصتی برای مشغول شدن به امور دنیوی را ندارند، اما این ارواح می‌توانند به اذن خداوند ظاهر و مواردی را از عالم غیب خبر دهند، سایر ارواح نیز تا قیامت در خواب بسر می‌برند و پس از بیداری اگر از آن‌ها سوأل شود، می‌گویند که زمان اندکی بر آن‌ها سپری شده است.

وی خاطرنشان کرد: ارواح مومنان با درجات عالیه توان احضار در دنیا را دارند، اما این احضار خارج از ضوابطی است که در مورد آن فکر می‌کنیم، ارواح اولیا خداوند در موارد بسیار نادر به این دنیا می‌آیند و در عالم رویا به افراد بسیار باتقوا اطلاعاتی راجب آن دنیا می‌دهند، شهدای گرانقدر جزو این دسته هستند که نشان می‌دهد شهدا زنده هستند و در نزد خداوند روزی می‌خورند.

صغیرا در ادامه با اشاره به اینکه اجنه نیز به دو دسته کافر و مسلمان تقسیم‌بندی می‌شوند، تصریح کرد: اجنه کافر همان شیاطینی هستند که در دنیا دست به شیطنت می‌زنند و در این راه خلل ایجاد می‌کنند، این اجنه ایمان ندارند و کارهای مومنان را تخریب میکنند، در سوره فلق و ناس در خصوص این اجنه صحبت به میان می‌آید.

استاد گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اضافه کرد: اجنه مومن مسلمان هستند و در سوره مبارکه جن به این اجنه اشاره شده است، این اجنه مومن در امورات این دنیا خلل ایجاد نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی از افراد جامعه به‌دنبال سودجویی و درآمدزایی از طریق فال، پیشگویی و سایر موارد به وسیله احضار روح و اجنه هستند، گفت: ارواح انسان‌ها و اجنه مومن با این افراد همکاری نمی‌کنند، ارواح مومنین تنها به اذن خداوند و اصول و قوائد خاص احضار می‌شوند.

صغیرا بیان کرد: روح اجنه کافر با احضار و بی‌احضار گاهی اتفاقاتی را در این دنیا رقم می‌زنند، این اجنه در زمان حضرت سلیمان بین زن و شوهر تفرقه می‌انداختند، بعد زیر نظر ایشان بودند و تابع دستورات حضرت سلیمان قرار گرفتند، این اجنه شیطانی نمی‌توانند بدون اذن خداوند دست به برخی از اقدامات بزنند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با تاکید بر اینکه ارواح برای موضوعاتی مانند فال و پیشگویی قابل احضار نیستند، یادآور شد: اما برخی از اجنه شیطانی برخی افراد جامعه را تحت سیطره خود در می‌آورند و آن‌ها را به سمت و سوی گناه سوق می‌دهند، این اجنه به‌علت اینکه جسمشان از اتش است می‌توانند به آسمان‌ها عروج کنند و در خصوص یکسری موارد در از آینده خبر بدهند.

وی افزود: افرادی که در این دنیا تحت سیطره اجنه شیطانی قرار می‌گیرند می‌توانند با تمسک به خداوند و قرآن کریم از دست این اجنه رهایی پیدا کنند، انسان نمی‌تواند اجنه را در اختیار خود در بیاورد ، بلکه این اجنه آن فرد را در اختیار می‌گیرند و او را به سمت گناه، بردن آبروی افراد، نفاق و درویی سوق می‌دهند.

صغیرا با بیان اینکه انسان بر روی هر چیزی در دنیا تمرکز کند به آن می‌رسد، توضیح داد: گاهی این اجنه شیطانی زشتی و پلیدی را در جامعه برجسته می‌کنند، افرادی که تحت تاثیر این اجنه قرار می‌گیرند دست به هر کاری می‌زنند، این مسائل مورد تائید اسلام نیست و برای دور شدن از آن‌ها باید اهل‌بیت تمسک بجوییم.
ناامیدی و مشکلات علت گرایش مردم به خرافات است
مهشید سلیمانی جامعه‌شناس در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تبعات خرافه‌گرایی و گرایش افراد در جامعه به مسائلی مانند پیشگویی و فال، اظهار کرد: این موضوعات می‌تواند در جامعه از لحاظ فردی، خانوادگی و اجتماعی آسیب‌زننده باشد، زیرا افراد را از وقایع اصلی زندگی دور می‌کند.

وی با اشاره به اینکه دلایل متعددی در جامعه برای گرایش افراد به سمت خرافه‌گرایی، پیشگویی، احضار روح و فال وجود دارد، عنوان کرد: ناامیدی،کمبودها و مشکلات موجود می‌تواند این موضوعات را در جامعه پررنگ کند و این مسائل دارای کارکرد اجتماعی در جامعه شوند.

سلیمانی افزود: متاسفانه به‌علت ضعف سیستم اداری، سیستم ساختاری و اجتماعی در کشور افراد به سمت موضوعات خرافی در جامعه می‌روند، زمانی که یک جوان به آرزوهایش در حیطه شغل، تحصیل و یا ازدواج نمی‌رسد و توانایی حل مشکل را ندارد، بنابراین برای دست‌یابی به این آمال ساده‌ترین راه را که همان پیشگویی و فال است، انتخاب می‌کند، مسائل روانشناختی نیز بر این موضوعات تاثیرگذار است.

این جامعه‌شناس با تاکید بر اینکه باید توانایی حل مسئله و مشکل را به افراد جامعه آموزش بدهیم، توضیح داد: موضوعاتی مانند احضار ارواح، پیشگویی و فال مورد تائید نیستند، نباید اجازه دهیم این موضوعات در جامعه کارکرد اجتماعی پیدا کنند، زیرا برای حل مشکل یک مسکن مقطعی هستند.

وی تاکید کرد: مردم جامعه‌ای که در آن افراد به‌دنبال احضار روح، گرفتن فال و پیشگویی برای حل مشکلاتشان هستند، جامعه‌ای بیمار است، در این جامعه مشکلات اقتصادی، ضعف مدیریتی، فرهنگی و ... موج می‌زند، در این جامعه امید کم است و به‌علت ضعف در ساختار اجرایی و مدیریتی کشور نیازهای افراد جامعه برطرف نمی‌شود، مردم این جامعه عموما از واقیعات گریزان هستند و برای حل مشکلشان اقدام نمی‌کنند.

سلیمانی در پایان یادآور شد: به تاکید روانشناسان، جامعه‌شناسان و اندیشمندان باید افراد جامعه برای دور شدن از مسائل خرافه‌ گرایانه به مهارت حل مسئله دست پیدا کنند و برای حل مشکلاتشان راه‌حل‌های خلاقانه و جدید پیدا کنند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
برخی اجنه هستند که علاقه زیادی به دلار دارند و با اغفال مردم نادان و خرافاتی دلارهای انها را بالا کشیده و در امریکا و کانادا که برایشان همچون بهشت میباشد به لهو ولعب میپردازند و...
در قرن 21 میگن کرونا کار اجنه است !
از مردم عادی چه توقعی باید داشت
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار
وب گردی