بازدید 17818
تاملی بر برنامه مغشوش واکسیناسیون کرونا در ایران
اگر قرار به واکسیناسیون همه افراد سازمان باشد، تنها به هزار و دویست دوز واکسن نیاز است و اگر تنها قرار به واکسینه کردن عوامل اجرایی و میدانی باشد، ۸۰۰ دوز واکسن نیاز است که به نظر قابل تامین و تخصیص است، به ویژه برای گروهی که این حجم خدمت و این نوع خدمت را به شهر ارائه می‌دهند.
کد خبر: ۱۰۴۹۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵ 30 April 2021
تابناک اجتماعی
اینکه به رغم دقت زیاد چیزی از قلم بیفتد یا فراموش شود، در زندگی روزمره امری طبیعی به نظر می‌رسد، اما از قلم افتادن هر چیزی در یک سند ملی، حکم اشتباهی را دارد که غیرقابل اغماض است، مخصوصا اگر بدانیم این اشتباه به متولیان تنظیم و اجرای آن سند گوشزد هم شده، اما راه به جایی نبرده است!

به گزارش «تابناک»؛ این حکایت گروهی است که هر روز هفته با معضلاتی دلخراش و زجر آور دست به گریبان هستند که اگرچه بخشی جدایی ناپذیر از کارشان است، می‌شود با تدابیری، از خطراتش کاست. خطرات مواجهه با افراد کارتن خواب که بسیاری شان مشکلات ریز و درشت زیادی همراه دارند و گاه وضعیتشان آنقدر وخیم است که نیازمند درمان هستند.

درباره مددکارانی سخن می‌گوییم که یا مستقیم به جمع آوری کارتن خواب‌ها یا اداره امور گرمخانه‌ها اشتغال دارند و یا غیرمستقیم در این چرخه به خدمت رسانی مشغولند و بخشی از زنجیره تدارکات و پشتیبانی این مراکز را عهده دارند. گروهی که با توجه به شرایط مخاطبانشان در معرض آسیب‌ها و بیماری‌های مختلفی هستند که از جمله آن‌ها کرونا و بیماری کووید ۱۹ است.
 
اصرار شدید مسئولان برای ندیدن گروه مهمی که از واکسیناسیون کرونا جامانده!

البته شیوه نامه فعالیت گرمخانه‌ها و همچنین تدابیر اتخاذ شده برای رعایت پروتکل‌های کرونایی در آن‌ها به گونه‌ای بوده که موجب شده حتی در ایام ابتدایی شناسایی ویروس و شیوع بیماری در کشور که با تعطیلی وسیع همه فعالیت‌ها در کشور مواجه بودیم، گرمخانه‌ها به فعالیت ادامه دهند و در همه موج‌های کرونایی هم دچار بحران نشوند، اما اگر فکر کنیم که این مسیر بی هیچ آسیبی طی شده، اشتباه بزرگی است.

این را می‌شود از ابتلای اغلب مددکاران شاغل در گرمخانه‌ها به کرونا و شیوع وسیع بیماری کووید ۱۹ در سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در این چهارده پانزده ماه اخیر دریافت که موجب شده در مقاطعی از سال پرسنلی که از بیماری جسته بودند، بار به شدت مضاعفی را به دوش بکشند تا امور مختلف روی زمین نماند و چرخه جمع آوری کارتن خواب‌ها و رسیدگی به آن‌ها تداوم بیابد.
 
نکته قابل تامل در فعالیت گرمخانه‌ها در ایام کرونا، مواجهه مدام و روزمره با افرادی است که کمترین رعایت را داشته و دارند و حتی اگر به هر دلیل مبتلا به بیماری نشوند، ناقلان جدی بیماری هستند؛ ناقلانی که نه تابع قرنطینه هستند و نه مقید به پروتکل ها. افرادی که بسیاری شان دست از زندگی شسته اند و سرایت دادن ویروس کرونا به دیگران ولو به ابتلای ایشان و وخامت حالشان منجر شود، اهمیتش را از دست داده است.
 
اصرار شدید مسئولان برای ندیدن گروه مهمی که از واکسیناسیون کرونا جامانده!

بر این اساس، انتظار می‌رود که افراد شاغل در گرمخانه‌ها و تیم‌های تدارکات و پشتیبانی این مجموعه‌ها در زمره افراد دارای اولویت در دریافت واکسن کرونا قرار گیرند و حتی چه بسا «اولویت دوم دریافت واکسن بعد از کادر درمان باشند»، اما این گونه نشده است. این را سیدمالک حسینی، رئیس سازمان رفاه و خدمات شهرداری تهران می‌گوید که چرایی قرار نگرفتن مددکاران در زمره گروه‌های اولویت دار، هنوز برایش سوالی بی جواب و تعجب آور مانده است.

او می‌گوید: «از زمانی که موضوع آنفلوانزا مطرح شد، مکاتبات متعددی انجام دادیم و طی سه مکاتبه، شرایط را برای وزارت بهداشت و ستاد کرونا تشریح کردیم و حتی در دوره جدید دو مکاتبه دیگر با ستاد کرونای تهران برای واکسیناسیون داشتیم که قول هم دادند، اما خبری نشد. نمی‌دانم ایراد کار کجاست، اما به نظر می‌رسد اهمیت و سختی کار مددکار‌ها هنوز به خوبی تببین نشده است.»
 
حسینی می‌افزاید: «مددکار‌ها در اولویت دریافت واکسن قرار ندارند و به این گروه کم لطفی شده است و از این بابت ما شرمنده همکاران خود هستیم. تنها می‌توانیم خواهش و پیگیری کنیم که این کار را انجام داده‌ایم، اما تا این لحظه هیچ پیغامی دال بر اینکه همکاران ما در نوبت چندم دریافت هستند و استاندارد توزیع چگونه است دریافت نکرده‌ایم و شرمنده همکاران خود هستیم.»
 
هشدار؛
تصاویر دلخراش از وضعیت برخی کارتن‌خواب‌هایی که در گرمخانه‌ها پذیرش می‌شوند
در صورت تمایل کلیک کنید
 
وی در ادامه با اشاره به برخی آمار‌ها می‌گوید: «تا انتهای سال ۹۹ بالغ بر ۹۳ نفر از همکاران ما درگیر کرونا شدند و در ده روز اخیر ۳۴ نفر کرونا مثبت داشتیم که یک سوم کل مبتلایان سال گذشته را شامل می‌شود. از این تعداد برخی در گرمخانه‌ها و تعدادی در سازمان در حال خدمت‌رسانی بودند. این آمار‌ها گویا هستند، اما اگر نگرانی بابت این است که من برای خودم پیگیری می‌کنم، قول می‌دهم و می‌نویسم که واکسن نزنم، اما همکاران من که با شرایطی سختی در حال خدمت رسانی هستند واکسینه شوند.»

حسینی با اشاره به تصاویر ثبت شده از وضعیت برخی کارتن خواب‌ها و بیماری‌ها و ناراحتی‌هایی که دارند، بر ضرورت واکسینه کردن مددکاران جهت مراقبت از ایشان تاکید کرده و می‌افزاید: «فعالیت‌های ما در ایام کرونا رشد هم یافته و از ۴۸۹ هزار نفر-شب در سال ۹۸ به ۵۶۷ هزار نفر-شب در سال ۹۹ رسیدیم که معنای آن افزایش خطرات برای مددکاران بوده است. باور کنید اگر واکسن در بازار باشد، حاضرم خودم تایید و امضای خریدش را از هیات مدیره و آقای شهردار بگیرم، اما نیست.»
 
وی در پاسخ به این سوال «تابناک» که صحبت درباره واکسیناسیون چند نفر است، می‌گوید: «اتفاقا یکی از نکاتی که موجب افزایش تعجب ما شده این است که روی هم مجموع نیرو‌های سازمان حدود ۶۰۰ نفر است (گمانم دقیقش ۶۰۴ نفر) که از این جمع حدود ۴۰۰ نفر خیلی مستقیم درگیر امور گرمخانه‌ها هستند و عوامل اجرایی و میدانی محسوب می‌شوند و ۲۰۰ تن دیگر در زمره سازمان مشغول هستند و امور اداری، مالی و... را عهده دارند.»
 
اصرار شدید مسئولان برای ندیدن گروه مهمی که از واکسیناسیون کرونا جامانده!

رئیس سازمان رفاه و خدمات شهرداری تهران می‌افزاید: «اگر قرار به واکسیناسیون همه افراد سازمان باشد، تنها به هزار و دویست دوز واکسن (هر نفر دو دوز) نیاز است و اگر تنها قرار به واکسینه کردن عوامل اجرایی و میدانی باشد، ۸۰۰ دوز واکسن نیاز است که به نظر قابل تامین و تخصیص است، به ویژه برای گروهی که این حجم خدمت و این نوع خدمت را به شهر ارائه می‌دهند و به شدت در معرض ابتلا هستند.»

گروهی کوچک با ماموریت‌هایی مهم که در کمال تعجب در برنامه ملی واکسیناسیون کرونا دیده نشده اند و حالا هم که واکسیناسیون جریان یافته و حتی به واکسیناسیون عمومی هم رسیده، هنوز برای ندیدن شان اصراری عجیب در جریان است! اتفاقی عجیب که اگر جمعیت این گروه زیاد بود، ممکن بود قابل توجیه به نظر برسد، اما اکنون تنها شائبه آفرین به نظر می‌رسد، به ویژه با اخباری که از دست درازی برخی مسئولان به سهمیه امثال پاکبانان منتشر می‌شود!
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
آمریکا برای گوریل های باغ وحشم واکسن زده ما تازه رسیدیم به بالای 80 ساله های که اکثرشان تو این دوران کرونا سلاخی کردیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
شما احتمالا هسته آمریکایی هستید. در خود آمریکا هم اینقدر که شما هواداری آمریکا رو می کنید خود آمریکایی ها هواداری نمی کنن
در جهان درصد اندکی واکسن زده اند
فوتی های آمریکا نیز بیش از نیم ملیون شده است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
بقول معروف یک ده اباد
بهتر از صد شهر خراب است
چرا وزارت بهداشت ، از هر کدام از گروه های اولویت اول ، بصورت قطره چکانی و ناقص واکسن میزند
آیا در اینکار هم باید تبلیغی و نمایشی و بدون نتیجه کار کرد ؟
واقعا چرا وزیر بهداشت اینقدر ناتوان و هوچی است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
سخت نگیر بابا ! الکی یه سند دادن که فعلا عریضه خالی نباشه ، بگن داریم یه غلطی کی کنیم ! کو واکسن !
کو واکسیناسیون ! به اون ها هم که زدن ، مغلوم چی زدن ، نوبت بعدی 3 ماه بعد ، این چه واکسنیه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
فعلا منشی های مطب پزشکان مهمترند . وقتی میگیم مافیای پزشکی هست منکرمی شند الان به کلیه دانشجویان رشته های پزشکی دندانپزشکی و گروههای مرتبط و البته افراد خانواده پزشکان دارند واکسن می زنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
بیا برو با بیمار کرونایی کار کن و واکسن بزن. دیروز تو بخش داخلی قلب 5 مریض کرونا داشتیم
احمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
کارمند بانک ها را دریابید
هم ارباب رجوع
هم پول کثیف باید سر کار داشته باشن
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
تلفات جانی همکاران بانکی در این ویروس کرونا اگر از کادر درمانی بیشتر نباشه کمتر نیست.در این شرایط قرمز و سیاه کرونایی بر خلاف سایر ادارات باید هر روز سر کار حاضر شده و پذیرای میلیونی ارباب رجوع باشند.جالب هست که معلمان محترم که بیش از یک سال هست که در خانه دور کاری می کنند در اولویت دریافت واکسن هستند ولی از کارمندان بانک که روزانه هر کارمند حداقل با 100 مشتری طرف هست و با پولهای الوده سر و کار دارند در اولویت دریافت واکسن نیستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
همه مهم هستند به غیراز کارکنان بانکها که بیشترین تلفات را داده اند
حتی از کادر درمانی هم بیشتر
چون صداشان در نمیاد هیچ کسی به یادشان نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
جالب کارمند دست چندم یک مطب دندانپزشکی که بیشتر نقش مدل داره اومده در فضای مجازی عکس واکسن زدن گذاشته اونوقت چه افراد واجبی که از نبود واکسن از دست میرند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۰
فعلا کادر درمانی را تکمیل نکرده اند
که در خط مقدم مبارزه هستند
و بندگان خدا ۱۵ ماه است که در حال کار سخت و خطرناک و فداکارانه هستند
و بهداشت دارد نمایش کار میکند و از هر دسته چند نفر را واکسن میزند که کاملا اشتباه و مسخره است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
اول کارمندان و اداری ها و بیمارستانی ها را واکسن بزنید

افراد بالای ۸۰ سال که فعال نیستند و در خانه نشسته اند
طاها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
قضات و کارمندان دادسراها و دادگستری ها و پرسنل نیروی انتظامی، هم به جهت اهمیت کار و هم شلوغی و کثرت مراجعین باید واکسینه شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
راننده های اتوبوس شهری و بین شهری رو در اولویت بگذارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
اگه بخوان به این بندگان خدا واکسن بزنن پس کی به اسم کادر درمان به خونواده و زن و بچش واکسن بزنه؟ کی به جای پاکبانها واکسن بزنه؟ اینجا ایرانه. حالا حالاها نوبت مردم عادی نمیشه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران هفته وحدت طرح جهش تولید مسکن
آخرین اخبار