بازدید 5568

آلمان خواستار تعامل اتحادیه اروپا با چین شد

وزیر امور خارجه آلمان ضمن درخواست از اتحادیه اروپا برای تعامل با چین گفت، بروکسل با فاصله گرفتن از پکن، مسیر اشتباهی را طی می‌کند.
کد خبر: ۱۰۴۷۴۸۸
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰ 21 April 2021
به گزارش تابناک به نقل از فارس، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه گفت، اتحادیه اروپا با فاصله گرفتن از چین، در مسیری اشتباه حرکت می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ماس در آستانه دیدار مجازی با «وانگ یی» همتای چینی خود گفت، اتحادیه اروپا باید علی‌رغم تفاوت‌های موجود با چین در تعامل باشد.

وزیر امور خارجه آلمان افزود: «در اتحادیه اروپا، چین را به طور همزمان شریک، رقیب و حریف سیستمیک خود توصیف کرده‌ایم».

ماس در ادامه گفت: «در تمام این سه بُعد، به کانال‌های ارتباطی قدرتمند و پایدار با پکن نیاز داریم. انفصال مسیر اشتباهی است».

اوایل فروردین، وزارت خارجه بلژیک سفیر چین در بروکسل را پس از تحریم یک قانونگذار از سوی پکن به تلافی اقدامات اتحادیه اروپا، فراخوانده است.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که آمریکا، اتحادیه اروپا، انگلیس و کانادا به بهانه اوضاع در منطقه سین‌کیانگ تحریم‌هایی را علیه چند مقام چینی اعلام کردند. کشور‌های غربی مدعی نقض حقوق بشر علیه اقلیت ایغور‌ها در چین شده‌اند.

پس از اعلام این تصمیم، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد «نیکولا شاپیوس» سفیر اتحادیه اروپا در این کشور را به‌منظور اعلام «اعتراض جدی» در پی اعمال تحریم‌های این بلوک علیه مقام‌های چینی به بهانه‌های حقوق‌بشری، احضار کرده است.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022