بازدید 9688
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
هفته پیش گفتم از مرز قرمز در خیلی جا‌ها رد می‌شویم و به سیاهی خواهیم رفت، این یعنی بالاتر از سیاهی رنگی نیست نه اینکه ما در رنگبندی خود رنگ سیاه اضافه کرده باشیم. برخی به غلط گفتند رنگ سیاه اضافه کردیم. در اکثر شهر‌ها به سمت فزون‌ترین میزان بیمار در طول تاریخ این چهار پیک می‌رویم و ترمز از دست خیلی‌ها در می‌رود.
کد خبر: ۱۰۴۶۴۰۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸ 16 April 2021
تابناک اجتماعیوزیر بهداشت با تشریح آخرین آمار‌های خرید و واردات واکسن کرونا، گفت: برخی فکر می‌کنند واکسن در جهان به حراج گذاشته شده در حالی که این خبر‌ها نیست.

به گزارش «تابناک»، سعید نمکی در نشست ستاد استانی کرونا در کرمانشاه که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درمورد واکسیناسیون کرونا در ایران، گفت: عده‌ای این روز‌ها خیلی واکسن، واکسن می‌کنند. من به عنوان متخصص ایمونولوژی و کسی که زبان گفتمان را بلد است، باید نکاتی را در این مورد ذکر کنم؛ ما می‌دانستیم که واکسن کرونا جدی خواهد بود و می‌دانستیم واکسن یک کالای بهداشتی یا تجاری نیست بلکه در رابطه با کرونا، این کالا یک ابزار سیاسی در اختیار دولت‌ها خواهد شد به همین دلیل اقدامات خود را به زودی آغاز کردیم.

وی گفت: من فایلی را نگاه می‌کردم که ما چند هزار برگ مکاتبات مکتوب در این مورد داریم و این سوای از مذاکرات تلفنی ما است. ما از حدود فروردین سال ۹۹ مکاتبات و مذاکرات واکسیناسیون را انجام دادیم و اولین تماس من با وزیر بهداشت روسیه در دوم اردیبهشت ۱۳۹۹ بود. ۹ ماه طول کشید و با همکاری خیلی خوب سفیر ما این موضوع تبدیل به قرارداد شد و قرار شد حداقل دو میلیون دوز تا پایان اسفند از روس‌ها بگیریم و حالا بماند که برخی بلوا کردند که واکسن روسی فلان و بهمان است و افاضات هم فرمودند که واکسن چنین است و چنان است و فکر نکردند این وزیر خودش متخصص امر است و کسی که رشته غیر مشترک دارد چرا باید خود را در مقابل کسی که دانش دارد صاحب فتوا بداند؟
 
نمکی در ادامه گفت: برای شکستن جو و برای اینکه به مردم بگویم ما چیزی نمی‌آوریم که به ضرر مردم باشد من جگرگوشه خود را برای تزریق این واکسن آوردم که بگویم خون ما و خانواده ما سرخ‌تر از خون یک روستایی نیست و ما آمده‌ایم برای فدا کردن خودمان برای یک کودک روستا نشین در دورترین نقطه کشور.
 
کرونا رفتنی نیست و باید هر ۶ ماه واکسن بزنیم/ به دلال واکسن میدان نمی‌دهیم/ به واکسن داخلی امید بسته‌ایم/ کالبدشکافی نمی کنم غصه‌ای به غصه رهبری اضافه خواهد کرد

وی افزود: از آنچه که روس‌ها قول دادند، ۴۲۰ هزار دوز از دو میلیون توافق شده واکسن به ما دادند، خب ظرفیت تولید روسیه محدود است و دارند با کشور‌های مختلف قرارداد می‌بندند که کار تولید را آغاز کنند. همزمان ماه‌ها قبل با چینی‌ها مذاکره کردیم. آن‌ها هم اوایل می‌خواستند فاز سوم آزمایش بالینی را در کشور ما همچون سایر کشور‌ها انجام دهند که ما زیر بار نرفتیم و گفتیم تنها راهی که کسی واکسن خود را روی مردم آزمایش کند این است که ما در داخل و باهم این واکسن را به عنوان پروژه مشترک ملی بسازیم.
 
به گفته نمکی، تا امروز حدود ۴۰۰ هزارنفر واکسینه شدند، حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را شروع به واکسیناسیون کردیم. تا یک میلیون و ۳۰۰ هزارنفری که کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص تا پایان هفته دیگر تمام می‌شوند، فاز دوم هم طبق برنامه ریزی صورت گرفته انجام می‌شود. آقای رئیس جمهور هم دستورات لازم را به تمام نهاد‌ها داده اند تا برای واکسن تمام امکانات را به کار گیرند.
وزیر بهداشت در ادامه گفت: الان ترکیه و امارات فاز سوم واکسن چینی را به اسم واکسیناسیون انجام دادند، اما ما وارد این بازی نشدیم، ولی اگر قرار شد واکسن خودمان که اولینش پاستور است را آزمایش کنیم انجام می‌دهیم. به قول شاعر «چو می‌توان به صبوری کشید جور عدو، چرا صبور نباشم که جور یار کشم». خیلی از مردم در نطرسنجی مشتاق این کار هستند.

نمکی افزود: روس‌ها ۴۲۰ هزار دوز، چینی‌ها ۲۰۰ هزار دوز به ما دادند. از هند دو میلیون دوز خریداری کردیم و پول ۵۰۰ هزار دوز هم پرداخت کردیم که تنها ۱۲۵ هزار دوز به دستمان رسید، ۳۷۵ هزار دوز در حال حمل بود که دادستان هند دستور داد واکسنی خارج نشود. در قراردادکوواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خرید داشتیم که پرداخت پول آن هم داستان جدایی دارد و خود یک کتاب است. قرار بود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز تا پایان سال قبل به ما بدهند که مدام کاهش یافت، چون تولیدی نیست و برخی فکر می‌کنند واکسن در جهان به حراج گذاشته شده در حالی که این خبر‌ها نیست. از کوواکس با تاخیر ۳ هفته‌ای به ما ۷۰۰ هزار دوز دادند.

وی تاکید کرد: مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و ما اعلام کردیم به کار زدن واکسن نظارت می‌کنیم ضمن اینکه بر تولید واکسن داخلی هم نظارت ویژه داریم. در جمهوری اسلامی البته این مرزبندی‌ها را ندارد و ما کنار یکدیگر هستیم و هرکجا بتوانیم باری بلند کنیم کوتاهی نمی‌کنیم. اکنون در شرایطی هستیم که امیدواریم در روز‌های آتی وضعیت مطلوب‌تری را تجربه کنیم.

نمکی افزود: خبر خوش اینکه واکسن داخلی به سرعت و خوبی پیش می‌رود. تمام افراد را برای واکسن بسیج کردم، ولی اگر من هم نباشم، کار واکسن ایرانی بر روی غلتک افتاده است و این‌ها هیچ کدام بدون پشتوانه علمی نیست. واکسن داخلی ما در درخشان‌ترین شرایط قرار می‌گیرد. بیماری گریبان ما را ول نخواهد کرد و ما هر شش ماه باید به مردم واکسن بزنیم، هم از بیرون از کشور خرید می‌کنیم هم به واکسن داخلی امید بسته‌ایم، ولی کشور‌هایی در آینده واکسن خواهند زد که خودشان زیرساخت داشته باشند.

وی درباره واکسیناسیون کرونا در سایر کشورها، تاکید کرد: تایوان تا دیروز ۲۷ هزار و ۱۱۳ دوز، ویتنام ۵۸ هزار دوز، کره جنوبی ۶۱ هزار دوز، ژاپن ۶۴۲ هزار دوز، عمان ۱۹۳ هزار دوز، مصر ۱۶۵ هزار دوز و عراق ۱۵۳ هزار دوز واکسن تزریق کرده است و ما هم نزدیک ۵۰۰ هزار دوز که تا هفته آتی به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز خواهد رسید. اینکه بعضی‌ها می‌گویند ما عقب هستیم، ما از چه چیزی عقب هستیم؟
 
وزیر بهداشت افزود: جاستین ترودو در کانادا اعلام کرده بود تا پایان ماه ژوئن واکسن‌هایش را تزریق می‌کند و پنج برابر نیاز کشورش واکسن پیش خرید کرده است. آمریکایی‌ها به همسایه متعهد خود و انگلیسی‌ها به جایی که هنوز مستعمره خود می‌دانند واکسن نداده‌اند. ۸۵ درصد واکسن دنیا را هفت کشور تزریق کرده‌اند. واکسن نیست، ولی ما انشالله با واکسن وارداتی و واکسن داخلی کار را پیش خواهیم برد.

نمکی در ادامه گفت: ماه‌های بعد در این مورد بیشتر صحبت خواهم کرد، فعلا در سکوت و آرام کار کردیم که مشکلی برای روند تولید پیش نیاید و آمریکابی‌ها مانع‌تراشی نکنند. سعی ما چراغ خاموش طی کردن این مسیر است، ولی برخی عطش مطرح شدن دارند. من در ۱۴ ماه گذشته علی رغم لطف صدا و سیما، ولی به جز همین جلسات کاری به تلویزیون نرفتم. امیدوارم این مرض خودنمایی رفع شود، اعلام کردیم حضرت عباسی صحبت نکنید، چون زیاده می‌گویید که مبنای کارشناسی ندارد و بگذارید وزیر بهداشت در مورد واکسن صحبت کند.

وی درباره ورود بخش خصوصی به واردات واکسن، بیان کرد: بخش خصوصی الان در حال واردات داروی بیماران خاص است، اما واکسن به مراتب پیچیده‌تر از دارو است. واکسن فرآورده حساس و بیولوژیک است و افراد متخصص باید آن را وارد کنند. ماست فروش و سیمان فروش و پلاسکو فروش می‌خواهد واکسن بیاورد. من در سازمان غذا و دارو بساط دلالان را جمع کردم. رئیس سازمان غذا و دارو یکی از افراد پاکیزه است. باند آن سازمان را پکاندم و باج هم به کسی نمی‌دهیم و به آن‌ها هم گفتم مشغول الذمه هستند اگر واکسنی بیاورید که جرات تزریق آن را به زن و بچه خود ندارید، قلم پاهایتان را خورد می‌کنم و بدترین برخورد‌ها را با شما می‌کنم.

وزیر افزود: ما مسئول سلامت مردم هستیم و اگر کسی واکسن غیر استاندارد زد، نمی‌گویند وزیر صمت مقصر است، می‌گویند آقای وزیر بهداشت حق نداشت چشم بر این داستان ببندد. ما تِندر گذاشتیم و بخش خصوصی لایق را دعوت کردیم. می‌دانستیم واکسن در اختیار دولت‌ها است و طرف خارجی با دولت‌ها کار دارد. قرارداد‌های واکسن در دنیا خیلی حسین قلی‌خانی و ترکمانچایی و یکطرفه است. می‌گویند وزیر ضمانت بدهد که اگر اتفاقی برای مریض افتاد به ما ربطی ندارد، ضمانت بدهد که اگر پول گرفتم و واکسن ندادم پول برنمی‌گردد، ضمانت فسخ یک طرفه قرارداد را بدهد و...
 
وی ادامه داد: آقایی که بعد تز تندر، می‌خواهد برود واکسن بیاورد، آمده می‌گوید این تعهدات را تو بده (دولت) تا ما واردات را انجام دهیم، اگر قرار بر این بود که خودمان وارد می‌کردیم، تعهدات را ما بدهیم بعد آقا برود پورسانتش را بگیرد. ما خودمان داوطلب بخش خصوصی حرفه‌ای و خوش سابقه و پاکیزه هستیم ما به دلال میدان نخواهیم داد.

نمکی در ادامه گفت: ما اجازه ورود به بخش خصوصی را از ماه آذر داده‌ایم و سه تِندر برگزار کردیم. به هر تقدیر به واکسن به شکل فعال ورود کردیم، ولی بازهم با وجود واکسن نمی‌توان به راحتی ماسک را برداشت و پروتکل رعایت نکرد. ما به ملت ایران تعهد کردیم که طبق برنامه زمان بندی که دنیا تا پایان ۲۰۲۲ برای کشور‌ها تعهد کرده تا پایان ۱۴۰۰ عملی کنیم و تا پایان دولت هم جمعیت انبوهی را واکسن خواهیم زد و در ورود برای بخش خصوصی هم باز است و اگر کسی در بخش خصوصی فکر می‌کند ترمزی برایش ایجاد می‌شود که فکر می‌کند عادلانه نیست با من صحبت کند.
 
وی افزود: خبری شنیدم که کسی گفته بود فلان وسیله را می‌سازد و در سازمان غذا و دارو گیر کرده است، به سرعت به آقای دکتر شانه ساز گفتم به اوضاع رسیدگی کند و وقتی مشخص شد حق با تولید کننده بود گفتم با کسی که کارش را دچار مشکل کرده برخورد کنند. ما با کسی خصومت نداریم و باند نداریم.
 
کرونا رفتنی نیست و باید هر ۶ ماه واکسن بزنیم/ به دلال واکسن میدان نمی‌دهیم/ به واکسن داخلی امید بسته‌ایم/ کالبدشکافی نمی کنم غصه‌ای به غصه رهبری اضافه خواهد کرد

وزیر بهداشت در ادامه گفت: در روز‌های گذشته دل و تنم رنجور و گرفته بود از کار و گرفتاری بی‌خوابی ماه‌های اخیر که بر جسم علیل شد و دلم گرفته بود که باز شاهد مرگ‌های روزافزون مردمان کشور باشم و از همکارانم شرمسار شوم که ۱۴ ماه است تلاش می‌کنند که نفسی در سینه حبس نشود. روز‌های سختی بر کشور گذشته است و همکارانم در مهار ۳ پیک سنگین کرونا حماسه بزرگی خلق کردند. در زمانی که دنیای ناجوانمرد ما را در تنگنا قرار داد و کف بزنند برای تئوریسین‌هایی که می‌گفتند کرونا تیر خلاص جمهوری اسلامی است، ولی این آرزو را به گور بردند و دیدند این ملت غیور موجی را پس از دیگری مهار کردند.

وی خاطرنشان کرد: پیک جدید خلق شد، خیلی به کالبد شکافی عارضه نمی‌پردازم، چون فکر می‌کنم پرداختن و واکاوی برخی پدیده‌ها جز ایجاد گسست و تشدید نامهربانی که هیچ کدام از ما قبول نداریم حاصلی برای این نظام نخواهد داشت و غصه‌ای به غصه رهبری اضافه خواهد کرد. یکی از چیز‌هایی که از آن پرهیز کردم این است که علاوه بر شرمساری از مردم و خوشنودی دشمنان قسم خورده، کسی را نرنجانم که جز هدایت و جوانمردی از او ندیدم به همین دلیل واکاوی آنچه که گذشت مشکلی را حل نمی‌کند.
 
او ادامه داد: «هست در پس پرده گفت و گوی من و تو، چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من» این نزاع میان چپ و راست، اصلاح طلب و اصولگرا و... و من خدا را شکر می‌کنم که در این بازی‌ها نبودم. از این نمد پوسیده دنبال کلاهی برای فرق‌های تهی دوختن مشکلی از مشکلات کشور حل نمی‌کند.

نمکی تاکید کرد: این پیک سهمگین را مدت‌ها قبل برآورد کرده بودم و گفتم به همکارانم که خود را برای بزرگترین و سهمگین‌ترین امواج اپیدمی تاریخ کشور آماده کنید البته این بدان معنا نیست که امواج سهمگین‌تر نخواهیم داشت چرا که این ویروس ناشناخته است و هنوز ابعاد ناشناخته‌ای دارد و هر کس می‌گوید آن را خوب شناخته است نشانه جهل او است.
 
وی افزود: هر کس می‌گوید با واکسیناسیون همه مشکلات حل خواهد شد این خبر‌ها نیست نمی‌خواهم مردم را در خوف نگه دارم، بحث خوف و رجا باید مورد توجه قرار گیرد، اما نباید پیام‌های خوشنود کننده تهی را بدهیم که اگر واکسیناسیون انجام شود کرونا تمام است، باید دانست که مدت‌های قابل توجه کرونا مهمان بشریت است و این موضوع را به یاد داشته باشید.

نمکی تاکید کرد: هفته دیگر هفته سخت تری است. هفته پیش گفتم از مرز قرمز در خیلی جا‌ها رد می‌شویم و به سیاهی خواهیم رفت، این یعنی بالاتر از سیاهی رنگی نیست نه اینکه ما در رنگبندی خود رنگ سیاه اضافه کرده باشیم. برخی به غلط گفتند رنگ سیاه اضافه کردیم. در اکثر شهر‌ها به سمت فزون‌ترین میزان بیمار در طول تاریخ این چهار پیک می‌رویم و ترمز از دست خیلی‌ها در می‌رود.

وزیر بهداشت، گفت: اعمال غیراورژانسی را مطلقا بستری نکنید، چون تخت کم می‌آورید. با پیکی که در موارد سرپایی می‌بینم می‌دانم نسبت بستری استان تغییر خواهد کرد. در استان همدان شب عید هفت مریض داشتند و دیروز ۱۴۵۲ مریض بستری بودند. هر مریضی که ترخیص می‌شود باید پیگیری شود که در خانه بدحال نشده باشد. متاسفانه در ویروس جدید این نشان داده شده که در روز هشتم یا نهم یک پیک ناخوش در ریه‌ها به وجود می‌آید.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
کسی که رزیدنتی و بدون آموزش مدون رفته سه سال مثل سیستم بریتانیا یه موضوعی را بعنوان پروژه انجام داده که اگر خودش هم انجام داده باشد جای شکرش بافی است. و بعد هم سی سال پیوسته در سازمان برنامه و بودجه کار دفتری و ستادی کرده، خودش را صاحب علم و نظر قلم‌داد نمیکند
ولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
ملاک انتخاب کشورهایی ذکر شده توسط وزیر چی هست؟؟؟
تایوان تا دیروز ۲۷ هزار و ۱۱۳ دوز، ویتنام ۵۸ هزار دوز، کره جنوبی ۶۱ هزار دوز، ژاپن ۶۴۲ هزار دوز، عمان ۱۹۳ هزار دوز، مصر ۱۶۵ هزار دوز و عراق ۱۵۳ هزار دوز واکسن تزریق کرده است..
طبق آمار رسمی WHO تاریخی که شما می فرمایید اینقدر واکسن زدند ببینید این کشورها چند فوتی داشتند مثلا ویتنام 35 نفر در هفته،26 نفر کره و ژاپن البته در روز 38 فوتی داشته..... اگر اینقدر بود طبیعتا ضرورت به واکسن اینقدر نبود
اینم آدرسhttps://covid19.who.int/
مقایسه باید جامع باشد...
ناشناس
|
New Zealand
|
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
تازه کم حرف می زند شده اینقدر
saber
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
راستی اون واکسنهای اهدایی فایزر رو به کدوم جگر گوشه هاتون تزریق کردین؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
درود بر وزیر ادیبمان که این بار از نثر شکسپیری به شعر سعدی و حافظ روی آورده و در عین حال با اصطلاحاتی مثل پکاندن و قلم پا خورد کردن تسلط خود را بر ادبیات چاله میدانی هم به رخ منتقدان می کشد.
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
چرا واقعیت امر را از مردم پنهان میکنید؟؟؟؟؟؟؟
ما هنوز واکسن آنفولانزا نمی‌تونیم بسازیم و اونوقت واکسن کرونا داریم میسازیم؟؟؟؟؟
تا کی دروغ تحویل میدید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
نمیتونیم یا نمیذارن؟
سبوس برنج شمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
یک ساله که پرچم کشور رو نمی افراشته نگه داشتید

و گربه نقشه کشور همچنان در خواب ناز بهاریست

دقیقا بفرمائید منظورتون و خواسته تون از این حرکت
چیست و از جان جامعه چه میخواهید ؟


بخدا پدران خانواده در نبود یه تیکه گوشت سر سفره های افطار روزی هزار مرتبه میمیرن و زنده میشوند


ای خدا اگه ما رو نمیکشی خفه مون کن تا اینقدر زجر نکشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
اینقدر امید ببند تا صبح دولتت بدمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
خخخ عجب غصه ای به غصه رهبری اضافه نشه؟ چرا باید موضوعات را ازرهبری مخفی نگه داشت؟ مولایمان غصه دار امت رسول الله ص بود حالا ما برای خودنمایی .... استغفرالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
اقای نمکی دمت گرم توهم سوراخ دعارا یاد گرفتی ای کلک تو فهمیدی روزی خوردن باید چگونه باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
خریذ شصت میلیون دز واکسن روسی و تولید داخل؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
من می داااااااااااااانستم!!!!!
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
بر خلاف ادعای آقای وزیر، تعداد دوزهای تزریق شده در کره جنوبی ۶۱ هزار و در ژاپن ۶۴۲ هزار نیست و جدیدترین آمار آن به شکل زیر است:

کره جنوبی: 1,346,478 دوز
ژاپن: 1,799,048 دوز

بقیه حرفهایش هم مانند این آمارش پرته. بعلاوه، بهتره دستآوردهای درخشانتان را با برخی کشورهای دیگر زیر مقایسه کنید:

جهان 848،000،000 دوز
برزیل: 32,775,437 دوز
ترکیه: 19,710,788 دوز
شیلی: 12,726,959 دوز
امارات: 9,387,344 دوز
عربستان سعودی: 6,668,789 دوز
کویت: 605,000 دوز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
وقتی خرید واکسن رو به چند کشور محدود کنید همین اتفاق می افته . خودت رو توجیه نکن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
وزیر نادان به چه چیز هایی امید بسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
وزیر بی کفایت یعنی خودت
ناشناس
|
Estonia
|
۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
خدا خودش کادر درمان رو نگه داره. کاش تصمیم‌گیری‌ها بهتر و به‌جاتر و به‌وقت‌تر انجام می‌شد.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
دولت و وزیر نمیدانند که مریض های دیگری غیر از کرونا وجود دارند،تمام بخشهای بیمارستانها را کردن کرونایی،پس ان همه تبلیغاتی که کردن که ما سالنهای 1000 تختی اماده کردیم چه شده است مردم مریض های دیگری دارند چرا اینقدر راحت مردم را به کشتن میدهید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
شورای شهر ششم سید ابراهیم رئیسی انتخابات 1400 واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست