بازدید 25654

۱۰۰۰ میلیارد تن فسفات خیالی سوریه به ایران!

سهم سوریه از فسفات جهان، آن طور که "بسام طعمه" وزیر نفت این کشور گفته است تنها ۳ میلیارد تن است... تازه بخشی از این معادن را هم برای ده‌ها سال به روسیه و صربستان واگذار کرده است.
کد خبر: ۱۰۴۵۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸ 10 April 2021

به گزارش «تابناک»، جعفر محمدی در عصر ایران نوشت: "هر هزینه‌ای در سوریه کردیم ما به ازای آن را می‌گیریم. قرارداد ما با سوریه بسیار خوب است؛ سوریه معدن‌های فسفات دارد و قرار است ۱۰۰۰ میلیارد تن فسفات به ما بدهد. "

این سخنان رستم قاسمی، وزیر پیشین نفت در دولت احمدی نژاد است که از باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما نقل می‌شود. او تاکید کرده است که موافقتنامه این ۱۰۰۰ میلیارد تن را خودش به امضای دو دولت رسانده است.

من، سر رشته‌ای درباره معدن و از جمله، فسفات ندارم، ولی عدد ۱۰۰۰ میلیارد تن، به نظرم عجیب بود. بنابر این درباره میزان ذخایر فسفات جهان کمی تحقیق کردم.

در سایت تخصصی ارانیکو آمده بود: "بر اساس آمار سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا میزان ذخایر شناخته شده فسفات جهان حدود ۶۵ میلیارد تن برآورد گردیده که تنها بهره برداری از ۱۶ میلیارد تن آن دارای صرفه اقتصادی می‌باشد و تقریباً ۸۰% آن در صحرای غربی و مراکش قرار دارد. "

در فصلنامه علوم و فنون سازندگی (تابستان ۱۳۹۹) نیز آمده است که در کل معادن جهان، ۶۸ میلیارد تن فسفات وجود دارد که ۵۰ میلیارد تن از این ماده معدنی در مراکش است.
سایر منابع نیز اعدادی در همین حدود اعلام کرده اند.

اما سهم سوریه از فسفات جهان، آن طور که "بسام طعمه" وزیر نفت این کشور گفته است تنها ۳ میلیارد تن است. البته در برخی منابعی که من جست و جو کردم عدد ۱.۸ میلیارد تن هم وجود داشت، ولی بنا را بر همین میزان اعلام شده توسط وزیر سوری می‌گذارم.

حال از جناب رستم قاسمی باید پرسید که وقتی در کل کره زمین ۱۰۰۰ میلیارد تن فسفات وجود ندارد، چگونه سوریه می‌خواهد ما به ازای هزینه‌هایی که در این کشور کرده ایم به ما ۱۰۰۰ تن فسفات بدهد؟ آقای بشار اسد از کرات دیگر فسفات خواهد آورد و به ما خواهد داد؟!

جالب اینجاست که طبق خبر منتشره در خبرگزاری فارس، کشور سوریه قبل از این با انعقاد قرارداد‌هایی با صربستان و روسیه، بخشی از همین معادن فسفات را به این دو کشور واگذار کرده است؛ طبق قرارداد اول، یک شرکت صرب معادن شرق تدمر (پالمیرا) سوریه را با سهم ۷۰ درصدی در اختیار دارد و بر اساس قرارداد دوم، روسیه به مدت نیم قرن، سالانه ۲.۲ میلیون تن فسفات سوریه را استخراج می‌کند.

تنها خبر رسمی که تا کنون از حضور ایران در معاون فسفات سوریه منتشر شده، قرارداد "سرمایه‌گذاری ایران" در این معادن است که در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۸ به تصویب مجلس خلق سوریه رسیده، ولی تاکنون اجرایی نشده است. (دقت کنید: قرارداد سرمایه گذاری ایران)

جالب است: سوریه در بهترین شرایط ۳ میلیارد تن ذخیره فسفات دارد که بخشی از آن را نیز به مدت ده‌ها سال در اختیار روس‌ها و صرب‌ها قرار داده، آن وقت رستم قاسمی، وزیر پیشین نفت که گویای سودای ریاست جمهوری هم دارد، به مردم ایران وعده می‌دهد از ته مانده ۳ میلیارد تن، ۱۰۰۰ میلیارد تن هم به ایران می‌دهند!

می‌گویند روزی پادشاهی دستور داد به بینوایی ۱۰۰۰ ضربه شلاق بزنند؛ جلاد در حالی که حکم را اجرا می‌کرد زیر لب می‌گفت: اعلیحضرت یا شلاق را نمی‌شناسند یا عدد ۱۰۰۰ را نمی‌دانند. حالا حکایت جناب رستم خان قاسمی است و قصه ۱۰۰۰ میلیارد تن فسفات!

بعد از تحریر:
تا زمانی که "عدد" در کشور ما کشک باشد، اوضاع همین است!

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۵۰
انتشار یافته: ۱۶
برای انتقال این مقدار فسفات به 40 میلیون کشتی 25000 تنی احتیاج داریم!؟
احتمالا 1000 کیلو بوده اشتباهاً 1000 میلیارد تن علام کردن خخخخخخخخخخ
این تازه یکی از دستاوردهای دولت احمدی نژاد بوده واقعا برای خودم متاسفم که با کیا میشیم هشتادمیلیون
میگن شهید چمران گفته انسان باتقوا اگر از عهده کاری برنیاید آن را قبول نمی کند
هنوز قسمتهای اصلی انتقال گاز به ترکیه و عراق را شرکت ایشون اداره میکند
اخوی از ماست که بر ماست!!! خداییش نون پدر و مادر خوردین شما خبرنگارا، وجدانن مردمو دم انتخاباتی آگاه کنید. بلای گذشته از سر مردم رفع بشه. خدا خیرتون بده
تا زمانیکه بیسوادا پست داشته باشن همین میشه. بهتون قول میدن این بابام نمیتونه بین هزار و هزارصد یک عدد رو بگه!!!
تازه ايشان از وزراي شاخص اقاي احمدي نژادبودند
سلام زیاد گیر ندهید. می خواستند بفرمایند 1000 تن یا یک میلیارد تن اشتباها رقم 1000 میلیارد تن را گفته اند. حالا اگر رییس جمهور شود
دروغ گفتن که شاخ و دم ندارد،
سپاس از موشکافی عمیق تان که دست همه دروغگویان را که طمع ریاست چشم و ذهن شان را کور کرده رو می کند
کشک خوب اومدی
از این بنده خدا خیلی توقع داریدحالا از این بابا بپرسید فسفات چی هست
یه چی گفته که یه چی گفته باشه. از وزیر احمدی نژادی بیش از این نمیشه توقع داشت. برای فریب دادن عوام باید دروغ های بزرگ گفت.
شاید منظور رستم قاسمی 1000 میلیارد کیلو یا 1000 میلیارد گرم فسفات بود.
مثل محمود استاد آمار دروغه
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # امامی کاشانی # انتخابات مجلس # انتخابات # مجلس خبرگان
وب گردی