بازدید 6107

اصناف، خط مقدم تعطیلی‌های کرونایی

دبیرکل اتاق اصناف با اشاره به ضروری بودن اعمال محدودیت‌های بهداشتی، بر لزوم حمایت جامع‌تر از کسب و کار‌های آسیب دیده از تعطیلی‌های کرونایی تاکید کرد.
کد خبر: ۱۰۴۴۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۴ 08 April 2021

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در برنامه تیتر امشب چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ شبکه خبر، با اشاره به مصوبات پیشین ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اعمال محدودیت‌های کرونایی اظهار داشت: بر اساس این مصوبات که قرارگاه مقابله با کرونا نیز آن را ابلاغ کرده است، تاکید شده که در صورت قرار گرفتن یک منطقه در وضعیت قرمز، گروه‌های شغلی دو تا چهار باید بطور خودکار تعطیل شوند.

فرهادی افزود: این محدودیت‌ها اگر چه از نظر شغلی و اقتصادی مشکلاتی ایجاد می‌کند، اما برای سلامت جامعه در نظر گرفته شده و طبق قانون با متخلفان باید برخورد شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با انتقاد از بی توجهی‌ها به این شیوه نامه‌ها اظهار داشت: این یک موضوع علمی است که تردد‌ها و تهویه نامناسب باعث افزایش فراگیری می‌شود و در این زمینه، وظیفه اصناف است که اقدام به تعطیلی کسب و کار‌های مربوط به خود کنند.
فرهادی افزود: باید این تعطیلی‌ها اعمال شود تا جان انسان‌ها در امان بماند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: توصیه‌ها و صحبت‌های امروز ما با آنچه که یک سال قبل ارائه می‌شد، تفاوت دارد، چراکه امروز با ویروس جهش یافته‌ای طرف هستیم که خطرناک‌تر است.

وی افزود: اگر ما پیش از این درباره ضرورت تهویه مناسب صحبت می‌کردیم، شرایط به گونه‌ای بود که یک مبتلا می‌توانست ۲ تا ۳ نفر را مبتلا کند، اما اکنون وضعیت طوری است که یک مبتلا می‌تواند باعث بیماری ۷ تا ۸ نفر شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت همکاری مراکز اجرایی دیگر از جمله بانک‌ها را نیز برای کاهش سرعت فراگیری موثر دانست و گفت: علاوه بر اصناف، مراکزی مانند ادارات و بانک‌ها نیز باید خدمات حضوری خود را متوقف کنند و به سمت خدمات الکترونیکی پیش بروند.

فرهادی تصریح کرد: وزارت بهداشت معتقد است که برای حفظ سلامت که اولویت دارد، لازم است که اقتصاد مردم و جامعه در نظر گرفته شود.

محمدباقر مجتبایی، دبیرکل اتاق اصناف نیز در این برنامه، با انتقاد از انداختن همه تقصیر‌ها بر گردن اصناف گفت: توصیه‌ها و تاکید‌ها برای رعایت شیوه نامه‌ها کار مناسبی است، اما نباید به گونه‌ای تصور شود که عامل اصلی شیوع، اصناف هستند.

وی افزود: بر اساس آمار قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا و گزارش نیروی انتظامی در این زمینه، بیش از ۸۵ درصد صنوف دستورالعمل‌ها را رعایت کرده اند.

مجتبایی گفت: بر اساس این گزارش که مربوط به اواخر اسفند است، اصناف یزد با بیش از ۹۰ درصد پیشتاز رعایت دستورالعمل‌ها بوده است.

دبیرکل اتاق اصناف گفت: طبق آمار مبتلایان امروز، احتمال دارد که همین امشب ۱۰ هزار نفر از اطرافیان این عزیزان نیز مبتلا شوند و این موضوعی دردناک برای ماست بنابر این تمهیدات در نظر گرفته شده را جدی می‌گیریم.

مجتبایی با اشاره به پلمپ بیش از ۱۷ هزار واحد صنفی متخلف که شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نکرده بودند، اظهار داشت: در این مدت دستکم ۲ میلیون و ۶۶۴ هزار مورد بازرسی صورت گرفته تا بر اجرای درست دستورالعمل‌ها نظارت شود.

دبیرکل اتاق اصناف درباره جدی گرفته نشدن توصیه‌ها در روز‌های اخیر نیز گفت: اصناف و واحد‌های صنفی ما، بخشی از مردم هستند و وقتی عموم مردم دستورالعمل‌ها را جدی نمی‌گیرند، اصناف نیز به عنوان بخشی از مردم همین شرایط دارند.

وی به فرهنگی که در بین عموم مردم شکل می‌گیرد، اشاره کرد و گفت: اگر این فرهنگ رعایت جدی دستورالعمل‌ها در بین عموم مردم شکل نگیرد، از اصناف به تنهایی کاری بر نمی‌آید.

مجتبایی افزود: وقتی اداره‌ای تعطیل می‌شود، کارمند می‌رود در خانه می‌نشیند و حقوقش را نیز دریافت می‌کند، اما اهالی کسب و کار صنفی می‌گویند که اگر یک روز کار نکنند، نه تنها درآمدی ندارند بلکه باید هزینه‌های جاری روز‌های عادی مانند هزینه جمع آوری زباله را نیز پرداخت کنند.

وی بار دیگر تصریح کرد وقتی عزم جدی در سطح کلان جامعه برای رعایت شیوه نامه‌ها نباشد، اصناف به تنهایی نمی‌توانند کار موثری انجام دهند.

دبیرکل اتاق اصناف بر لزوم افزایش حمایت‌ها از اصناف آسیب دیده از کرونا اشاره کرد و گفت: وقتی قرار است محدودیت‌ها تشدید شود، لازم است که حمایت‌ها نیز به تناسب این تشدیدها، جامع‌تر شود.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو
آخرین اخبار