بازدید 2901
برای محاسبه شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران از روش هدانیک و اطلاعات خام موجود در سامانه املاک و مستغلات استفاده شده است.
کد خبر: ۱۰۴۴۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷ 07 April 2021

به گزارش تابناک اقتصادی؛ مرکز آمار «اطلاعات بدون نویز» از تغییرات قیمت مسکن منتشر کرد.

اطلاعات بدون نویز از بازار مسکن چه می گوید؟

براي محاسبه شاخص قيمت املاك مسكوني شهر تهران از روش هدانيک و اطلاعات خام موجود در سامانه املاك و مستغلات استفاده شده است. شاخص نسبت به متوسط، درصد تغيير قيمت واحدهاي مسكوني را بهتر نشان ميدهد. چرا كه ممكن است مشخصه واحدهاي فروش رفته در دورههاي مختلف تفاوت زيادي داشته باشند. به عنوان مثال، ممكن است تعداد واحدهاي فروش رفته نوساز در يك دوره بسيار بيشتر از دوره قبلي باشد كه در اين حالت متوسط قيمت دو دوره متوالي قابل مقايسه با يكديگر نخواهد بود. شاخص قيمت محاسبه شده به روش هدانيک اين مشكل را برطرف ميكند و اثر تغييرات كيفي در طول دورههاي مختلف را از بين ميبرد.

بر اساس این گزارش، تورم نقطه‌ای اسفندماه املاک مسکونی شهر تهران در مقایسه با ماه قبل (٩١,٣) ٩.٥ واحد درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: عدد شاخص در اسفند ماه ١٣٩٩ بر اساس ماه پایه فروردین ١٣٩٥ به عدد ٦٨٩,٩ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٢ درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم نقطه‌ای

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند ماه ١٣٩٩ به عدد ٨١,٩ درصد رسیده است؛ یعنی بایستی خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اسفند ١٣٩٨، ٨١.٩ درصد بیشتر پرداخت کنند. تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل(٩١,٣) ٩.٥ واحد درصد کاهش یافته است.

کاهش تورم ماهانه

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل می‌باشد که در اسفند ماه ١٣٩٩ این اطلاع به عدد ٣,٢ درصد رسیده است. تورم ماهانه اسفند در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٤,٧ درصد)، ١.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم سالانه دی ماه ١٣٩٩ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ٧٨,٢ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(٧٥,٤)، ٢.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز ششم رمضان سردار حجازی