بازدید 17115
تابناک اقتصادی بررسی می کند؛
گویا مسئولین از وضعیت پیش آمده برای گندم احساس خطر کردند و حالا قرار است شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک در جلسه ای فوری در روز دوشنبه هفته آینده با موضوع بررسی قیمت گندم و تصمیم گیری درباره آن تشکیل جلسه دهد.
کد خبر: ۱۰۴۴۴۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲ 06 April 2021

خطر تکرار راه رفته مرغداران برای گندمکاران/ بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم/ واردات گندم ۸ هزار تومانی چقدر جدی است؟

در برخی از شهرهای کوچک قدرت خرید مردم آن قدر کاهش یافته است که برای گذران زندگی به نان پناه آورده اند. شلوغی صف های نانوایی در چند ماه گذشته به گردن نبود آرد انداخته می شد اما هم اکنون با حضور در صفوف شلوغ نانوایی ها به این نکته پی خواهید برد که مردم برای سیر کردن شکم خود چاره ای جز خرید نان ندارند.

به گزارش تابناک اقتصادی، بررسی های میدانی در یکی از شهرهای کوچک استان خراسان رضوی که فاصله چندانی هم با مشهد ندارد بیانگر آن است که دیگر کرونا هم نمی تواند مانع صف نشینی مردم برای خرید نان شود چرا که مردم این شهر مجبورند برای خرید نان بیشتر بر کرونا هم غلبه کنند! چند ماهی است که اوضاع به همین روال است و چاره ای هم اندیشیده نمی شود و عمر مردم علاوه بر صف های مرغ و روغن حالا در صف های نان هدر می رود.

در این شرایط گویا اوضاع کشت و برداشت گندم برای سال زراعی جاری هم چندان جالب نیست. این یعنی اینکه اوضاع آرد و نان شاید در سال جاری بدتر از سال گذشته هم شود.

سه عاملی که امنیت غذایی مردم را تهدید می کند

در همین باره محمدشفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه کاهش بارندگی و خشکسالی در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ خسارت چشمگیری به تولید محصولات کشاورزی از جمله گندم وارد کرده است، گفت: در اکثر استان‌های گندم خیز از جمله خوزستان، فارس و گلستان با کاهش جدی بارندگی مواجه بودیم ضمن اینکه بارش‌ها با پراکنش مناسبی نیز همراه نبوده است.

وی افزود: اتفاق بدتری که در برخی از استان‌ها افتاده این است که بعضی از کشاورزان مزارع سبز گندم را به دامداران فروخته‌اند و آنها نیز این محصول را می‌چینند و خشک می‌کنند و به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می‌دهند.

ملک زاده با اشاره به قیمت پایین خرید تضمینی گندم گفت: هم اکنون قیمت این محصول در کشورهای همسایه بسیار بالا و در کشوری مانند عراق بالای ۱۰ هزار تومان است که این مساله هم باعث می‌شود کسانی که راهش را می‌دانند، اقدام به قاچاق این کالا کنند.

بنابراین سه تهدید جدی بر سر راه برداشت و کاهش تولید گندم در سال جاری وجود دارد: کاهش بارندگی و خشکسالی، فروش مزارع سبز گندم به دامداران و قاچاق گندم به آن سوی مرزها.

هشدار تشکل های کشاورزی به کاهش 50 درصدی تولید

به تازگی هم شش نفر از اعضای شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک از جمله رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی و روستایی و دو کشاورز خبره عضو این شورا در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی خواستار تشکیل جلسه فوری شورا برای بررسی قیمت گندم شدند. در متن این نامه آمده بود: طبق گزارش واصله از اقصی نقاط کشور، بر اثر کاهش میزان بارندگی و افت محسوس عملکرد دیمزارهای مناطق مختلف و واگذاری بخشی از اراضی زیر کشت گندم به دامداران، کسری حدود ۵۰ درصدی آمار گندم تحویلی نسبت به سال زراعی گذشته قابل پیش بینی خواهد بود.

خطر تکرار راه رفته مرغداران برای گندمکاران/ بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم/ واردات گندم ۸ هزار تومانی چقدر جدی است؟

همچنین ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور طی مصاحبه ای اعلام کرده بود: مجموع شرایط باعث می‌شود دولت در پایان سال زراعی جاری احتمالاً نتواند بیشتر از ۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند و با احتساب ذخایر استراتژیک ناچار به واردات حدود ۸ میلیون گندم خواهد بود.

وابستگی بیشتر کشور به خارج آن هم در شرایط تحریمی و بحران ارزی

زمانی بود که ایران تحریم نبود و مسئولین همین دولت تدبیر و امید به دلیل وفور دلارهای نفتی و بدون دور اندیشی سنگ گندم وارداتی را به سینه می زدند و گندمکاران داخلی و محصولاتشان را به باد انتقاد می گرفتند.

به عنوان نمونه 7 شهریور ماه 1395 محمدباقر نوبخت سخنگوی وقت دولت در آن زمان طی مصاحبه ای گفت: دولت برای کنترل بازار کالاهای استراتژیک، نرخ خرید تضمینی گندم را به هزار و ٢٦٠ تومان افزایش داده که عملا هزار و ٣٥٠ تومان برای دولت تمام می ‌شود، در حالی که واردات آن برای دولت ٨٠٠ تومان هزینه داشته و به مراتب ارزان تر از خرید تضمینی داخلی است.

این ماجرا آن قدر تلخ بود که محمود حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی سه سال بعد و در مورخه 15 مرداد ماه 1398 با انتقاد از تکنوکرات های حاضر در دولت که موافق واردات محصولات کشاورزی به جای تولید داخل بودند گفت: اظهارنظرهایی که حتی از طرف مسئولان کشورمان و اقتصاددانان مشاهده می‌شود اینطور بیان می‌کنند که چه دلیلی دارد که ما نیازهای خود به محصولات کشاورزی را حتما در داخل کشور تولید بلکه می‌توانیم آنها را واردات کنیم. وی افزود: برخی با دلارهای نفتی چنین استدلال می‌کنند و سر و صدا راه می‌اندازند که چرا باید وقتی می‌توان کالا را با قیمت ارزان تر وارد کرد بیاییم در داخل تولید کنیم.

حالا دیگر زمانی رسیده است که دیگر نه دلارهای نفتی وجود دارد و نه کشورها به دلیل تحریم به ما کالایی را به آسانی می فروشند. در این شرایط باید با بی تدبیری های دولت چه در گذشته چه اکنون به فکر واردات 8 میلیون تن گندم باشیم.

در سال مانع زدایی ها، راهکار چیست؟

با خشکسالی و کاهش بارندگی نمی توان در حال حاضر مقابله کرد اما با فروش مزارع سبز گندم و قاچاق گندم برای جلوگیری از بحرانی تر شدن اوضاع نان می توان مقابله نمود و ریشه آن در قیمت خرید تضمینی گندم است که سال ها نه تنها به درستی قیمت گذاری نمی شود بلکه در زمان درستی هم نرخ ها اعلام نمی شود و کشاورزان از این نوع قیمت گذاری راضی نیستند.

در 1 مهر ماه سال گذشته بود که نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری 4 هزار تومان تصویب و تایید شد. نرخی که همه گندمکاران را شوکه کرد.

سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی طی مصاحبه ای در آن زمان با انتقاد نسبت به نرخ اعلامی خرید تضمینی گندم اظهار کرد: با اعلام قیمت ۴ هزار تومانی نرخ خرید تضمینی گندم شوک بزرگی به کشاورزان وارد شد چرا که آنها انتظار این قیمت را نداشتند و معتقدند که صدایشان به گوش مسئولان دولتی نرسیده است. حسینی با تاکید بر این مسئله که نرخ ۴ هزار تومانی خرید تضمینی گندم غیرکارشناسی است، بیان کرد: با توجه به اعلام نرخ غیر منطقی خرید تضمینی گندم جای این سوال مطرح است که دولت بر چه مبنایی این نرخ را اعلام کرده است؟

خطر تکرار راه رفته مرغداران برای گندمکاران/ بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم/ واردات گندم ۸ هزار تومانی چقدر جدی است؟

اما نرخ مد نظر گندمکاران برای خرید تضمینی چقدر بود؟

علی قلی ایمانی نائب رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران طی مصاحبه ای با خبرنگار تابناک اقتصادی در مورخه 19 شهریورماه، پیرامون قیمت پیشنهادی گندمکاران برای نرخ خرید تضمینی گندم گفت: با توجه به افزایش قیمت کود که 5 برابر شده است و همچنین قیمت سموم که بین 3 تا 6 برابر شده است، هزینه های تولید در مقایسه با سال گذشته افزایش چشمگیری داشته اند و نرخ خرید تضمینی گندم پیشنهادی برای سال زراعی آینده حدود 5 هزار تومان می باشد که در صورت توافق دولت با این قیمت، گندمکاران 15 درصد سود عایدشان خواهد شد.

البته ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور طی مصاحبه ای به تازگی قیمت پیشنهادی تشکل‌ها برای خرید گندم را حدود ۶ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت تمام شده تولید در شرایط فعلی ۵,۸۴۲ تومان و این نرخ پیشنهادی ما با در نظر گرفتن حداقل سود برای کشاورزان است.

ممکن است گندم ۸ هزار تومانی وارد شود؟

بنیاد ملی گندمکاران ایران در نامه‌ای به حسین فدایی، رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به غیرمنطقی بودن قیمت مصوب ۴,۰۰۰ تومان برای گندم، تبعات عدم اصلاح نرخ خرید تضمینی را تشریح کرد و خواستار افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به کیلویی ۵ هزار تومان شد. در این نامه تصریح شده چنانچه نرخ اصلاح نشود، با کاهش تولید داخلی یا خروج گندم از شبکه، دولت ناچار خواهد شد برای تأمین نیازهای کشور اقدام به واردات گندم از خارج کند که قیمت آن در حال حاضر ۸ هزار تومان در هر کیلوگرم است.

جلسه هفته آینده برای بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم

به هر حال گویا مسئولین نیز از وضعیت پیش آمده برای گندم احساس خطر کردند و حالا قرار است شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک در جلسه ای فوری در روز دوشنبه هفته آینده 23 فروردین ماه سال جاری با موضوع بررسی قیمت گندم و تصمیم گیری درباره آن تشکیل جلسه دهد.

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به اعضای این شورا از تشکیل جلسه در تاریخ مذکور خبر داده و از اعضا خواسته در این جلسه حضور یابند. در نامه خاوازی به اعضای شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک آمده است: در راستای اجرای مفاد قانون اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی مصوبه شماره ۶۷۸۲۶/ ۱۸۰ مورخ ۱۳۹۹.۰۹.۱۲ مجلس شورای اسلامی موضوع «تشکیل شورای قیمت گذاری و سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی»، خواهشمند است در پنجمین جلسه شورا که در روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰.۰۱.۲۳ رأس ساعت ۱۳ در طبقه ۱۶ این وزارت، با دستور زیر تشکیل می‌گردد، شخصاً حضور بهم رسانید.

در نامه خاوازی، دستور کار جلسه مذکور، «بررسی درخواست برخی از اعضای شورا جهت اصلاح قیمت تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹» اعلام شده است.

 

به هر صورت باید منتظر ماند و دید خروجی این جلسه چه خواهد بود و آیا قیمت تعیین شده در این جلسه خواهد توانست گندمکاران را راضی کند یا خیر؟ ناگفته نماند در صورت عدم تعیین قیمت مناسب برای گندم، این محصول کشاورزی را نیز به سرنوشت مرغ دچار خواهد کرد. موضوعی که رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون روز گذشته به آن اینکه گونه واکنش نشان داد: از دولت می‌خواهیم که راه رفته درباره مرغ را در خصوص گندم تکرار نکند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
شاید باورش سخت باشه ولی قیمت هر کیلو رطب کبکاب خشت و دالکی از کشاورز ۹ هزار تومان هست که ۱۲۰۰ تومان هزینه سردخانه و ۲۸۰۰ تومان هزینه ظرف و حدود ۳۰۰۰ تومان هزینه باغداری و تولیدش هست. یعنی یکسال زحمت برای کیلویی ۲۰۰۰ تومان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
من باغ زیتون دارم
مثل هر باغ دار و کشاورزی دیگری برای فرآوری محصولم هزینه و وقت زیادی میزارم ولی متاسفانه نتیجه اصلا مناسب زحمات ما نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
همین خرما دست مردم کیلویی ۲۵ هزارتومان میرسد
فامیل دور
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
بعد ما تو تهران همونو 40 هزار تومن میخریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
۸۰۰ تومان با دلار ۴۲۰۰ که میشه ۲۰ سنت معادل ۵ هزار تومان نه ۸۰۰ تومان ، از داخلی ها بخرید ۱۵ سنت داستان مرغ تکرار نکنید به خارجی ۲.۵ دلار میدهی معادل ۷۰ هزار تومان واقعی ولی از مرغدار داخلی ۱۶ تومان می خری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
خرما و رطب هم وضعیت مشابهی دارند.
دولت برای جبران سختی های معیشتی سعی دارد با محدودیت صادرات و خرید ارزان قیمت محصولات کشاورزی را از جیب کشاورز پایین نگه دارد.
مرتضی
|
Netherlands
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
نانواها هم از این وضعیت ناراضی هستن. همه ی چی گرون شده الا نان. مگر می شود که همه ی کالا در یک مملکت گران شود ولی قشری که کالای با ارزشی همچون نان تولید می کنند را اینگونه زیر فشار قرار داد. از کشاورز گرفته تا نانوا.
دهقان فداکار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
قیمت گندم برای کشاورز بسیار بیشتر از این حرفهاست
چرا شورای رقابت هر 3ماه قیمت خودرو رو به خودروسازان اجازه میده افزایش بده چرا به کشاورزان ودیگران این اجازه داده نمیشه
چرا وقتی قیمت پراید 18میلیونی شده 120میلیون یعنی 6برابر قیمت گندم از 2300تومان فقط رسیده به 4000تومان چرا مثل پراید نباید شش برابر بشه
چرا قیمت تراکتور 80میلیونی شده 500 میلیون اما گندم کشاورز نباید شش برابر بشه
وقتی یک کیسه کود 60هزاری شده بیش از 700هزار تومان چطور کشاورز میتونه ادامه بده
قیمت سم و....هم بیش از ده برابر شده
حتی قیمت شش هزار تومانی هم برای گندم هم جوابگوی هزینه ها نیست
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
وقتی سود درواردات ورانت افراد خاص میباشد هیچ مشکلی حل نخواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
کسی تو کشور به فکر کشاورز نیست
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
وقتی دولت به مرغداران فشار میاره که کالاشون رو با قیمت مصوب بفروشن باعث میشه برخی مرغداران تولید نکنن چون ضرر میکنن و اینجوری نتیجه چی میشه؟ یک مدت مرغ کمیاب میشه و زورکی بعضی جاها قیمت پایین میاد و بعد از یک مدت چون تولید مرغ کم شده قیمت بیشتر از قبل میشه! این یک نمونه از سوء مدیریت فاجعه بار دولت!
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
نان گندم قوت لایموت اکثریت جامعه ایرانی است .‌و در راستای تامین امنیت غذایی ..واجب است تا دولت با خرید گندم .کشاورزان با قیمت عادلانه .موجبات تامین نان مصرفی مردم را به وفور فراهم نماید .چرا که با وضعیت فعلی اکثریت مردم بعلت گرانی سایر کالا ها مصرف نانشان به شکل معناداری افزایش یافته و در این شرایط کم شدن نان و سهمیه بندی آن و شلوغ شدن صفوف چه بسا مشکلات افزایش شیوع کرونا و یا شورش گرسنگان را بهمراه داشته باشد ..پس بهتر است نان به انداره کافی بعنوان غذای حداقلی در اختیار همگان قرار گیرد
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
مهمترین مشکل فعلی ما مواد غذاییه. راه حل هم گسترش کشاورزی صنعتی و آبیاری پیشرفته است. راه گسترش کشاورزی هم اینه که کشاورزی سود خوبی داشته باشه. راه اون هم اینه که دولت سیاستهای ارزیش رو اصلاح کنه که قیمت ارز اونقدر پایین نیاد که کشاورزان ضرر کنند. در عوض بجاش مستقیم به مردم یارانه نقدی یا کالایی با قیمت ارزان بده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
کجای کاری خیلی از کشاورزا دادن دلال ها همین الان مناطق کردستانو سبز خریدن یعنی هنوز گندم ۵ سانتی نیامده بالا خریدنش از کشاورز به قیمت هر کیلو ۷ هزارتومان انوقت دولت لنتظار داره گندومو بدن به دولت ۴ هزار خخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
من به شخصه گندم میکارم تصمیم گرفتم گندم به دولت ندم دیگه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
وقتی سبوس کیلویی بالای 5هزارتومان است یاجوبالای6هزارتومان ماگندم راصرف خوراک دام میکنیم درست پیش بینی کردی قیمت جوازگندم بالاترباشه می خوان گندم راکشاورزابه دولت ندن واردات بشه
۷،۶۲
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
سلام،در این سال کم بارش گندم کمتر از ۷۵۰۰تومان ضرر هست ،زحمت خود کشاورز هم اصلا پیش کش،،هیچ اجباری نیست ،محصولمان را انبار میکنیم زمستان ب واحدهای دامداری و مرغداری با بهترین قیمت میفروشیم،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
به خاطر قیمت پایین امسال اصلا گندم نکاشتم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
لطفا به نمایندگان مجلس برسانید که برنامه جلسه آینده آنها هم فراهم شد . انتقاد از گرانی گندم و نان . بلاخره کار اصلی اینا انتقاد است دیگر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
اگر عقیده محصولین خوب باشه باران میاد حتی احتیاچ به وارد کردن گندم نباشدبلکه صادرهم بکنند.قیمت گندم به وژدانتان رخ دهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
من گندم کار هستم سال 99 دولت گندم من را به قیمت 2500 ازم گرفت،وقتی رفتم گندم بذر بخرم شده بود 5000 هزار تومن چون دست دلال افتاده بود و خبری از حواله بذر نیست هم‌اکنون هم نتوانسته ام کود سهمیه یا حواله جهاد کشاورزی تهیه کنم و باید از دلال کود آزاد بخرم کیسه ای 200 هزار تومن چه کسی درد کشاورز و گوش میدع کی مسئول این نا عدالتی در حق کشاورزی که چشمهایش بع آسمان خداوند هست و دست به دعا که باران رحمت بیاد که آقایون مفت از کشاورز بخرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
در پنجاه سال گذشته شاید اینطور بهاری خشک که ما در ایران دیدیم بیسابقه باشد خدا امسال به فریاد کشاورزان ومردم برسد با این مسولین بیخیال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
هشدار: نوروز تمام شد. و مصرف مرغ به وضعیت عادی برگشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
برید از کشور آمریکا یاد بگیرید که چطور از کشاورزاش حمایت مکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
گندم در شرایط کنونی با توجه به کفگیر دولت که به ته دیگ خورده کمتر از 6000تومن ارزش تحویل دادن به دولت را نداره اگر شرایط عادیکنونی بود باید 7500تومان از کشاورز میخریدید. منکه به شخصه کمتر از 6هزار اعلام بشه میدم به دلال به قیمت 7تومان. تا کی باید شرمنده زن و بچه باشم بخاطر دولت. سوبسید نان را دولتها میدهند نه کشاورزا. اقای روحانی اصلا میدونه تولید یک کیلو گندم یعنی چی؟ یا اونمذفکر میکنه کشاورز بذری ریخته روی زمین و بارونی اومده و گندم شده؟
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
کیلو ۸ هزارتومن بهمون فروختی کیلو ۴ تومن میخوای بخری؟؟
برج ۷ امسال برای کاشت بهمون میدیش کیلو ۲۰ هزارتومن
اگه میخوای از کشاورز حمایت کنی باید گندم بدی من کیلو ۴ تومن ازم بخری ۸ تومن
فقط زحمتش برای ماست ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
چرا کسی جلوی گران شدن سنگین ماشین الات کشاورزی رو نمیگره تیلر سه میلیونی شده سی میلیون تومان ایا از کشاورز حمایت میشود یا نابودی در پیش گرفته ان یه کشاورز از کجا پول پیدا کنه دوازده میلیون بده موتور چینی پمپ اب که صدو پنچاه هزار تومان بودپنج سال پیش.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز سوم رمضان
آخرین اخبار