بازدید 23539
سخنگوی دولت در نشست خبری
سخنگوی دولت افزود: امروز هم با اطمینان می‌گوییم که در آینده‌ای بسیار نزدیک دولت امریکا راهی جز خاتمه دادن به رفتار‌های قانون شکن ندارد، تحریم‌های یکجانبه و ناقض توافق و مقررات بین المللی به پایان خواهد رسید. نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظریات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است.
کد خبر: ۱۰۴۴۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰ 06 April 2021

در نشست خبری سخنگوی دولت چه گذشت؟ | اعتمادآنلاین

سخنگوی دولت گفت: نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظریات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است.

به گزارش «تابناک»؛ در ابتدای نشست خبری، علی ربیعی در ارتباط با موضوع مذاکره با امریکا و برجام اظهار کرد: در تداوم همان کشاکش، امروز سه شنبه شاهد فصل تازه‌ای از روند شکست زورگویی و تجدید حیات برجام هستیم. همانطور که در اوج قلدری‌ها و فشار‌های رژیم ترامپ پیش بینی می‌کردیم، سرانجام آمریکا با ناامید شدن از مسیر اشتباه گذشته، اعتراف می‌کند که فشار حداکثری شکست خورده و چاره‌ای جز احیای برجام و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان وجود ندارد.

وی ادامه داد: این موفقیت هرگز به دست نمی‌آمد، اگر خویشتن داری ما در برابر تحریک احساسات ملی از طرف جنگ افروزان نبود و اگر با وجود همه فشار‌های خارجی و داخلی برای خروج از برجام و مقابله به مثل در برابر رژیم ترامپ نمی‌ایستادیم و اگر مردم ما این رنج شدید و ناجوانمردانه را تحمل نمی‌کردند و اگر رهبری معظم با درایت در صف مقدم حفظ برجام و اصرار بر حق قانونی ایران در مقابله با این ظلم بی نظیر نایستاده بودند.

سخنگوی دولت افزود: البته ما در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم و امروز هم با اطمینان می‌گوییم که در آینده‌ای بسیار نزدیک، دولت امریکا راهی جز خاتمه دادن به رفتار‌های قانون شکن ندارد، تحریم‌های یکجانبه و ناقض توافق و مقررات بین المللی به پایان خواهد رسید. نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظریات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است.

ربیعی تصریح کرد: موضع اصولی ما کاملاً روشن است و توسط مذاکره کنندگان ما نیز تکرار خواهد شد. همانطورکه بار‌ها گفته شده، هیچ مذاکره‌ای میان نمایندگان ایران و آمریکا شکل نخواهد گرفت، اما آماده رساندن این پیام به اعضای برجام هستیم که در صورت لغو تحریم‌ها و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ جمهوری اسلامی ایران هم متقابل آماده است که بعد از راستی آزمایی انجام تعهدات طرف‌های دیگر، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام همه تعهدات خود بازگردد.

وی یادآور شد: در حال حاضر به نتایج این نشست خوش بین یا بدبین نیستیم، اما اطمینان داریم که در مسیر درستی قدم گذاشته ایم و در صورتی که اراده، جدیت و صداقت آمریکا به اثبات برسد، می‌تواند نشانه خوبی برای آینده‌ای بهتر برای این توافق و در نهایت اجرای کامل آن در هفته‌های پیش روی باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به روز ملی فناوری هسته‌ای تصریح کرد: جمعه روز ملی فناوری هسته‌ای است. طی دهه‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران در راستای یک نگاه بلندمدت به منابع انرژی و توسعه اقتصادی کشور، توجه به تولید انرژی هسته‌ای را در دستور کار خود قرار داد. در طول این مدت و در سایه زحمات و تلاش‌های صد‌ها دانشمند ایرانی، که با وجود همه سختی‌ها از پا ننشستند، امروز نه تنها در زمینه توسعه تکنولوژی هسته‌ای با اهدف تولید انرژی و بهره برداری انسانی و صلح آمیز از آن در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی، ایران از جهان عقب نمانده، بلکه در میان معدود کشور‌های پیشرفته در این حوزه قرار دارد.

وی بیان کرد: با روشن شدن ابعاد پیشرفت علمی ما، دشمن صهیونیستی، نه تنها امنیتی سازی انرژی هسته‌ای را از راه جعل اخبار و روایت سازی‌های دروغین و با کمک لابی‌های صهیونیستی خود در دستور کار قرار داد، بلکه تا همین امروز با ترفند‌های خرابکاری و ترور ـ که نتیجه آن شهادت شماری از بهترین دانشمندان هسته‌ای ما بود ـ لحظه‌ای برای متوقف کردن و به عقب راندن پیشرفت‌های ملت ما کوتاهی نکرده است.

ربیعی گفت: ما برای محافظت در برابر این ویرانگری شیطانی ـ که صدماتی به کشور ما وارد کرد ـ دو گام بزرگ را برداشتیم؛ اولین گام بلند، فتوای بی بدیل رهبر معظم انقلاب بود که با نگاهی جدید به تولید انرژی هسته‌ای بدون آثار زیانبار و غیرانسانی آن، پیامی روشن و بی شائبه پیرامون ضمانت صلح آمیز بودن و صلح آمیز باقی ماندن فعالیت‌های هسته‌ای ما به جامعه بین المللی رساند. دومین گام، انعقاد توافق برجام بود که بر اساس آن جمهوری اسلامی ایران بر خلاف القائات جنگ افروزان به صراحت اعلام کرده، هیچ فعالیت پنهانی نداشته و تمام تلاش‌های آن در جهت صلح آمیز و خدمت به جامعه ـ چه از نظر اقتصادی و زیست محیطی و حتی سلامت و مواردی از این قبیل ـ بوده است. برجام یک گام بلندی برای به رسمیت شناساندن حق مدنی شهروندان ایرانی در جهان هست و همین موضوع بود که دستگاه پروگاندای طرفداران نظامی و امنیتی کردن جعلی برنامه‌های هسته‌ای ایران را به هراس انداخت.
این دو گام در کنار هم، پروژه جعلی امنیتی سازی از برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را ناکام گذاشتند؛ هرچند شرارت شرورترین رژیم جهان و همراهان انگشت شمار آن را عصبانی‌تر از قبل کرده است.

وی تاکید کرد: اکنون کشاکشی دو سویه میان فعالیت هسته‌ای به مثابه یک حق مدنی از یک طرف و تلاش برای نظامی و امنیتی بازنمایاندن آن از طرف دیگر جریان دارد.

ربیعی گفت: دولت‌های یازدهم و دوازدهم به رغم همه ناملایمات در اثبات فعالیت‌های قانونی هسته‌ای به منزله حق مدنی مردم ایران، نه تنها کوتاه نیامده بلکه به موفقیت‌های بزرگی دست یافته است. اتفاقا رییس جمهور با برخورداری از تجربه‌ای دیرین، از جمله شخصیت‌هایی است که در این زمینه هم مسئله گسترش و نوآوری در زمینه انرژی هسته‌ای را در طول عمر کاری خود دنبال کرده و هم امنیتی زدایی علیه این حق مدنی را با هم به پیش برده است. در سایه این تلاش ها، با هدایت مقام معظم رهبری و ایستادگی مردم در اصرار به داشتن این حق طبیعی، اجازه ندادیم که پروژه جعلی امنیتی کردن و نظامی نمایاندن صنعت هسته‌ای موفق شود.

وی اظهار کرد: امروز من اعلام می‌کنم بنا بر گزارش سازمان انرژی اتمی، ما همواره در جهت گسترش صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای بوده ایم و بر خلاف تصور بدخواهان ایران و نیز معتقدان بی اطلاع در داخل، امروز نه تنها از ظرفیت‌های تکنولوژیکی ما کاسته نشده است، بلکه گام‌های بلندتری در گسترش فعالیت با اطمینان بخشی از صلح آمیز بودن برداشته ایم. تاکنون شش زنجیره کامل IR۲M در نظنز نصب و دو زنجیره کامل IR۴ و یک زنجیره کامل IR۶ نصب شده است. ظرفیت SWU (سو) نصب شده در حال حاضر ۱۶۵۰۰ SWU است، در حالی که حداکثر SWU تولیدی قبل از برجام ۱۳۰۰۰ SWU بود.

در ادامه این نشست، ربیعی با اشاره به روز سلامتی و روز جهانی بهداشت گفت: ۱۹ فروردین روز جهانی بهداشت و روز سلامتی است. بزرگداشت این روز، در دومین سال با همه گیری ویروس کرونا در جهان، توام شده است. جهان از شوک اولیه و بحران ناشی از کووید ۱۹ عبور کرده است، اما واقعیت این است که ما در جهان امروز در کنار بی عدالتی‌های گوناگون، با یک بی عدالتی دیگر در امر سلامت نیز مواجه هستیم. نابرابری در امر سلامت در مقیاس جهانی یک واقعیت است. امروز شاهد یک شکاف جدید در حوزه سلامت در عرصه جهانی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: البته در مورد ایران تحریم‌های موجود هم یک بُعد مضاعف به این ماجرا در ایران بخشیده است. دسترسی ایران به دارایی‌های خود با مانع سازی‌های امریکایی مواجه شده، اما این فقط یک مساله اقتصادی نیست. همان طور که من جلسه سخنگویی هفته پیش در همین تریبون توضیح دادم، مشخصا برخی از بزرگترین شرکت‌های جهانی توزیع واکسن کرونا، از ارائه واکسن به ایران منع شده اند. این غیر از ارعاب‌گری‌های غیر مستقیم آمریکاست که دسترسی ایران به نظام مالی جهانی را محدود کرده است.

سخنگوی دولت گفت: یکی از برنامه‌های دولت از سال ۱۳۹۲ میل به یک جهش در ارائه خدمات سلامت و گسترش شبکه‌های بهداشت بود. در کنار آن، اولویت دادن پیشگیری بر درمان و پایین آوردن خروج پول از جیب مردم برای درمان و در دسترس پذیر نمودن درمان و ارائه آن به مردم در اسرع وقت، در کنار گسترش بیمه همگانی جزو برنامه‌های مهم دولت در حوزه سلامت بود که به رغم مشکلات و محدودیت‌های متعدد، خوشبختانه این امر محقق شده است.

وی اعلام کرد: امروز می‌توانیم اعلام کنیم هر ایرانی که بخواهد، می‌تواند صاحب دفترچه بیمه و برخوردار از مزایای آن بشود و امر درمان برای دهک‌های نیازمند نیز کاملا رایگان صورت می‌گیرد. ما خوشحالیم که حدود ۱۲ میلیون ایرانی فاقد هرگونه دفترچه بیمه، امروزه از بیمه درمان برخوردارند و اکنون نیز خوشبختانه نظام درمانی به سمت الکترونیکی شدن در حال توسعه است.

ربیعی همچنین گفت: در زمینه مبارزه با کرونا هم از دنیا عقب نماندیم. ما در شرایطی مبارزه با ویروس کرونا را آغاز کردیم که در مقایسه با سایر کشور‌های جهان از هیچ فرصت برابری برخوردار نبودیم. ما در یک جهان نابرابر به مصاف با کووید ۱۹ رفتیم و امروز با توجه به همه محدودیت‌ها و مشکلات، عملکرد قابل قبولی در این زمینه داشته‌ایم.

وی افزود: کادر درمان کشور ما فداکارتر از هر کشور دیگری، در میدان نبرد با کرونا ظاهر شد. در تامین لوازم بهداشتی از ماسک گرفته تا تجهیزات درمانی، به حد خودکفایی و حتی صادرات رسیدیم.

ربیعی در ارتباط با تولید واکسن نیز گفت: در تولید واکسن کرونا هم جزو چند کشور جهان هستیم که به دانش آن دست یافته‌ایم؛ هر چند موانع تحریمی نگذاشتند تا سرعتمان در خرید واکسن و انجام فرایند واکسیناسیون طبق برنامه ریزی‌های انجام شده پیش برود. با این حال خدا را شکر می‌کنیم و خوشحالیم که امروز ۸۰ درصد کادر درمان کشورمان به رغم همه محدودیت‌ها واکسینه شده‌اند و واکسیناسیون کرونا برای سایر افراد جامعه و گروه‌های پرخطر نیز بر اساس پروتکل‌های ارائه شده وزارت بهداشت، مرحله به مرحله در حال انجام‌ است. در جدیدترین تحول، اولین محموله واکسن تهیه شده از سازوکار کوواکس به تهران رسیده است و این روند با سرعت ادامه خواهد داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مصطفی میرسلیم نماینده مجلس در مصاحبه‌ای مدعی شده که دولت چین به دلیل اینکه تحرکی از سوی دولت برای انعقاد قرارداد راهبردی ندیده، عملا آن را دور زده و با شخص رهبری وارد مذاکره شده است؛ واکنش دولت به این سخنان چیست؟ همچنین اخیرا بر مبنای سخنان آقایان ظریف و خرازی این سوال پیش آمده است که آقای لاریجانی از سوی کدام یک از طرف‌ها برای مذاکره پیرامون سند جامع همکاری انتخاب شده اند، گفت: برخی افراد به دلیل بی اطلاعی از سوابق و روند تصمیم گیری، نظریات و برداشت‌های شخصی خود را ارائه می‌کنند و اظهارات بر اساس همان برداشت صورت می‌گیرد. البته این بدیهی است که مقام معظم رهبری خطوط کلی سیاست‌ها را روشن و قوه مجریه و وزارت خارجه نیز به عنوان بازوی اجرایی برای عملی کردن آن رهنمود‌ها اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: نکته دوم، همان گونه که ذکر شد، به لحاظ اهمیت استراتژی توسعه روابط با کشور‌های موثر در آینده اقتصاد و سیاست در جهان و با یک تحلیل دراز مدت نگر وزارت امور خارجه، طراحی ایجاد روابط استراتژیک را در دستور کار خود قرار داد و این امر حتی در مورد کشور‌های منطقه هم صادق بود.

ربیعی افزود: از سال ۹۲ مذاکراتی بین ایران و چین برای مقدمات این سند آغاز شده بود. در سفر رییس جمهور چین به ایران در ۳ بهمن ۹۴ مقدمات این سند راهبردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به موجب پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلند مدت در بازه زمانی ۲۵ساله در حین این سفر طرفین در بیانیه منتشر شده، آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند اعلام کردند و سپس رهبری معظم نیز این روابط را کاملا درست و حکمت آمیز دانستند. در ۲ اسفند ۹۷ رییس وقت مجلس شورای اسلامی در سفر رسمی به چین به مانند همه سفرها، مجموعه برنامه‌ها و تفاهم نامه‌ها را دنبال می‌کند. این موضوع را هم مطرح کردند و از نهایی شدن پیش نویس در آینده نزدیک خبر دادند. نهایتا پس از یک بار تبادل نظر در ۳ شهریور ۹۸ وزیر امور خارجه ایران پیش نویس برنامه راهبردی را طرف چینی ارائه داد. طرف چینی هم در فروردین ۹۹ نظرات خود را به ایران اعلام کرد و خرداد ۹۹ متن تفاهم شده در دولت به تصویب رسید و نهایتا با ملاقات‌ها و مذاکرات طرفین در ۷ فروردین ۱۴۰۰ سند امضا شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت کشور چین به عنوان یک کشور آسیایی و نیز نگاه ایران به تحولات آتی جهان و شکل گیری منظومه‌های قدرت جدید و نیز با توجه به رابطه خوب رییس سابق مجلس شورای اسلامی با دولت و تمایل دو رییس جمهور به داشتن نماینده ویژه برای پیگیری، با آقای لاریجانی برای پیگیری تعیین شد و ایشان نیز پذیرفتند و رهبری معظم هم این امر را تایید کردند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: لازم به یادآوری است حتی در جنب مذاکرات شانگ‌های در پی سوال رییس جمهور چین، مجددا رییس جمهور ما بر حضور آقای لاریجانی تاکید کردند. معمولا در دولت کمیسیون‌های مشترک به وزرا یا سایر افراد واگذار می‌شود. ولی همگی آن‌ها در چارچوب سیاست‌های وزارت خارجه حرکت می‌کنند. قطعا در مورد چین به لحاظ اهمیت آن در یک هوشمندی سیاسی برای بکارگیری از همه ظرفیت‌های نظام آقای لاریجانی انتخاب شدند تا این سند راهبردی را دنبال کنند. این می‌تواند یک الگوی خوب در مسائل مهم برای بهره گیری از ظرفیت‌های نظام باشد.

وی افزود: این روز‌ها برخی مطالب مطرح می‌شود که من نه فایده آن را می‌فهم و نه منشا آن قابل درک است. این چه فایده‌ای برای کشور دارد که عده‌ای هر روز یک دوگانه راه می‌اندازند که دولت به دنبال برجام است و نگاهی به شرق ندارد. این از طرف رسانه‌های خارجی قابل درک است، ولی تکرارش در داخل، جفای به جامعه است. این ادعا که دولت چین، چون از سوی دولت تحرکی برای انعقاد قرارداد راهبردی ندید، عملا دولت را دور زده و با شخص رهبری معظم وارد مذاکره شد، یک ادعای بی اساس و فاقد صحت و اساس وهن نظام سیاسی ماست. اصلا نمی‌اندیشند وقتی طرف‌های خارجی این حرف‌ها را بشوند راجع به ما چگونه فکر می‌کنند.

در ادامه سخنگوی دولت در خصوص دستور کار نشست وین گفت: دستورکار این جلسه، رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های مقابل است. این موضوع کمیسیون مشترک این دفعه بوده است. در نشست روز جمعه بحث جدی مطرح شد و در نشست پیش رو معلوم می‌شود آیا ۱+۴ می‌تواند موارد مورد نظر ایران را تامین کند یا خیر و آن وقت می‌توانیم مسیر روشن‌تری را داشته باشیم.

وی یادآور شد: هیچ طرح گامی به گامی هیچ وقت از سوی ایران مطرح نبوده و ایران هم هیچ طرح گامی به گامی را نپذیرفته است، آنچه ایران انجام خواهد داد در چارچوب اعلامیه قبلی است؛ یعنی برداشتن همه تحریم‌های ایالات متحده و همه تحریم‌هایی که بعد از روی کار آمدن ترامپ ضد مردم ایران اعمال یا مجددا اعمال یا تیتر آن‌ها عوض شده و زیر تیتر دیگری قرار گرفته‌اند و همه این‌ها باید برداشته شود و این منطق روشنی است و این‌ها هم باید راستی آزمایی شود. این طوری نیست که فقط اعلام برداشته شدن مطرح شود.

ربیعی خاطر نشان کرد: در کمیسیون مشترک روز جمعه، موضع ایران کاملا تبیین شد. استقبال می‌کنیم از اینکه آمریکا مسیر غلط گذشته را اصلاح کند و به مسیر درست برگردد. گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با هیچ طرفی از آمریکا در وین و در هیچ جای دیگری صورت نگرفته و نخواهد گرفت. مسیری که آمریکا باید طی کند و تحریم‌های جامعی که باید بردارد، در اختیار ۱+۴ قرار می‌دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا توافق جدیدی برای احیای برجام در نشست امروز وین مطرح است گفت: موضع رئیس جمهور در این باره کاملاً روشن است. هدف نهایی، لغو کلیه تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه ایران وضع و یا اعمال مجدد شده است. ما آماده ایم به محض آنکه طرف آمریکایی تحریم‌ها را کامل و قابل راستی آزمایی لغو کند، به همه تعهدات خود بازگردیم.

ربیعی تاکید کرد: هیچ تناقض و تفاوتی میان نظر رئیس جمهور و مقام معظم رهبری وجود ندارد. همه این اتفاق‌ها می‌تواند در یک سلسله اقدامات مستقلِ متقابل، ولی مرتبط و پیوسته در تنها یک مرحله مدت دار، اما کوتاه رخ بدهد.

سخنگوی دولت در خصوص افزایش قیمت مرغ و تورم با وجود سیاست‌های اعلام شده از سوی دولت برای تثبیت قیمت‌ها گفت: خداراشکر به یُمن دو اتفاق، هیچ حرف مگویی در دولت وجود نداشته و ندارد. یکی، شفافیت و عدم پنهانکاری در داخل دولت است. از آنجایی که دولت هیچ حرف پنهانی ندارد لذا هر ایده و موضوعی که در دولت مطرح بشود، به مردم منتقل شده و دولت همواره به افکار عمومی پاسخگو بوده است.

ربیعی اظهار کرد: باید بگویم به نظرم با تجربه چند دهه خودم در مسئولیت‌های مختلف، هیچ دولتی تا این اندازه تحت کنترل، نظارت و بازرسی دستگاه‌های مختلف نبوده و مورد رصد قرار نگرفته است؛ بنابراین هیات دولت، کاملا شیشه‌ای است و پشت و رویی متفاوت وجود ندارد.

وی تصریح کرد: سیاست دولت کماکان نه تنها افزایش قیمت‌ها نیست، بلکه کنترل بازار و ثبات در قیمت‌ها همراه با تلاش برای وفور کالاست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مورد قیمت مرغ اتحادیه مرغداران مدت‌ها بود که معتقد بود قیمت تمام‌شده مرغ و هزینه مبادله آن و نیز قیمت جهانی نهاده‌های دامی، افزایش یافته گفت: به همین دلیل درخواست افزایش قیمت برای مقرون به صرفه بودن جوجه ریزی در تولید مرغ داشتند. همچنین گزارش‌های متعددی مبنی بر دلایل بخشى از عدم تعادل بازار و در ارسال مرغ به برخی از استان‌ها با هدف افزایش قیمت آن می‌دانستند.

ربیعی افزود: برای این موضوع به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد تا با حضور اتحادیه‌ها و انجمن‌های ذیربط بررسی کامل صورت گیرد و تصمیم نهایی اتخاذ شود. این تصمیم هم به خاطر ایجاد تعادل در بازار بوده است. در خاتمه یک بار دیگر تاکید می‌کنم سیاست دولت، کماکان کنترل و تثبیت قیمت‌هاست.

سخنگوی دولت در خصوص وضعیت بازار مرغ گفت: نمی‌خواهم سهم تلاش بیشتر برای رفع نارسایی‌های نظارتی را انکار کنم، اما این یک حقیقت انکارناپذیر است که عده‌ای همواره واقعیت‌های تحریم را نادیده گرفته‌اند. تحریم‌های ظالمانه اساس نظام اقتصادی جامعه را بهم ریخت.

وی تاکید کرد: تحریم‌ها تهدیدی علیه نظم اقتصادی جامعه متوجه کرده و این انکار ناپذیر است. آن روز که برای خرید نهاده‌ها با همه تلاش بانک مرکزی قرار شده بود از ارز‌هایی که در سایر کشور بود استفاده کنیم و وقتی آقای منوچین (وزیر خزانه داری سابق آمریکا) با تک تک شرکت‌ها تماس می‌گرفتند و فشار وارد می‌آوردند، آثار خود را بر یک فرآیند تولید گذاشت، تولید مرغ یک فرآیند و یک زنجیره است و حدود ۷۰ درصد وابسته به ارز است؛ از تخم مرغ تا مرغ اجداد تا نهاده‌ها و دارو یک زنجیره است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز سوم رمضان
آخرین اخبار