بازدید 12408
در این میان اظهارات اخیر آیت الله سیستانی در دیدار با عمار الحکیم رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق نشان می دهدکه مرجع عالیقدر شیعیان از روند به تاخیر افتادن تشکیل دولت نگران و ناراحت است.
کد خبر: ۱۰۳۹۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۸ 13 June 2010
خبرآنلاین نوشت:

زمان برای احزاب سیاسی عراق از دست می رود و نخبگان این کشور نگران عواقب از دست رفتن فرصت ها برای ایجاد اتحاد و یکپارچگی جریان های اصیل و وفادار به مصالح ملی هستند.


در این میان اظهارات اخیر آیت الله سیستانی در دیدار با عمار الحکیم رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق نشان می دهدکه مرجع عالیقدر شیعیان از روند به تاخیر افتادن تشکیل دولت نگران و ناراحت است.

عمار الحکیم نیز پس از دیدار با آیت الله سیستانی، به خبرنگاران گفت که ایشان از طرف‌های سیاسی عراق خواسته است با گفت‌وگوهای جدی بیشتر و برقراری تماس‌های فشرده، هر چه سریع‌تر دولت جدید عراق را تشکیل دهند و کشور را از بحران سیاسی که در زمان کنونی در آن به سر می‌برد، نجات دهند.

گرچه عمار الحکیم اشاره ای به لحن گفتار ایت الله نکرده است برخی از رسانه های خارجی و داخلی عراق با اشاره به موضع گیری های نمایندگان و نزدیکان آیت الله سیستانی گفته اند که مرجع عالیقدر شیعیان به شدت از کندی روند تشکیل دولت ناراحت است.

به عنوان نمونه سایت عراق آزاد گزارش داده است که به تازگی سید احمد صافی یکی دیگر از نمایندگان و نزدیکان به ایشان در نمازجمعه کربلا به شدت از مالکی انتقاد کرده واو را ناتوان از حل مشکلات معیشتی مردم دانسته است. صافی در بخش هایی از سخنرانی خود گفته است که بسیاری از پروژه‌های مطرح شده در دولت مالکی صرفا نقش کاغذ باطله را دارند و به هیچ کار نمی آیند جز این‌که برخی افراد و وزارت‌خانه‌ها از آن سودی به جیب زنند.

معاون کلینتون به عراق می آید

انتشار خبر حضور جفری فلتمن معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه در عراق نیز سبب می شود تا نخبگان این کشور درباره تاثیر گذاری این سفر بر روی تصمیم گیری دولتمردان و سیاسیون برای تشکیل کابینه به اندیشه فروروند. اگرچه گفته شده است که این مقام سیاسی آمریکایی برای تبادل نظر درباره تشکیل کابینه آتی عراق عازم این کشور می‌شود، اما روشن است که آمریکا از طریق فلتمن قصد دارد نظرات خود را این باره اعمال کند و ممکن است در ساده ترین شکل اگر نتواند بازی را به نفع سکولارهای عراق به رهبری ایاد علاوی تغییر دهد، بازی را به هم بزند.

در چنین فضایی، طرح موضوع حضور کریستوفر هیل فرستاده ویژه آمریکا به عراق در اولین روز از تشکیل پارلمان بر این گمانه زنی که آمریکا سعی دارد در تشکیل دولت عراق دخالت کند بیشتر شده است.

 مخالفت نمایندگان عراق

با انتشار این خبر، برخی از نمایندگان مجلس عراق در واکنش به اعلام تصمیم سفیر آمریکا در بغداد برای حضور در مراسم افتتاح پارلمان جدید این کشور، با این تصمیم بشدت مخالفت کردند. برخی از نمایندگان پارلمان عراق به تصمیم "کریستوفر هیل " برای حضور در پارلمان در آستانه تشکیل جلسه پارلمان این کشور برای تشکیل دولت عراق اعتراض کردند.

این نمایندگان، این اقدام سفیر آمریکا را به منزله دخالت واشنگتن در امور داخلی و نقض حاکمیت کشورشان ارزیابی و آن را محکوم کردند.

این نمایندگان پیش بینی کرده اند در صورت حضور سفیر آمریکا در مراسم افتتاح مجلس جدید عراق، راه برای اقدامات آینده این کشور در زمینه تحریک گروه‌های عراقی با هدف پیشبرد اوضاع به نفع واشنگتن هموارتر خواهد شد.

اولین جلسه پارلمان جدید عراق که فردا دوشنبه ‪۱۴ژوئن برگزار می شود، مسئولیت تشکیل کابینه را برعهده رییس بزرگترین تشکل پارلمانی خواهد گذاشت، که هنوز خود موضوعی جنجالی است و میان لیست العراقیه و اتحاد جدید پدید آمده میان ائتلاف ملی و لیست دولت قانون بر سر آن اختلاف نظر وجود دارد.

پس از گذشت دو ماه از توافق صورت گرفته میان جریان مالکی و حکیم در زمینه ایجاد تشکل بزرگتر پارلمان که حق تشکیل دولت جدید و انتخاب نخست وزیر را دارد، تنها سه روز مانده به آغاز نخستین جلسه پارلمان این دو جریان در این زمینه به توافق نهایی رسیدند و دو فهرست دولت قانون و ائتلاف ملی عراق در فراکسیونی با نام پیمان ملی عراق (التحالف الوطنی) ائتلاف فراگیر شیعیان را تشکیل دادند.

 بر اساس قانون اساسی عراق هر گروهی از ائتلاف های پیروز انتخابات پارلمانی اخیر که بتواند اکثریت کرسی های پارلمان را بدست آورد، صلاحیت تشکیل دولت جدید، انتخاب نخست وزیر و هیئت وزیران را داراست. با این همه العراقیه با ایجاد شبهه قانونی اعلام کرده است که این حق آنهاست که کابینه تشکیل دهند چون ائتلاف بزرگ پیروز در انتخابات محسوب می شوند.

افتتاح پارلمان جدید از این نظر مهم است که با تشکیل نخستین جلسه پارلمان و انتخاب رئیس و اعضای هیئت رئیسه ، قطار تشکیل دولت عراق وارد مرحله حساس انتخاب نخست وزیر و هیئت دولت از سوی ائتلاف فراکسیون بزرگتر پارلمان می شود.

نظر آیت الله

موضوع افتتاح پارلمان جدید عراق به شدت مورد توجه سیاستمداران داخلی و خارجی عراق است. در این بین ایت الله سیستانی پس از تشکیل ائتلاف اتحاد ملی، خواستار رفع تنشها میان جریانهای سیاسی این کشور همزمان با برگزاری نخستین جلسه پارلمان جدید در روز دوشنبه آتی شد.

مرجع بزرگ شیعیان عراق با تاکید بر اینکه نخستین جلسه پارلمان عراق باید طلیعه ای بر رفع تنشهای سیاسی بر جای مانده باشد، تصریح کرد: همه باید برای بدست آوردن شاخصهای مورد نظر ملت عراق تلاش کنند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق گفت مرجع شیعیان در عراق خواهان تشکیل هر چه سریع‌تر دولت و خارج کردن کشور از بحران سیاسی کنونی شده است.

از سوی دیگر "بهاء الاعرجی " یکی از رهبران جریان صدر نیز گفت که دو ائتلاف در قالب ائتلاف بزرگی با نام پیمان ملی با کاندیداتوری یک فرد برای نخست‌وزیری وارد پارلمان خواهند شد.

ادعای جعفری درباره خودش

در حالی که بحث پیرامون افتتاح پارلمان عراق و نخست وزیر آینده این کشور داغ شده است برخی از محافل از بالارفتن شانس نخست وزیری ابراهیم الجعفری سخن می گویند. این درحالی است که نخست وزیر سابق عراق دیروز در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط با دفاع از حق خود در نقش آفرینی در دولت آینده این کشور ، دولت گذشته خود را قوی‌ترین دولت در تاریخ عراق توصیف کرد.

یکی از اعضای ائتلاف جدید اتحاد ملی دیروز شانس "نوری المالکی" را برای احراز مجدد پست نخست وزیری کمتر از گزینه های دیگر دانست. و گفت ابراهیم جعفری و عادل عبدالمهدی هم اکنون در وضعیت بهتری به سر می برند. کمیله الموسوی، از اعضای ائتلاف تازه شکل گرفته "اتحاد ملی" در ارتباط با گمانه زنی های مطرح شده در زمینه نخست وزیر آتی عراق اظهار داشت:  در حال حاضر شانس مالکی از "عادل عبدالمهدی" معاون رئیس جمهور و "ابراهیم الجعفری" نخست وزیر پیشین و رهبر جریان ملی اصلاح، برای احراز پست نخست وزیر کمتر است.

دیدار علاوی - مالکی در دقیقه 90

در آخرین ساعات باقی مانده تا افتتاح پارلمان عراق خبرهایی مبنی بر دیدار نوری المالکی و ایاد علاوی منتشر شد که می تواند نشان از تلاش همه گروه های سیاسی برای عقب نیفتادن از قطار قدرت در این کشور باشد.

رئیس ائتلاف العراقیه که به شدت نگران بیرون ماندن از چرخه قدرت است، در اقدامی تاکتیکی در واکنش به تشکیل ائتلاف فراگیر شیعیان اعلام کرد که قرار است با نوری مالکی دیدار کند. ایاد علاوی در گفتگو با شبکه تلویزیونی العربیه که به این لیست بسیار نزدیک است گفت که احتمال دیدارش با مالکی خیلی زیاد است. او اعلام کرد که احتمالا پیش از افتتاح پارلمان عراق با او دیدار خواهد داشت.

این اظهارات علاوی پس از آن بیان می‌شود که دو روز پیش ائتلاف دولت قانون به رهبری مالکی و ائتلاف ملی به رهبری "عمار حکیم " رئیس مجلس اعلای عراق رسما ائتلاف جدیدی موسوم به "همپیمانی ملی " را شکل داند و با توجه به شرایط موجود برخی از تحلیلگران سیاسی این تغییر رویه علاوی را در راستای تکاپوی وی برای جا نماندن از دولت آتی عراق دانستند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا