بازدید 7489
پیمانه اقتصادی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون صعود پرقدرت دلار در معاملات خارجی، قیمت نفت خام جهش کرد، قیمت سبد نفتی اوپک از ۶۲ دلار گذشت، گاز پروم صادرات ال‌ان‌جی خود را تا ۲۰۲۵ دو برابر می‌کند، عرضه و مصرف بنزین سوپر کاهش یافت، بیتکوین یک میلیون دلاری می‌شود؟ و کاهش قیمت دلار در صرافی‌های مجاز را در بر دارد.
کد خبر: ۱۰۳۸۶۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲ 05 March 2021
تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.
 
به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون صعود پرقدرت دلار در معاملات خارجی، قیمت نفت خام جهش کرد، قیمت سبد نفتی اوپک از ۶۲ دلار گذشت، گازپروم صادرات ال‌ان‌جی خود را تا ۲۰۲۵ دو برابر می‌کند، عرضه و مصرف بنزین سوپر کاهش یافت، بیتکوین یک میلیون دلاری می‌شود؟ و کاهش قیمت دلار در صرافی‌های مجاز را در بر دارد.

کاهش قیمت دلار در صرافی های مجاز

در هفته گذشته، هر اسکناس دلار آمریکا با کاهش ۵۷۹ تومانی نسبت به اولین روز هفته، به قیمت ۲۴۶۵۹ تومان در آخرین روز هفته به متقاضی دریافت ارز فروخته شد. عقب نشینی یک کاناله دلار در حالی است که دیگر ارز پرطرفدار بازار یعنی یورو نیز با روند کاهشی در طول هفته همراه شد، به گونه ای که هر اسکناسی یورو در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ ۲۹۷۴۳ تومان در پایان هفته به متقاضی دریافت ارز فروخته شد که این رقم نسبت به نرخ ۳۰۴۴۷ تومانی شروع هفته، ۷۰۴ تومان ارزان شده است.

صعود پرقدرت دلار در معاملات خارجی

شاخص دلار پس از حدود دو هفته ار دیگر از ۹۱ واحد گذشت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۷۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۵۸۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۷۶ دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

قیمت نفت خام جهش کرد

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت نفت خام در پایان معاملات روز پنجشنبه (بامداد جمعه به وقت تهران) پس از آن که اوپک پلاس اعلام کرد تولید نفت خود را افزایش نخواهد داد، ۵ درصد جهش کرد. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۴.۹۲ درصد یا ۳.۱۵ دلار جهش کرد و به ۶۷.۲۲ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۴.۸۶ درصد یا ۲.۹۸ دلار جهش کرد و به ۶۴.۲۶ دلار رسید. اعضای اوپک پلاس توافق کردند سطح تولید کنونی خود را تا ماه آوریل حفظ کنند، به جز روسیه و قزاقستان که اجازه دارند خود را به ترتیب ۱۳۰ هزار بشکه در روز و ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند. عربستان سعودی اما اعلام کرد که کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز خود را تا ماه مارس ادامه خواهد داد.

قیمت سبد نفتی اوپک از ۶۲ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز چهارشنبه، سیزدهم اسفندماه، از ۶۲ دلار گذشت. به نقل از وزارت نفت، قیمت سبد نفتی این سازمان در این روز ۶۲ دلار و ۱۵ سنت ثبت شد، در حالی که روز سه‌شنبه (۱۲ اسفندماه) ۶۱ دلار و ۹۷ سنت بود.

گازپروم صادرات ال‌ان‌جی خود را تا ۲۰۲۵ دو برابر می‌کند

غول انرژی روسیه، گازپروم، اعلام کرد، در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷ میلیون تن گاز مایع طبیعی (ال‌ان‌جی) صادر کرده است و انتظار دارد تا سال ۲۰۲۵ فروش خود را دو برابر کند. پاول سدوف، رئیس بخش صادرات ال‌ان‌جی گازپروم، گفت: گاز پروم هنوز یک شرکت نسبتاً کوچک ال‌ان‌جی است؛ اما سهم این شرکت از بازار جهانی در حال رشد است. صادرات گاز پروم بر بازارهای در حال رشد گاز طبیعی، به ویژه در آسیا متمرکز شده است. سدوف همچنین اضافه کرد، گازپروم در حال برنامه‌ریزی برای صدور ال‌ان‌جی بدون کربن به اروپاست. گاز پروم در حال حاضر سهام‌دار اصلی ساخالین انرژی است که اوپراتور پروژه پروژه نفت و گاز ساخالین ۲ است. این پروژه در حال توسعه میدان نفتی پوتین-آستوخسکوی و لانسکوی است. در زیرساخت‌های این پروژه احداث یک کارخانه بزرگ ال‌ان‌جی پیش‌بینی شده است.

عرضه و مصرف بنزین سوپر کاهش یافت

رئیس انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده‌های نفتی کشور گفت: برخی روزها فروش بنزین سوپر در کشور تا ۸۰ درصد کاهش یافته است. اسدالله قلیزاده در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه در یک ماه اخیر با تاخیر و کمبود دریافت بنزین سوپر مواجه شده‌ایم، اظهار داشت: در سال ۹۹ عرضه و مصرف بنزین سوپر نسبت به سال‌های قبل کاهش چشم‌گیری داشته است. وی گفت: پس از افزایش قیمت بنزین، عدم شمول یارانه بر بنزین سوپر و نیز شیوع کرونا به سوی کاهش تقاضا رفتیم و به دلیل افت مصرف طبیعی است که تامین بنزین سوپر نیز در اولویت نباشد. رئیس انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی کشور، با بیان اینکه بی‌نظمی در عرضه بنزین سوپر انتقادهای زیادی را از سوی مشتریان به همراه داشته، تصریح کرد: برای جایگاه‌های سوخت درآمد فروش بنزین معمولی و بنزین سوپر تفاوت چندانی ندارد و حتی بنزین سوپر با تبخیر بیشتر جایگاه‌دار را متضرر می‌کند اما تاخیر و طولانی شدن عرضه، مصرف‌کنندگان این سوخت را دچار مشکل می‌کند.

میانگین صنعتی داو جونز ۳۰۰ واحد سقوط کرد

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، سهام آمریکا در پایان معاملات پنجشنبه (بامداد جمعه به وقت تهران) پس از آنکه جرومی پاول سرمایه‌گذاران را در مورد نرخ تورم نگران نمود، سقوط کردند و کامپوزیت نزدک همه سود امسال خود را از دست داد و منفی شد. پاول، رئیس فعلی فدرال‌رزرو آمریکا، گفت: بازگشایی اقتصاد آمریکا می‌تواند موقت باعث ایجاد تورم شود. او البته تاکید کرد که بانک مرکزی پیش از هرگونه واکنش و احتمال افزایش نرخ بهره، صبور خواهد بود. به دنبال این اظهارات نرخ سود اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا که پیش‌بینی کننده نرخ تورم آینده است تا ۱.۵۴ درصد بالا رفت. افزایش نرخ سود این اوراق در روزهای اخیر سرمایه‌گذاران را مضطرب کرده است

میانگین صنعتی داو جونز ۳۴۵.۹۵ واحد یا ۱.۱ درصد سقوط کرد و به ۳۰٫۹۲۴.۱۳ واحد رسید. این شاخص پس از اظهارات جرومی پاول ۲.۵ درصد کرده بود. اس‌اندپی ۱.۳ درصد سقوط کرد و به ۳٫۷۶۷.۴۸ واحد بازگشت، در حالی که کامپوزیت نزدک ۲.۱ درصد سقوط کرد و به ۱۲٫۷۲۳.۴۷ واحد رسید. کامپوزیت نزدک حالا از نظر سالیانه کل سود امسال خود را از دست داده و ۱.۳ درصد منفی شده است.

نرخ رشد اقتصادی ٩ ماهه اعلام شد

مرکز آمار ایران: نرخ رشد اقتصادی ٩ ماهه نخست ١٣٩٩ منتشر شد.

در فصل پاییز رشد اقتصادی کشور، به مثبت ٠,٨ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت به مثبت ٠.٢ درصد رسیده است. بر اساس آخرین اطلاعات و محاسبات صورت گرفته در فصل پاییز، رشد گروه کشاورزی به مثبت ٥.٥ درصد، گروه صنایع و معادن به مثبت ٣.٧ و گروه خدمات به منفی ١.٨ رسیده است. محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در نه ماهه نخست سال ١٣٩٩ به رقم ٥٢٣١ هزار میلیارد ریال با نفت و ٤٥٤٦ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ٥٢٩٥ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ٤٥٩٣ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ١,٢- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ١- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در نه ماهه نخست سال ١٣٩٩ دارد. نتایج مذکور حاکی از آن است که در نه ماهه نخست سال ١٣٩٩رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ٣، گروه صنایع و معادن ٠,٨ و گروه خدمات ٣.٣- درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد داشته است.

بیتکوین یک میلیون دلاری می شود؟

بلومبرگ: جسی پاول، مدیرعامل صرافی کراکن با اشاره به اینکه ارزهای ملی به شکل فعلی خود نشان داده اند که دارای ضعف های زیادی هستند، پیش بینی کرد بیتکوین روزی به ارز غالب در مبادلات جهانی تبدیل شود. وی افزود: به نظرم چیزی که از طرفداران بیتکوین می شنوید این خواهد بود که بیتکوین تا ماه و مریخ خواهد رفت و در نهایت هم به ارز غالب جهانی تبدیل خواهد شد. اشاره پاول به این گفته ایلان ماسک- بنیان گذار تسلا است که گفته بود دوج کوین تا ماه خواهد رفت. به گفته پاول، در کوتاه مدت مردم شاهد این هستند که ارزش بیتکوین در حال پیشی گرفتن از طلاست در نتیجه در دهسال آینده امکان رسیدن بیتکوین به قیمت یک میلیون دلار هم وجود دارد. طرفداران بیتکوین، این ارز را جایگزین خوبی برای ارزهای فیات می دانند.  

هرچند قمت بیتکوین در آخرین دور معاملات به زیر ۵۰ هزار دلار کاهش یافته، ارزش آن طی یک سال اخیر، بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته است. گری گنزلر، گزینه پیشنهادی بایدن برای ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا- گفته است بازار ارزهای دیجیتالی مکان ایده آلی برای انجام امور مجرمانه هستند و دخالت در این بازارها یک چالش اساسی برای دولت محسوب می شود.  

یک کارشناس: کاهش نرخ بهره بانکی به سود اقتصاد نیست

مهدی رباطی کارشناس بازار سرمایه گفت: کاهش نرخ بهره بانکی نه به صلاح اقتصاد کلان و نه بازار سرمایه است، زیرا موجب تورمی شدن اقتصاد می‌شود. در شرایط فعلی، نمی‌توان کاری برای نجات بازار انجام داد، به جز اینکه ساختارهای بازار را به سمت الگوهای جهانی حرکت دهیم. تا زمانی که متغیرهای واقعی اقتصادی تغییر نکند،  اتفاق خاصی در بازار سرمایه رخ نخواهد داد. در وضعیت فعلی اقتصاد ایران اگر نرخ ارز دوباره سرکوب شود،  بازار سرمایه یک رکود عمیق و بلند مدت خواهد رفت. /ایسنا

وزیر نفت: بازار نفت در حال حاضر با ثبات است

وزیر نفت با اشاره به تمدید توافق کاهش تولید اوپک پلاس برای ماه آوریل گفت: بازار نفت در اوضاع کنونی با ثبات است. بیژن زنگنه بعد از چهاردهمین نشست اوپک پلاس گفت: این جلسه خوبی بود و به نسبت جلسات اوپک طولانی نبود. وی ادامه داد: تصمیم اصلی که گرفته شد این بود که ۱۵۰هرار بشکه به تولید روسیه و قزاقستان اضافه شود و سایر تولیدکنندگان نفت تولید خود را تثبیت کنند. /ایرنا

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
سلام لطفا رشد اقتصادی را می توانید به دلار بگوئید تا بعضی ها که ریال ندارند بهتر متوجه بشوند ؟ بعضی اخبار روکش شده واقعا دیگه خبر نیست یک توهین به شعور است .
Bet
|
United States
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
رشد اقتصادی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 0.8 درصد؟؟؟؟؟؟؟؟
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
قیمت ارز سرکوب شود به ضرر مردم است بالا برود به ضرر مردم است سودبانکی کم شود به ضرر مردم است این وسط چی به نفع مردم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
بهره بانکی و سود بانکی باید باشه تا این بانکداری غیر اسلامی پدر تولید، اقتصاد و مردم را در بیاره
آقای نظارتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
نظارتی بر بورس نیست سرمایه مردم در بورس نابود شد.
نظارتی بر بازار میوه و تره بار نیست میوه تره بار بشدت گران شده.
نظارتی بر بازار مرغ و گوشت نیست دیگر نمیشود مرغ و گوشت خورد.
نظارتی بر بازار مسکن و اجاره نیست دیگه خانه خریدن آرزو شده و خانه اجاره کردن بسیار پرمشقت.
نظارتی بر پرداخت حقوق کارگران نیست بیشتر کارگران پیمانی و قراردادی بین 2 تا 6 ماه حقوق نگرفته اند.
نظارتی بر بانکها نیست وام های قرض الحسنه را به کارمندان بانکها می دهند نه به مردم مستضعف.
نظارتی بر بانک مرکزی نیست همینطور شعبه های بانکها تو هر خیابان جولان می دهند و نقدینگی چند برابر میشود.
نظارتی بر پروژه های عمرانی نیست هر روز کلنگ یک پروژه جدید را میزنن و پروژه های قبلی نیمه کاره رها شده.
نظارتی بر ارز دیجیتال و صرافی ها نیست پول مردم از بورس داخل روانه بازارهای خارجی میشود.
نظارتی بر حرف مسئولان نیست هر روز دولتمردان و مجلسیان و .... وعده های گوناگون می دهند.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
رشد اقتصاد مثبت شد
طنز امروز را هم شنیدیم.
همان مسیر دولت احمدی نژاد را اقایون دولت فعلی میروند.
از قیمت مرکبات و موز و گوشت پیدا است چه رشد مثبتی داشته ایم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
کاهش قیمت دلار= سقوط بیشتر بورس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
دم خروس گرانی های ساعت به ساعت را باور کنیم
یا قسم حضرت عباس رشد اقتصادی را !!!!؟؟؟؟
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
خود دولت ميگه خودم با اراده خودم دلار را گران كردم يعني از ٣٥٠٠ رسوندم به ٣٢ هزارتومان و خودم هم برش گردوندم به ٢٥هزارتومان اقاي روحاني تو سخنرانيش تو مجلس گفت من الان به ريئس بانك مركزي دستور بدم دلار بر ميگرده به قيمت قبل از گراني بعد تو از سركوب ( كلمه رمز مافياي گران كردن دلار و بيچاره كردن مردم ) حرف ميزني سركوب كرد دلار ٣٥٠٠ را سركوب كرد و رسوندش به ٢٥هزارتومان وقتي ٩٥ درصد دلار دست دولته و خودش عرضه نميكنه تا گرون بشه و در تمام كالاهاي انحصاري خودش همين عدم عرضه و گرون شدن كالهاي متعلق بخودش را پيش ميبرد مثل خودرو و سكه و فولاد و مواد پتروشيمي و غيره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
حاکمیت بایستی با تمهیداتی که باعث احیای قشر متوسط گردد با سقف معینی از سرمایه را تعیین و برای مازاد آن صفرهای پلکانی حظف نماید تا تعدیل اقتصادی صورت پذیرد واز شکاف طبقاتی کاسته شود ؟ که این اقدام باعث رونق تولید و اشتغال میشود ؟،،فقط نیاز به الزام به منافع ملی دارد که حکومت قاطعانه و بدون تبعیض اقدام نماید ؟،،
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
برخلاف نظر آقای کارشناس، کاهش نرخ سود بانکی به نفع تولید خواهد بود به شرطی که بانکها تسهیلات را فقط به تولید بدهند نه برای دلال بازی در سایر بازارها. اولین مباحث ساده اقتصاد این است که با کاهش نرخ بهره سرمایه گذاری بیشتر خواهد شد......
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان بهروز کمالوندی دعای روز اول رمضان